Çizim Programları: Yaratıcılığınızı Serbest Bırakın – 2024

Çizim programları ve uygulamaları, en iyi dijital sanatı yaratmada önemli bir etkendir. Eğer dijital çizim yapma konusunda ciddiyseniz tarzınız doğrultusundaki en iyi programı bulmak işlerinizi yapmak için en doğrusu olacaktır. Bu doğrultuda hem ücretsiz hem de ücretli çizim programlarına bakmak en iyi sonucu verecektir.

Piyasada birçok başarılı dijital çizim programı yer almaktadır. Ancak her kullanıcının istekleri ve eğilimleri farklı yönlerde seyretmektedir. Bu nedenle sizin için en iyi olan programı bulmak son derece büyük önem taşımaktadır. Dijital bir sanatçı olarak sizin için en kullanışlı programı arıyorsanız dijital çizim programları listemize gelin birlikte bakalım.

En İyi Çizim Programları

Krita

En iyi çizim programları - Krita

En iyi dijital çizim programları listemize Krita ile başlıyoruz. Krita açık kaynaklı ve ücretsiz, bilgisayarlarda kullanılabilen bir çizim programıdır. Kavramsal sanat, illüstrasyon, çizgi roman vb. birçok amaç için Krita kullanılabilir. Hem profesyonellere hem de amatörlere hitap eden Krita, özelleştirilebilir ara yüzü ile kullanıcının deneyimini güçlendirir.

100’den fazla profesyonel olarak üretilmiş ve önceden yüklenmiş fırçası bulunmaktadır. Fırçaları ve doku paletlerini içe aktarabilir veya kendinizinkini oluşturup diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha pürüzsüz ve mükemmel çizimler için fırça sabitleyici özelliğinden de faydalanabilirsiniz.

2004’ten beri halka açık olmasına rağmen piyasada az değer gören bu ücretsiz çizim programının oldukça iyi olduğunu düşünüyoruz. Özellikle kişiselleştirilebilir olmak konusunda destek sağlaması ve tamamen ücretsiz bir şekilde sunulması Krita’yı pek çok kullanıcı için harika bir seçenek haline getiriyor. Açık kaynaklı ücretsiz çizim programları arasında yer alan Krita’yı denemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

MediBang

ücretsiz dijital çizim programları
MediBang

En iyi dijital çizim programları listemizde yer alan bir başka uygulama ise MediBang oluyor. Sahip olduğu birkaç temel özellik ile Medibang, bazı sanatçılar tarafından en iyi çizim programı olarak adlandırılmakta. Japonya merkezli bir şirket tarafından geliştirilen MediBang, pek çok sanatçının gözdesi oluyor.

Ücretsiz ve bilgisayar, tablet gibi birçok platformda kullanıma uygun olan MediBang, çalışmalarınızı kolayca depolamanıza ve paylaşmanıza olanak tanıyan bir bulut özelliğine de sahip. Üstelik hem Windows hem de Mac platformlarında sorunsuz bir şekilde çalıştığını belirtmek gerek.

MediBang özellikle çizgi roman ve manga tarzı çizimler için tercih ediliyor. Üstelik yüzlerce önceden hazırlanmış ton ve arka plan yazılımda yer alıyor. Aynı zamanda pek çok fırça seçeneği de yazılımda mevcut. Manga ve çizgi roman kullanımında işi oldukça kolaylaştıracak araçlar ve fontlar da uygulamada bulunuyor.

En önemli eksiklerinden birisi olarak ise fırça desteğini söylemek mümkün. Yazılım kesinlikle daha fazla fırça desteğine ihtiyaç duyuyor. Yine de yeni başlayan kişiler için harika bir başlangıç yazılımı olacağına şüphe yok. Bugün kolay ve ücretsiz bir çizim programıyla dijital çizime başlamak istiyorsanız MediBang ile başlayabilirsiniz.

Procreate

procreate En iyi çizim uygulamaları
Procreate

En iyi dijital çizim programları listemizde yer alan sıradaki yazılım ise Procreate oluyor. Procreate, iPad Pro ve Apple Pencil kombinasyonundan tam performans almak için tasarlanmış ve sadece iOS’a özgü üretilmiş ücretli bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Ücretinin hakkını veren uygulamanın en iyi çizim uygulamaları arasında yer aldığını söylemek gerek.

Photoshop gibi sağlam programlarda bulmayı umduğumuz güçlü araçları bir araya getiren Procreate bir çizim programından çok daha fazlası ve birçok dijital sanatçının göz bebeği. Hassas renk seçme ayarları, fırçaları, katmanları ve her türlü özel efekti ile bir masaüstü araçta bulunabilecek çoğu özelliğe sahip. Ayrıca PSD ile uyumlu olduğunu da belirtmekte fayda var.

Pek çok özelliği ile sanatçıları etkilemeyi başardığını söylemek mümkün. M1 çipli iPad Pro ile 3 boyutlu çizim programları arasında da yer aldığını söylemek mümkün. Daha güçlü bir işlemci sayesinde AR desteği de Procreate’de yer alıyor. Üstelik doğal eserler ortaya çıkarma konusunda da son derece başarılı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Procreate, pek çok araç ve özellik desteği ile en iyi çizim programları listemizde bulunuyor. Aynı zamanda tasarım ve arayüz anlamında da oldukça başarılı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak uygulamanın en önemli eksiği platform desteği oluyor. Yalnızca iPad’de çalışan bu yazılım şüphesiz en iyi çizim uygulamaları arasında yer alıyor.

Corel Painter

ücretsiz dijital çizim uygulamaları
Corel Painter

En iyi dijital çizim programları listemize Corel Painter ile devam ediyoruz. Corel Painter, Windows ve Mac ile çalışabilen ücretli bir dijital çizim programı olarak karşımıza çıkıyor. Profesyonellerin beklentilerini tam olarak karşılayacak olan uygulama, özellikle boyama konusunda kusursuz bir deneyim sağlıyor.

Geliştirilmiş renk seçme seçenekleri ile kullanımı da oldukça kolay. Fotoğraf sanatı, manga, illüstrasyon, güzel sanatlar vb. birçok stil için uyumlu olarak çalıştığını da belirtelim. Ayrıca Corel Painter, 900’den fazla fırça ve birçok özelleştirme seçeneğine de sahip.

Tüm bu yönleriyle gayet başarılı olan Corel Painter, her güncellemede daha da başarılı hale gelmesiyle dikkat çekiyor. Yeni araçlar, özellikler ve daha stabil bir kullanım imkanı her güncellemede kullanıcılara sunuluyor. Üstelik kullanımı oldukça kolay bir arayüz de Corel Painter uygulamasında yer alıyor.

Corel Painter, son derece başarılı bir yazılım olarak gözükse de çok önemli bir dezavantajı mevcut. Uygulamanın fiyatı oldukça yüksek olmasıyla dikkat çekiyor. Eğer bir önceki sürümden güncelleme yapacaksanız bir indirim sağlıyor. Ancak bu ücretin de yüksek olduğunu belirtmek gerek. Ayrıca yıllık abonelik imkanı da sunduğunu belirtelim. Eğer profesyonel bir şekilde çizim yapmak istiyorsanız bu programa göz atmanızı öneriyoruz.

Tayasui Sketches

tayasui sketches En iyi çizim uygulamaları
Tayasui Sketches

En iyi dijital çizim programları listemize Tayasui Sketches yazılımı ile devam ediyoruz. Tayasui Sketches, Mac masaüstü ile iOS ve Android mobil cihazlarda kullanılabilen ücretsiz ve ücretli pro versiyonu bulunan bir çizim programı. Bir başka deyişle en iyi çizim uygulamaları arasında da yer aldığını söylemek mümkün.

Kullanıcı arayüzü ve uygulama işlevleri ile birçok sanatçının da favorisi olmuş durumda. Yazılım, renk karıştırma seçenekleri, desenler ve gerçekçi fırçalar ile çizim deneyimini üst seviyeye çıkarıyor. Aynı zamanda çok sayıda özelleştirilmiş hareket kontrolüne de sahip. Tüm bunlara ek olarak sınırsız katman desteği de uygulamada mevcut.

Akrilik fırçalar ile dijitalde çalışma imkanı sağlayan Tayasui Sketches, yağlı boya benzeri eserler ortaya çıkarabilen uygulamalar arasında. Buna ek olarak pek çok büyük teknoloji firmasının ürünleriyle uyumlu çalışıyor. Örneğin Apple Pencil gibi kalemler ile sorunsuz bir şekilde çalıştığını belirtmek mümkün. Ayrıca pek çok aracıyla çizim yapmayı kolaylaştırdığını da söyleyelim.

Pro sürümünde yer alan özellikler arasında ise en çok dikkat çekenlerden birisi iCloud desteği oluyor. Böylece cihazlar arasında çaışmak mümkün hale geliyor. Ayrıca ekstra cetveller ve ölçü araçları da Pro sürümde bulunuyor. Yazılım geniş platform desteği de oldukça beğeni topluyor. Eğer yeni ücretsiz çizim programları arıyorsanız Tayasui Sketches’a bakmanızı kesinlikle öneriyoruz.

Sketchbook

SketchBook ücretsiz çizim programları
Sketchbook

Dijital çizim programı önerileri listemizde yer alan en iyi yazılımlardan bir başkası ise Sketchbook oluyor. Sketchbook, birçok bilgisayar ve mobil cihazda kullanılabilen ücretsiz çizim programları arasında karşımıza çıkıyor. Bu yönden kesinlikle denenmesi gereken uygulamalardan biri olduğunu tekrar belirtelim.

Sahip olduğu özelliklerin hepsi anında özelleştirilebilir ve kişisel bir çizim deneyimine sahip olmanızı sağlayabilir. Kolay arayüzü ile kullanıcıya hiçbir zorluk çıkarmayan uygulama, özellikle başlangıç seviyesindeki dijital çizerler için çok uygun.

Özellikle doğal bir şekilde çizim yapma konusunda son derece başarılı olduğunu söylemek mümkün. Sketchbook sayesinde bir dijital çizim aracıyla kağıt üstüne çizim yapıyor gibi hissedebilirsiniz. Arayüzü ferah olan bu yazılım özelleştirilebilir olmasıyla dikkat çekiyor. Dilerseniz istediğiniz araç takımlarını ekrana getirmeniz mümkün.

Yüzlerce fırçaya sahip olan Sketchbook, bu konuda hiçbir sorun yaşamamanız için çalışıyor. Ayrıca boyama için de oldukça başarılı araçları bulunduğunu söylemek mümkün. Yumuşak çizgiler, kıvrımlar, simetri araçları ve çok daha fazlası bu yazılımda bulunuyor.

Çizim tabletinizi yeni aldıysanız ve nasıl kullanıldığını anlamak ve ona alışmak istiyorsanız hemen Sketchbook indirip alıştırma yapabilirsiniz. Sketchbook ayrıca PSD uyumlu çalışmaktadır. Üstelik geniş platform desteği de Sketchbook yazılımını en iyi dijital çizim programları arasına yerleştiriyor.

Windows ve Mac platformlarında Pro sürümü bulunun yazılım mobil cihazlara da destek sağlıyor. Böylece Sketchbook’u en iyi çizim uygulamaları arasında saymak da mümkün oluyor.

Adobe Photoshop

Photoshop
Photoshop

Rakiplerinin sayısı giderek artsa da Photoshop dijital çizim uygulamaları içinde gözde olmaya uzun süredir devam ediyor. Dünyanın en iyi görüntüleme ve grafik tasarımı yazılımına sahip olan uygulama hemen hemen her yaratıcı projenin merkezinde yer alıyor. Aynı zamanda en iyi çizim programları arasında da bulunduğunu söylemek gerek.

Poster, ambalaj, web siteleri, fotoğrafçılık, güzel sanatlar, illüstrasyonlar vb. aklınıza gelebilecek her şey için Photoshop kullanılabilir. Bu anlamda yıllardır piyasadaki en iyi programlardan biri olarak dikkat çekiyor. Tabii ki bunun haricinde görsel düzenleme konusunda da son derece başarılı olduğunu söylemekte fayda var.

Günümüzde pek çok profesyonel sanatçı için vazgeçilmez yazılımın Photoshop olduğunu söylemek mümkün. Aynı zamanda pek çok platformda başarılı sonuç vermesi de bu durumu destekliyor. Özellikle iPad sürümünün oldukça başarılı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Tabii ki bilgisayar sürümü için de aynı övgüyü söylemek mümkün.

Ücretli olan ve birçok platformda çalışan Photoshop, son güncellemeler ile kapasitesini oldukça genişleterek daha da güçlü bir araç haline geldi. Photoshop hem yeni başlayanların hem de profesyonellerin tüm beklentilerini karşılayacak cinsten bir yazılım. Ancak bazı eksiklikleri ve dezavantajları bulunduğunu da söyleyelim.

Photoshop’un en önemli eksiği vektörel çizim için destek sağlamıyor olması. Bu nedenle listemizde yer alan farklı bir Adobe yazılımı bu açığı kapatıyor. Ancak Photoshop’ta bu özelliğin yer almaması pek büyük bir sorun değil gibi gözüküyor. Çünkü abonelik temelli bir sisteme sahip olan Adobe Creative Cloud sisteminde her iki yazılım da üyeliğe dahil olarak sunuluyor. Fakat abonelik sistemi tüm sanatçıların tercih ettiği bir sistemi olmuyor. Bu nedenle buna da dezavantaj demek pek yanlış olmaz.

Adobe Illustrator

Illustrator

Adobe programları günümüzde hem profesyonel hem de günlük kullanıma uygun özellikler sunuyor. Bu programların kullanıldığı alanlardan birisi de şüphesiz ki tasarım. Bünyesinde Photoshop gibi oldukça güçlü bir çizim programına sahip olan Adobe, Illustrator programı ile de daha güçlü bir hale geliyor.

Illustrator, birbirinden farklı araçları ve özellikleriyle çizim yapmanızı son derece kolaylaştırıyor. Ayrıca Illustrator, öğrenim açısından da kullanıcıyı hiç zorlamayan bir program. Eğer kafanızdaki tasarımları dijital ortamlara aktarmak istiyorsanız Illustrator sizin için doğru tercih olabilir.

Özellikle Photoshop başlığında belirttiğimiz gibi vektörel çizim desteği Adobe Illustrator’ı en öne çıkaran unsurlar arasında yer alıyor. Böylece dileyen kullanıcılar Photoshop ile yaptığı çizimi daha da geliştirebiliyor. Ayrıca doğrudan Adobe Illustrator üzerinden çizim yapmak da mümkün.

Adobe Illustrator, özellikle Logo, simge, web grafikleri ve ambalaj tasarımları gibi unsurlarda çok iyi sonuç veriyor. Keskin hatlara sahip tasarımlar gerçekleştirmek için piyasadaki en iyi araçlardan biri olduğunu söylemek kesinlikle yanlış olmaz. Üstelik AI destekli araçları sayesinde de çok geniş imkanları kullanıcılarına sunduğunu belirtmek gerek.

Yazılımın sunduğu üç boyutlu efektler ve font desteği gibi unsurlar da en iyi çizim programları arasında yer almasını sağlıyor. Ancak Adobe Photoshop gibi Adobe Illustrator programı da abonelik temelli ilerliyor. Bu nedenle Creative Cloud üyeliği ile ikisine de sahip olmak mümkün. En iyi çizim uygulamaları arasında yer alan bu iki yazılım ile çok iyi işler çıkaracağınıza emin olabilirsiniz.

Affinity Photo

Affinity Photo
Affinity Photo

En iyi çizim programı önerilerimiz arasında yer alan bir başka yazılım ise Affinity Photo oluyor. Özellikle Photoshop ve Illustrator gibi programların abonelik sistemini beğenmeyen kullanıcılar için Affinity Photo bir kurtarıcı haline geliyor. Tek seferlik alım ile kullanıma hazır hale gelen yazılım, en iyi Photoshop alternatifleri arasında bulunuyor.

Affinity Photo, pek çok aracı ve özelliği ile oldukça önemli bir çizim programı olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle PSD dosya desteği ile geçmiş dönemde Photoshop ile çalıştıysanız tamamen sorunsuz bir geçiş yapacağınızı belirtmek mümkün. Ayrıca bu yazılım fotoğraf düzenleme konusunda da harikalar ortaya çıkardığını belirtelim.

Programda yer alan geniş fırça kataloğu ve fırça içe aktarma desteği ile kullanıcıların kalbini kazandığını söylemek mümkün. Ayrıca Apple Pencil ve Wacom gibi önemli markalar ile tam uyumlu çalıştığını da belirtelim. Birçok grafik tablet ile de sorunsuz çalıştığı da ifade ediliyor.

Yazılım içerisinde sınırsız katman oluşturmak mümkün. Ayrıca maskeleme ve vektör çizim araçları da programın en önemli özellikleri arasında yer alıyor. Genel anlamda oldukça önemli özelliklere sahip olduğunu söylemek mümkün. Affinity Photo uygulaması özellikle fiyatına göre mükemmel bir deneyim sağlıyor.

Ancak Photoshop’ta yer alan bazı üst seviye özellikleri Affinity Photo’da bulmak mümkün değil. Yine de bu özellikleri kullanmadan da harika çizimler ortaya çıkarmak mümkün. Bu nedene Affinity Photo özellikle abonelik sistemini beğenmeyen kişiler için inanılmaz bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca pek çok platforma destek sağladığını da belirtmek gerek. Bunların arasında Mac, Windows ve iPad yer alıyor. Üstelik sürümler arasında önemli fiyat farkları da mevcut. En iyi çizim uygulamaları arasında yer alan bu yazılıma kesinlikle göz atmanızı öneriyoruz.

CorelDRAW Graphics Suite

CorelDRAW Graphics Suite

En iyi çizim programları listemize CorelDRAW Graphics Suite ile devam ediyoruz. CorelDRAW Graphics Suite, profesyonel grafik tasarımcılar, illüstratörler ve diğer yaratıcı profesyoneller için tasarlanmış kapsamlı bir grafik tasarım yazılımı paketidir. Yenilikçi araçları, gelişmiş özellikleri ve kullanıcı dostu arayüzü ile CorelDRAW Graphics Suite, yaratıcılığınızı en üst düzeye çıkarmanızı sağlar ve iş akışınızı optimize ediyor.

Vektör tabanlı grafik tasarımı için endüstri lideri araçlara sahip olan CorelDRAW, logo tasarımı, afişler, broşürler, kartvizitler ve diğer pazarlama malzemeleri oluşturmak için ideal bir yazılımdır. Bunun yanı sıra Corel PHOTO-PAINT özelliği, profesyonel düzeyde fotoğraf düzenleme ihtiyaçlarınızı karşılar.

CorelDRAW Graphics Suite’in öne çıkan özellikleri arasında karmaşık illüstrasyonlar oluşturma, kesintisiz dosya işleme, gelişmiş renk yönetimi, yazı tipi yönetimi, sürükle ve bırak özelliği, kolay paylaşım seçenekleri ve daha fazlası bulunmaktadır. Profesyonel düzeyde çizimler yapmak istiyorsanız CorelDRAW Graphics Suite, ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayacaktır.

Rebelle 5

rebelle 5
Rebelle 5

Çizim programı önerilerimiz arasında yer alan bir başka yazılım ise Rebelle 5 oluyor. Escape Motionts tarafından geliştirilen Rebelle 5, Windows ve macOS cihazlar ile tam uyumlu şekilde çalışıyor. Üstelik sunduğu özellikler ile oldukça başarılı bir deneyim sağladığını belirtmek gerek.

Özellikle yüksek ücretli dijital çizim programlarına alternatif olarak ortaya çıkan Rebelle 5, birçok aracı kullanıcılarına sunuyor. Örneğin; yağlı ve akrilik boyalar, farklı fırça efektleri, sulu boya ve daha pek çok unsur Rebelle 5’de yer alıyor. Ayrıca düz çizgiler ve NanoPixel teknolojisiyle en iyi sonucu almak Rebelle 5 ile mümkün.

Yazılımın sunduğu araçlar arasında; renk düzenleme, “time-lapse” kaydı alma, dijital şablon desteği, katman oluşturma gibi unsurlar bulunuyor. Üstelik kolay arayüzü sayesinde oldukça basit kullanıma sahip çizim programları arasında yer aldığını da söylemek mümkün.

Fırça paylaşma ve indirme, PSD, REB ve birçok dosya desteği de yazılımda yer alıyor. Photoshop için özel bir eklentisinin bulunduğunu da belirtmek gerek. Rebeblle 5, hem standart hem de Pro sürümü ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Bazı özellikler yanlızca Pro sürümünde yer alsa da oldukça başarılı bir çizim programı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ayrıca en iyi çizim programları arasında yer alan yazılımın ücretsiz bir deneme sürümü de mevcut.

En İyi Çizim Programları: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde sizler için en iyi çizim programlarını bir araya getirmeye çalıştık. Listemizde yer alan tüm programlar farklı seviyelerdeki çizerlere hitap ediyor. Bu nedenle en yüksek seviyeli olan program herkes için uygun olmayabilir. Ayrıca ücretsiz olarak kullanabileceğiniz çizim programlarına da öncelik vermenizi öneriyoruz.

Özellikle amatör bir çizerseniz ürünlerin Pro ya da Premium sürümlerine ihtiyacınız olmadığını belirtelim. Ayrıca çizim yapmak için tek önemli kriterin yazılım olmadığını unutmayın. Aynı zamanda grafik ve çizim tabletlerinin kalitesi de önemlidir. Dilerseniz çizim tableti önerilerimize de göz atabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.

“Çizim Programları: Yaratıcılığınızı Serbest Bırakın – 2024” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.