WhatsApp’a Veri Paylaşımında Rekabet Kurulu Engeli

WhatsApp’a veri paylaşımında rekabet kurulu engeli geldi. Konunun detayına inmeden önce neler olduğunu hatırlayalım. Bilindiği üzere 4 Ocak 2021 tarihi itibariyle yapılan WhatsApp gizlilik politikası güncellemesi ve bununla ilgili bilgilendirmesi tepkiyle karşılanmıştı. Yapılan güncelleme mobil uygulama üzerinden kullanıcılara ekran görüntüsündeki gibi sunulmuştu.

whatsapp veri paylaşımı

Kullanıcıya kabul etmekten başka seçenek sunmayan WhatsApp, dolaylı olarak yeni gizlilik politikasının kabulünü zorunlu hale getirmişti. WhatsApp’ın güncellediği gizlilik politikasını kullanıcılarına dayatması toplumsal olarak tepki görmüş ve sosyal medyada WhatsApp aleyhine kampanyalar başlatılmıştı.

Toplumun farklı kesimlerinde etkisini gösteren bu tepkilerle WhatsApp’ın cihazlardan silinmesi, farklı uygulamalara ve hizmetlere yönelinmesi gerektiği ifade ediliyordu.

Rakip Uygulamaların Yükselişi

WhatsApp gizlilik politikası ile kabulünün dayatılmasına yönelik olarak gösterilen tepkiler, kayda değer bir etki yaratmış olmalı ki; rakip uygulamaların marketlerde birdenbire trend olmasına neden oldu.

alternatif whatsapp uygulamaları

Örneğin 12 Ocak 2021 itibariyle Google PlayStore’da Telegram birinci, BİP ikinci, Signal üçüncü, dedi ise beşinci sırada yer alıyor.

Rekabet Kurumu

Tüm bu tepkilere kayıtsız kalmayan Rekabet Kurumu, 11.01.2021 tarihinde aldığı kararla WhatsApp ve grup şiketleriyle veri paylaşımının zorunlu hale getirilmesi kararını durdurmuş ve konuyla ilgili resen soruşturma açmıştır.

Rekabet Kurumu’nun yaptığı açıklamanın tam metnine göz atmak isteyenler için aşağıya ekliyoruz:

Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açılmıştır.

Bilindiği üzere; son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede “kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları” belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamaların soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Peki Şimdi Ne Olacak

Başlattığı soruşturmanın sonuçlanmasına kadar telafisi mümkün olmayacak zararlara neden olabileceği için WhatsApp’ın zorunlu tuttuğu veri paylaşım onayını durdurması ve bu konuda kullanıcılarını bilgilendirmesine yönelik karar alan Rekabet Kurumu’nun yapacağı değerlendirme ve alacağı karar tüm kullanıcılar tarafından sabırsızlıkla bekleniyor.

WhatsApp’ın gizlilik politikası ve bu politikaya yönelik toplumsal tepki hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce WhatsApp’a veri paylaşımında rekabet kurulu engeli gelmesi yerinde bir karar mı?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2000'li yılların başlarındaki teknoloji merakına çok farklı bir kariyer için ara veren, aradan geçen yıllarda bu ilgisini hobi olarak sürdürüp günümüzde yeniden teknolojiye, özellikle de bilişim teknolojilerine dönen bir kişidir. Hobi olarak devam eden teknolojiye merakını adım adım profesyonel hale getirmektedir.