Whatsapp Çoklu Cihaz Desteği: Yeni Gelişmeler

Çoklu cihaz desteği üzerine çalışan WhatsApp, uygulamasını birçok konuda geliştirmeye devam ediyor. Kullanıcıların çoğu, iOS’ten Android’e ya da tam tersi durumda cihaz değişimi yaparken WhatsApp mesaj geçmişleri hakkında endişelenmekte. Fotoğraf ya da mesaj geçmişlerini kaybetmek istemeyen kullanıcılar, genelde farklı uygulamalara başvurmakta fakat bu uygulamalar da oldukça güvensiz. Bu uygulamalar üzerinden çoğu zaman veri kaybı ya da bilgi hırsızlığı yapılmakta. Bu sebepten dolayı WhatsApp, platformlar arasında sohbet senkronizasyonu üzerinde çalışıyor.

WhatsApp sürekli gelişiyor fakat kullanıcılar çoklu cihaz desteği gibi bir özelliğin oldukça geciktiğini söylüyor. Facebook’un sahip olduğu bu firma, diğer birçok özellik ile birlikte en son beta güncellemeleriyle bu özelliği test etmeye başlamış görünüyor. WABetaInfo tarafından yayımlanan bir yazı, tek bir WhatsApp hesabının birden fazla cihazda kullanmanıza izin verecek bir yenilik olduğundan bahsetti. WhatsApp’ın geliştirdiği çoklu cihaz özelliği aylardır konuşuluyor. Tahminlere göre tek bir senkronizasyondan sonra gelen mesajlar, tıpkı Apple’ın iMessage hizmeti gibi senkronize edilmiş cihazlara gönderilecektir.  

Kablosuz ağa bağlanıldığında, bağlı cihazların üzerinden son mesajlar indirilebilecek ve bunlara kolaylıkla erişilebilecek. Aylardır konuşulan bu özellikte tek bir hesabın 4 cihazlık bir sınırı olacağını biliyoruz. Aslında WhatsApp çoklu cihaz özelliği aylardır konuşulmasına rağmen hala insanların kafasında soru işaretleri var. Örneğin, “WhatsApp Web bu 4 cihaz sınırı içinde olacak mı?” Web özelliğinin ayrı bir cihaz sayılıp sayılmayacağı henüz açıklanmış değil. WhatsApp çoklu cihaz özelliğinin 2020’nin başlarından beri devam eden bir çalışma olduğu tahmin ediliyor. Önümüzdeki aylarda daha fazla bilgilendirme ve resmi kaynaklardan açıklamaları tüm kullanıcılar dört gözle bekliyor.

Whatsapp iPad ve iPhone’larda Aynı Anda Kullanılabilecek

whatsapp-çoklu-cihaz-özelliği-sonrası-ipadlere-yeni-özellik

Çoklu cihaz desteği üzerine çalışan WhatsApp bir iPad uygulamasının da geliştirilmekte olduğu söyleniyor. Mac’te olduğundan farklı bir şekilde WhatsApp iPad uygulaması oldukça sıkıntı çıkarıyor ve bu olay kullanıcıları oldukça rahatsız etmekte. Çoklu cihaz özelliğinin etkinleştirilmesinin ardından piyasaya sürülecek bir iPad uygulaması geliştiriliyor. Böylece WhatsApp iPhone’larda ve iPad’lerde aynı anda kullanılabilecek.

“En çok sorulan sorulardan birisi ise iOS ve Android olarak iki farklı cihaza sahip kullanıcılar kolaylıkla bu özelliği kullanabilecek mi?”. İki platform, şu anda farklı veritabanı yapılarına sahip bu da senkronizasyona engel teşkil edebilir. WABetaInfo, şirketin iOS formatını platformlar arası senkronizasyonu sağlamak için Android formatıyla eşleşecek şekilde dönüştürmeye çalıştığını söylüyor.

Birçok konuda hayatımızı kolaylaştıran WhatsApp, yeni özelliklerle birlikte en çok konuşulan çoklu cihaz özelliğini yeni güncellemelerle kullanıma sunacak. Fakat bu özellik henüz geliştirme aşamasının erken safhasında olduğundan ne zaman kullanıma sunulacağı ile ilgili resmi bir açıklama bulunmamakta.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı