Akıllı Cihaz Nedir? Bir Ürün Nasıl Akıllı Hale Gelir?

Akıllı cihaz nedir? Yapılan araştırmalara göre teknoloji pazarı tüketicilerinin üçte biri şu anda en az iki “akıllı” cihaza sahip. Son zamanlarda akıllı cihazlar internet ağının etkin olduğu her şeyle eş anlamlı hale geldi. Telefonlar, saatler, arabalar ve hatta diş fırçaları… Fakat bir cihazı akıllı yapan şey onu internete bağlamaktan çok daha fazlasıdır. Akıllı bir cihaz; tüketici için daha iyi bir seçim haline getiren hizmetler, güven ve kullanım kolaylığı kombinasyonudur. Artık, cihazlarda sıklıkla bir pazarlama stratejisi olarak karşımıza çıkan “akıllı” kelimesini ve ürünler için ne ifade ettiğini inceledik.

Akıllı Cihaz Nedir?

Akıllı Cihazlar
Akıllı Cihazlar

Öncelikle akıllı kelimesini İngilizce anlamıyla yani “smart” olarak ele alalım. Cihazlar için kullanılan “smart” kelimesi aslında “Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology” kısaltmasından gelir. Yani izler, analiz eder ve raporlar. Ayrıca akıllı ürünler; kendisi, çevresi ve kullanıcılar arasındaki bilgileri paylaşabilmesi için internete bağlı ürünlerdir. Bunlar, tıbbi cihazlardan her gün kullandığımız eğlence amaçlı ürünlere kadar geniş bir yelpazeyi karşılar. Fakat tabii ki yukarıda söylediğimiz gibi bir ürünün akıllı olması için internete bağlı olması yetmiyor.

Akıllı cihazlar genellikle sensörler, mikroişlemciler, veri depolama ve gömülü işletim sistemleri gibi unsurlar dahil olmak üzere karmaşık bir donanım mimarisine sahiptir. Öte yandan akıllı cihazlar, gerçek dünyadaki durumlara tepki vermelerini ve hatta kullanıcılarının ihtiyaçlarını tahmin etmelerini sağlayan bir tür davranışa da sahiptir. Ayrıca akıllı cihazlar, sahip oldukları teknoloji ile fiziksel ürünlerin; zeka, algılama ve iletişim yetenekleri ile doldurulmasını sağlar. 

Akıllı Cihaz Nasıl Olmalı?

Birbiriyle Bağlantılı Akıllı Cihazlar
Birbiriyle Bağlantılı Akıllı Cihazlar

Akıllı cihaz nedir sorusundan sonra bir akıllı cihazın ne gibi özelliklere sahip olması gerektiğine bakabiliriz. İşte kullanıcı açısından bir akıllı cihazda ilk fark edilen en önemli özellikler:

Güvenilir Olmalı: Akıllı bir cihazın insanlar için akıllı bir yatırım olabilmesi adına bu cihazların ekstra maliyet gerektirmeyecek kadar güvenilir olması gereklidir. Kullanıcının kontrolü dışında bir şey yüzünden akıllı cihazın bir gün çalışmayı bırakmaması önemli bir konudur.

Kullanımı Kolay Olmalı ve Hayatı Kolaylaştırmalı: Bir cihazın gerçekten akıllı olması için kullanımı kolay olmalıdır. Kullanıcıların akıllı cihazları tercih etmelerindeki en önemli sebep işlerini kolaylaştırmak istemeleridir. Evde ayaklarını uzatırken ısıyı veya ışığı değiştirebilmek; koşarken aynı zamanda saati aracılığıyla görüşmelerine göz atabilmek… Bu örneklerdeki gibi hayatı kolaylaştırması gereken akıllı ürünlerin kullanımı da kolay olmalıdır.

Değerli Bir Hizmet Sunmalı: Sahip olduğumuz herhangi bir ürünün aksine akıllı bir cihaz basit hizmetlerin ötesinde daha karmaşık ve değerli hizmetler sunmalıdır. Ve bunları yaparken ağ etkisinden yararlanmalıdır. Akıllı cihazların sağladığı daha fazla veri, beraberinde daha fazla fayda getirir. Örneğin kalp ritminiz, kaloriniz ve uyku düzeniniz gibi verilere erişen akıllı cihazlar size özelleşmiş daha değerli hizmetler sunabilirler.

İnsanlar Akıllı Cihazlara Nasıl Alıştı?

İnternet ile Çalışan Akıllı Ev Sistemleri
İnternet ile Çalışan Akıllı Ev Sistemleri

Akıllı cihazların hayatı büyük ölçüde kolaylaştırması insanlar tarafından da hızlı bir şekilde benimsenmelerini sağlıyor. Bir veri ve analiz araştırma kuruluşu olan GfK’nın raporlarına göre insanlar genellikle; ev hayatını daha kolay, daha farklı ve daha keyifli hale getiren akıllı ürünleri kullanmayı tercih ediyorlar.

Araştırmaya katılan katılımcıların üçte ikisi Y kuşağından ve bu katılımcıların %50’si akıllı ev ürünlerine büyük bir ilgi duyuyor. Ayrıca, katılımcıların yaklaşık %60’ının düşünceleri akıllı ürünlerin önümüzdeki birkaç yıl içinde hayatımızı ciddi bir anlamda değiştireceği yönünde.

Akıllı Cihazların Ticari Faydaları

Akıllı cihaz nedir?
Daha Verimli Olan Akıllı Ürün ve Sistemler

Akıllı cihazların paylaştığı veriler, daha verimli çalışmalarına yardımcı olur. Sahiplerinin hayatlarını daha kolay ve daha güvenli hale getirir. Hatta operasyonları iyileştirir. Akıllı cihazların, kullanımı izleyerek ve optimize ederek verdiği desteği daha iyi hale getirmesi mümkündür.

Sağlık durumunu veya konumu görüntülemek için istihbarat sağlayabilir ve hizmet ihtiyaçlarını tahmin ederek arızaları veya kesinti sürelerini tahmin edebilir/önleyebilir. Ayrıca, sorunsuz kablosuz yükseltmeler veya hizmetler sağlar. Kısaca akıllı cihazlar, kullanıcı odaklı bir ekosistem yaratılmasını sağlar diyebiliriz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.