Windows 11 Yeni Özellikleriyle Resmi Olarak Tanıtıldı!

Microsoft tarafından geliştirilen yeni işletim sistemi Windows 11 resmi olarak tanıtıldı! Tasarım anlamında oldukça değişen yeni Windows 11 özellikleriyle de göz dolduruyor. Üstelik, işletim sisteminin en son sürümünün 2021 yılının sonuna kadar kullanıcılarla buluşacağı ifade ediliyor.

Windows 11 geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı. Bu nedenle işletim sisteminin genel hatlarını daha önceden de görmüştük. Microsoft etkinlikte yeni işletim sisteminin detaylarını da anlattı.

Windows 11: Tasarım

Tasarım olarak göze çarpan ilk değişiklik yeri değişen Başlat menüsü oluyor. Yeni Windows 11 ile birlikte Başlat menüsü de ekranın tam ortasında yer alıyor. Bu tasarımda iptal edilen Windows 10X‘in izlerini görmek de mümkün.

Buna ek olarak Başlat menüsünün yanında farklı uygulamalara da erişmek mümkün. Microsoft bu tasarımla çok daha sadece bir görev çubuğu oluşturmuş gibi gözüküyor.

Tasarımdaki en ufak detaylara bile dikkat ettiğini belirten Windows, daha gelişmiş karanlık ve aydınlık modları da gösteriyor. Windows 10’a göre çok daha farklı gözüktüklerini vurguluyor. Ayrıca, pencerelerde daha keskin hatlar yerine yumuşak çerçeveleri de görmek mümkün.

Yeni “Snap layouts” şablonları

İşlevsellik açısından son derece faydalı olabilecek bir başka özellik ise “Snap layouts” oluyor. Bu özellik sayesinde daha önceden oluşturulmuş şablonlar ile ekranı bölmek mümkün hale geliyor.

Örneğin, dörtlü bir düzen ile aynı anda tarayıcınızı, belgenizi, görüşmenizi ve izlediğiniz bir videoyu görmeniz mümkün hale geliyor. Üstelik, Windows 11’in uygulamaları nereye yerleştirdiğinizi hatırladığı da ifade ediliyor. Özellikle, çoklu ekran için önemli bir özellik olduğunu belirtmek gerek.

Güncellemeler, Microsoft Teams ve Windows Widgets

Windows 11 ile yüklü gelen Microsoft Teams

Yeni işletim sürümüyle birlikte en dikkat çekici noktalardan birisi de performans oluyor. Microsoft, yeni işletim sistemine gelecek güncellemelerin %40 daha küçük olacağını ifade ediyor. Ayrıca, bu güncellemelerin arka planda uygulanabileceği de belirtiliyor.

Bunun yanı sıra Windows 10’da yüklü gelen Skype için kötü bir haber geliyor. Windows 11 ile birlikte yüklü gelen yeni uygulama Microsoft Teams oluyor. İşletim sistemine ve görev çubuğuna entegre edilmiş Microsoft Teams, yeni sürüm ile birlikte daha verimli çalışacak gibi gözüküyor.

Buna ek olarak Windows Widgets isimli yeni bir özellik daha tanıtılıyor. Windows 10’da “İİlgi Alanları” adı altında tanıtılan bu özellik bilgileri kişiye özel olarak güncelliyor. Ayrıca, yapay zeka ile çalıştığı da ifade ediliyor. Burada yer alan unsurlar; haberler, hava durumu, haritalar vb. gelişmeler oluyor.

Windows Widgets

Microsoft, Windows 11’de sesle ve kalemle yazmayla alakalı bazı iyileştirmeler de yapacak. Windows 11, belirli kalemlerin dokunsal geri bildirimini destekleyecek. Bu durum da Windows 11 ile uyumlu çalışacak birçok donanımın geliştirileceğini gösteriyor.

Windows 11 ve Oyun

Windows 11, oyuncular için de birçok özellikle birlikte gelecek. Microsoft, Xbox ile oyunculara hitap eden teknolojiler geliştiriyor. Xbox yöneticisi Sarah Bond tarafından yapılan açıklamalara göre Windows 11, oyuncuları da çok memnun edecek.

Çünkü Microsoft, Xbox Series X / S’de bulunan otomatik HDR teknolojisini Windows 11’de de kullanacak. Böylece HDR uyumlu bir monitöre sahip olan oyuncular otomatik HDR özelliğini kullanabilecekler.

Ayrıca Windows 11, oyuncular için hız ve performans iyileştirmeleri de vaat ediyor. Microsoft, Xbox Series X / S’de DirectStorage teknolojisini kullanıyor. Şirket, bu teknolojiyi Windows 11’de de kullanacak. Microsoft, böylece Windows 11’de oyunlarda hız ve performans artışı olmasını planlıyor.

Windows 11 Oyuncuları Memnun Edecek
Windows 11 oyuncuları memnun edecek

Microsoft, Xbox kısmında son olarak yeni bir Xbox uygulamasını Windows 11’e entegre edecek. Bu uygulama xCloud hizmetini de içerecek. Böylece oyuncular, Microsoft’un bulutundan oyun akışı yapabilecekler.

Yeni Microsoft Mağazası

Windows 11’deki en büyük yeniliklerden birisi de Microsoft Mağazası olacak. Şirket, bir süredir mağazasını güncellemeyi planlıyordu. Windows 11’le birlikte Microsoft Mağazası büyük oranda yenilenecek. Üstelik yenilenen mağaza, Android uygulamalarını da içerecek.

Microsoft, Android uygulamaları için Amazon ve Intel ile ortak çalıştığını belirtiyor. Şirket, uygulamalar için Intel Bridge teknolojisini kullanacak. Bu uygulamaların içinde TikTok ve Instagram gibi popüler uygulamalar da yer alıyor. Microsoft, konu hakkında ilerleyen günlerde daha detaylı bilgilendirme yapacak.

Windows 11 Microsoft Mağazası
Yeni Microsoft mağazası

Microsoft, mağazada hizmet gösterecek geliştiriciler için kesinti yapmayacaklarını belirtiyor. Hatta şirket, geliştiricilerin kendi ödeme sistemlerini kullanmalarına bile izin verecek.

Windows 11’in çıkış tarihi henüz net olarak bilinmiyor. Fakat Microsoft, Windows 10 kullanıcılarının işletim sistemlerini Windows 11’e ücretsiz olarak yükseltebileceklerini belirtiyor. Ayrıca, yılın sonuna kadar yeni Windows yükseltmesinin sunulacağını da ekliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.