Patreon, App Store Komisyonları Hakkında Açıklama Yaptı

Dünyanın en büyük abonelik platformlarından birisi olan Patreon, App Store komisyonları hakkında bir açıklamada bulundu. Şirket, komisyonlar konusunda Apple ile özel bir anlaşmaları olmadığını ifade etti.

The Verge tarafından yayınlanan Decoder isimli podcast programında Patreon CEO’su Jack Conte, platform ile ilgili soruları cevapladı. Konuşma sırasında Patreon’un App Store komisyonlarından muaf olmasıyla ilgili bir soru aldı.

Conte, soruya verdiği cevapta Patreon’un da diğer uygulamalar ile aynı sürece sahip olduğunu ifade etti. Bilindiği üzere Apple, App Store’da yer alan uygulamaların, uygulama içi satın alımlarından %30 komisyon alıyor.

Bu durumun Patreon için farklı olabileceği iddia edildi. Patreon, uygulama üzerinden kredi kartı ile abone olma şansı tanıyor. Ancak, buna rağmen Apple, Patreon’dan %30’luk bir komisyon almıyor.

Üstelik Conte, bu durumun özel bir anlaşma sonucu olmadığını vurguluyor. Patreon’un neden özel bir istisna olduğu konusunda henüz resmi bir açıklama yok.

Ancak Jack Conte, kullanıcıların uygulamaya gelme amaçlarının takip ettikleri kişileri ve içerikleri keşfetmek olmadığını belirtiyor. Bu nedenle Patreon uygulamasının App Store komisyonları için bir istisna olabileceğini belirtiyor.

Apple Corning

Fanhouse ve App Store Komisyonları

Benzer bir başka uygulama olan Fanhouse, App Store komisyonları ile uğraşmak zorunda kalan platformlardan birisi. İçerik destekleme platformu Fanhouse, Apple’dan daha önce bu konuda bir uyarı almıştı.

Uygulama içi satın alımları uygulamasına eklemesi gerektiğini; aksi takdirde uygulamanın App Store’dan kaldırılacağını belirten Fanhouse, Apple ile anlaşmak için 2021’in sonuna kadar zaman kazandı.

App Store’un uygulama içi satın alım istisna kriterleri, özellikle hediye konusuna dikkat çekiyor. Bu kriterlere göre eğer içerik bir hediyeyse ve maddiyatın tümü hediyenin alıcısına gidiyorsa herhangi bir uygulama içi satın alım işleminden geçme zorunluluğu bulunmuyor.

Patreon için ise durum böyle değil. Her aboneliğin belli bir yüzdesi doğrudan Patreon’a gidiyor. Bu nedenle Apple’ın bu kriterler doğrultusunda komisyonları istisna tutmadığı biliniyor.

Geçtiğimiz dönemde App Store’un komisyon ücretleriyle başı büyük derde girmişti. Onlarca şirket App Store’un komisyon politikasına karşı bir tutum sergiliyordu. Başta Facebook ve Spotify gibi devasa platformların bulunduğu App Store karşıtları, komisyon ücretlerinin azaltılması gerektiğini ifade ediyordu.

Siz Patreon ve App Store komisyonları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce, Patreon App Store komisyonlarından muaf olmalı mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.