Valorant Bağlantı Hatası Nasıl Çözülür?

Valorant, günümüzde en çok oynanan oyunların başında gelmektedir. Riot Games tarafından geliştirilen oyun, kısa sürede oldukça popüler hâle geldi. Riot Games, online bir oyun olan Valorant’ın sunucularında herhangi bir kesinti olmaması için fazlasıyla çabalıyor. Ancak bazı durumlarda oyuncular, Valorant’a bağlanmakta sorun yaşayabiliyorlar. Bu durumda oyuncular, Valorant bağlantı hatası nasıl çözülür diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için Valorant bağlantı hatası nasıl çözülür sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Hazırlamış olduğumuz rehberimizde ilk olarak bağlantı hatasına neden olan durumlara değineceğiz. Sonrasında bu hataların nasıl çözülebileceğini açıklayacağız. Şimdi gelin hep birlikte Valorant bağlantı hatasının nasıl çözülebileceğine daha yakından bakalım.

Valorant Bağlantı Hatası Nasıl Çözülür?

Valorant bağlantı hatasının çok çeşitli nedenleri mevcut. Bu sebeplerden bir kısmı, oyundan kaynaklanırken bir kısmı ise oyuncuların bilgisayarlarından kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı Valorant bağlantı hatasıyla karşı karşıya kaldığınız zaman, sorunu çözebilmek için tüm ihtimalleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Valorant bağlantı hatasına sebep olan sorunlar ve bu sorunların başlıca çözümleri şu şekildedir:

Valorant Arayüzünü Kapatıp Tekrardan Açın

Riot Games, geliştirdiği oyunlarda kaliteli bir arayüz kullanmaya fazlasıyla dikkat ediyor. Bu doğrultuda şirket hem estetik duran hem de işlevsel olan arayüzler geliştirmeye çalışıyor. Valorant arayüzü de bu şekilde geliştirilen arayüzlerden bir tanesidir. Riot Games, olabildiğince kullanışlı bir arayüzü Valorant oyuncularına sunuyor. Bunun yanı sıra şirket, belirli aralıklarla arayüzü güncelleyerek oyunun performansını artırmaya çalışıyor.

Valorant bağlantı hatası ile karşılaşmanıza neden olan durumlardan ilki, arayüz olmaktadır. Çünkü Valorant’ın arayüzü her ne kadar yüksek kalitede olsa da bazı zamanlarda çökebilmektedir. Yani arayüzde meydana gelen problemler nedeniyle oyuna erişim sağlanamamaktadır. Bundan dolayı Valorant bağlantı hatası ile karşı karşıyaysanız ilk olarak arayüzü kapatıp tekrardan açmaya çalışmanız gerekiyor.

Bazen Valorant arayüzü, cevap vermeyecek şekilde donmaktadır. Bunun yanı sıra arka planda çalışan başka programlar da arayüzün donmasına ve cevap vermemesine neden olmaktadır. Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız Windows bilgisayarlarda “Görev Yöneticisi” üzerinden işlemler sayfasından Valorant’ı kapatabilirsiniz. Ayrıca Valorant oynarken bu sayfada arka planda RAM ve işlemciyi kullanan diğer programları da görebilirsiniz. Böylece oyun esnasında bilgisayarınızı yoran ve arayüzün donmasına sebep olan programları da buradan kapatabilirsiniz.

Eğer Valorant arayüzünü kapatmak için görev yöneticisi de çözüm olmadıysa bu durumda bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra hiçbir programı açmadan direkt Valorant’ı açmayı deneyebilirsiniz. Sorununuz bu şekilde çözülüyorsa bağlantı problemine bilgisayarınızın yetersiz donanımı veya diğer programlar neden olmaktadır.

DNS Ayarlarınızı Değiştirmeyi Deneyin

DNS, internete bağlanmada oldukça önemli olduğu için online oyunlarda da büyük bir rol oynamaktadır. Alan adı sistemi anlamında gelen DNS, temel olarak alan adlarının IP adreslerine çevrilmesini sağlayan sistemdir. İnternete bağlanan cihazlarda DNS adresleri, genellikle otomatik bir şekilde belirlenmektedir. Ancak bazı durumlarda DNS adreslerini manuel belirlemek gerekebilmektedir. Bu durumlardan birisi de Valorant bağlantı hatası olarak karşımıza çıkıyor.

Eğer sizler de birden Valorant bağlantı problemi ile karşılaşmaya başladıysanız bu durumda sorunu çözebilmek için DNS ayarlarınızı değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Windows bilgisayarlarda DNS ayarlarını değiştirmek için ilk olarak ayarlar sayfasından “Ağ ve İnternet” ayarlarına ulaşmanız gerekmektedir. Sonrasında burada kullanmış olduğunuz internet bağlantısını seçmelisiniz. Yani WiFi üzerinden internete bağlanıyorsanız WiFi, kablolu bir şekilde internete bağlanıyorsanız Ethernet seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

DNS Ayarlarınızı Değiştirmeyi Deneyin

Daha sonra bağlı olduğumuz ağın “Özellikler” seçeneğine tıklayarak ağ ayarları kısmına ulaşıyoruz. Ardından DNS ayarlarına ulaşabilmek için “İnternet Protokol Sürüm 4” seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz. Windows 11’de bu seçenek yerine doğrudan “DNS sunucu ataması” seçeneği yer almaktadır. Son aşamada otomatik olarak gözüken DNS ayarlarını “El ile girilen” olarak belirliyoruz. Sonrasında bağlanmak istediğiniz DNS sunucusunu kaydederek DNS adresinizi değiştirebilirsiniz.

Mac modellerinde ise ilk olarak Apple menüsünden Sistem Tercihleri seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz. Ardından “Ağ ayarları” seçeneğine tıklayıp internet ayarlarına ulaşıyoruz. Buradan internet bağlantımızı seçerek açılan ekrandan “Gelişmiş” butonuna basarak devam ediyoruz. Son aşamada “Gelişmiş” menüsünde yer alan “DNS” sekmesine gelip buradan ekle butonuna basarak bağlanmak istediğimiz DNS sunucularını ekliyoruz.

Bilgisayarınızın DNS ayarlarını bu şekilde değiştirerek Valorant bağlantı hatası problemini çözmeyi deneyebilirsiniz. DNS ayarlarını değiştirmeyle alakalı detaylı bilgilere ulaşmak istiyorsanız sizler için hazırlamış olduğumuz rehberimize göz atabilirsiniz.

Antivirüs Programını Devre Dışı Bırakın

Antivirüs programları, bilgisayarların güvenlikleri için oldukça önemlidirler. Bu programlar sayesinde internet ortamı başta olmak üzere çeşitli yerlerden bilgisayara virüs bulaşması önlenmeye çalışılmaktadır. Bundan dolayı antivirüsler için bilgisayarların olmazsa olmaz yazılımları diyebiliriz. Ancak bazı durumlarda antivirüsler, bilgisayar kullanıcıları için sorun yaratmaktadırlar. Örneğin antivirüsler, katı güvenlik duvarlarından dolayı Valorant oyuncularının bağlantı problemi yaşamalarına neden olabilmektedirler.

Günümüzde antivirüs geliştiricileri, özellikle online oyunları oynayan kişilerin sorun yaşamamaları için oyun modları geliştiriyorlar. Böylece oyun moduna sahip olan antivirüs programları oyun esnasında hem bilgisayarı daha az yoruyorlar hem de oyunda sorun yaşanmaması için esneklik sağlıyorlar. Ancak bazı antivirüs programlarında oyun modu mevcut değil. Bundan dolayı antivirüs programları, Valorant dosyalarını virüs olarak algılayarak bağlantı problemi yaşanmasına neden olabiliyorlar.

Valorant bağlantı hatası ile karşılaştıysanız bu durumda antivirüs programınızı kontrol etmeniz gerekmektedir. İlk olarak programın Valorant dosyaları ile ilgili herhangi bir uyarı verip vermediğini kontrol edebilirsiniz. Sonrasında sorunun antivirüs programından kaynaklanıp kaynaklanmadığından emin olabilmek için antivirüs programını geçici olarak devre dışı bırakmalısınız. Antivirüsü devre dışı bıraktığınız zaman Valorant’a sıkıntısız bir şekilde erişim sağlayabiliyorsanız sorunun kaynağı antivirüs programınız demektir.

Antivirüs programından kaynaklı bağlantı problemi yaşamanız durumunda antivirüs programınızın arama seçeneklerinden Valorant dosyalarını devre dışı bırakabilirsiniz. Böylece program, Valorant dosyalarını aramayacağı için virüs olarak algılamayacaktır. Eğer bu şekilde problemi çözemediyseniz son aşamada antivirüs programınızı değiştirmeniz gerecektir. Bu noktada oyun moduna sahip olan bir antivirüs programı kullanarak bağlantı problemi yaşamadan Valorant oynayabilirsiniz.

Valorant’ı Silip Tekrar Yükleyin

Oyun dosyalarının eksiksiz bir şekilde bulunması, oyunun düzgün bir şekilde çalışması için oldukça önemlidir. Bazen virüs başta olmak üzere çeşitli sebeplerden ötürü oyun dosyaları silinebilmektedir. Bu gibi durumlarda Valorant oyuncuları, bağlantı hatası ile karşılaşabilmektedirler. Rehberimizdeki çözüm yöntemlerini denediyseniz ancak herhangi bir çözüm bulamadıysanız bu durumda Valorant’ı silip tekrardan yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Valorant’ı silip tekrar yüklemeniz, oyunun dosyalarının eksiksiz bir şekilde tekrardan bilgisayarınıza kurulmasını sağlayacaktır. Böylece bağlantı hatası almanıza neden olan durum, oyun dosyalarının eksik olmasıysa oyunu tekrardan yükleyerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Valorant’ı silerken dikkat etmeniz gereken nokta, oyunu denetim masası üzerinden silmektir. Aksi takdirde oyunun dosyalarını kurulu olduğu yerden manuel bir şekilde silmeye çalışmanız, oyunun dosyalarını eksiksiz bir şekilde silmenize engel olacaktır. Bunun sonucunda oyunu tekrar indirip kurmaya çalıştığınızda farklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bundan dolayı oyunu program kaldır ekranı üzerinden silmeniz gerekmektedir.

Bu çözüm yöntemini, diğer çözüm yöntemleri işe yaramadığı durumda kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü Valorant’ı tekrardan indirmek özellikle internet hızı düşük olan bölgelerde uzun sürebilmektedir. Bundan dolayı Valorant’ı gereksiz yere silip tekrardan yüklemeye çalışmanız size ciddi ölçüde zaman kaybettirebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için oyunu silmeden önce rehberimizdeki diğer çözüm yöntemlerini denediğinizden emin olmalısınız.

Valorant Sunucularını Kontrol Edin

Riot Games, Valorant oyuncularına kesintisiz ve üst düzey kalitede bir online oyun deneyimi sunmaya çalışıyor. Bu doğrultuda şirket, belirli aralıklarla sunucularına bakım yapmaktadır. Bunun yanı sıra Riot sunucuları, beklenmeyen durumlardan dolayı devre dışı kalabilmektedir. Sunucu kaynaklı problemlerden dolayı Valorant bağlantı hatası ile karşılaşıyor olabilirsiniz.

Bu durumda öncelikle Valorant sunucularının aktif olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Bunun için Riot tarafından geliştirilen sunucu kontrol sayfasını kullanabilirsiniz. Sayfaya eriştiğiniz zaman Riot, hangi bölgedeki sunucuyu kullandığınızı sormaktadır. Buradan sunucu seçimini yaptıktan sonra hizmet durumunu görüntüleyebilmektesiniz. Eğer sunucularda bir sorun olduğunu düşünüyorsanız ancak bu sorun, hizmet durumu sayfasında gözükmüyorsa aynı sayfa üzerinden Riot’a sunucularda bir sorun olduğunu bildirebilmektesiniz.

Valorant Sunucularını Kontrol Edin

Bir bakım olması durumunda Riot Games, bakımın ne zaman sona ereceğine dair bilgilendirme yapmaktadır. Ancak saldırı veya çökme gibi sorunlarda Riot Games, oyun sunucularının ne zamana aktif olacağına dair net bir bilgi verememektedir. Bundan dolayı Valorant sunucularından kaynaklı bağlantı hatası ile karşılaşmanız durumunda yapabileceğiniz tek şey Riot tarafından sorunun çözülmesini beklemek olacaktır.

Riot hem oyunun arayüzündeki bildirim kısmından hem de hizmet durumu sayfasından sunucuda bir sorun olması durumunda belirli aralıklarla bilgilendirme yapmaktadır. Bunun yanı sıra sunucuda bir sorun olması halinde konu hakkında bilgi alabilmek için Valorant destek sayfası üzerinden Riot yetkililerine mesaj iletme imkanınız da mevcut.

Valorant Bağlantı Hatası Kodları Nelerdir?

Valorant, çok çeşitli sebeplerden dolayı erişilemez hâle gelebilmektedir. Bundan dolayı Riot Games hem sorunların takibini kolaylaştırmak hem de oyuncuları daha hızlı bir şekilde bilgilendirebilmek için çeşitli hata kodları kullanıyor. Valorant hata kodları şu şekilde karşımıza çıkmaktadırlar:

Bağlantı Hatası Kodları0,1, 8, 21, 29, 38, 39, 46, 138, VAN 1, VAN 6, VAN 81, VAN 102, VAN 104, VAN 128, VAN 138

Valorant arayüzünde karşılaşmış olduğunuz diğer hata kodları, bağlantı hatası dışındaki problemleri göstermektedir. Bu problemlerin başında kullanıcı adı hatası, oyun içi sohbetin çökmesi gibi problemler gelmektedir. Bundan dolayı tabloda paylaşmış olduğumuz hata kodları dışında başka hata kodlarıyla karşılaşmanız durumunda sorununuz başka sebeplerden kaynaklanmaktadır.

Genel Değerlendirme

Valorant, her geçen gün dünya genelinde daha da popülerleşmeye devam ediyor. Online bir FPS oyunu olan Valorant, Riot Games tarafından geliştirilerek 2020 yılında oyuncularla buluştu. Kısa sürede hızlı bir şekilde yükselen oyun, arayüzünden oyun içi ögelerine kadar çeşitli unsurlarıyla oyuncuları etkilemeyi başarıyor. Riot Games, oyunu belirli aralıklarla güncelleyerek oyuncuların ilgisini çekmeye devam ediyor. Bunun yanı sıra oyuncular, oyunu oynarken bazı problemlerle karşılaşabiliyorlar. Valorant oyuncularının sıklıkla karşılaşmış oldukları problemlerin başında Valorant bağlantı hatası gelmektedir.

Valorant bağlantı hatası hem bilgisayar hem de oyun kaynaklı çeşitli sebeplerden ötürü ortaya çıkmaktadır. Bu sorun, oyuncuların oyuna erişimlerine engel olmaktadır. Bundan dolayı oyuncular, hızlı bir şekilde bu problemi çözmeye çalışmaktadırlar. Bizler de bu yazımızda sizler için Valorant bağlantı hatasına neden olan sorunlara ve bu sorunların nasıl çözülebileceğine değindik.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Valorant bağlantı hatası çözüm rehberimiz burada sona eriyor. Valorant oynarken bağlantı hatası ile karşılaşmanız durumunda sizler için hazırlamış olduğumuz rehberimize göz atarak karşılaşmış olduğunuz bağlantı sorununu kolay ve hızlı bir şekilde çözebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.