AirPods Pro 2 Hakkında Yeni Detaylar Ortaya Çıktı

Apple’ın sevilen kablosuz kulaklık serisi AirPods Pro’nun yeni modelinin önümüzdeki dönemde tanıtılması bekleniyor. İkinci nesil AirPods Pro ya da AirPods Pro 2 olarak adlandırılan ürün ile ilgili bazı detaylar da gündeme geliyor.

Konuyla ilgili gelişmeler ünlü Apple araştırmacısı Ming-Chi Kuo tarafından aktarılıyor. Apple konusunda güvenilir kaynaklar arasında yer alan Kuo, AirPods Pro 2 modelinin birkaç önemli yeniliğe sahip olacağını vurguluyor. Bu yenilikler arasında kayıpsız ses desteği ve yenilenmiş bir şarj kutusu bulunuyor.

Kuo, ikinci nesil AirPods Pro’nun bu özellikler sayesinde çok daha fazla talep göreceğini ifade ediyor. Kuo’ya göre Apple’ın sunacağı kayıpsız ses özelliği ürüne olan ilginin ve satışların artmasını sağlayacak önemli unsurlardan birisi.

Bildiğiniz üzere Apple, geçtiğimiz dönemde Apple Music platformuna da kayıpsız ses özelliğini getirdi. Bu sayede platformda yer alan müzikler stüdyo kalitesinde kullanıcılara sunuluyor. Ancak bu farkın tam olarak anlaşılması için kayıpsız müzik destekli bir kulaklığa da ihtiyaç var.

Apple kayıpsız ses özelliğini Apple Music’e getirse de piyasadaki AirPods ürünleri bu özelliği desteklemiyor. AirPods 3. nesil, AirPods Pro hatta AirPods Max bile kayıpsız ses özelliğine sahip değil. Bu durum Apple’ın ürünlerde kullandığı “codec” bileşeninden kaynaklanıyor. Apple bu ürünlerde Bluetooth üzerinden ses oynatıyor ve AAC bileşeni devreye giriyor.

Apple’ın yeni nesil ürünlerinde ise kayıpsız ses deneyimi için ALAC yani Apple Lossless Audio Codec kullanması gerekecek. Henüz bunu nasıl yapacağını bilmesek de Kuo’nun aktardığına göre Apple’ın planları bu yönde seyrediyor.

yeni-airpods

Apple, AirPods Pro 2 Şarj Kutusunu da Yeniliyor

Yeni nesil AirPods Pro’da ortaya çıkan bir başka değişiklik ise şarj kutusunu ilgilendiriyor. Kuo’nun belirttiğine göre Apple, yeni nesil AirPods Pro’da şarj kutusundan ses yayılmasını sağlayacak bir yöntem üzerinde çalışıyor. Bu sayede kayıp şarj kutularının da kolaylıkla bulunmasını hedefliyor.

Apple’ın bu özellik için Bul uygulamasından faydalanması muhtemel. Uygulama üzerinden rahatlıkla duyulabilecek bir ses çıkartacak komutlar şarj kutusunu gönderilebilir. Apple’ın bu özellik için şarj kutusuna da bir hoparlör yerleştirmesi olasılıklar arasında.

Kuo, AirPods Pro 2 hakkında paylaştığı bilgilere ek olarak çıkış tarihi hakkında bir yorum yaptı. Yeni bir tasarıma sahip olacak kulaklıkların 2022 yılının dördüncü çeyreğinde piyasaya çıkacağını duyurdu. Ayrıca, AirPods serisinin sağlık takibi yapacak özelliklere kavuşacağını da ekledi. Ancak bunun AirPods Pro 2’de ortaya çıkıp çıkmayacağı henüz belli değil.

Kaynak: https://www.macrumors.com/2022/01/02/airpods-pro-2-lossless-and-sound-emitting-case/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.