Nioh 2 Complete Edition: İlk Savaşcı

Dark Souls serisini bizlere hatırlatan Nioh, her denemede “bu sefer yeneceğim” hissiyle kendimizi bulabileceğimiz türden bir oyun. Bölüm geçildikçe verilen deneyim puanlarıyla, özgür karakter gelişimine destek olan seçenekleriyle ve “Boss Fight” olarak adlandırdığımız en azılı düşmanlarıyla oldukça zor bir oyun bizleri bekliyor. Nioh serisi, şimdi de yeniden düzenlenmiş bir şekilde, Nioh 2 The Complete Edition adıyla yeni oyununu piyasaya sürüyor.

Nioh 2 The Complete Edition, Nioh 2’yi ve birkaç DLC’sini içeriyor. Bu DLC’ler sayesinde oynanabilirlik artış gösteriyor.

PS5 tarafında ise bizi bekleyen farklı unsurlar var. Bu oyunun en büyük iddialarından 4K ve 120 Hz bir görüntü asıl beklenen yenilikler.

Oyuna gelecek olursak, bizleri oldukça uzun bir macera bekliyor. DLC olmadan oynamak istediğimizde 70 saate yakın bir süreyle oyuncuların gönlünü fethediyor Nioh 2. Her bir DLC dâhil edildiğinde işler daha da ilginçleşiyor ve 100 saati aşkın bir deneyim bizi karşılıyor.

Bu kadar uzun bir serüven oyun konsolunu neredeyse şart kılıyor diyebiliriz. Çünkü, Dark Souls’da da karşımıza çıkan zorlu rakiplerin benzerleri hatta daha da zorluları Nioh 2’de bizleri bekliyor. Bu yüzden hamle yapmadan önce düşünebileceğimiz pek fazla vaktimiz olmuyor.

Oyun konsolu gibi karmaşık olmayan bir cihazda bile neredeyse parmaklarımız düğümlendi desek yanlış olmaz. Ayrıca ufak bir not, yeni gelen Splitstaff adlı silah oldukça hoş. Ancak kullanmadan önce parmaklarınızla vedalaşın.

Nioh 2 The Complete Edition

Her ne kadar Dark Souls’un bizlere korku veren mekânlarına yaklaşamasa da, Nioh da kendi açısından oldukça başarılı bir iş çıkarıyor. Mekânların asıl can alıcı noktası ise oyuncuya nasıl savaştığından çok nerede savaştığının önemini vurgulaması.

Çünkü, kimi zaman karşılaşılan düşmanlar çok güçlü olabiliyor. Bu yüzden hamle bile yapamadan kendinizi ölü bulduğunuz anlar oluyor. Böyle durumlarda mekânı bir siper alanı olarak kullanmanız avantajınıza olacaktır. Aksi halde, sonunu göremediğiniz bölümlerde tıkanıp kalabilirsiniz.

Nioh 2 The Complete Edition Yeni Kontrollerle Geliyor

Önceki oyunlarda oldukça fazla sayıda şikâyet alan klavye desteği eksikliği yeni oyunda ortadan kalkıyor. Bununla beraber, DualSense oyun kolları PS5 oynanışı açısından oldukça başarılı bir iş çıkarıyor. Önceden de belirttiğimiz gibi, kontroller konusunda oldukça hızlı olmanız gerekiyor. Ancak DualSense sayesinde bu durumu büyük bir sorun olarak görmüyoruz.

PS5’in bir başka yeniliği olan SSD teknolojisi, oyundaki bölüm geçişlerinde farkını gösteriyor. Geçiş hızlarındaki düşüş sayesinde, oyun keyfinde herhangi bir kesintiye uğramıyorsunuz.

Nioh 2 The Complete Edition ile birlikte Nioh serisine ilk defa adım atacaksanız endişelenmenize gerek yok. Çünkü bu sürümde oyun, oynanışı kolaylaştıracak ipuçlarını oyuncuyla paylaşıyor. Bu sayede, önceki oyunlara göre zorlanılan bölümler bir hayli azalıyor.

Eğer daha önceden Nioh serisine bakma şansını yakaladıysanız Nioh 2 The Complete Edition’da zorluk açısından değişen pek bir şey yok.

Göze çarpan en büyük değişiklikler bölümler arası geçiş hızı, grafiklerdeki geliştirmeler ve daha iyi bir görüntü kalitesi oluyor. Önceden oynayanlar bilir ki, Nioh aksiyon tarafındaki yoğunluğu ile hikâyeyi biraz sönük bırakır. Maalesef, bu konu hakkında da bir değişiklik yok.

Nioh 2 The Complete Edition

Nioh 2 The Complete Edition Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Oyunun yapımcısı olan Team Ninja’nın söylediği “Bıçaklarınızı hazırlayın ve karanlığınızı ortaya çıkarın.” sözleri her şeyi özetler durumda. Bizleri, oldukça heyecan veren bir oyun bekliyor. Her ne kadar zor olsa da denemeye değer yanlarıyla bize göre fazlasıyla güzel bir oyun olmuş.

Peki, Nioh 2 The Complete Edition hakkında siz ne düşünüyorsunuz? “Bu yenilik iyi olmuş” dediğiniz bir değişiklik var mı? Nioh 2 ruhunu tekrardan yansıtmış mı?

Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Nioh 2 The Complete Edition

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye ve oyunlara büyük ilgisi olan Ankara Üniversitesinde bir Amerikan Edebiyatı öğrencisi.