Valorant Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır? – 2023

Online oyunlar, her geçen gün popülerleşmeye devam ediyorlar. Bu doğrultuda online oyun kategorisinde oyuncularla buluşan en büyük oyun şirketlerinden birisi de Riot Games olarak karşımıza çıkıyor. Riot, 2020 yılında Valorant ile oyuncuların karşısına çıktı. Valorant, kısa sürede oldukça yüksek oyuncu seviyelerine ulaştı. Bu doğrultuda Valorant oyuncuları, hesapları için şifre değiştirme işlemi nasıl yapılır diye merak edebiliyorlar.

Online oyunların sayısının artmasıyla birlikte bu oyuncuların karşılaştıkları sorunlar da artış gösterdiler. Kötü niyetli teknoloji kullanıcıları, online oyunları oynayan oyunculara çeşitli şekillerde zarar verebiliyorlar. Bu zararların başında da hesapların çalınması geliyor. Bundan dolayı Valorant oyuncuları, hesaplarının güvenliği için belirli aralıklarla şifrelerini değiştirmek durumunda kalıyorlar.

Ayrıca Valorant oyuncuları, hesaplarının şifrelerini de unutabiliyorlar. Bu durumda oyuncuların şifrelerini sıfırlamaları gerekiyor. Bu yüzden Valorant oyuncuları, hesapları için şifre değiştirme işlemini nasıl yapabileceklerini sorguluyorlar. Bizler de bu yazımızda sizler için Valorant şifre değiştirme işlemi nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Valorant Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Riot Games, online oyunlar konusunda oldukça başarılı işler çıkartıyor. League of Legends ile oyun sektöründe kendisinden fazlasıyla söz ettiren şirket, 2020 yılında da Valorant ile oyuncuların karşısına çıktı. Çok oyunculu bir FPS oyunu olan Valorant, sahip olduğu modlardan karakterlere kadar birçok unsuruyla oyuncuları etkilemeyi başardı. Bu doğrultuda Valorant, günümüzdeki en popüler online oyunlardan birisidir.

Valorant oyuncuları, hesaplarının güvenliğini korumak için şifrelerini değiştirmek istemektedirler. Çünkü hackerlar, Valorant hesaplarını ele geçirerek çaldıkları değerli hesapları satmaktadırlar. Bunun yanı sıra bazı Valorant oyuncuları, hesaplarının şifrelerini unutabiliyorlar. Bundan dolayı Valorant oyuncuları, sıklıkla şifrelerini değiştirme ihtiyacı hissediyorlar. Bu noktada Riot Games, Valorant oyuncularına şifrelerini kolaylıkla değiştirebilme imkanı sağlıyor.

Valorant hesap şifresini değiştirebilmek için öncelikle Valorant için oluşturulan hesapların türünü bilmeniz gerekiyor. Riot Games, yakın zamanda geliştirdiği tüm oyunlar için ortak hesap türü oluşturmaya karar verdi. Yani şirket, tek bir Riot Games hesabıyla oyunculara hem League of Legends hem de Valorant oynama imkanı sağlıyor.

Bu doğrultuda aslında Valorant’ı oynamak için Riot Games hesabı oluşturmanız gerekiyor. Yani Valorant şifresini değiştirmek istediğinizde de Riot Games hesabınızın şifresini değiştirmeniz gerekiyor. Riot Games hesabınızın şifresini şu adımları takip ederek değiştirebilirsiniz:

  • Valorant yani Riot Games hesabınızın şifresini değiştirmek için ilk aşamada hesabınıza erişim sağlamanız gerekiyor. Bu doğrultuda Riot Games’in web sitesi üzerinden Riot Games hesabınıza giriş yapabilirsiniz.
  • Riot Games hesabınıza giriş yaptıktan sağ üst tarafta yer alan “Hesabım” butonuna basmalısınız. Sonrasında açılan seçenekler arasından “Ayarlar”a tıklayarak devam ediyoruz.
  • Ayarlara tıkladıktan sonra Riot Games, hesabınızla alakalı değişiklik yapabileceğiniz birçok seçeneği sizlere sağlıyor. Sol tarafta yer alan “Hesap Yönetimi” menüsünde Riot Games’in sağlamış olduğu başlıkları görebilirsiniz. Valorant şifrenizi değiştirebilmek için burada “Riot Hesabı Girişi” seçeneğine tıklamalısınız.
  • Son aşamada karşınıza çıkacak olan şifre değişiklik panelinde eski ve yeni şifrelerinizi girerek Valorant yani Riot Games hesabı şifrenizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz.
Valorant Şifre Değiştirme

Erişilemeyen Valorant Hesabının Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Riot Games, oyuncuların hesaplarını korumak için çeşitli tedbirler alıyor. Bu doğrultuda Riot Games hesaplarının çalınması aslında oldukça zor. Ancak bazı durumlarda oyuncuların dikkatsizliklerinden dolayı Riot Games hesapları çalınabiliyor. Hesabı çalan kişiler, hesap şifrelerini değiştirmeyi tercih ediyorlar. Bunun sonucunda oyuncular, uzun süre emek verdikleri Riot Games hesaplarına erişim sağlayamıyorlar.

Eğer sizler de Riot Games hesabınızın çalındığını düşünüyorsanız ve hesabınıza erişim sağlayamıyorsanız bu durumda doğrudan şifrenizi değiştiremezsiniz. Çünkü Riot Games, hesapların güvenliğini kontrol altında tutabilmek için şifre değiştirme işleminin profil ayarlarından gerçekleştirilmesine olanak sağlıyor. Bunun yanı sıra Riot Games, hesap şifresinin değiştirilmesi için eski şifrenin de girilmesini talep ediyor.

Bu doğrultuda erişim sağlayamadığınız Valorant hesabının şifresini değiştirebilmeniz için tek bir yöntem mevcut. Bu yöntem de Riot Games ile iletişime geçmek oluyor. Riot Games, geliştirdiği oyunlarda oyuncularla doğrudan iletişim kurabilmek için bir ticket sistemine sahip. Valorant hesabınız çalındıysa Valorant ticket sistemine giriş yapmalısınız. Sonrasında karşınıza çıkan seçeneklerden “Hesap kurtarma hakkında” seçeneğini seçerek devam etmelisiniz.

Hesap kurtarma seçeneği altında Riot Games, hesap güvenliği için sizlerden çeşitli bilgileri talep edecektir. Bu bilgileri doğru paylaşmanız, hesabınızı kurtarabilmeniz için oldukça önemlidir. Gerekli doğrulamalar yapıldıktan sonra Riot Games, hesabın sizin olduğuna ikna olursa şifrenizi değiştirme ve hesabınızı kurtarma konusunda yardım etmektedir.

Çalınan hesaplarla alakalı dikkat etmeniz gereken bir nokta mevcut. Riot Games, çalınan hesapları ve kuralları ihlal eden hesapları devre dışı bırakmaktadır. Bu noktada Riot Games, devre dışı bırakılan hesaplar için kurtarma desteği sağlamıyor. Yani çalınan hesabınız Riot kurallarını ihlal etmekten dolayı devre dışı bırakıldıysa ticket yoluyla bile hesabınızı kurtarmak pek de mümkün olmamaktadır.

Valorant Şifre Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Riot Games hem hesapların işleyişi hem de güvenlikleri için şifre belirleme sırasında bazı sınırlamalar uyguluyor. Bu doğrultuda Riot Games yani Valorant hesabınızın şifresini değiştirmek istediğiniz zaman dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcut.

İlk olarak şifrenizde bulunması gereken karakterlere dikkat etmeniz gerekiyor. Riot Games, hesapların şifrelerinin kolay kırılamaması için şifrelerin belirli bir seviyenin üzerinde olmasını istiyor. Bu doğrultuda belirlediğiniz şifrenin en az 8 karakterden oluşması gerekiyor. Bunun yanı sıra şifrenizin içerisinde en az bir tane harf yer alması gerekiyor. Bundan dolayı tamamen sayılardan oluşan bir şifre oluşturmanıza sistem izin vermiyor.

Ayrıca Riot Games, oyunculardan hesap şifrelerinde özel karakterler kullanmalarını da tavsiye ediyor. Yani Riot Games hesabı şifrenizde “?, ! vb.” semboller kullanırsanız şifrenizin güvenlik seviyesi artmış olacaktır. Böylece hesabınıza bir saldırı olması durumunda hesabınızın şifresinin ele geçirilmesi çok zordur.

Günümüzde internet ortamında şifre belirlerken oldukça dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü sanal korsanların sayısının artması, dijital platformlara gerçekleştirilen saldırıların sayısının da artmasına neden oldu. Bundan dolayı bir platformda kullanmış olduğunuz şifreyi başka bir platformda kullanmamanız hesaplarınızın güvenliği için oldukça önemlidir.

Bu doğrultuda sosyal medya hesaplarınız başta olmak üzere başka yerlerde kullanmış olduğunuz şifreleri, Riot Games hesabınızın yani Valorant hesabınızın şifresi olarak kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde hesaplarınızdan herhangi birisinin çalınması, o hesabınızla aynı şifreye sahip olan başka hesaplarınızın da tehlikeye girmesine neden olacaktır.

Valorant Şifre Değiştirme İşlemi Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Valorant hesapları, oyuncular için oldukça değerli olmaktadır. Çünkü Valorant oyuncuları, oyun profillerini geliştirebilmek için ciddi emek sarf ediyorlar. Bunun yanı sıra oyunda ilerlemek için para da harcamak gerekebiliyor. Bundan dolayı Valorant oyuncuları, hesaplarının güvenliğini tehlikeye atmak istemiyorlar. Bu noktada Valorant şifre değiştirme işleminin nasıl yapıldığını öğrenen kişiler, şifrelerini ne sıklıkla değiştirmeleri gerektiğini merak ediyorlar.

Valorant Şifre Değiştirme İşlemi Ne Sıklıkla Yapılmalı

Riot Games hesabınızın güvenliğinden tehlike duyuyorsanız yanı hesabınızın çalınmasından endişe ediyorsanız bu durumda şifrenizi belirli aralıklarla yenilemeyi ihmal etmemelisiniz. Eğer özel karakterler, harfler ve sayılardan oluşan çok güçlü bir şifre belirlediyseniz bu durumda şifrenizi çok sık yenilemenize gerek yok. Ancak şifreniz kolay tahmin edilebilir bir yapıya sahipse bu durumda şifrenizi belirli aralıklarla yenilemelisiniz. Ayrıca kolay şifreler kullanıyorsanız yeni şifrenizde özel karakterler kullanarak şifrenizin güçlülüğünü artırabilirsiniz.

Riot Games hesabınız için belirlediğiniz şifreyi unutmamanız gerekiyor. Eğer şifrelerinizi çok fazla unutuyorsanız bu durumda Riot Games hesabınızın şifresini sıklıkla değiştirmek hesaba erişiminizde sıkıntı yaratacaktır. Bundan dolayı şifrenizi değiştirme sıklığını belirlerken bu durumu da göz önünde bulundurmalısınız. Riot Games hesabınıza erişim sıkıntısı yaşamamak için şifrenizi, şifre yöneticisine kaydedebilirsiniz.

Valorant Şifre Hatırlatma Nasıl Yapılır?

Riot Games hesabınızın şifresini unutmanız durumunda hesabınıza erişim sağlamanız mümkün değil. Bundan dolayı şifrenizi unutursanız Riot Games tarafından geliştirilen oyunları oynayamazsınız. Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız Riot Games yani Valorant hesabınızın şifresini sıfırlayabilirsiniz. Bunun için şifre hatırlatma özelliğini kullanmanız gerekiyor.

Valorant hesabınızın şifresini hatırlatmak için ilk olarak Riot Games hesap giriş sayfasına erişmelisiniz. Daha sonrasında karşınıza çıkacak olan hesap açma ekranından “Şifremi unuttum” seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz. Bunun sonucunda Riot Games, sizleri şifre sıfırlama ekranına yönlendirecektir.

Açılan ekrandan ilk olarak kullanıcı adınızı girmeniz gerekiyor. Eğer kullanıcı adınızı da unuttuysanız aynı sayfada yer alan “Kullanıcı adını mı unuttun” seçeneğine tıklayarak kullanıcı adı hatırlatma ekranına da gidebilirsiniz. Şifre hatırlatma ekranına kullanıcı adınızı girdikten sonra sistem, kayıtlı e-mail adresinize bir mail göndermektedir. Gönderilen mailde şifre sıfırlama bağlantısı yer alıyor. Bu doğrultuda gelen maile tıklayarak şifre sıfırlama ekranına erişim sağlayabilirsiniz.

Valorant şifre hatırlatma işlemi esnasında belirleyeceğiniz yeni şifrenizde, şifre belirleme kriterlerine uymanız gerekiyor. Yani bu yöntemle de şifrenizi değiştirirken sayıların yanı sıra en az bir tane harf kullanmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra şifrenizin en az 8 haneden oluşması gerekiyor. Aksi takdirde sistem, yeni belirlediğiniz şifreyi kabul etmeyecektir.

Riot Games hesabınızın şifresini hatırlatma mailini alabilmek için mail adresinize erişim sağlamanız gerekiyor. Maili görüntüleyememeniz durumunda şifre sıfırlama bağlantısına erişim sağlayamazsınız. Bu durumda hesabınızın şifresini sıfırlayabilmek için Riot Games ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Valorant ticket sistemi üzerinden “Hesap kurtarma” seçeneğini seçerek e-mail şifrenizi unutmanız durumunda hesabınızın şifresini sıfırlamak için iletişime geçebilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Riot Games tarafından geliştirilen ve 2020 yılında oyuncularla buluşan Valorant, her geçen gün daha da popüler hale geliyor. Öyle ki oyun, günümüzde en çok oynanan oyunlardan birisidir. Ücretsiz bir FPS oyunu olan Valorant, etkileyici grafikleriyle oyuncuları kendisine çekmeyi başarıyor. Karakter odaklı bir oyun olan Valorant, çok sayıda karaktere sahip. Bu noktada oyuncular, karakter ve eşyaların kilitlerini açarak hesaplarını geliştirmeye çalışıyorlar. Bundan dolayı Valorant oyuncuları için hesapları oldukça değerli.

Oyuncular, bazı zamanlarda şifrelerini unutabiliyorlar. Bunun yanı sıra hesabı saldırıya uğrayan Valorant oyuncuları da mevcut. Bu durumda Riot Games, Valorant oyuncularına şifrelerini sıfırlayabilme imkanı sağlıyor. Böylece hesabının şifresini unutan veya değiştirmek isteyen Valorant oyuncuları, hesap şifrelerini kolaylıkla değiştirebiliyorlar.

Riot Games, tüm oyunlarını tek hesap türünden yürütmeyi tercih ediyor. Valorant oyuncuları, oyuna Riot Games hesapları ile erişim sağlamaktadırlar. Bundan dolayı Valorant şifrenizi değiştirmek istediğiniz zaman aslında Riot Games hesap şifrenizi değiştirmeniz gerekiyor.

Bizler de bu yazımızda sizler için Valorant şifre değiştirme işlemi nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra Valorant şifrenizi değiştirirken dikkat etmeniz gereken noktaları da detaylı bir şekilde açıkladık. Ayrıca hesabınıza erişim sağlayamıyorsanız bu durumda da şifrenizi nasıl değiştirebileceğinizi açıkladık. Böylece sizler için hazırlamış olduğumuz rehberimize göz atarak Riot Games yani Valorant hesabınızın şifresini kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.