Jeff Bezos Teknoloji Start-up’ı Beacon’a Yatırım Yapacak

Sky News’in yaptığı habere göre Amazon’un kurucusu ve Dünyanın en zengin insanı olan Jeff Bezos İngiltere merkezli bir lojistik start-up’ına destek olmaya karar verdi ve Bezos’un “Beacon’a Yatırım Yapacak” söylentileri silikon vadisinde hızla yayıldı.

Yaklaşık $143 milyar servete sahip olan Bezos’un, Beacon adlı start-up’a A serisi kapsamında yaklaşık olarak $15 milyon yatırım yapacağı söylentiler arasında. Henüz resmi bir açıklama yapılmış olmasa da bu hafta resmi açıklamanın gelmesi bekleniyor.

Bezos bundan önce de bazı gelişim safhalarında bulunan şirketlere yüklü miktarda yatırım yapmıştı. Bunların arasında günümüzde yaklaşık $20 milyar piyasa değeri olan Airbnb ve kanseri erkenden tespit etmek için çalışmalar yapan Grail yer alıyor.

Beacon Nedir?

Jeff Bezos Teknoloji Start-up'ı Beacon'a Yatırım Yapacak (Lojistik)

Beacon ithalatçılar ve ihracatçılar arasında acenta niteliği görmeyi hedefleyen lojistik ve finans platformudur.

Beacon 2018 yılında Uber‘in EMEA operasyonlarının eski başkanı Fraser Robinson ve yine bir Uber yetkilisi olan Dmitri Izmailov tarafından kuruldu. Şirketin diğer destekçilerinin yanı sıra Uber’in kurucuları Travis Kalanick ve Garrett Camo tarafından finanse edildiği biliniyor. Şirketin CTO’su(Baş Teknoloji Yöneticisi) Pierre Martin ise daha önce Amazon’un, Amazon Logistic ve Amazon Prime gibi bölümlerinde çalışmıştı.

Beacon, kargoları izlemek için gerçek zamanlı yani canlı veriler kullanır. Bunun yanı sıra nakliye ücretlerini ve ürün fiyatlarını güzel bir şekilde monitörleyen şirket kullanıcılarının analiz yapmasını daha da kolaylaştırıyor. Beacon, kullandığı algoritmalar sayesinde nakliyenin gelebileceği en iyi rotayı da belirliyor.

Platform şirketlerin tedarikçilerine daha sonra veya peşin ödeme yapmalarına olanak tanırken aynı zamanda nakliye masraflarını da en aza indiriyor. Beacon verimliliği en üst düzeye getirmek için yapay zeka ve bulut teknolojileri kullanmakta.

İngiltere merkezli lojistik start-up’ı Beacon’ın ana sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Neden Jeff Bezos Beacon’a Yatırım Yapacak?

Jeff Bezos’un yapacağı bu yatırımın nedeni hala tam olarak bilinememekte. Silikon Vadisi’ndeki en büyük yatırımcılardan biri olan Bezos tahminimizce yaptığı bu yatırımın kârlı olacağından emin.

Dünyanın en zengin insanı unvanına sahip olan Jeff Bezos, $1.215 trilyon değerine sahip olan Amazon’un %12’lik hissesini elinde bulunduruyor. Dünyaca ünlü e-ticaret ve bulut yazılımları devi, Dünyanın en değerli şirketi olmak için Apple, Microsoft ve Google‘ın üst kuruluşu Alphabet gibi güçlü rakiplerle sürekli rekabet halinde.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.