Udemy Nedir?

Günümüzde internet ve teknolojinin gelişimi sayesinde, eğitim ve öğrenme süreçlerine daha kolay ve esnek bir şekilde erişim sağlamak mümkün hale gelmiştir. Bu kapsamda, Udemy gibi online eğitim platformları önemli bir rol üstlenmektedir. Udemy, dünya genelinde en çok kullanılan eğitim platformlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu platformu bilmeyen kişiler, Udemy nedir diye merak etmektedirler.

Türk bir girişimci tarafından kurulan Udemy, kısa sürede dünyanın en büyük eğitim platformlarından birisi haline geldi. Başarılı işleyişi sayesinde kullanıcılarına diledikleri konularda kendilerini geliştirebilme imkanı sağlayan Udemy, dijital eğitimin geliştirilmesine öncülük etmiştir. Bu platformu bilmeyen kişilerse Udemy nedir ve nasıl kullanılır diye merak etmektedirler.

Bizler de bu yazımızda sizler için Udemy nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Bunun yanı sıra platformun kullanımıyla ilgili detayları da paylaşacağız. Böylece rehberimizi inceleyerek Udemy nedir sorusuna kolaylıkla cevap bulabilirsiniz. Şimdi gelin hep birlikte Udemy nedir sorusunun cevabına daha yakından bakalım.

Udemy Nedir?

Dijital eğitim platformları, günümüzde dünya genelinde insanların yetkinliklerini geliştirebilmeleri için büyük önem taşımaktadırlar. Udemy de dünya genelinde öğrencilere ve öğretmenlere eğitim imkânları sunan bir platformdur.

Udemy, 2010 yılında Türk girişimci Eren Bali tarafından kurulmuştur. Eren Bali, Türkiye’de başta olmak üzere dünya genelinde eğitime erişimde sorun yaşandığını tespit ediyor. Bu doğrultuda Bali, geliştirdiği proje ile ODTÜ Teknokent’e başvuruyor. Bali, ODTÜ’deki eğitimlerin kaydedilerek sonrasında üniversite öğrencileriyle paylaşılmasını öneriyor. Birçok ODTÜ akademisyeninin bu fikre sıcak bakmasıyla birlikte Udemy’nin temelleri atılmış oluyor.

Günümüzde Udemy üzerinden sunulan kurslar, farklı konular ve alanlar üzerine odaklanan uzman eğitmenler tarafından hazırlanıyorlar. Hazırlanan Udemy kursları video dersler, metinler, görseller ve alıştırmalar gibi çeşitli içerik türlerini içeriyorlar. Bu sayede Udemy, kullanıcılarına kapsamlı bir eğitim süreci sağlıyor. Bunun yanı sıra Udemy, öğrencilere istedikleri zaman ve mekânda eğitime erişim imkânı sunarak geleneksel eğitim kurumlarına kıyasla daha esnek bir öğrenme deneyimi sağlıyor.

Udemy Nedir ve hangi kurs kategorileri mevcut

Udemy’nin en büyük avantajlarının başında genellikle uygun fiyatlı kurslar içermesi oluyor. Ayrıca platformda düzenli olarak indirimler ve kampanyalar geliştirilmektedir. Böylece Udemy kullanıcıları bütçelerine uygun şekilde dijital eğitimleri satın alabiliyorlar. Ayrıca Udemy, kurs sonunda kursu başarıyla tamamlayan katılımcılara Udemy onaylı sertifika vermektedir. Bu sertifikalar katılımcıların sertifikaları CV’lerine ekleyerek kariyerlerinde daha rekabetçi bir konuma gelmelerine yardımcı oluyorlar.

Udemy üzerinden satın alınan kurslara ömür boyu erişim hakkı sağlanır. Bu sayede kursu satın alan kişiler derslere istedikleri zaman geri dönebiliyorlar ve bilgilerini yenileyebiliyorlar. Bunun dışında Udemy’de eğitmenlerle direkt iletişim kurabiliyorsunuz. Böylece kurs içeriğiyle alakalı sorularınızı doğrudan sorarak öğrenme süreci daha etkili ve verimli olmaktadır.

Udemy’de Hangi Kurs Kategorileri Mevcut?

Udemy, kategori bakımından en kapsamlı dijital eğitim platformlarının başında gelmektedir. Öyle ki Udemy üzerinden yazılımdan müziğe kadar çok farklı kategorilerde eğitimlere ulaşabilirsiniz. Udemy’de yer alan başlıca kurs kategorilerini şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Yazılım ve Teknoloji: Udemy’de en çok ilgi gören kurs kategorilerinin başında yazılım ve teknoloji kategorisi gelmektedir. Bu kategoride, web ve mobil uygulama geliştirme, programlama dilleri, veri bilimi, yapay zeka ve daha pek çok konuda kurslar öğrencilerle buluşmaktadır.
 • İş ve Kariyer: İş hayatında başarılı olabilmek için yetkinlikleri geliştirmek büyük önem taşımaktadır. Bu noktada Udemy, kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor. Çünkü platformda iş dünyasına yönelik beceriler geliştirmek isteyenler için proje yönetimi, pazarlama, satış, finans ve liderlik gibi alanlarda kurslar mevcuttur.
 • Dil: Dijital eğitim platformları, günümüzde internet üzerinden yabancı dil öğrenme sürecini fazlasıyla kolaylaştırmışlardır. Udemy’de de İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca ve Rusça başta olmak üzere farklı dillerden çok sayıda kursa erişim sağlayabilirsiniz.
 • Tasarım: Udemy’de grafik tasarım, web tasarım, fotoğrafçılık, video düzenleme, müzik ve resim gibi yaratıcı alanlarda kurslar da mevcuttur. Bu sayede Udemy üzerinden grafik tasarım alanında satın alacağınız kurslarla kendinizi geliştirebilirsiniz.
 • Müzik: Enstrüman ve müzik öğrenimi, dijital eğitim platformları sayesinde fazlasıyla kolaylaşmış ve yaygınlaşmıştır. Bu kapsamda Udemy üzerinden de gitar, piyano, davul, keman ve daha birçok enstrümanı öğrenebileceğiniz kurslara erişim sağlayabilirsiniz.

Udemy’de yer alan başlıca kurs kategorileri bu şekildedir. Ancak her geçen gün büyümeye devam eden Udemy’de kurs kategorilerini sınırlandırmak çok da mümkün değil. Çünkü çok farklı alanlarda alanında uzman eğitmenler, hazırlamış oldukları kursları platforma eklemektedirler. Bunun sonucunda Udemy’nin kurs kategorisi sayısı da her geçen gün artış göstermektedir.

Udemy Üyeliği Nasıl Oluşturulur?

Udemy, kullanımı oldukça basit bir arayüze sahip. Bu doğrultuda platformun özelliklerini keşfettikten sonra kendinizi geliştirebileceğiniz çeşitli kurslara erişim sağlamak için Udemy’e üye olmak isteyebilirsiniz. Sade tasarımı sayesinde Udemy’e kolay bir şekilde üye olabilirsiniz. Sizler de yeni bir Udemy hesabı oluşturmak istiyorsanız şu aşamaları takip etmelisiniz:

 • Udemy üyeliği oluşturabilmek için ilk aşamada Udemy web sitesine erişim sağlamanız gerekiyor. Sonrasında web sitenin sağ üst kısmında yer alan “Kaydol” butonuna basarak kayıt işlemine devam ediyoruz.
Udemy Üyeliği Nasıl Oluşturulur
 • Kaydol butonuna bastıktan sonra Udemy; ad-soyad, e posta ve şifre bilgilerinizi talep etmektedir. Bu aşamada talep edilen bilgileri girdikten sonra kaydol butonuna basmalısınız. Butona bastıktan sonra Udemy profiliniz oluşturulacaktır.
Udemy kaydolma
 • Udemy profilinizi oluşturduktan sonra “Hesap ayarları” seçeneğine tıkladıktan sonra profiliniz ile ilgili çeşitli bilgileri değiştirebiliyorsunuz. Bu bilgiler içerisinde profil fotoğrafı, hakkında, başlık ve bağlantılar gibi bilgiler yer almaktadır.

Udemy üyeliğinizi oluşturduktan sonra platformda yer alan kurslara erişim sağlamanız oldukça kolay. Platformda yer alan kursları, kategori bazlı filtreleyerek dilediğiniz kategorilerdeki tüm kursları görüntüleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra platformun arama çubuğu üzerinden doğrudan dilediğiniz kursları aratarak direkt kurslara erişim sağlayabilirsiniz.

Sonrasında katılmak istediğiniz kursu bulduktan sonra kursu sepetinize ekleyerek satın alma aşamasına geçebilirsiniz. Satın alma işlemini tamamlayıp kursunuza hızlı bir şekilde erişim sağlamaya başlayabilirsiniz. Satın aldığınız kursları, dilediğiniz cihazlardan ve istediğiniz yerlerde izleyebilirsiniz.

Udemy Sipariş İade Etme Nasıl Yapılır?

Udemy, kullanıcıların ihtiyaçlarına ve beklentilerine uygun kurslar sunarak online öğrenme alanında önemli bir rol üstlenmektedir. Ancak bazen Udemy kullanıcıları satın aldıkları kursların kendilerine uygun olmadığını fark edebiliyorlar. Bunun sonucunda kursu satın alan kişiler, satın aldıkları kursları iade etmek istiyorlar. Udemy, kullanıcılarını mağdur etmemek adına satın alınan kursları iade etme imkanı sağlıyor. Bu noktada sizler de Udemy’de satın aldığınız kursları nasıl iade edebileceğinizi merak edebilirsiniz. Udemy kurslarınızı şu aşamaları takip ederek kolay bir şekilde iade edebilirsiniz:

 • Udemy üzerinden satın aldığınız kursları iade edebilmek için ilk olarak Udemy’nin web sitesi üzerinden e mail ve şifrenizle giriş yaparak Udemy hesabınıza erişim sağlamanız gerekiyor. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan profil simgesine tıklayarak açılan menüden “Satın Alınan Kurslar” seçeneğine tıklayın.
 • Satın alınan kurslar sayfasında iade etmek istediğiniz kursun yanındaki üç nokta simgesine tıklayarak açılan menüden “İade” seçeneğine tıklayın. Daha sonra açılan iade talep formunda iade etmek istediğiniz kursla ilgili yaşadığınız sorunları ve iade nedeninizi açıklamanız gerekecektir. Bu aşamada iade nedeninizi seçerek ve gerekli açıklamaları yazarak iade formunu doldurun.
 • Udemy iade formunu doldurduktan sonra “İade Talebini Gönder” butonuna tıklayarak iade sürecini başlatın. İade talebiniz Udemy yetkilileri tarafından değerlendirilecek ve en kısa sürede sonuçlandırılacaktır. Süreç hakkında Udemy tarafından e-posta ile bilgilendirme alacaksınız. Bundan dolayı iade sürecinin durumunu takip etmek için e-posta bildirimlerini kontrol edin ve Udemy hesabınızdaki sipariş durumunu inceleyin.

Platform üzerinden satın almış olduğunuz kursların iadesinin kabul edilmesi durumunda kursun ücreti, kısa sürede hesabınıza yatırılacaktır. Bu noktada ödemenin hesabınıza iade edilmesi, bankanızla alakalı olarak yaklaşık 1 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Udemy Kurs Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Udemy, kurs çeşitliliği konusunda en kapsamlı dijital eğitim platformlarının başında gelmektedir. Öyle ki platformda neredeyse her kategorilerde çok sayıda kursa erişim sağlayabilirsiniz. Bu noktada bir kurs satın alırken para kaybı yaşamamak adına Udemy kurslarını seçerken nelere dikkat etmeliyim diye merak edebilirsiniz. Udemy kurs seçiminde dikkat etmeniz gereken başlıca özelliklerden bahsedebiliriz.

İhtiyaçlarınızı Belirleyin ve Kurs İçeriklerini İnceleyin

Udemy Kurs Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

İlk olarak eğitim almak istediğiniz alan üzerinden ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekiyor. Çünkü Udemy’de aynı kategoride hazırlanan kursların içeriği oldukça farklılaşabilmektedir. Bundan dolayı kurstan beklediğiniz verimi alabilmek için ilk olarak ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Sonrasında kursun içeriğini inceleyerek sizlerin beklentilerini karşılayıp karşılayamayacağını analiz etmelisiniz.

Eğitmen ve Kurs Hakkında Araştırma Yapın

Bir kursun kalitesini belirleyen en önemli etkenlerden birisi kursun eğitmeni olmaktadır. Kurs eğitmeni ne kadar donanımlı olursa kursun kalitesi aynı seviyede artmaktadır. Bundan dolayı satın almayı düşündüğünüz kursun eğitmeni hakkında bilgi edinmeniz kursun kalitesi hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca Udemy’de yer alan kurs hakkında bölümünden kursun katılımcılar tarafından belirlenen puanının ve yorumlarını inceleyebilirsiniz.

Kursun Güncelliğini Kontrol Edin

Dijital kurslardan faydalanırken kursun güncel olması, eğitim almak istediğiniz alanda yeni bilgilere erişim sağlamanızı sağlayacaktır. Bundan dolayı Udemy üzerinden bir kurs satın alırken kursun güncelliğini kontrol etmeniz gerekmektedir. Udemy, kursların açıklama kısmında kursun en son hangi tarihte güncellendiğini göstermektedir. Böylece doğrudan kurs açıklaması bölümünden kursun güncelliğini kontrol edebilirsiniz.

Bütçenize Uygun Kursları Tercih Edin

Udemy’de eğitmenler, kursları için diledikleri şekilde fiyatlandırma yapabiliyorlar. Bunun sonucunda aynı kategorideki kurslar için çok farklı fiyatlar ortaya çıkıyor. Bu noktada kurs seçimi yaparken kursların fiyatlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü aynı kategoride aynı seviyedeki kurslar için çok ciddi fiyat farkları ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı bütçenizi aşmamak için kurs tercihi yaparken aynı seviyedeki kursların fiyatlarını da göz önünde bulundurmalısınız.

Udemy Nedir: Genel Değerlendirme

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte eğitim sektörü de dijitalleşmeye başladı. Dijital eğitim platformları sayesinde insanlar, diledikleri zaman ve istedikleri yerden kendilerini geliştirmek istedikleri alanlar üzerine eğitimler alabiliyorlar. Bu noktada en çok kullanılan eğitim platformlarından birisi de Udemy olarak karşımıza çıkıyor.

Udemy, dijital eğitim platformları konusunda öncü bir rol oynadı diyebiliriz. 2010 yılında Türk girişimci Eren Bali tarafından geliştirilen platform, kısa sürede dünya genelinde popüler bir hale gelmeyi başardı. Bunun sonucunda platformda yer alan kurs sayısı ve kurs sayısıyla birlikte öğrenci sayısı artış gösterdi. Böylece Udemy, günümüzde en çok kullanılan dijital eğitim platformlarından birisi haline geldi.

Her ne kadar dünya genelinde oldukça popüler olsa da Udemy hakkında bilgisi olmayan kişiler de mevcut. Bundan dolayı Udemy nedir sorusunun cevabı da fazlasıyla merak ediliyor. Bizler de bu yazımızda sizler için Udemy nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Hazırlamış olduğumuz rehberimizde Udemy ile ilgili detaylı bilgilere yer verdik. Böylece rehberimizi inceleyerek Udemy ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara kolaylıkla cevap bulabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.