Akıllı Aydınlatma Teknolojisi Nedir? Nelere Dikkat Edilmeli?

Akıllı aydınlatma teknolojisi nedir? Ampullerden prizlere, ışık anahtarlarından duvar panellerine kadar akıllı aydınlatma sistemleri, akıllı bir evin başlangıç noktasıdır. Teknoloji geliştikçe de akıllı aydınlatma daha fazla kavramı kapsayan bir terim haline geliyor.

10 yıl önce akıllı aydınlatma teknolojisi; kullanıcı tanımlı bir programa veya hareket algılamaya göre aydınlatmanın değiştirilmesi veya kısılması anlamına geliyordu. Peki bugün ‘’Akıllı aydınlatma teknolojisi nedir?’’ sorusuna verdiğimiz cevap nedir?

Akıllı Aydınlatma Teknolojisi Nedir?

Akıllı Aydınlatma
Akıllı Aydınlatma

Bugünkü anlamıyla akıllı aydınlatma teknolojisi; sensörler ve bir internet platformu üzerinden senkronize çalışabilen bir altyapıyı ifade ediyor. Akıllı aydınlatma elemanları iç veya dış mekan ışıklarının belirli koşullar altında otomatik olarak çalışabilmesi için birçok farklı teknolojiyi içeriyor.

Evinizde 50 ışık olduğunu ve her ışığın tek tek bir anahtarın hareketiyle kontrol edildiğini hayal edin. Akıllı aydınlatma, ayağa kalkıp o düğmeye basma ihtiyacını ortadan kaldırır. Ağ, tüm işi sizin için otomatik olarak yapar. Ancak yine de ışıkları istediğiniz gibi yanıt verecek şekilde programlayabilirsiniz.

Akıllı ışıklar genellikle sensörlere de sahiptir. Bu sensörler ortamda yaşayan canlıların ne zaman ışığa ihtiyaç duyduklarını ve ne kadar ihtiyaç duyduklarını ayarlayabilirler. Ayrıca akıllı aydınlatma ağları, genellikle ışıkların birbirleriyle etkileşime girmesine izin verir. Böylece toplu halde veya bir uzaktan kumanda kurulumu aracılığıyla ayrı ayrı kalibre edilebilirler. 

Akıllı Aydınlatmaya Sahip Olmadan Önce

Aydınlatma Sistemi
Aydınlatma Sistemi

Akıllı ışıklar satın almadan önce düşünmeye değer ilk soru; bunları kontrol etmek için hangi platformu kullanmak istediğiniz olacaktır. Çoğu seçenek, ışıkları bir arada gruplandırmanıza ve belirli zamanlarda açılıp kapanacak şekilde programlamanıza izin veren kendi kontrol uygulamalarını sunar. Ancak, ışıklarınızdan daha fazlasını akıllı hale getirmek isteyebileceğiniz durumlar da mevcut. Eğer isterseniz kullanabileceğiniz tüm farklı cihazları idare edebilecek daha geniş bir akıllı ev platformuna geçebilirsiniz.

Akıllı ışıkları sesli asistanlarla eşleştirmek, bunu yapmanın en popüler yollarından biridir. İster Google Asistan, ister Siri veya Amazon’un Alexa’sı olsun, her biri evinizde yetenekli bir ev kontrol noktası oluşturur. Siz de tercih ettiğiniz asistanınıza kolayca kontrol edebileceği akıllı ışıkları ekleyebilirsiniz. Üstelik, bunları diğer akıllı güvenlik sistemleri gibi nesnelerin yanında kullanabilirsiniz.

Akıllı Aydınlatma Teknolojisinin Avantajları Nedir?

Gelişmiş ve Akıllı Aydınlatmanın Avantajları
Gelişmiş ve Akıllı Aydınlatma Teknolojisinin Avantajları

Akıllı aydınlatmanın avantajları sadece ışıklarınızı otomatik olarak ve uzaktan kontrol etmekten ibaret değildir. Bu teknolojiye geçmenin bazı başka faydaları da bulunmaktadır.

Enerji Verimliliği: Akıllı LED ampuller çok daha uzun süre dayanır ve orijinal ampullere göre daha az ısı üretir, böylece daha az enerji kullanır.

Evde gibi Görünün: Akıllı LED ampuller ayrı ayrı veya grup olarak yapılandırılabilir. Işıklarınızı evde olmadığınızda varlığınızı taklit ederek açılıp kapanacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Bunun için belirli bir zamanda tüm ışıkları otomatik olarak kapatan zamanlayıcılar ayarlayabilirsiniz.

Evinizle Bağlantı: Akıllı aydınlatma sisteminizi ev yardımcılarınıza kolaylıkla bağlayabilir böylece aydınlatmayı çok daha kolay bir şekilde hayatınıza entegre edebilirsiniz.

Akıllı Aydınlatma Teknolojisi Türleri Nedir?

Aydınlatma Türleri
Aydınlatma Türleri

Akıllı aydınlatma teknolojileri; tasarım ve ürün özellikleri açısından büyük bir çeşitliliğe sahiptir. Çünkü konut, ticari ve dış mekan aydınlatma pazarlarında son kullanıcı tercihleri ​​çok farklıdır. Bazı akıllı aydınlatma ürünlerini ise şu şekilde özetleyebiliriz.

Akıllı Ampuller: Akıllı ampuller, akıllı aydınlatmanın zevkini ve büyüsünü keşfetmek isteyen herkes için iyi bir başlangıçtır. Tüketici pazarı, bu tür akıllı ışıklara artan bir ilgi duymakta. İnsan merkezli aydınlatma ile doğal sirkadiyen ritminizi desteklemek için renk sıcaklığını ve yoğunluğunu değiştirebilirsiniz. Akıllı ampuller, evinizin akıllı aydınlatmaya geçişini kolaylaştırmak için size ilk çözümü sunar.

Akıllı Sokak Lambaları: Sokak aydınlatması, bir şehir için en büyük enerji giderlerinden biridir. Sokak ışıklarını akıllı hale getirmek, merkezi bir yönetim sisteminden geniş bir şekilde dağıtılan aydınlatma armatürlerinin uzaktan kontrolünü ve yönetimini mümkün kılar. Ayrıca, akıllı sokak aydınlatması muazzam bir enerji ve tasarruf sağlar. IoT, özellikli sokak aydınlatması konusunda belediyelerin şehirleri yönetme şeklini değiştirebilir.

Akıllı Aydınlatma Armatürleri: Aydınlatma armatürlerinin akıllı seçenekleri ışık dağıtımını optimize etmek için çeşitli sensörler içerir. Sistem içindeki ağın entegrasyonu, armatürlerin birbirleriyle ve merkezi bir kontrol sistemi ile iletişim kurmasını sağlar.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.