Apple Music Kayıpsız Ses ile Oldukça İddialı!

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan dedikodular Apple Music için yüksek ses kalitesinin kapıda olduğunu gösteriyordu. Bugün yapılan resmi açıklama ile birlikte bu iddia doğrulandı. Apple Music, yeni geliştirmeler ve Kayıpsız Ses özelliği ile kalitesini zirveye çıkarıyor!

Birkaç gün önce ortaya çıkan dedikodular 18 Mayıs tarihinde yeni AirPods modelinin ve Apple Music için yüksek kaliteli bir abonelik türünün geleceği yönündeydi. Resmi açıklamalar sonrasında tamamı olmasa da bu iddialar gerçeğe dönüştü.

Apple tarafından paylaşılan açıklamada şirketin Dolby ile ortaklığından bahsediliyor. Açıklamaya göre Apple, Dolby Atmos destekli Uzamsal Ses özelliğini Apple Music platformuna entegre edecek.

Apple, müzisyenlerin uzamsal ses kullanarak dinleyicilere eşsiz ses deneyimleri sunma fırsatı yakaladığını söylüyor. Bu özellikle birlikte, binlerce şarkı için benzersiz bir müzik deneyimi sunulacak.

Apple’ın Kayıpsız Ses olarak bahsettiği bu yeni özellik ALAC isimli bir codec bileşeni ile çalışıyor. Bu bileşen sayesinde orijinal ses dosyasındaki her veri muhafaza ediliyor. Böylece, stüdyodan çıkan ses kayıpsız olarak dinleyiciye ulaştırılıyor.

Bir başka deyişle, Apple Music’te yer alan 75 milyon şarkıyı stüdyodan çıktığı haliyle dinlemek mümkün oluyor.

Apple Music Kayıpsız Ses Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

Apple Music’in yeni kayıpsız ses özelliğinden faydalanmak için yapmanız gerekenler çok basit. Ancak, öncelikle en güncel Apple Music versiyonunu kullandığınızdan emin olmanız gerek. Aksi takdirde App Store üzerinden Apple Music’i güncelleyebilirsiniz.

Daha sonra Apple Music ayarlarına girmeniz gerekmekte. Ayarlar kısmında “Müzik” bölümünü bulup “Ses Kalitesi” ayarlarını değiştirerek Kayıpsız Ses özelliğini kullanabilirsiniz.

Ses kalitesi ayarlarını farklı bağlantı türlerine göre değiştirmek de mümkün. Hücresel veri, Wi-Fi ya da indirme için farklı ses kalitesi ayarları seçebilirsiniz.

Apple Music tarafından getirilen yeni Kayıpsız Ses özelliği CD kalitesinde değerlerle başlıyor. Bu da 44 kHz 16 bit oluyor.

Üstelik bu değer, 192 kHz 24 bit gibi bir seviyeye kadar yükselebiliyor. Fakat Apple, bu 192 kHz değerindeki yüksek kaliteli Kayıpsız Ses dosyalarının çok büyük boyutlu olduğunu ve ekstra ekipmanlar gerektireceğini söylüyor.

Ayrıca Apple, tüm bu hizmetlerin tamamen ücretsiz olacağını ifade ediyor. Uzamsal Ses ile binlerce şarkıya destek veren şirket bu özelliklerin çıkış tarihi için 2021 Haziran ayını gösteriyor.

Müzikseverler için oldukça heyecan uyandırıcı olan bu gelişme HiFi iddialarının doğrulanmasını da sağlıyor. Peki, AirPods 3 modelini de yakında görecek miyiz?

Apple Music’in yeni Kayıpsız ve Uzamsal Ses özellikleri ile ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.