En İyi Fotoğraf Düzenleme Programı – 2021

Eskiden fotoğraf çekmek ya da video çekmek için yanımızda bir fotoğraf makinesi taşırdık. Fakat teknolojinin gün geçtikçe ilerlemesi ile birlikte bunu artık cep telefonlarımız ile halledebiliyoruz. Ama tabii fotoğrafı ya da videoyu çekmekle iş bitmiyor. Onu düzenlemek de gerekir. İşte bunu yapabilmek için de bazı uygulamalar yardımımıza koşuyor. Bu içeriğimizde en iyi fotoğraf düzenleme programı listesi ile sizleri bilgilendireceğiz.Aşağıda sizlerle paylaşacağımız uygulama listesinde size uygun olanları cep telefonunuza kurup deneyebilirsiniz. Her biri birbirinden farklı olan bu fotoğraf düzenleme uygulamaları işlerinizi büyük ölçüde azaltacak. Çünkü çok emek sarf etmeden bu programlar sayesinde düzenlemeler yapabileceksiniz.

Ayrıca uygulamaların tabletler için optimize edilmesi de gerçekten çok iyi olmuş. Çünkü herkes telefonda değil farklı cihazlarda da fotoğraf düzenlemeleri yapabiliyor. Hatta aşağıdaki uygulamalardan bazılarının Windows ve Mac desteğinin de olduğunu belirtmekte fayda.

Konuyu daha fazla uzatmadan sizleri en iyi fotoğraf düzenleme programı listesi ile baş başa bırakıyoruz. Keyifli okumalar.

1- Adobe Photoshop Express

Adobe Photoshop Express uygulaması

İlk sırada Adobe Photoshop Express var. Ücretsiz bir fotoğraf düzenleme aracı. Adında “Adobe Photoshop” geçiyor diye hemen paniklemeyin. Hiç photoshop kullanmamışlar bile rahatlıkla bu uygulamayı kullanabilir.

Perspektif düzeltmeden parazit gidermeye, bulanıklaştırmadan kolajlara, noktasal iyileştirmelerden birbirinden eğlenceli efektlere kadar neredeyse her şey mevcut bu uygulama için. Özellikle düzenlediği fotoğrafları Instagram gibi sosyal medya kanallarında kullanmak isteyenler için oldukça kullanışlı bir uygulama.

Gelin özelliklerine biraz daha yakından bakalım. Örneğin, çok güzel bir selfie çektiniz ve yüzünüzde çok da görmek istemediğiniz bir leke var. Tek bir dokunuş ile bu lekeyi ortadan kaldırabilirsiniz. Ya da çektiğiniz fotoğrafta bulunan bir ögenin daha çok ön plana çıkmasını istiyorsunuz. Yine tek bir dokunuş ile bu ögeyi daha net, arka planları da daha flu yaparak öne çıkarabilirsiniz.

Kimi çektiğiniz fotoğraflarda kumlanma adı verilen kirli bir görüntü oluşur. Bu istenmeyen kumlanmadan kurtulmak için yine Adobe Photoshop Express kullanabilirsiniz. Dolayısıyla basit kullanımı ve sunmuş olduğu birbirinden güzel özellikler ile saatlerce düzenleme yapmanız mümkün.

En iyi fotoğraf düzenleme programı listesindeki bu güzel uygulamayı Google Play ve App Store’dan indirebilirsiniz.

2- PicsArt

PicsArt uygulaması

PicsArt benim de aktif olarak uzun yıllardır kullandığım bir program. Ücretli ve ücretsiz seçenekleri mevcut. Fakat şunu söyleyebiliriz ki ücretsiz kısmı da oldukça iş görüyor. Ücretsiz kısmı sizi reklamlar konusunda korkutmasın sakın. Çünkü öyle her işlemden sonra çıkan rahatsız edici reklamlar yok. Hem Google Play’de hem de App Store’da bulabilirsiniz. Yine Adobe Photoshop Express gibi tabletler için optimize edilmiş bir uygulama.

Bu uygulama ile fotoğraflarınızda bir çok değişiklik yapabilirsiniz. Renk değiştirme, kontrast ayarları gibi özellikler zaten her uygulamada olduğu gibi bunda da mevcut. Bunlara ek olarak HDR efekti, ayna efekti gibi efektler sayesinde fotoğraflarınızda değişiklikler yapabilirsiniz.

İçerisinde şu an için 23 adet filtre bulunuyor. Aslında bu sayı oldukça iyi. Ayrıca uygulama sosyal medya platformları ile uyumlu olduğu için tasarımınızı bitirdikten sonra direkt olarak bu mecralarda paylaşabilirsiniz.

PicsArt’ın en güzel yönü geliştirilebilmeye çok açık olması. Yani standart düz efektleri uygulamak yerine daha farklı, profesyonel gözüken efektleri uygulayabilirsiniz. YouTube üzerinde bulunan PicsArt eğitim videolarına bakarsanız aslında ne demek istediğimizi çok iyi anlayacaksınız. Yukarıda kullandığımız görseldeki efekti yapmak aslında hiç de zor değil. Mutlaka incelemeniz gereken bir uygulama.

3- VSCO

VSCO uygulaması

VSCO aslında listenin ilk iki sırasındaki uygulamaya göre daha profesyonel bir uygulama diyebiliriz. Uzun bir süre fotoğraf düzenleme programı olarak devam etse de almış olduğu güncellemeler sayesinde video düzenleme amaçlı da kullanılıyor. Fakat video düzenleme kısmı şimdilik ücretli. Fotoğraf düzenleme kısmında ise herhangi bir ücret talep edilmiyor. Tabii bazı özellikler hariç. Her uygulamada olduğu gibi ücretli kısımlar da mevcut.

VSCO aslında daha çok profesyonel olarak fotoğrafçılıkla ilgilenenlerin tercih ettiği bir uygulama. Fotoğrafın görüntüsü üzerinde değişiklikler yaparak daha güzel hale getirmeniz mümkün. Yani PicsArt uygulamasında olduğu gibi neon efektler ya da damlama efektleri gibi düzenlemelerden çok fotoğrafın görüntü kalitesi, renk tonları, odak noktaları gibi alanlarda düzenleme yapabiliyorsunuz. Ayrıca uygulamayı hem Google Play’de hem de App Store’da bulabilirsiniz.

4- Prisma

Prisma uygulaması

Prisma aslında rakiplerine göre size farklı bir seçenek sunuyor. Ünlü sanatçıların tablolarında gördüğümüz o sanatsal dokuları kendi fotoğraflarınız üzerinde uygulayabiliyorsunuz. Oldukça eğlenceli bir uygulama demek mümkün.

Ama burada bir sorun var. Uygulama için ücretsiz ibaresi mevcut fakat az önce bahsetmiş olduğumuz o sanatçıların tablolarındaki sanatsal dokulara gerçekten ulaşmak istiyorsanız karşınıza ödeme ekranı çıkıyor. Bu pek hoş değil. Bu şekilde yapmak yerine en başından ücretli olarak sunulması daha mantıklı olurdu. Tabii kimi kullanıcılar için ücretli olması çok da önemli değil.

En iyi fotoğraf düzenleme programı listesinde mutlaka yer edinmesi gereken bir uygulama. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi ücretsiz diye lanse edilip daha sonrasında ücret talep edilmesi biraz üzücü. Ama böyle bir uygulamaya ayıracak bütçeniz varsa mutlaka denemeniz gerekir.

5- Snapseed

Snapseed uygulaması

Snapseed de yine VSCO gibi daha çok profesyonellerin tercih ettiği bir fotoğraf düzenleme uygulaması. Uzun yıllardır kullanıcılar aktif olarak kullanıyor. Ücretsiz olması ve hem Android hem de iOS uyumlu olması güzel. Fotoğraflarınıza profesyonel dokunuşlar yaparak daha kaliteli, daha canlı görünümlere sahip olmasını istiyorsanız uygulamayı mutlaka yükleyin.

İçerisinde 27 adet filtre mevcut ama bu filtreler yukarıda da bahsettiğimiz gibi daha çok profesyonel görüntüye sahip olmak için kullanılan filtreler. Yani yine neon ve çizgi film efektleri beklemeyin. Ayrıca uygulama bir çok sosyal medya platformu ile de uyumlu olarak çalışıyor.

6- BeFunky

BeFunky uygulaması

Profesyonel uygulamalardan gelelim daha eğlenceli uygulamalara. Sıradaki uygulamamız BeFunky. Kendisini rakiplerinden ayıran çok güzel bir özelliği var. Yukarıda bahsettiğimiz uygulamalar genel olarak Android ve iOS cihazlarda kullanılabiliyordu. BeFunky ise bunların yanı sıra Windows ve Mac bilgisayarlarda da kullanıma açık. Yani birden çok platform desteği mevcut.

Bu uygulama sayesinde gayet basit bir şekilde eğlenceli görüntülere sahip olabiliyorsunuz. Ya da yüzünüzde bulunan sivilcelerden bir anda kurtulabiliyorsunuz. Üstelik ücretsiz bir uygulama. Denemenizde fayda var.

7- Facetune 2

FaceTune2 uygulaması En İyi Fotoğraf Düzenleme Programı

Facetune uygulaması ilk olarak 2013 yılında karşımıza çıktı. Çıktığı dönemde de sık kullanılan bir uygulamaydı. Daha sonrasında ise 2016 yılında Facetune 2 uygulaması hayatımıza girdi. Bu uygulamanın en büyük özelliği aslında yüz temizleme kısmı.

Çok güzel bir selfie çektiniz ama suratınızda istenmeyen sivilceler ve lekeler var. Bunlardan kurtulmak ve sosyal medya üzerinde paylaşmak istiyorsunuz. İşte Facetune2 bunu çok kaliteli ve çok hızlı bir şekilde size sunuyor.

Sadece bu kadarla sınırlı değil tabii ki. Dişleri beyazlatma, gülümsemenizi değiştirme, göz rengi değiştirme, yağlı ciltleri matlaştırma, arka planları değiştirme gibi bir çok özelliğe sahip. Tabii bir çok özellik ücretli fakat bunu en başından belirtmiş olmaları oldukça güzel.

Eğer ki fotoğraf düzenleme uygulamaları için ayırabilecek bir bütçeniz varsa listenin en başına Facetune 2’yi ekleyebilirsiniz.

8- Enlight Photofox

Enlight Photofo x uygulaması En İyi Fotoğraf Düzenleme Programı

Sıradaki uygulamamız Enlight Photofox. Andorid kullanıcıları için bir kötü haberle başlayalım. Bu uygulama sadece App Store’da varHatta bir kötü haber de Apple kullanıcıları için; uygulama temel özellikleri haricinde ücretli.

Kötü haberleri verdikten sonra gelelim uygulamaya. Profesyonel kullanıcılar için oluşturulmuş son derece güzel ve kullanışlı bir uygulama Enlight Photofox. Katmanları karıştırmadan özel efekt fırçalarına, tonsal düzenlemelerden yazı ayarlarına kadar bir çok özellik bünyesinde var.

Temel özellikleri dışındaki diğer bütün özellikleri ücretli. Fakat temel özelliklerin de yeterli olmayacağını belirtmekte fayda var.9- Adobe Photoshop Fix

Adobe Photoshop Fix En İyi Fotoğraf Düzenleme Programı

Yine Adobe tarafından kullanıcıların beğenisine sunulan Adobe Photoshop Fix en iyi fotoğraf düzenleme programı listesinde kendine yer buluyor. Aslında bilgisayarda kullanılan bu uygulama önce Android’e daha sonrasında da iOS cihazlara geldi.

Uygulama içerisinde bulunan ışık efektleri sayesinde fotoğraflarınız daha profesyonel bir görünüme sahip olacak. Hatta bunun yanı sıra çekmiş olduğunuz selfie fotoğraflar için gayet güzel birkaç uygulama da söz konusu.

Yukarıdaki görselde fark edeceğiniz üzere portre fotoğraflarda yüzünüzde birkaç değişiklik yapabilirsiniz. Örneğin yanak bölgesinden daraltma, çeneyi uzatma ya da kısaltma, burnu küçültme gibi ufak dokunuşlar sayesinde farklı bir görünüm kazanabilirsiniz. Ayrıca bunları ücretsiz olarak yapabilmeniz de oldukça güzel.

10- Afterlight 2

afterlight 2 uygulaması En İyi Fotoğraf Düzenleme Programı

Adından da anlaşılacağı üzere firmanın çıkarmış olduğu ikinci uygulama Afterlight 2. İlk uygulaması biraz daha kısır bir haldeydi diyebiliriz. Zaten ilkin günahı olmaz diyerek ikinci uygulama ile bu eksiklikleri gidermişler.

Afterlight 2 bizlere uygulama içerisinde gerçek 35mm film kullanılarak hazırlanmış ışık sızmaları, filtre çeşitliliği ve rötuş yapabilme özelliklerini sunuyor. Ayrıca her uygulamada olduğu gibi renkleri, kontrast değerlerini, parlaklığını da değiştirebiliyoruz.

Ücretsiz versiyonu ile bir çok özelliği kullanabiliyorsunuz. Fakat yine diğer uygulamalarda olduğu gibi ücretli özellikler de mevcut.

Son Bir Bakış Atacak Olursak

Fotoğraf düzenleme uygulamaları sayesinde cep telefonunuz ile çektiğiniz fotoğraflara farklı görünümler kazandırabilirsiniz. İster renk tonlarını değiştirirsiniz, isterseniz odak noktalarını değiştirirsiniz. Hatta Facetune 2 gibi uygulamalar sayesinde yüzünüzdeki lekelerden kurtulabileceğiniz gibi biraz daha kendinizi zayıf ve güzel gösterebilirsiniz.

Bu gibi değişiklikleri yapmanız tabii ki teknolojinin ilerlemesi ile çok basit bir hale geldi. Önceden Photoshop başında saatlerce uğraştığımız efektleri artık cep telefonumuz ile birkaç dokunuşla halledebiliyoruz. Gerçekten hayatımızı kolaylaştıran hamleler.

Fakat ne kadar bu değişiklikleri yapabilsek de asla bize gerçek fotoğraf makinesinden çıkmış kalitede bir görüntü vermeyecek. Eğer bu tarz uygulamalara meraklıysanız mutlaka fotoğrafçılık konusunda eğitim almanızı tavsiye ederiz. Daha sonrasında almış olduğunuz eğitim sayesinde yukarıda bahsettiğimiz uygulamaları daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bir de şuna değinmek gerek. Yukarıda yazan bir çok uygulama ücretsiz. Ama her birinin kendi içerisinde ücretli olduğu alanlar mevcut. Eğer gerçek anlamda fotoğrafçılık ya da tasarım konusunda ilgiliyseniz o zaman bu uygulamalardan size en uygun olanını seçip “full” sürüm olarak satın almanız mantıklı olacaktır.

Fakat sadece hobi olarak yapıyorsanız çok da para ödemenize gerek yok. Telefonunuzda bulunacak bir iki farklı uygulama sayesinde hem fotoğraflarınızı hem de videolarınızı ücretsiz bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

En iyi fotoğraf düzenleme uygulaması içeriğinde sizlere 10 farklı uygulamayı tanıttık. Peki siz cep telefonunuzda bu uygulamalardan hangilerini kullanıyorsunuz? Yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. Hatta bu liste içerisinde olmayan uygulamalardan kullanıyorsanız onları da bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Samsung Odyssey Neo G9 - 49

Hayalinizdeki oyun dünyası gerçek oldu. 49 inç DQHD çözünürlük ile inanılmaz derecede ayrıntılı ve net görüntüler sunabilen yan yana duran iki QDH monitör kadar geniş bir ekrana sahip olacaksınız.

Yukarıda yer alan bağlantıdan satın alma yaptığınızda küçük de olsa bir komisyon kazanmaktayız. Bu durum ürünün fiyatını etkilememektedir.

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!“En İyi Fotoğraf Düzenleme Programı – 2021” üzerine bir yorum

  1. Hocam böyle kapsamlı ve emek verilmiş blogları görmek beni mutlu ediyor. Emeğinize sağlık. Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Ben de şöyle bir kaynak buldum burada da faydalı bilgiler mevcut.

    Yönetici notu: Yorum içerisindeki bağlantı kaldırılmıştır.

    Cevapla

Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.