Photoshop Yazı Fontu Ekleme Nasıl Yapılır?

Adobe Photoshop yazı fontu ekleme işlemi oldukça kolay bir şekilde yapılabiliyor. Ancak seçtiğiniz yazı fontu oldukça önemli. Bazı yazı fontları ücretsiz olarak sunulurken kimi yazı fontu ise ücretli olarak bizleri karşılıyor.

Bir font seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta telif hakkı oluyor. Yani profesyonel bir tasarım için bir fontun ücretli/ücretsiz sürümüne dikkat ederek kullanım izni hakkındaki detaylarını okumanız faydalı olabilir.

Bu rehber ile birlikte siz de istediğiniz fontu Adobe Photoshop uygulamasına dahil edebilirsiniz.

Rehbere başlamadan önce bir noktayı daha belirtelim. Açtığınız herhangi bir dosyada “missing fonts” yani font bulamama hatası alırsanız çözümü yine font eklemek. Hatanın altında belirtilen font tipini yazarak bulmanız yeterli.

Tasarımlarınızda fark yaratmanın aslında basit ama etkili bir yöntemi olan yazı fontlarını nasıl ekleyeceğinizi birlikte ele alalım! İşte Photoshop yazı fontu ekleme yöntemi:

Yazı Fontunu Bulma

Adobe Photoshop programına yazı fontu eklemek için öncelikle eklemek istediğiniz yazı fontunu edinmemiz gerekiyor. Bu konuda bizler fonttr isimli siteyi kullanıyor olacağız. Ancak piyasada Adobe’nin font mağazası, Fontspace, Google Fonts gibi onlarca ücretli veya ücretsiz site mevcut.

Dilediğiniz yazı tipini arayabilir ya da önerilenlerden gözünüze güzel gözüken birini tercih edebilirsiniz.

font indirme işlemini gerçekleştirelim.

İstediğimiz fontu bulduktan sonra ise yapmamız gereken tek işlem bu fontu bilgisayarımıza indirmek oluyor. İndirilen font arşivlenmiş bir dosya biçimi olduğundan dolayı WinRAR gibi bir arşiv yönetme programına sahip olmanız gerekiyor.

Bizler örnek olması için Villaga fonunu indiriyoruz. Dosyanın boyutu da genelde oldukça küçük oluyor.

fonttrden-fontu-secip-indirme-islemi

İndirdiğimiz Fontu Yükleme

Fontu indirme işlemini tamamladığımızda bir arşiv dosyası bizleri karşılıyor. Bu dosyayı klasöre çıkararak işleme devam ediyoruz. Bu sayede fontu yüklemeden önceki son işlemi halletmiş olduk.

adobe photoshop fontu arşivden çıkarma.

Bundan sonra ise asıl işleme geçiyoruz. Çıkardığımız klasörü açtıktan sonra fontun üzerine gelerek farenin sağ tıkına basıyoruz. Açılan seçeneklerde tüm kullanıcılar için yükle seçeneğine tıklıyoruz.

Bu esnada bilgisayarınız sizden izin isteyebilir. Bu izni verdikten sonra sadece birkaç saniye sonra fontu başarılı bir şekilde yüklemiş oluyoruz.

Fontu tüm kullanıcılar için yükleme.

Yazı Fontumuz Kullanıma Hazır

Bundan sonraki adım ise Adobe Photoshop’u açmak oluyor. Halihazırda Adobe Photoshop açık durumda ise kapatıp tekrar açmanız durumunda fontun yüklendiğini görebilirsiniz. Bir metin ekleyerek üst kısımdan yazı tipini ayarlamanız yeterli.

Adobe Photoshop Yazı Fontu Kullanıma Hazır.

Böylelikle tasarımlarınızda farklı fontları kullanarak güzel bir görünüm oluşturabilirsiniz. Ayrıca yüklediğiniz tüm yazı fontları Windows yazı tiplerine kaydolduğu için diğer programlarda kullanmanız mümkün.

Adobe Fonts Nedir?

Adobe Fonts birçok font çeşidini içerisinde barındıran bir Adobe hizmetidir. Bu sayede istediğiniz fontları kolaylıkla Adobe programlarına eklemeniz mümkün. Bunun için üst menüde yer alan metin butonuna tıklayarak Adobe Fonts seçeneğini seçmeniz yeterli.

Ancak Adobe Fonts için aktif bir Creative Cloud abonelik paketine sahip olmanız gerekli. Bu lisansa sahipseniz binlerce font arasından herhangi bir telif problemi olmadan kullanım sağlayabilirsiniz.

Adobe Fonts Neler Sunuyor?

Adobe Fonts, istediğiniz fontları sizlere görsel olarak sunarak bunları kendi metniniz üzerinde deneme imkanı sağlıyor. Fontu beğenmeniz durumunda ise Adobe’da yer alan fontlarınız arasına tek bir tuşla eklemeniz mümkün.

Ayrıca çeşitli ihtiyaçlara yönelik yazı tipleri de öneriliyor. Örneğin, sosyal medya tasarımları için göze hoş gelen yazı tipleri bir paket olarak sunuluyor. Bir arayüz tasarımı (UI/UX) ile uğraşıyorsanız kullanıcılara görsel olarak beğeneceği yazı tipleri içeren paketler de bulunuyor.

Bu gibi örnekleri oldukça çoğaltabiliriz. Aynı zamanda bir diğer özellik de marka kiti oluşturulabilmesi. Bu sayede markanız için oluşturduğunuz yazı tipi grubu, tasarımlarınızda seçtiğiniz metinlerde geçerli olur.

Yazı tipi ve font görsel tasarımlarla uğraşan kişiler için oldukça önemlidir. Öyle ki gün içerisinde gördüğümüz reklam ve afişlerde dahi yazı fontları titizlikle seçiliyor. Tasarımcılar bu kadar önem verdikleri bir alanda kimi yazı tiplerinin bir bakışta ne olduğunu dahi anlayabiliyor.

Ayrıca Adobe’un yazı fontu tarafında sunduğu Adobe Fonts çözümü oldukça başarılı. Aynı zamanda istediğiniz font Adobe tarafında yoksa çevrimiçi olarak indirip Windows’a yukarıda yaptığımız gibi yüklediğimizde bunu kullanma imkanı sunuyor.

Bir önceki Adobe Photoshop içeriğimizde arka plan kaldırma işlemini en kolay şekilde gerçekleştirmiştik. O içeriğe de buradan erişebilirsiniz. Ayrıca yorumlar kısmında gelecek içeriğimiz için önerilerinizi paylaşabilirsiniz!

Sizler tasarımlarda bulunan yazı fontunun tasarımlar üzerindeki etkisi hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.