Microsoft, Mağazasında Steam ve Epic Games’i İstiyor

Microsoft, yeni bir açıklamayla karşımıza çıkıyor. Habere göre, Steam ve Epic Games, yenilenmiş Microsoft mağazasına davet ediliyor.

Yakın zamanda Windows’un önde gelen isimlerinden Panos Panay, yaptığı bir röportajda konuyla alakalı açıklama yapmıştı. İçerik oluşturucular için konuşan Panay, Windows 11 ile gelen mağaza düzenlemesi için sinyal verdi.

Buna ek olarak röportajda Microsoft’un yeni mağaza politikalarına ve hedeflerini öğrenme açıkladı. Amazon’un uygulama mağazasını Windows 11’e yerleştirmeyi ilgilenen Microsoft, sadece bununla da yetinmiyor.

Panos Panay’ın söylediklerine göre, Microsoft’un oluşturmak istediği Microsoft Store uygulamasına Steam ve Epic Games gibi dev platformları da dahil etmek istiyor.

Yeni Microsoft Store
Yeni Microsoft Store

Microsoft’un gerçekleştirdiği sürpriz değişikliklerin arasında geliştiriciler için bir karar da var. Buna göre geliştiriciler, üçüncü taraf platformlardan elde ettikleri gelirin tamamını alabilecek. Bir başka deyişle Microsoft komisyon almayacak.

Panay’ın açıklamasına göre, Microsoft’un amacı Microsoft Store uygulamasını daha aktif hale getirmek.

Bu yönden söyleyebiliriz ki, Microsoft’un açıkladığı politikalar yeterince net değil. Çünkü; Microsoft’un açıkladığı yeni politikalara baktığımızda mağazada oyunlar ve fiyatlandırmalar hakkında bir değişiklik göremiyoruz.

Kullanıcıların istediği uygulamayı ulaşması zor olsaydı, Microsoft’un hareketi epey mantıklı olurdu. Ancak zaten bir mağaza olan Epic Games ve Steam’i kendi mağazasına dahil etme fikri, akıllarda soru işareti bırakıyor.

Microsoft Store Uygulamasında PC Oyunları Olacak mı?

Panos Panay, The Verge’de yaptığı röportajda konuyla alakalı şunları söylüyor: ”Başkaları mağazaya gelmek istediğinde, çok hoş karşılanırlar. Aslında bakarsanız, zaten teşvik edildiler ve politikaları bu yönde geliştiriyoruz.”

Micorosft Store’un diğer mağazalar kadar tercih edilmediği bir gerçek. Bundan dolayı, şirket önemli politika değişikliklerine giderek kendi mağazasını geliştirmeyi hedefliyor.

Oyun geliştiricileri ve oyuncular açısından mağazanın birinci öncelikle tercih edilmemesinin birkaç sebebi vardı. Bunlardan en önemlisi ise Microsoft’un PC oyunları için gelir payının Steam ve Epic Games’ten daha yüksek olmasıydı.

Panay’dan duyduğumuz yeniliklere göre, bu gelir payı da %30’dan %12’ye düşerek Epic Games ile eşit olacak. Bundan dolayı, Windows mağazası geliştiriciler için daha cazip bir yer haline gelecek gibi duruyor.

Epic Games, düzenli aralıklarla oyunculara bedava oyun dağıtarak gittikçe gelişiyor. Aynı zamanda Steam de geleneksel indirimleriyle kendini kanıtlamış durumda.

Elbette ki, Microsoft eğer başarılı bir şekilde her uygulamanın listelendiği açık bir mağaza haline gelirse kullanıcılar için büyük bir avantaj haline gelecek. Ancak şimdilik PC oyunları için yeterli olmayan politikaların, Epic ve Steam’in yeşil ışık yakmasını sağlayacağı tahmin edilmiyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Microsoft bu hedefiyle başarıyı yakalayabilecek mi? Yorumlar aracılığıyla fikirlerinizi iletebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Uzun zamandır yoğun olarak oyun dünyasıyla ilgilenen, teknoloji meraklısı. Aynı zamanda bilim kurgu aşığı bir felsefe öğrencisi.