VSCO Nasıl Kullanılır?

Uygulama mağazalarında çok sayıda fotoğraf ve video düzenleme programı yer alıyor. Kullanıcılar, App Store ve Play Store aracılığı ile ulaştığı mobil uygulamalarda çeşitli düzenleme araçlarını deneme şansı yakalıyorlar. Kamera efektleri, fotoğraf ve videoları düzenleme araçları ile karşımıza çıkan bir uygulamada VSCO. Birçok kişinin ilgisini çeken uygulama, en popüler fotoğraf ve video düzenleme araçlarındandır. Ancak bu aracı kullanmayı bilmeyen kişiler, VSCO nasıl kullanılır diye merak ediyorlar.

Bilmeyenler için özetlemek gerekirse VSCO, bir fotoğraf ve video düzenleme aracıdır. Aynı zamanda tasarladığınız fotoğraf ve videoları profilinizde paylaşabilme imkanınız mevcut. Ücretli üyeliği de bulunan VSCO’nun geniş fotoğraf düzenleme arayüzü ve kaliteli filtreleri bulunuyor. Ayrıca tıpkı bir Instagram modelinde olduğu gibi istediğiniz kullanıcıları takip ediyor; paylaşımlarını ve repost’larını anasayfanız da görebiliyorsunuz.

Fotoğrafçılık uygulamalarına kıyasla paylaşım yapma imkanı da bulunan VSCO’da doğal görünümlü efektler bulunuyor. Ayrıca kullanıcılar özgür ruhlu fotoğraf karelerini ve tasarımlarını paylaşıyor. Bu sayede diğer uygulamalara göre fark yaratıyor. Yeni tasarımlar üretmenin ve kullanıcılara tasarımlarınızı paylaşma niyetindeyseniz VSCO sizin için en uygun platformlardan biri olabilir.

Peki VSCO tam olarak nedir? VSCO nasıl kullanılır? Fotoğraf ve videolarınızı düzenlemeniz için gerekli adımlar nelerdir? Aynı zamanda VSCO’da bulunan düzenleme araçları ve efektleri nelerdir? Ücretli üyelik nedir? Eğer sizde VSCO ile ilgili soruların cevaplarını merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘VSCO Nedir?’ sorusunun yanıtı ile başlayalım.

VSCO Nedir?

VSCO; fotoğraf ve video düzenleme aynı zamanda da paylaşma platformudur. Platform, diğer adı ile VSCO Cam olarak da bilinmektedir. Android ve iOS işletim sistemine sahip tüm akıllı telefon ve tabletlerde kullanılmaktadır. Fotoğraf ve video düzenleme platformu olmasının yanı sıra bir sosyal ağ platformu olarak da öne çıkmaktadır. Uygulamada profesyonel ve farklı tasarımlar paylaşılmaktadır. Uygulamanın yaratıcısı Visual Supply Company’dir. Platform, 2011 yılında Kaliforniya’da Joel Flory ve Greg Lutze tarafından kurulmuştur.

VSCO, her ne kadar ücretsiz ve reklamsız bir uygulama olarak gözükse de platformdaki bazı özellikleri kullanabilmek için ücretli üyelik satın almak gerekmektedir. İlk 7 gün ücretsiz olan VSCO premium üyeliği ile platformun ücretli özelliklerini deneme şansınız yer alıyor. Dilediğiniz zaman iptal edebildiğiniz bu üyelikte profesyonel düzenleme araçları ile yaratıcılığınızı artırabilirsiniz.

VSCO Nedir

VSCO üyeliğinin yıllık ücreti 219,99 ₺’dir. Yani platformun ücretli üyeliği, her ay 18,33 ₺ gibi bir ücrete denk gelmektedir. Aynı zamanda üyeliğin bir aylık seçeneği de mevcut. Ancak bir aylık abonelik satın almak isterseniz bu durumda ödemeniz gereken ücret, 87,99 ₺’dir. Ücretli aboneliklerde videolarınızı çeşitli efektler ile düzenleyebilirsiniz. Ayrıca bu abonelik çeşidinde profesyonel düzenleme araçlarının yanı sıra 200’den fazla filtre yer alıyor.

Öte yandan uygulamanın içerisinde ücretli üyelik gerektirmeyen çeşitli düzenleme araçları da mevcut. Ücretsiz bir şekilde oluşturulan profil içerisinde fotoğraflar paylaşılabilmektedir. Ancak düzenleme araçları ve efektlerin çoğunun ücretli olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Dahası video düzenleme ve kolaj seçenekleri de ücretli üyelikte yer alıyor.

VSCO Nasıl Çalışır?

Bilmeyen kullanıcılar için VSCO uygulaması nasıl kullanılır, nasıl üye olunur ve fotoğraf ve video nasıl düzenlenir gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. İlk olarak VSCO mobil uygulamasını akıllı telefon ya da tabletinizden indirmeniz gerekmektedir. App Store ya da Play Store aracılığı ile uygulamayı akıllı cihazınıza kolaylıkla indirebilirsiniz.

VSCO uygulamasını açtıktan sonra karşınıza bir giriş ekranı çıkacaktır. Eğer bir hesabınız var ise ‘Giriş yapın’ seçeneğinden ilerleyebilirsiniz. Yeni hesap oluşturacak kullanıcılar için ‘Yeni hesap oluştur’ seçeneğine tıklanması gerekecektir.

Karşınıza açılan ekranda istediğiniz şekillerde ücretsiz bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Diğer sosyal ağ platformları ile hesap oluşturarak bağlantı kurabilirsiniz. Üyelik bilgilerinizi tamamladıktan sonra e-mail adresine gelecek mail üzerindeki linke tıklayarak hesabınızı aktif etmeniz gerekecektir.

Bu adımlar sonunda kolaylıkla bir VSCO üyeliği edinebilirsiniz. Artık uygulama üzerinde düzenleme ve paylaşım yapmaya başlayabilirsiniz. Uygulama, size gönderilen bildirim ile fotoğraf gibi dosyalarınıza erişim izni isteyecektir. Bu erişim iznini verdikten sonra artık platformu kullanmaya hazır olacaksınız.

VSCO Nasıl Çalışır

Daha önce çektiğiniz fotoğraflar ve uygulama üzerinden çekeceğiniz fotoğraflar üzerinde düzenleme yapma imkanınız mevcut. Bu düzenlemeleri, platformda yer alan araç seti aracılığı ile yapabilirsiniz. Düzenlediğiniz ve tasarladığınız fotoğraflara başlık ve hashtag ekleyerek profilinizde paylaşabilirsiniz. Sonrasında düzenlemiş olduğunuz fotoğrafları galerinize kaydedebilir ve diğer sosyal ağ platformlarında da paylaşabilirsiniz.

VSCO Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı akıllı cihazınıza indirdikten ve üye olduktan sonra kullanımı kolay bir arayüz ile karşılaşacaksınız. Bu arayüz, diğer sosyal ağ platformlarına benzer bir yapıdadır. Bunun için uygulamayı kullanırken zorluk yaşamayacaksınızdır.

Platformun uygulamasının içerisinde bir kamera yer alıyor. Bu kamerada üç farklı efekt seçeneği bulunmaktadır. Bunlar; Prizma, Nostalji ve Aurora olarak ön plana çıkıyorlar. Bunun yanı sıra akıllı cihazınızın kamerası ile çektiğiniz fotoğraf ve videoları da platforma ekleyebilirsiniz.

İlk olarak VSCO arayüzünde soldan sağa dört farklı bölüm yer alıyor. İlk bölüm tıpkı bir Anasayfa olarak nitelendirebileceğimiz Yayın Akışı alanıdır. Burada takip ettiğiniz ya da önerilen kullanıcıların paylaşımlarını bulabilirsiniz. Aynı zamanda kişilerinize ve önerilenlere ulaşabilirsiniz. Böylece yeni takipçilerinizi ve takip ettiklerinizi görebilirsiniz. Dahası bu bölümde size gelen mesajlar da yer almaktadır.

İkinci bölüm ise Keşfet alanı olarak ön plana çıkıyor. Keşfet alanında popüler hashtag’ler kategorilenmiş olarak yer alıyor. Aynı zamanda önerilen kullanıcı hesaplarını ve ilham verici görüntüleri görebiliyorsunuz. Hatta ‘sizin için’ başlıklı kategori sayesinde kişiselleştirilmiş bir deneyim bulma şansınız yüksek. Dahası topluluk profillerine ulaşabilirsiniz.

VSCO Nasıl Kullanılır

Üçüncü bölüm ise stüdyo alanı olmaktadır. En çok göze çarpan ve birçok kullanıcı için en önemli alan, bu bölüm olmaktadır. VSCO’nun bir fotoğrafçılık uygulaması olduğunu göz önüne alırsak bir sosyal ağın aksine düzenleme alanı büyük önem taşımaktadır. Stüdyo bölümünde galerinizde yer alan tüm fotoğrafları bulabilirsiniz. Ayrıca düzenlediğiniz görsellerde Taslaklar tarafında yer almaktadır.

Stüdyo’da istediğiniz görselin üzerine tıklayıp alt bölümde yapmanız gereken işlemi seçebilirsiniz. Alt bölümde Düzenle, Kolaj, Montaj, Paylaş ve Daha Fazla Seçenek bulunmaktadır. Ancak Kolaj ve Montaj için ücretli üyelik gerekmektedir. Bu bölümde şüphesiz en önemli olan kısım ‘Düzenle’ olarak yer alıyor. Düzenle seçeneğine tıkladığınızda uygulama üzerinde araç seti ve efektler karşınıza çıkıyor.

Düzenlemenizi tamamladıktan sonra sağ üstte yer alan ‘Sonraki’ seçeneğine tıklayıp ilerleyebilirsiniz. ‘Kamera Rulosuna Kaydet’ ve ‘VSCO’da yayınlayın’ seçeneklerini işaretledikten sonra tasarımınızı hem galerinize kaydedip hem de paylaşım yapabilirsiniz.

Bu noktada paylaşım yapabilmek için yapmanız gereken tek şey bir altyazı ya da hashtag oluşturmak olacaktır. Son olarak fotoğraflarınız ile bir koleksiyon oluşturmanız da mümkün. Peki düzenleme araçlarını nasıl kullanabiliriz? VSCO’da bulunan efektler nelerdir? Gelin bu sorularının cevaplarına da daha yakından bakalım.

VSCO Filtreleri Nelerdir?

VSCO uygulamasının en önemli bölümünün Stüdyo olduğundan bahsetmiştik. Stüdyo kısmında tasarlamak istediğiniz fotoğrafın üzerine tıkladığınızda bir alt bölüm açılmaktadır. Bu alt bölümdeki en önemli başlık ise tabii ki düzenle seçeneğidir. Düzenle seçeneği ile fotoğraflarınızı yaratıcı ve profesyonel hale getirebilirsiniz. Peki bu düzenleme araçları nasıl kullanılmaktadır? Hangi araç seti bulunmaktadır? Gelin soruların yanıtlarını açıklayalım.

Fotoğraf düzenleme ekranı açıldığında karşınızda tasarlamak istediğiniz fotoğraf ve düzenleme araç bölümleri çıkacaktır. Araç bölümleri en alt bölümde yer almaktadır. Bu alt bölümde ise beş ayrı seçenek yer alıyor. İlk seçenekte filtreler yer alıyor. Ancak bu filtrelerin bir kısmı kilitli. Kilitli olan filtrelere ulaşabilmek için ücretli üyelik hesabınız olması gerekmektedir.

VSCO Filtreleri Nelerdir

Ancak ücretsiz ulaşabileceğiniz çeşitli filtre seçenekleri de mevcut. Bu filtreler çeşitli başlıklar altında kategorilenmiştir. Bunlar; Tüm Hazır Ayarlar, Öne Çıkan, Essential, Popüler, Sık Kullanılanlar, En Son, Bu Fotoğraf için, Sıcak, Harika, Göze Çarpan, Siyah Beyaz, Portre, Doğa ve Kent’dir. Ücretli ya da ücretsiz bulunan tüm filtreler yapılandırılabilmektedir. Seçtiğiniz filtrenin üzerine tekrar tıkladığınızda yoğunluğunu ayarlayabilirsiniz. Böylece filtreler farklı şekillerde özelleştirilebilmektedir.

VSCO Fotoğraf Düzenleme Araçları Nelerdir?

Fotoğraf düzenleme araçlarının ilki olan Filtreler’den az önce bahsetmiştik. Bu alt bölümde yer alan ikinci seçenek ise tüm araçların bulduğu ayarlar alanıdır. Bu alanda fotoğrafınızın tüm ışık ve efekt ayarları ile oynayabilirsiniz. Bu seçenek altında beş ana başlık yer alıyor. İlk başlık tüm araçların bulunduğu bölüm. Diğer başlıklar ise Temel, Açık, Renk ve Efektler olarak ayrılmaktadır.

Tüm araçların içerisinde ise ayar özellikleri yer alıyor. Bunlar; Bulanıklık, Soldurma ve Yakma, Metin, Ayarla/Kırp/Eğri, Pozlandırma, Karşıtlık, Kaldır, Keskinleştir, Netlik, Doygunluk, Ton, Beyaz Dengesi, Dış Görünüm Tonu, Süsleme, Tane, Soldur, Tonu İkiye Böl, Kenarlıklar ve HSL olarak ön plana çıkmaktadırlar.

Ancak bu ayarların bir kısmı ücretli üyelik gerektiğinden kitlidir. Ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz ayarlar dokuz tane ile sınırlıdır. Bunlar; Ayarla, Pozlandırma, Karşıtlık, Keskinlik, Doygunluk, Beyaz Dengesi, Dış Görünüm Tonu, Süsleme ve Soldur’dur.

Düzenleme araçlarının üçüncü seçeneği ise FX olarak adlandırılmaktadır. FX, analog kamera efektidir. Ancak FX seçeneğinde yer alan büyük efekt ve ayarlar premium üyeliğe özeldir. Bu nedenle ücretsiz üyelik içerisinde kitli olarak bulunmaktadır. Düzenleme araçlarının dördüncü seçeneği ile düzenlemelerinizden bir tarif oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda tüm düzenlemelerinizi geri alabilirsiniz.

Son seçenekte ise organize etme bölümü yer almaktadır. Bu bölümde sevdiğiniz filtreleri favorilerinize ekleyebilir, tüm araç özelliklerini bulabilirsiniz. Ayrıca sevdiğiniz tasarımların tariflerini kaydederek, diğer fotoğraflarınızı düzenlerken tarife ulaşabilirsiniz.

VSCO Nasıl Kullanılır: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde fotoğraf ve video düzenleme uygulaması VSCO hakkındaki detaylı bilgileri açıkladık. Aynı zamanda VSCO mobil uygulaması nasıl çalışır ve nasıl kullanılır başlıklarına değindik. Ek olarak uygulama üzerinde bulunan efektleri ve fotoğraf düzenleme araçlarını inceledik.

Fotoğrafçılık konusuna özel bir ilginiz varsa VSCO, sizin için farklı tasarımları oluşturabileceğiniz en iyi platformlardan birisi olarak ön plana çıkıyor. Aynı zamanda bir sosyal ağ platformu da olan VSCO, paylaşımlarınız için de ideal olabilecektir. Uygulama üzerinde çeşitli filtreleme ve düzenleme özellikleri bulunmaktadır.

Birçok avantajının yanında VSCO’nun bazı dezavantajları da mevcut. Profesyonel bir düzenleme aracına sahip olan VSCO’da bazı özellikler, kilitli olarak kullanıcılarıyla buluşuyor. Bunun sebebi ise platformda yer alan premium üyelik olmaktadır. Eğer fotoğraf tasarımlarınızda yaratıcılığı önemsiyorsanız premium üyelik sizin için avantajlı olacaktır.

Bir sosyal ağ ile karşılaştırıldığında VSCO, çok daha fotografik özelliklere sahiptir. Bir yayın platformu içermesine rağmen sosyal ağlardan bir noktada ayrılmaktadır. Bu ayrımın sebebi bir network ağı olmamasıdır. Öte yandan VSCO, diğer sosyal ağlar ile entegre olabilmektedir. Bu sayede VSCO’da paylaştığınız bir fotoğrafı diğer sosyal ağlardaki bağlantı aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak içerik oluşturucular için oldukça önemli bir alternatif uygulamadır. Üstün kaliteli düzenleme filtreleri ve araçları ile yaratıcı bir fark yaratmaktadır. İlk günden itibaren de yaratıcı yolculuğu beslemek ve ilham vermek misyonunu korumaktadır.

Peki ya siz hangi fotoğraf ve video düzenleme programlarını kullanıyorsunuz? VSCO hakkında ne düşünüyorsunuz? VSCO hakkındaki yorum ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.