Whatsapp’ta Son Görülme, Çevrimiçi ve Yazıyor Kalktı

Bugün akşam saatlerinde popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp’ta son görülme, çevrimiçi ve yazıyor.. ifadelerinin kalktığı gözlemlendi.

Sosyal medyada büyük yankı uyandıran olaydan sonra bazı kullanıcılar gizlilik ayarlarına giremediklerini belirtti. Twitter’da trendler listesinde başı çeken bu gelişme çoğu kullanıcı tarafından Whatsapp’ın getirdiği yeni bir özellik olarak düşünüldü.

Dev şirket Whatsapp tarafından konu hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı. Daha önceki süreçte de böyle bir adım atacaklarını belirtmemişlerdi. Bu olayın global haber sitelerinde gündeme gelmemesi de akıllara ülkemizde sunucu kaynaklı bir problemin bu soruna sebep olabilmesi ihtimalini getirdi.

Whatsapp cephesinden her ne kadar resmi bir açıklama gelmemiş olsa da saat 23:00 civarı uygulama düzeldi ve “Çevrimiçi, Yazıyor..” gibi ifadeler yeniden görünür hale geldi. Resmi olmayan kaynaklara göre sunucularda oluşan hatadan meydana gelen sorun yaklaşık olarak 6 saat civarı sürdü. Bu sürede binlerce insan Whatsapp desteğe sorunu bildirdi.

Whatsapp’ta Son Açıklama Payments Hakkındaydı

Whatsapp-payments

Facebook geçtiğimiz günlerde yeni bir özellik tanıtmıştı. Geçtiğimiz yıllarda $20 milyar dolara aldığı Whatsapp’ta e-ticareti canlandırmak isteyen şirket, Facebook Pay özelliğini Whatsapp’a entegre etti. Şimdilik bu özellik sadece Brezilya’da kullanılmakta.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg daha önce yaptığı bir açıklamada hedeflerinin sistemi Hindistan, Endonezya ve Meksika’da kullanıma sunmak olduğunu söylemişti fakat şirket sistemi 120 milyon kullanıcıya sahip olduğu Brezilya’da kullanıma açmayı tercih etti.

Mark Zuckerberg bu sistemden bahsederken şu ifadeleri kullandı “Artık para göndermek, fotoğraf göndermek kadar kolay…”.

Whatsapp’a eklenen bu yeni özellik hakkında daha detaylı bilgiye Whatsapp’ın resmi web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Whatsapp cephesinin yaptığı payments özelliği ile ilgili son açıklamada Çevrimiçi, Yazıyor ve Son görülme gibi ifadelerin kaldırılacağına dair herhangi bir kesit yoktu. Bu nedenle ani gelişen bu olayın Whatsapp’ın planlı bir şekilde yaptığı düşünülmemekte.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.