Stranded Deep – Bir Türlü Bitmeyen Oyun

Bundan 6 yıl önce, 23 Ocak 2015’te Stranded Deep oyunu erken erişim olarak piyasaya sürüldü. Hayatta kalma oyunlarının yeni yeni ilgi gördüğü bu dönemde aslında oyuncularda farklı bir heyecan uyandırmıştı. Fakat ne olduysa oyun bitmedi. Peki Stranded Deep oyunu tam olarak neyi anlatıyor? Piyasaya çıkmasını engelleyen durumlar ne?

stranded deep oyunu-ev

Bu The Forest Değil mi?

Oyunda ilk olarak karaketerinizi yaratıyorsunuz. Kadın mı yoksa erkek mi olacak onu seçiyoruz. Tipi ya da kişisel özellikleri ile ilgili bir seçim söz konusu değil. Aynı ekran üzerinden oyunun zorluk seviyesi gibi ayarları da seçiyoruz. Seçimi yaptıktan sonra oyun bir animasyon ile başlıyor. Özel uçağımızın içerisinde seyahat ederken tam da tahmin edeceğiniz üzere bir anda hava boşluğuna giriyoruz. “Olur ya böyle şeyler, sakin olalım.” derken pilot kabini tarafı gözümüzün önünde yok oluyor! Uçak daha sonrasında hızla yere doğru çakılmaya başlıyor ve animasyon burada sona eriyor. Sonra bir de bakmışız ki hayattayız ve uçağın içi sularla kaplı! Hemen uçaktan çıkmamız gerekiyor. Tamamen içgüdüsel olarak ilerliyoruz ve bir şişme botun yanına geldiğimizde uçağın patlaması ile ekran kararıyor.

Uçağın düşme aşamasına kadar “The Forest değil mi bu ya?” diye aklımızdan geçmiyor değil. Neyse ki devamında The Forest’ta olduğu gibi yerli halk, mutasyona uğramış canavarlar yok. Fakat adada bizi farklı tehlikelerin beklediğini de biliyoruz. Zaten öyle olmasa hayatta kalma oyunu olmazdı.

Oyun tekrar başladığında şişme botun içerisinde, bir adanın yanındayız. Baştan söyleyeyim spawn olduğunuz ada her oyunda değişiyor. Yani ilk kez oynadıktan sonra “Ben bunu bir daha oynayayım, nasıl olsa biliyorum.” diyemezsiniz. Örneğin ikinci defa oynadığınız zaman tam karşınızdaki adaya bakarak “Burada iyi loot vardı, oraya gideyim.” derseniz bu oyunda sizi yılanlar, domuzlar karşılayabilir.

stranded deep oyunu-manzara

Şemsiye Yok ki Güneşten Kaçayım!

Her hayatta kalma oyununda olduğu gibi yine açlık, barınma ve güvenlik ihtiyaçlarımızı mutlaka karşılamak zorundayız. Ama oyunda bizi rahatsız eden bir konu daha var. Tepedeki güneş! Şapka yok, şemsiye yok. E ne yapacağız? İşte arada sırada su içerisine gireceksiniz, gölgede çalışacak ya da dinleneceksiniz. Yoksa o güneşin altında yağsız tavaya atılmış tavuk parçası gibi hissediyorsunuz kendinizi. Keşke uçak düştüğü zaman sağda solda bir güneş kremi bulsaydık. İşimiz daha kolay olabilirdi.

Neyse gelelim açlık ve susuzluk kısmına. Botun içerisinde bulunan ufak bölmede çok şükür ki birkaç parça bir şey var. Ama tabi hayatta kalma oyunlarını sık sık oynayanlar bilir. Bunlar zor zamanlar için saklanan yiyeceklerdir. O yüzden onlara dokunmuyoruz. Bu nedenle önce yemek ve su bulmak lazım. Yemek konusunu ilk olarak Survivor yarışmasındaki yarışmacılar gibi hindistan cevizi bularak hallediyoruz. E tabi suyu da oradan karşılıyoruz ama nereye kadar! Çok sık tüketim yapamıyorsunuz. İşte tam bu sırada avcı toplayıcı medeniyetler aklınıza geliyor ve hemen kendinize hem avlanmak hem de kendinizi savunmak için bir mızrak yapıyorsunuz.

Mızrak yeter mi? Yetmez. Daha sal yapacağız, başımızı sokacak kulübe yapacağız. Bunlar için ağaç kesmek lazım. Ağaç kesmek için de balta lazım. Bir şekilde onu da craft ettikten sonra artık adayı yavaş yavaş parsellemeye başlıyoruz. Günler geçtikçe adaya daha düzenli bir şekilde yerleşiyorsunuz. Fakat sizi bekleyen başka bir sorun var. O kadar malzeme için kestiğiniz ağaçlardan adada başka kalmadı!

pusula

Yeni Adaları Keşif Vakti!

Şöyle bir etrafa baktığınız zaman etrafta zaten başka adaların da olduğunu görüyorsunuz. Artık ağaçları, yiyecekleri başka adalardan temin etme vakti geliyor. Bunun için küçük bir sal yapıyorsunuz ve diğer adalara gitmeye karar veriyorsunuz. Ama bakın Allah’ın işine, tam siz denize açıldığınızda fırtına falan çıkıyor. Tabi bunlara dayanmak zorundasınız. Adı üzerinde hayatta kalma oyunu.

Stranded Deep oyunu için en zorlu koşullardan birisi bu adalara gitmek. Fırtına bir yandan, yön bulamamak bir yandan baya bir zorlanıyoruz. Derken suyun derinliklerinden gelen köpek balıkları da bizi biraz daha korkutuyor. Bu köpek balıkları baya bir aç olacak ki bir süre peşimizi de bırakmıyorlar. Hatta teknemize, salımıza alttan alta vurup bizi kendilerine servis etmek istiyorlar.

Buraya Çok Dikkat Edin!

Hedeflediğiniz adaya geldiğiniz zaman geldiğiniz aracı kıyıya çektikten sonra yüzünüzü geldiğiniz yöne çevirdiğinizde aklınızda tek bir soru kalıyor? “Karşıdaki adalardan hangisi benimdi?”.

Evet, geldiğiniz yönde bir anda 2-3 ada görebilirsiniz. Bunu aşmak için ben kendimce kolay bir yöntem buldum. Örneğin bot ile geldiysem botumu sahile çektikten sonra küreği ya da başka bir malzemeyi tam adamı gösterecek şekilde konumlandırıyorum.

Merak etmeyin kımıldamıyorlar. Sadece bot konusunda dikkat edin, suyun içerisinde bırakırsanız geri dönmek için bir botunuz olmayabilir. O nedenle botu suya değil, sahile suların çekemeyeceği bir yere bırakın.

Geri döneceğim zaman botun ya da kullandığım malzemenin önüne geliyorum. Adama doğru baktıktan sonra da sağa sola sapmadan direkt olarak adama doğru kürek çekiyorum. Bakın burası çokomelli!

Adaya dönerken “Aaaa yanda da bir ada varmış, dur bi bakayım” derseniz kendinizi bir kara deliğin içerisinde bulabilirsiniz. Yapmayın. Her seferinde tek bir adaya kürek çekin. Tabi bu bahsettiğim henüz pusulası olmayanlar yada pusula okumayı “tam olarak” beceremeyenler için. Yoksa ben iyi yön bulurum diye düşünüyorsanız tabi ki sizi durduran bir şey yok.

Stranded Deep oyunu size sadece karada loot vermiyor, aynı zamanda su altında da loot veriyor. Su altında bulacağınız gemi batıklarındaki sandıkların içerisinden malzemeler çıkıyor. Ama benim tavsiyem zaten aç köpek balıkları çevrenizdeyken sandığın içini açıp bakmakla uğraşmayın. Yüklenin sandığı kıyıya getirin.

Zaten boş bile çıksa o sandıklara ilerleyen zamanlarda bulduğunuz malzemeleri stoklayabilirsiniz. Hazır bahsi geçmişken onu da belirteyim, stok yaparken sandıklarınızı malzemelere göre böler ve düzenlerseniz işiniz daha kolay olur. Örneğin hurdalar bir yerde, yemekler bir yerde gibi yaparsanız kafanız karışmaz.

stranded deep oyunu-ahtapot

Yağdır Mevlam Su!

Oyunda su çok önemli bir faktör. Tamam dört tarafımız sularla kaplı ama içermiyoruz ki! Tuzlu su, daha beter eder. Bunun yerine başka kaynaklardan su bulmak lazım. Mesela hindistan cevizi buldunuz, önce suyunu için sonra meyvesini yiyin. Ama yetmez!

Göklerden gelen yağmur suyu sizin için çok değerli. Tıpkı The Forest oyununda olduğu gibi Stranded Deep oyunu da aynı mantığa sahip. Yapacağınız malzemeler ile suları stoklayabilirsiniz. Susuzluk seviyenizi şarjı kesinlikle bitmeyen akıllı saatimiz bize gösteriyor. Kendisi sağlık seviyemizi, açlığımızı, susuzluğumuzu ve uykusuzluk seviyemizi gösteriyor. Hayat kurtaran cinsten olan bu saati arada bir kontrol etmekte fayda var. Mesela zehirli bir şey yediğiniz zaman ne kadar sağlık barınız azalıyor, bununla beraber ne kadar susuzluk yaratıyor gibi değerleri buradan görebiliyorsunuz.

sualtı

Neler Yapabiliyoruz?

Stranded Deep oyunu erken erişim oyunu olduğu için oyunda bir hikaye yok. Sadece iki amacımız var. Hayatta kalmak ve buradan kurtulmak. Muhtemelen hikaye modu aktifleşince ara sahneleri oyunda göreceğiz. Hatta bu zengin kişinin kim olduğuna dair belki gizemli bir hikaye de olur oyunda. Ama şimdilik tek yapmamız gereken bu kısmı beklemek. Peki biz bu oyunda şimdi neler yapabiliyoruz? Oyun erken erişimde olduğu için çok mu sınırlı?

Aslında birçok şey yapabilirsiniz. Mesela çeşitli malzemeleri craft ederek farklı araçlar üretebilirsiniz. Adanızda çiftlik hayatı kurabilirsiniz. Suların altındaki köpek balıklarına kafa tutabilirsiniz. Diğer adaları, gemileri keşfedebilir, oralarda da kendinize çeşitli yerler inşa edebilirsiniz. Ki buna da değinmişken bahsetmemek olmaz. Oyunda tek bir adaya bağlı kalmayın. Gittiğiniz yerlerde imkanınız varsa başınızı sokacak yerler bulun. Bu şekilde save alabilirsiniz.

Fakat tüm bunları yaparken belirli bir noktadan sonra sıkılmanız kaçınılmaz oluyor. Böyle durumlarda benim tavsiyem oyunu silmeyin. Bir süre ara verin. Sonrasında zaten Lost dizisinden çıkmış gibi “Ada beni çağırıyor!” diyerek oyuna tekrar başlıyorsunuz. Yani aslında gizemli bir şekilde oyun sizi kendisine bağlıyor.

Ne Zaman Erken Erişimden Çıkacak?

avcılık

Beam Team Games tarafından geliştirilen oyun 23 Ocak 2015 tarihinde ilk olarak yayınlandı. 6 yıl geçmesine rağmen erken erişimden bir türlü çıkamadı. Stranded Deep oyunu ne zaman erken erişimden çıkacak sorusuna kimse net bir cevap veremiyor. Sanırım sadece oyunun geliştiricileri ve Allah biliyor.

Bu konu hakkında çeşitli rivayetler söz konusu. Kimileri “Firma battı, artık bu oyun çıkmaz” derken kimileri ise “Geliştiriciler oyunun kusursuz olmasını planladıkları için henüz çıkarmıyor.” diyor. Aslında ikinci seçenek olacaksa bu gayet mantıklı olur. Çünkü hazır olmadan bir anda çıkan ve bir çok kişiyi hayal kırıklığına uğratan Cyberpunk 2077 önümüzdeki en güzel örnek. Erken erişim oyunu olmasına rağmen oyun bu şekilde de uzun saatler boyunca oynanabiliyor. Bu konuda biraz daha Valheim gibi. Erken erişimde fakat eğlenceli.

Stranded Deep Artıları ve Eksileri

Oyunun gerçekçi atmosferi bence en büyük artılarından. Hayatta kalma şartlarını iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Bu anlamda gayet güzel. Erken erişim oyunu olmasından dolayı da rakiplerine göre gayet uygun fiyatlı. Bu oyunu oynamak isteyenler oyunu Steam’den 24TL‘ye satın alabilirler. Hatta indirim dönemlerinde daha da uygun fiyata satın alabilirsiniz. Yine oyun Epic Games’te de aynı fiyata satılmakta.

En büyük eksi yanı bir türlü bitmek bilmeyen oyunu geliştirme çabası. 6 yıl olmuş kardeşim, hiç mi geliştiremediniz diye ara ara isyan ediyorum. Erken erişimden çıktıktan sonra hikaye de eklenince çok fazla eksi bir yanı olmaz diye düşünüyorum. Ama işte ne kadar isyan ettirse de 5 senedir arada bir kurup oynuyorum. Bir de oyun Türkçe değil ama basit bir araştırma ile Türkçe yama bulabiliyorsunuz.

Stranded Deep Hakkında Son Yorumlar

Son olarak şunu söylemek istiyorum. Oyunda harita olmadığı için zorlanmanız çok normal. Bu şekilde devam ettirmeniz daha gerçekçi olacaktır ama internette eş zamanlı haritaları da bulabilirsiniz. Bu sayede hangi adada ne var, siz neredesiniz rahat bir şekilde öğrenebiliyorsunuz. Fakat bence yapmayın. Oyunu kendi şartlarında oynamak daha eğlenceli olacaktır.

Eğer siz de hayatta kalma oyunlarını seviyorsanız Stranded Deep oyunu es geçilmeden oynanacak türden. Fakat daha çok hayatta kalma oyunu seçeneklerini görmek istiyorsanız sizin için hazırlamış olduğumuz En İyi Hayatta Kalma Oyunları: PC ve Konsollar isimli içeriğimize göz gezdirebilirsiniz.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7İşletim Sistemi: Windows 10 (64-bit)
İşlemci: X64 Quad Core CPU 2.0GHz veya daha iyiİşlemci: X64 Quad Core CPU 3.0GHz+ veya daha iyi
Bellek: 8 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: 2 GB VRAMEkran Kartı: 4 GB VRAM
Depolama: 4 GB kullanılabilir alanDepolama: 4 GB kullanılabilir alan

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!