Valorant FPS Arttırma – 2023

Valorant FPS arttırma yöntemleri ile karşınızdayız. Dünyanın en çok oynanan oyunları arasında yer alan Valorant, birçok ülkeden ve yaştan oyuncuya hitap ediyor. Bu nedenle oyuncu profilinin oldukça geniş kapsamlı olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır. Aynı zamanda rekabetçi bir oyun da olması yüksek FPS ihtiyacı doğuruyor. Biz de Valorant oyununda FPS arttırma için kontrol etmeniz gerekenleri bir araya topladık.

Genel anlamda FPS arttırmak birçok oyun için benzer adımlardan oluşuyor. Bu nedenle dilerseniz diğer oyunlarınız için de bu yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca unutmayın FPS çoğu zaman yazılımla artırılabilecek bir unsur değildir. Bu nedenle FPS arttırma ya da yazılımla RAM ekleme gibi şüpheli uygulamalardan da kaçınmanızı öneriyoruz.

Sistem Gereksinimlerini Kontrol Edin

İlk olarak yapmanız gereken şey Valorant’ın sistem gereksinimleri ile bilgisayarınızın donanımını karşılaştırmak oluyor. Riot Games tarafından geliştirilen bu oyun birçok bilgisayara uygun olsa da yüksek FPS almak için başarılı bir donanıma ihtiyaç duyduğunuzu unutmayın.

Riot Games’e göre minimum sistem gereksinimleri arasında Intel Core 2 Duo E8400 işlemci yer alıyor. Eğer bilgisayarınızda bu işlemciden daha düşük güçte bir işlemci yer alıyorsa maalesef donanım değişikliği olmadan dilediğiniz performansı almanız mümkün olmayacaktır. Ayrıca önerilen işlemci bölümünde ise Intel Core 7700K görmek mümkün. Oyunu Riot’un önerdiği sistem gereksinimlerinde oynamak bile yüksek FPS için yeterli olmayabilir.

Bu anlamda sistem gereksinimlerinin en önemli unsurlar arasında yer aldığını belirtelim. Sistem gereksinimlerini kontrol ettikten sonra yapmanız gereken ikinci adım ise bilgisayarınızın özelliklerini kontrol etmek oluyor.

Bilgisayarınızın Özelliklerini Kontrol Edin

Daha önce sizler için bilgisayarın özelliklerini ve donanımını nasıl kontrol edeceğinizi anlatmıştık. Elinizde bulunan bilgisayarın Valorant oynamak için yeterli olup olmadığını daha önce aktardığımız yöntemlerle öğrenebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızın özellikleri minimum sistem gereksinimlerinden daha düşükse Valorant oynamanız bile mümkün olmayabilir.

Ancak donanım özellikleriniz minimum ile önerilen sistem gereksinimleri arasında kalıyorsa ve yine de dilediğiniz FPS değerlerine ulaşamıyorsanız yapmanız gereken şey bilgisayarınızdaki donanım parçalarını değiştirmektir. Eğer dizüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız maalesef hareket alanınız daha sınırlı olabilir.

Önemli ölçüde değişiklik yaratacak donanım parçalarını ekran kartı haricinde RAM ve disk olarak sayabiliriz. Eğer bilgisayarınızda 16 GB’tan daha az kapasiteli bir RAM yer alıyorsa bu değeri artırmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca disk olarak HDD kullanıyorsanız oyundan alabileceğiniz FPS’in de düşük olacağını unutmayın. Bunun yerine bir SSD kullanarak hem bilgisayarınızın hızını hem de FPS değerini yükseltebilirsiniz.

valorant FPS arttırma

Ekran Kartınızın Özelliklerini Kontrol Edin

Bilgisayarınızın donanım parçaları arasında belki de Valorant için en önemli olanı ekran kartıdır. Birçok bilgisayar oyunu kompleks grafik işlemleri içerdiğinden ekran kartınızın güçlü olması FPS’e doğrudan etki edecektir. Bu nedenle sistem gereksinimleri ile ekran kartınızı karşılaştırmanız oldukça önemlidir. Eğer ekran kartı özelliklerinizi nasıl öğreneceğinizi bilmiyorsanız sizler için hazırlamış olduğumuz içeriği kontrol edebilirsiniz.

Ekran kartınız ile sistem gereksinimleri uyuşmuyorsa yapabileceğiniz en önemli değişiklik ise yeni bir ekran kartı almak olacaktır. Piyasadaki en iyi ekran kartlarına göz atarak FPS değerini zahmetsiz bir şekilde artırabilirsiniz. Ancak dizüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız bu durumun çoğunlukla mümkün olmadığını bir kez daha hatırlatalım.

Eğer ekran kartınız sistem gereksinimlerini karşılıyorsa FPS artırmak için yapabileceğiniz birçok adım daha bulunmakta. Bunlardan bazıları bilgisayarınız ile ilgiliyken bazıları da oyun içerisinde değiştirebileceğiniz ayarlar oluyor.

Ekran Kartınızı Güncelleyin

Zaman zaman ekran kartının sürücülerini güncellemek de FPS artışlarını sağlamakta. Daha önce ekran kartınızı güncellemediyseniz Valorant FPS arttırma için sürücü güncellemesi yapmanız sorunun çözülmesini sağlayacak olabilir.

Ekran kartı üreticileri maksimum verim ve en iyi optimizasyon için sürücülerini ara sıra güncellemektedir. Bu güncellemeleri takip etmek genel anlamda ekran kartından aldığınız verimi en yükseğe çıkarmanızı sağlayacaktır. Eğer daha önce ekran kartı güncelleme işlemini hiç gerçekleştirmediyseniz sizler için hazırladığımız içeriğe göz atabilirsiniz.

Daha Yüksek Yenileme Hızına Sahip Bir Monitör Kullanın

Kullanıcıların bir kısmi fark etmese de bilgisayarınızın donanım parçaları haricinde görüntüye etki eden en önemli unsur monitördür. Eğer yeterince iyi bir monitöre sahip değilseniz en iyi bilgisayarlarda bile aldığınız yüksek FPS’in anlamı kalmayabilir.

Bu nedenle daha yüksek yenileme hızına sahip bir monitör kullanmak da FPS değerinin artmasına olumlu etki edecektir. Aynı zamanda oyunun ve bilgisayarın genel olarak daha akıcı bir görüntüye kavuşmasını sağlayacaktır. Ayrıca görüntü kalitesi ve renkler konusunda da yardımcı olacağını söylemekte fayda var.

Yalnızca daha yüksek özelliklere sahip bir monitör almadan önce bilgisayarınızın ekran kartının yeterli olduğundan emin olmalısınız. Çünkü ekran kartınız güçsüz kalırsa yüksek yenileme hızı ve çözünürlük değerleri FPS artışı yerine düşüşüne neden olabilir.

Buna ek olarak farkında olmadan düşük ekranınızı düşük yenileme hızı ile kullanıyor da olabilirsiniz. Bunu öğrenmek için masaüstüne ulaşıp sağ tık ile Görüntü Ayarları seçeneğine tıklayın. Sonrasında karşınıza çıkacak ekran yenileme hızı ayarlarından maksimum değeri seçtiğinize emin olun. Böylece halihazırda ekranınızın size sunduğu en iyi ekran yenileme hızı değerini kullanabilirsiniz.

monitor

Valorant Grafik Seçeneklerini Düşürün

Eğer bilgisayarınızın RAM’ini, diskini, işlemcisini ya da ekran kartını değiştiremiyorsanız yapacağınız bazı iyileştirmelerin de bulunduğunu belirtelim. Bunların arasında en çok işe yarayan şüphesiz Valorant grafik seçeneklerini daha düşük kaliteye getirmek oluyor.

Oyunda yer alan grafik ayarlarını ne kadar yükseltirseniz bilgisayarınızın donanımı o kadar zorlanacaktır. Bu zorlanma durumu da daha sonrasında düşük FPS ile sonuçlanacaktır. Bu sorunun önüne herhangi bir donanım parçası değiştirmeden geçmenin en kolay yolu ise grafik ayarlarını düşürmek oluyor.

Valorant’ta yer alan doku, detay ve materyal kalitesi seçeneklerini mümkün olduğunca düşük ayarlarda kullanmaya çalışın. Buna ek olarak V-Sync, arayüz kalitesi, vinyet, Anti-Aliasing gibi ayarları da kapatarak cihazın FPS sonucunu test edebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz bazı ayarları açık bazı ayarları kapalı tutarak da cihazınızın aldığı en iyi FPS sonucunu bulabilirsiniz. Burada durum tamamen bilgisayarınızın performansına bağlıdır.

Buna ek olarak gölgeler, keskinleştirme ve benzeri efektleri de kapatarak daha iyi bir FPS sonucuna ulaşabilirsiniz. Ayrıca genel ayarlardan cesetler ve kan gibi öğeleri de kapatarak bilgisayarınızın daha yüksek FPS almasını sağlayabilirsiniz. Bu unsurlar ufak detaylar gibi gözükse de oyun içerisinde sık sık çıkan parçacıklar grafik kartını yorma potansiyeli taşımaktadır.

Çözünürlüğü Düşürün

Grafik ayarları ile ilgili gerçekleştirebileceğiniz en önemli değişikliklerden birisi ise çözünürlüğü düşürmek oluyor. Eğer monitörünüze ve ekran kartınıza yüksek kalite konusunda güvenmiyorsanız çözünürlüğü düşürerek daha iyi sonuç alabilirsiniz. FHD ya da 4K bir monitöre sahip olsanız bile ekran kartınız her zaman bu çözünürlüğü kaldıracak yeterlilikte olmayabilir.

Böyle bir durumda çözünürlüğü HD seviyesine düşürmek FPS artırmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca Valorant’ı tam ekran oynamanız da FPS değeri için önemli bir unsurdur. Bu ekranda yer alan FPS limitlerini de kapalı konuma getirmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca sayfanın en altında yer alan Nvidia Reflex Low Latency özelliğini de açık hale getirmelisiniz.

Bir kez daha hatırlatalım, bu ayarları gerçekleştirmeniz durumunda FPS değeriniz şüphesiz artacaktır. Ancak grafik ayarlarını tamamen değiştirdiğimiz için görüntü kalitesi bir hayli düşecektir. Maalesef bilgisayarınızın donanımı yeterli değilse ve herhangi bir parçayı değiştiremiyorsanız en iyi sonucu almak için bunları yapmanız gerekmektedir. Yine de belirttiğimiz gibi ayarları değiştirerek en iyi FPS/görüntü kalitesi dengesini yakalamak sizin elinizde.

valorant FPS yükseltme

Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatın

En önemli değişiklikleri anlatmış olsak da yardımcı olacak birkaç unsura daha değinmekte fayda var. Eğer oyun sırasında arka planda çalışan birkaç uygulama bulunuyorsa FPS değerinin düşmesine neden olabilir. Özellikle yüksek RAM tüketen ya da ekran kartınızı kullanan programlardan kaçmanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer RAM kapasiteniz düşükse arka planda bir web tarayıcısı çalışmak Valorant’a oldukça olumsuz etki edecektir. Ayrıca ekran kartını kullanan “mining” uygulamaları vb. programlar da benzer bir sonuca yol açacaktır. Eğer en yüksek FPS’i almak istiyorsanız ekran kartı ve RAM’iniz için yeterli boş kapasitenin olduğuna emin olun.

Bunun için bilgisayarınızda yer alan görev yöneticisinden (Ctrl + Shift + ESC) yararlanabilirsiniz. Görev yöneticisi her bir donanım parçasının ne kadar ölçüde kullanıldığını size anında göstermektedir. Oyun oynarken CPU, bellek ya da GPU öğelerinin %100’e ulaştığını görüyorsanız FPS’inizde düşüş görmeniz muhtemeledir. Bu değerin hangi programlar tarafından yükseltildiğini görmek için de Görev Yöneticisi –> İşlemler menüsüne göz atabilirsiniz.

Bilgisayarınızın Güç Ayarlarını Değiştirin

Bilgisayarınızın aldığı güç de FPS değeri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle dizüstü bilgisayarlarda şarja takılı bir şekilde kullanmadığınız dönemlerde performansta azalma görmeniz muhtemel. Oyun oynarken de cihazın doğrudan bir prizden güç alması FPS değerine oldukça olumlu katkıda bulunmaktadır.

Windows cihazlarda yer alan güç kontrol paneli ile bilgisayarınızın en yüksek performans için mi yoksa güç tasarrufu ya da dengeli modda mı olduğunu anlayabilirsiniz. Eğer dizüstü bir bilgisayara sahipseniz pil simgesine sağ tıklayarak güç ayarlarına ulaşın. Ayrıca arama çubuğundan da bu menüye ulaşabilirsiniz. Daha sonra güç modunu değiştirmek için gerekli ayarları gerçekleştirin. Unutmayın, bilgisayarınız pil tasarrufu modundaysa da oyun oynarken düşük FPS almanız muhtemeldir.

Buna ek olarak Windows işletim sisteminde yer alan “Oyun Modu” özelliği de oyun performansınıza olumlu katkıda bulunacaktır. Bu modu aktif hale getirmek de arka planda çalışan bazı Windows özelliklerini kapatacaktır. Doğal olarak daha yüksek FPS alma ihtimaliniz ortaya çıkacaktır.

Ekran Kartı Özellikleri Nasıl Öğrenilir

Ekran Kartı Kontrol Paneline Göz Atın

Son olarak ekran kartınızın kontrol panelinden hangi uygulamaların yüksek güç kullanacağını ayarlayabilirsiniz. Eğer otomatik olarak ayarlanmadıysa oyunları öncelikli uygulamalar haline getirmek FPS’i artıracaktır. Böyle bir durumda Valorant’ın yüksek güç kullanmasını sağlayabilirsiniz.

AMD ya da Nvidia ekran kartının kontrol paneli üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İşlemi gerçekleştirdikten sonra bilgisayarınızın yeniden başlatılması gerekebilir. Ancak ekran kartınızın yüksek güçte çalışıyor olması FPS’e doğrudan etki edecektir.

Valorant FPS Arttırma: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde sizler için Valorant oyununda FPS arttırma yöntemlerinden bahsettik. İçeriğimizde hem donanım hem de yazılım yardımıyla Valorant FPS arttırma yollarını sizler için bir araya getirmeye çalıştık. Umarım yazımızın sonunda FPS’iniz artmış bir şekilde Valorant oynayabilirsiniz.

İçeriğimizde de sıklıkla belirttiğimiz gibi FPS artırmanın en iyi yöntemi donanım değişikliğidir. Aksi takdirde maalesef FPS artırmak için yapabilecekleriniz sınırlıdır. Bu nedenle devasa değişiklikler yapmanız mümkün değildir. Yine de bu adımları gerçekleştirerek bilgisayarınızın sunduğu en iyi FPS değerini alabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.