League of Legends Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

League of Legends şifre değiştirme işlemi nasıl yapılır? Birçok oyuncunun aklına takılan bu soruyu sizler için detaylı bir şekilde yanıtladık. Ayrıca içerimizde şifre değiştirmeye ek olarak LoL şifre sıfırlama ve hesabınızı korumak için ipuçları gibi farklı konulara da değindik.

Dünyanın en çok oynanan oyunları arasında yer alan League of Legends, milyonlarca kullanıcıya sahip. Tabii ki bu kullanıcıların zaman zaman şifre değiştirmeleri gerekebiliyor. Ancak bu işlemin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgi sahibi olmayan oyuncular da söz konusu. Bu nedenle sizler için LoL şifre değiştirme işlemini detaylı bir şekilde anlattık.

League of Legends Şifre Değiştirme

Öncelikle var olan bir şifreyi nasıl değiştirebileceğinize göz atalım. League of Legends yani Riot hesabınızın şifresini değiştirmek için daha önceki şifreyi de bilmeniz gerekmektedir. Bir başka deyişle, eğer şifrenizi unuttuysanız bu işlemi gerçekleştiremezsiniz. Bu durumda bir sonraki başlıkta anlattığımız şifre sıfırlama adımlarını yerine getirmeniz gerekmekte.

Riot ya da League of Legends hesabınızın şifresini değiştirmek için ise şu adımları gerçekleştirmeniz gerekiyor:

 • Öncelikle League of Legends resmi sitesine ulaşın.
 • Ana sayfanın sağ üst bölümünde yer alan Giriş butonuna tıklayın.
 • Daha sonrasında kullanıcı bilgilerinizi girerek siteye giriş yapın.
 • Bu işlemin sonrasında Riot sizden bir doğrulama kodu isteyecek. Bu kodu da doğru bir şekilde tuşladıktan sonra Riot ayarları bölümüne ulaşabilirsiniz.
 • Karşınıza çıkan sayfada Riot Hesabı Girişi isimli bir sekme ile karşılaşacaksınız. Bu sekmede Şifreyi Değiştir seçeneğini görebilirsiniz.
 • Öncelikle mevcut şifrenizi girin. Daha sonra yeni şifrenizi tuşlayın ve sonraki kutucukta onaylayarak işlemi tamamlayın.
league-of-legends-sifre-degistirme

League of Legends Şifre Sıfırlama

Şifre değiştirmek hesabı olası sorunlardan korusa da kimi zaman yeterli kalmamaktadır. Özellikle hesabınızın şifresini unuttuysanız şifre değiştirme işlemini gerçekleştirmeniz mümkün değildir. Böyle bir durumda şifre kurtarma işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bir başka deyişle şifrenizi sıfırlamadan hesabınıza ulaşmanız mümkün değildir.

Tabii ki şifrenizi sıfırlamak şifre değiştirmek kadar kolay bir şekilde gerçekleşmez. Bunun sebebi ise hesabınızın güvende kalmasını sağlamaktır. Riot bu sayede şifrenizin herkes tarafından kolayca değiştirilmesinin önüne geçmektedir.

Eğer LoL şifrenizi değiştirmek istiyorsanız öncelikle kullanıcı adınızı doğru bir şekilde bulundurmanız gerekmekte. Daha sonrasında hesabınızın bağlı olduğu e-posta adresine erişiminizin olduğundan emin olun. Ardından aşağıdaki adımları sırasıyla gerçekleştirerek hesabınızın şifresini sıfırlayabilirsiniz:

 • Riot Games tarafından oluşturulmuş olan şifre sıfırlama aracına ulaşın. Bunun için Riot giriş yapma ekranında “Şifreni mi unuttun?” yazısına tıklayabilirsiniz.
 • Daha sonrasında karşınıza çıkan kutucuğa Riot ya da LoL girişi sırasında kullandığınız kullanıcı adını girin. Ardından İlerle butonuna tıklayarak işlemi sürdürün.
 • Kullanıcı adınızı hatasız bir şekilde tuşladıysanız hesabınızın bağlı olduğu e-posta adresine bir ileti gelecektir. Bu e-postada yer alan bağlantıyı kullanarak şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Riot, bu e-postadaki bağlantının kullanımı için sınırlı bir süre tanımlamaktadır. Bu nedenle şifrenizi sıfırlamak için hızlı olmanız gerektiğini unutmayın.
 • Son olarak bağlantının yönlendirdiği sayfada yeni şifrenizi oluşturun. İkinci kutucukta ise bu şifreyi doğrulayın ve işlemi tamamlayın.

Kullanıcı Adı Olmadan LoL Şifre Sıfırlama

Eğer kullanıcı adınızı da unuttuysanız Riot’un bu konuda da sizi çaresiz bırakmadığını hatırlatalım. Ancak böyle bir durumda e-posta hesabınıza erişim sağlamanız gerektiğini de hatırlatmamız gerek. Eğer LoL hesabınızın şifresini ve kullanıcı adını aynı anda unuttuysanız Riot sizin için hatırlatıcı bir e-posta göndermektedir. Bunun için takip etmeniz gereken adımlar ise şu şekilde:

 • Öncelikle League of Legends resmi internet sitesine ulaşın.
 • Ardından giriş yapmak üzere Giriş Yap butonuna tıklayın.
 • Daha sonra karşınıza çıkacak “Kullanıcı adımı unuttum” butonu ile işlemi sürdürün.
 • LoL hesabınızın hangi sunucuda kayıtlı olduğunu seçin ve e-posta adresinizi ilgili kutucuğa tuşlayın.
 • Bu işlemleri tamamladıktan sonra Riot size kullanıcı adınızın bulunduğu bir e-posta göndercek.

Bu e-posta iletisinin zaman zaman spam klasörüne düştüğünü unutmayın. Bir başka deyişle e-posta elinize ulaşmadıysa spam klasörüne de göz atmak faydalı olacaktır. Riot iletinin ulaşması için yaklaşık 15 dakikalık bir süre olduğunu belirtmektedir. Eğer 15 dakika içinde ulaşmazsa işlemleri tekrarlayın ve e-posta adresinizi doğru girdiğinizden emin olun.

league-of-legends-kullanici-adimi-unuttum

Tüm bunlara rağmen kullanıcı adınıza ya da şifrenize ulaşamıyorsanız Riot destek ekibiyle iletişime geçmek mantıklı bir karar olacaktır. Bunun için şifre sıfırlama bölümüne ulaşın. Daha sonrasında sayfada bulunan Destek Ekibi’ne Ulaş seçeneği ile işlemi sürdürün. Daha sonra Hesap Kurtarma Hakkında seçeneği ile devam edin. Son olarak hesap kurtarma sayfasına ulaşın ve ilgili kutucukları doldurun.

League of Legends Şifre Koşulları

Önemli bir diğer konu ise League of Legends şifre sıfırlama ve yenileme koşulları oluyor. Tahmin edeceğiniz üzere Riot hesapların korunması için yoğun bir çaba gösteriyor. Bunun en önemli adımlarından birisi ise güçlü bir şifre oluşturmak oluyor. Bu nedenle Riot hesabınıza bir şifre oluştururken dikkat etmeniz gereken önemli birkaç unsur mevcut.

Öncelikle bir Riot hesabına şifre oluştururken belirli bir karakter sayısı aralığında kalmanız gerekmektedir. Riot’un ifade ettiğine göre bu 8 ile 30 karakter arasında değişiklik göstermektedir. Bu nedenle en az 8 karakterli bir parolanızın olması gerektiğini unutmayın.

Bu asgari koşulun yanı sıra hesap şifresinin güçlenmesi için birkaç farklı istek de mevcut. Bunların arasında en az bir sayı karakteri bulunma şartı yer alıyor. Yani tamamen harflerden oluşan bir şifre oluşturmak mümkün değil. Bunun yanı sıra bazı özel karakterler de şifre sırasında kullanılabilmekte.

Ancak durum tüm özel karakterler için bu şekilde seyretmiyor. Riot hesap oluşturma sırasında kullanılmaması gereken bazı karakterler de belirlemiş durumda. Kurallara göre şifre “/” sembolü ya da boşluk içermemeli. Bu durumda şifre oluşturulamıyor.

Bu özel istisnalar haricinde birkaç genel kural da mevcut. Örneğin Riot hesabının şifresinin kolay olmaması gerektiği ifade ediliyor. Bunun anlamı ise birçok kişi tarafından kolaylıkla tahmin edilebilecek (“şifre” ya da “123456” gibi) şifrelerin geçerli olmaması şeklinde ifade ediliyor. Riot’un belirlediği listedeki bu parolalardan birisini denemeniz halinde de olumsuz sonuç alacağınızı belirtelim.

Bunların yanı sıra şifre oluşturmanızı engelleyecek iki kural daha mevcut. Bunlardan ilki şifre oluşturma sırasında gerçekleştirilen doğrulama işlemi ile alakalı. Oluşturduğunuz yeni şifre ve daha sonra doğrulamak için girdiğiniz kutucuktaki şifreler eşleşmeli. Aksi takdirde yeni şifreniz oluşturulamıyor. Ayrıca oluşturduğunuz yeni şifre bir eski şifre ile aynı olmamalı. Eğer tüm bu koşulları sağlarsanız yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.

kayitli-sifrelerim-nerede

LoL Şifre Değiştirme Nedenleri

Bir League of Legends hesabının şifresini değiştirmek için birkaç farklı sebep saymak mümkün. Bunlardan en yaygınlarından birisi ise şüphesiz hesabın çalınmış olması ya da çalınma riski ile karşı karşıya kalınması oluyor. Eğer bir başkasının hesabınıza giriş yaptığını düşünüyorsanız hızlı bir şekilde şifrenizi değiştirmek istenmedik sonuçların önüne geçmenizi sağlayabilir. Ayrıca hızlı olmadığınız takdirde hesabınızın kontrolünü tamamen kaybetme riskiyle de karşı karşıya kaldığınızı unutmayın.

Buna ek olarak ekstra bir güvenlik arayışı nedeniyle de şifrenizi değiştirebilirsiniz. Daha güvenli bir şifreye geçiş için şifreyi değiştirmek hesabınızın güvenliğini önemli ölçüde artıracaktır. Bunun için hesabınızın çalınmasına gerek olmadan doğrudan yukarıda bahsettiğimiz adımlarla şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Şifrenin unutulması ise bir başka şifre değiştirme nedeni olarak karşımıza çıkmakta. Hatta listedeki en yaygın şifre değiştirme nedeni olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Tabii ki eski şifrenize erişim sağlayamadığınız için süreç tamamen farklı bir şekilde seyretmektedir. Bu durumda şifre değiştirme değiş şifre sıfırlama işlemine başvurmanız gerekmekte. Bunun için ise hesabınızın bağlı olduğu e-posta adresinize erişim sağlıyor olmanız gerektiğini unutmayın.

League of Legends Şifrenizi Korumak için İpuçları

Şifre değiştirme işlemine ek olarak League of Legends hesabınızı korumak için birkaç ipucunu da sizlere aktarmak istedik. Bu ipuçlarını uygulamanız takdirde hesabınızın çok daha güvenli bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca parolanızı unutuyorsanız bir parola yöneticisinden yardım alabileceğinizi de aklınızda bulundurmalısınız.

En önemli ipucunu en başta verelim: Tüm sitelerde ortak parola kullanmayın! Eğer birden fazla siteye kaydolurken aynı e-posta adresi ve aynı parolayı kullanıyorsanız olası bir güvenlik ihlalinde tüm bu hesaplarınızın risk altında kalacağını aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle doğrudan League of Legends hesabınız çalınmasa bile farklı bir sızıntı ile hesabınızın da tehlike altına girmesine neden olabilirsiniz.

Hesabınızın şifresini kolaylıkla tahmin edilir sözcükler ya da sayı dizilerini kullanarak oluşturmayın. Daha önce de belirttiğimiz üzere Riot bu tarz şifreleri zaten izin vermemektedir. Ancak siz yine de ekstra tedbir alın ve kolay bir kelime ve sayı dizisiyle şifre oluşturmayı bir kenara bırakın. Üstelik bu öneriyi tüm hesaplarınız için kullanabilirsiniz.

Düzenli aralıklar ile şifrenizi değiştirmek de olası bir sızıntıda güvenli bir noktada durmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle banka uygulamaları sizden düzenli olarak şifrenizi değiştirmenizi talep etmektedir. Bu işlem belki biraz zorlayıcı gibi gözükebilir ancak riski en aza indirmek için yapabileceğiniz adımlardan birisidir.

lol-sifre-degistirme

Parolanızı korumanın en etkili yöntemlerinden biri ile devam ediyoruz. Hesabınızın şifresini kimseyle paylaşmayın! Bu kişinin tanıdığınız ya da tanımadığınız biri olmasının önemsiz olduğunu belirtelim. Özellikle çevrimiçi mecralarda sizden şifrenizi isteyen kişileri dinlemeyin. Ancak çevrenizdeki diğer kişilerle de şifrenizi paylaşmak hesabınızı riske sokabilir.

Son önerimiz ise hesabınızı korumak için en etkili yöntemler arasında yer alan bir başka güvenlik sağlayıcı davranıştır. Birçok sitede olduğu gibi Riot da hesap için iki aşamalı doğrulama sunmaktadır. Bu sayede ek bir güvenlik katmanı ile şifrenizin çalınması halinde bile hesaba erişim sağlamak zorlaşacaktır.

Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde sizler için League of Legends şifre değiştirme ve şifre sıfırlama konusunu detaylı bir şekilde ele almaya çalıştık. İçeriğimizde sıklıkla bahsettiğimiz üzere şifre değiştirme ve şifre sıfırlama iki farklı işlemdir. Doğal olarak bu işlemleri uygulama yöntemleri de değişiklik göstermektedir. Eğer e-posta hesabınıza erişiminiz bulunmuyorsa ve şifre sıfırlamak istiyorsanız bu işlemi kolaylıkla yapmanın pek mümkün olmadığını belirtelim.

Eğer şifrenizi sık sık unutuyorsanız güvenilir bir parola yöneticisi kullanabilirsiniz. Bu sayede Riot hesabınızın şifresine rahatça ulaşabileceğiniz bir kaynağınız olacaktır. Eğer parola yöneticilerine güvenmiyorsanız da şifrenizi bir deftere ya da kağıda not almayı deneyebilirsiniz. Her halükarda tüm hesaplarınız için aynı şifreyi kullanmaktan kaçınmış olacaksınız. Bu da hesabınızı güvenli bir hale getirmenin en iyi yollarındandır.

League of Legends şifre değiştirme içeriğimiz burada sona eriyor. Umarız içeriğimiz sonrasında LoL şifre değiştirme işlemi ile ilgili aklınızda bir soru işareti kalmamıştır. Dilerseniz League of Legends isim değiştirme içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.