Windows 11 Detayları: Zorunlu mu, Yükseltmezsek Ne Olur?

Yakın zamanda gelmesi beklenen Windows 11 için bekleyiş sürüyor. Microsoft’un birçok yönden geliştirdiği Windows 11 detayları, eski sürümlerden oldukça farklı.

Geçtiğimiz haziran ayında, Microsoft resmi olarak Windows 11 tanıtımını gerçekleştirmişti. Bununla birlikte açıklanan değişikliklerin arasında oldukça göze çarpan detaylar mevcut. Yeni başlat menüsü, çoklu pencere ve monitör özelliği, oyunlar ve mağazası ile Windows’un büsbütün değiştiğini söylemek mümkün. Hal böyle olunca, bazı kullanıcılar Windows’un klasik görünümünden vazgeçmek istemeyebilir. Ya da bazı bilgisayar sistemleri Windows 11 için yeterli donanıma sahip olmayabilir. Biz de bu gibi sorunları düşünerek, Windows 11 için detayları içeren bir yazı hazırladık.

Windows 11’e Yükseltmek Zorunlu Mu?

Microsoft, Windows 11 için herhangi bir yükleme zorunluluğu getirmedi. Başka bir deyişle, Windows 11 geldiğinde hangi sürümü kullanıyorsanız ona devam edebileceksiniz. Fakat bu durum çok uzun sürmeyebilir.

Microsoft’un açıklamasına göre, 14 Ekim 2025 tarihine kadar Windows 10’u sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Microsoft, o zamana kadar Windows 10’u desteklemeye devam edecek.

Belirlenen tarihten sonra da Windows 10 veya eski sürümleri kullanmaya devam etmek istiyorsanız, riskleri göz önüne almalısınız. Çünkü; o tarihten sonra Microsoft artık Windows 10 için güvenlik güncelleştirmeleri yayınlamayacak. Bu da, sistemin bir güvenlik açığı ortaya çıktığında, bunun düzeltilmeyeceği anlamına geliyor.

Windows 10 Çalışmayı Durduracak Mı?

Windows 11 çıktığında, Windows 10 işletim sistemi hiçbir sorun yaşamayacak. Yani otomatik olarak çalışmayı durdurma gibi bir şey söz konusu değil.

Windows 11’in resmi olarak başladığı zaman, Windows 10 kullanıcıları güncelleştirmeyi tercih etme imkanına sahip. Bunun için de herhangi bir zorluk yok, yalnızca ayarlar menüsünden Windows güncelleştirmelerine bakmanız yeterli.

Güncellemeyi reddettiğinizde ise, olağan hiçbir değişiklik olmayacak. Ancak Windows’un size yeni sürümü sıklıkla hatırlatacağından emin olabilirsiniz.

microsoft windows 11

Bilgisayarım Windows 11’i Destekliyor Mu? Minimum Sitem Gereksinimleri Neler?

Gelen güncelleme oldukça kapsamlı olacağından, eski sistemler bu süreçten sağlıklı çıkamayabilir. Bunun yanında bilgisayarınızın yeni güncellemeyi çalıştırıp çalıştırmayacağından emin olmayabilirsiniz.

Eğer bunu kontrol etmek isterseniz, Microsoft’un web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Windows 11 duyurulduktan kısa bir süre sonra, Microsoft web sitesine uyumluluk testi eklemişti. Ancak bu test kısa bir süre sonra kalktı çünkü Microsoft’un açıklamasına göre, test kesin sonuç vermiyordu.

Her ne kadar test kalkmış olsa da, web sitesinde Windows 11 için minimum sistem gereksinimleri mevcut. Bu bilgilere bakarak bilgisayarınızın uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz.

İşlemci: 1GHz veya daha hızlı, 2 veya daha
fazla çekirdekli, 64 bit işlemci
Bellek: 4GB RAM
Grafik Kartı: DirectX 12 uyumlu grafiklerDepolama: 64 GB veya daha büyük
Ekran: 9 inçten büyük, HD (720p) ÇözünürlükSistem üretici yazılımı:
UEFI, güvenli önyükleme özellikli

Güncellemeler Çok Ağır Olacak Mı?

Windows 11 için gelen en güzel yeniliklerden bir tanesi de bunun hakkında. Microsoft’un açıklamasına göre, Windows 11 için gelen güncellemeler %40 oranla küçülecek. Aynı zamanda arka planda yüklenecek olan güncellemeler sizin işinizi bölmeyecek.

Windows güncellemeleri, sürekli PC başında olanlar için kabusa dönüşebiliyor. 4 saate yakın güncellemeleri gören kullanıcılar için, bu çok değerli bir özellik. Ayrıca Windows 10’da gördüğümüz yılda iki büyük güncelleme, Windows 11 ile bir büyük güncellemeye dönüşüyor.

Windows 10 için değişen bir şeyin olmadığını söylemek mümkün. Söz konusu kısaltmalar, yalnızca Windows 11 için geçerli olacak.

Windows 11’de Neler Kalktı?

Microsoft’un Windows 11’de oldukça kapsamlı değişiklikler yaptığını söylemiştik. Bunların arasında, kaldırılan bir takım özellikler de mevcut.

İlk olarak, görev çubuğundaki değişiklikler ve seçeneklerin kalkması göze çarpıyor. Başka bir deyişle, kullanıcılar yeni görev çubuğunu artık ekranın başka yönlerine taşıyamayacak. Ek olarak Her zaman altta kalacak olan görev çubuğunda pencere etiketleri de etkinleştiremeyecekler.

Eski sürümlerde, görev çubuğunda pencerelerin yanında isim etiketleri de bulunuyordu. Windows 10 ile bu durum kalktı ancak kullanıcılar ayarlar kısmından eskisi gibi isim etiketlerini etkinleştirebiliyordu. Windows 11 için ise, bu tamamen kalkıyor.

microsoft windows 11 görev çubuğu

Windows 11 ile kalkan diğer özelliklerin arasında 3D boya, Skype ve Internet Explorer de mevcut. Internet Explorer kullanmak isterseniz, Microsoft Edge’ye geçiş yapabilirsiniz. Microsoft Edge, Windows gibi diğer işletim sistemlerinde de kullanılabilen başarılı bir internet tarayıcısı olarak biliniyor.

Başlat menüsü de çok önemli ölçüde sadeleşmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. Windows 10’da gördüğümüz başlat menüsündeki canlı kutucuklar ve keşfet kısmı yerine, Widget özelliği geliyor. Bu sayede başlangıç menüsünü özelleştirme imkanı tamamen kullanıcıda oluyor.

Yeni Windows 11 Mağazası ve Android Uygulamaları

Windows 11 ile mağaza, daha işlevsel ve yaygın olacak. Yeni mağazada göze çarpan özelliklerden birisi, geliştiricilere yönelik olmasıyla önem taşıyor. Microsoft’un açıklamalarına göre, geliştiriciler kendi masaüstü uygulamalarını bu mağazada kolayca sunabilir. Aynı zamanda bu uygulamalar, Windows’ta var olan herhangi bir uygulama bağlamında da olabilir.

Tüm bunlara ek olarak, Microsoft geliştiricilerin uygulama üzerinden elde ettikleri geliri tamamen onlara bırakacak. Yakın zamanda Microsoft, mağazasına Steam ve Epic Games’i dahil etmek istediğini açıklamıştı. Eğer bu gerçekleşirse, kullanıcılar Steam ve Epic Games’e Microsoft Store üzerinden ulaşacaklar.

Mağaza ile ilgili bir diğer ilgi çekici yenilik ise, Andorid uygulamalarının PC’lerde çalışması yönünde. Bu özellik sayesinde telefonda çalışan uygulamaları Windows 11 işletim sistemine sahip herhangi bir PC’de deneyebilirsiniz.

Windows 11 Microsoft Mağazası

Sonuç

Windows 11 için güncelleme notlarına baktığımızda saymakla bitiremeyeceğimiz bir dizi yenilik görüyoruz. Bu güncelleme detayları arasından Windows 11 için bir oyun performansı iyileştirmesi gözümüze çarpıyor. Yani, Xbox Series X’te mevcut olan otomatik HDR seçeneği, PC’ye geliyor. Bu sayede nispeten eski olan birçok oyun daha iyi gözükecek ve daha canlı olacak.

Bahsettiğimiz özelliklere baktığımızda, yeni Windows 11’in kesinlikle çok daha iyi olduğunu görüyoruz. Belki alışmamız biraz uzun sürecektir fakat güncelleme alanında ve mağazada getirdiği yeniliklere bakacak olursak, bunların son derece gerekli olduğunu görüyoruz. Geleneksel Windows tasarımını sevmeyenlerin bile tercih edeceğini düşündüğümüz Windows 11 için derlediğimiz sorular bu şekilde. Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Windows 11 tercih edilmeli mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. gibi soruların cevabı için linke tıklayabilirsiniz

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Uzun zamandır yoğun olarak oyun dünyasıyla ilgilenen, teknoloji meraklısı. Aynı zamanda bilim kurgu aşığı bir felsefe öğrencisi.