Akıllı Priz Nedir? Akıllı Priz Neler Yapabilir?

Akıllı priz, evinizdeki elektrikli cihazları bağlayabileceğiniz, dilediğiniz yerden kontrol edebileceğiniz prizinizle bütünleşen bir cihazdır. Herkes evini daha akıllı hale getirebilsin diye çıkan cihazlar arasında akıllı kilitler gibi akıllı prizler de yer alıyor. Evinizdeki kontrol deneyiminizi farklı bir boyuta taşıyan akıllı priz nedir?

Akıllı Priz Nedir?

Akıllı prizler evinizdeki elektrikli cihazların yönetimini kolaylaştıran bir cihazdır. Akıllı prize bağlanan cihazları, akıllı telefonunuz ile kontrol edebiliyorsunuz. Bu işlemleri dilediğiniz yerden de yapabiliyorsunuz. Örneğin evde değilken bile cihazınıza önceden bağlamış olduğunuz (Wi-Fi ile) ışıklarınızı açıp kapatabilirsiniz. Su ısıtıcınızı çalıştırabilir veya çalışma zamanını ayarlayabilirsiniz.

Akıllı Priz Neler Yapabilir?

akıllı-prizler-neler-yapabilir
Akıllı prizler birçok şey yapabilir.

Akıllı prizler ile “normal” evinizi akıllı bir eve dönüştürebilirsiniz. Akıllı prizi normal bir prize takarak evinizdeki kontrolünüzü özelleştirebilirsiniz. Işıklarınızı, kahve makinelerinizi hatta masa lambalarınızı bile sadece akıllı telefonunuzu kullanarak kontrol edebilirsiniz. Cihazlarınızın Wi-Fi’ye bağlanabiliyor olması ve bir prize takılı olması yeterli olacaktır.

Peki bu akıllı prizler neler yapabilir? Akıllı prizlerin yapabildikleri elbette ki ürünün markasına göre değişiklik gösterebilir. Cihazların genel olarak yaptıkları şey elektrikli cihazlarınızın, Wi-Fi ile akıllı telefonlarınız kontrolünü sağlayabilmenizdir.

  • Bazı akıllı prizlerde sanal asistan desteği bulunur. Yani evinizdeyken işlemleriniz için uygulamayı kullanmak yerine direkt akıllı prizinizle konuşabilirsiniz.
  • Bazı akıllı prizler ise akıllı prizinize bağlı olan cihazları kontrol edebilmeniz için Siri, Alexa veya Google Asistant’ı kullanabilmenize izin verir.
  • Akıllı telefonunuzda bulunan uygulama sayesinde akıllı prizinize bağlanan herhangi bir cihazınızın açılmasını veya kapanmasını zamanlayabilirsiniz. Örneğin saat 12:00’da su ısıtıcınızı çalışmaya ayarlayabilirsiniz.
  • Kapalı olduğu halde prize takılı olan cihazlarınızın enerji tüketimini akıllı priz sayesinde kısıtlayabilirsiniz.
  • Akıllı prizinize bağlı olan herhangi bir cihaz için belirli zamanlarda açılıp kapanması adına bir ayar yapabilirsiniz. Yani siz tatildeyken günün belli saatlerinde ışıkları açıp kapayarak evde olduğunuz izlenimini verebilirsiniz. Ve bunun için sürekli girip aç kapa yapmanıza gerek kalmaz.
  • Akıllı prizlerin dış mekanlar için tasarlanmış olanları da vardır. Onlar sayesinde de mekanınızda bulunun dekoratif aydınlatma vb. şeyleri akıllı telefonunuz ile kontrol edebilir, belirli saatler için önceden planlayabilirsiniz.
  • Bazı modellerde akıllı prizin açma kapama gibi basit işlevlerini yapabilmeniz için bir de kumanda bulunur. Böylece akıllı telefonunuz olmadan da akıllı prizinizi kontrol edebilirsiniz.
  • Aynı zamanda çoğu akıllı priz modeli kendisine bağlı olan cihazların enerji tüketimini de gösterir.

Akıllı Priz Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı prizler de diğer akıllı ev aletleri gibi alırken dikkat edilmesi gereken özellikler taşır. Bunun başında ise uyumluluk gelir. Yani alacağınız cihazın evinizdeki diğer cihazlarla ve sizin isteklerinizle uyumlu olup olmadığına bakmanız gerekir.

Akıllı priz alırken hangi özellikleri istediğinizi belirleyin. Örneğin akıllı asistan desteği olan bir akıllı priz mi yoksa akıllı asistan desteği olmasa da olur dediğiniz bir priz mi istediğinize karar verin. Çünkü her modelde akıllı asistan desteği bulunmamakta.

Çoğu modelde programlama özelliği bulunsa da bu özellik de modeller arasında farklılık gösterebilmekte. Bazı akıllı prizler spesifik bir zaman dilimi için programlama yapabilme seçeneği sunarken bazı modellerde her gün veya her akşam gibi sürekli seçenekler bulunmakta.

Akıllı Priz Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı prizlerle cihazlar zamanlanabilir.
Akıllı prizlerle cihazlar zamanlanabilir.

Akıllı prizlerinizi cihazlarınıza kablo yoluyla değil de Wi-Fi yoluyla bağlanmanız önerilir. Cihaza çoklu prizler takarak birden çok cihazı bağlamanız önerilmez. Birden çok cihaz kablo yoluyla akıllı prizinize bağlandığında yangın tehlikesi olabileceği için cihaz otomatik olarak kapanabilir.

Akıllı prizler elektrikli cihazlarınıza zarar verebilecek durumlarda veya güç dalgalanmalarında güvenliğiniz için kendisini otomatik olarak kapatacaktır.

Sonuç Olarak

Genel olarak akıllı prizler birçok açıdan kullanışlı olduğu görünen ürünlerdir. Diğer akıllı cihazlar gibi güvenliği artırarak hayatı kolaylaştırmayı hedefler.

Akıllı prizler birçok açıdan normal prizlerin güvenliğini artırmış oluyor. Sadece prizlerin değil evinizin de güvenliğini artırmış oluyor. Diğer elektronik cihazlarınızdan kaynaklı olabilecek sorunlardan korunmanıza yardımcı oluyor. Örneğin evden çıktığınızda ütünüzü çalışır durumda bırakmanız sonucu oluşabilecek hasarı önleyebilirsiniz. Eğer ütünüz Wi-Fi’ye bağlanabilen bir modelse bunu düşünmenize gerek kalmaz. Dışarıdayken ütünüzün çalışır durumda olduğunu görüp kapatabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.