Twitter Mavi Tik Doğrulamasını Tekrar Kapatıyor!

Twitter henüz kısa bir süre önce duyurduğu mavi tik başvurularını tekrar askıya alıyor. Kullanıcılar tarafından büyük bir ilgiyle karşılanan mavi tik doğrulaması fazla talep nedeniyle yeni başvuru kabullerini duraklatıyor.

Şirket mavi tik için yaptığı açıklamada başvuruların incelendiğini belirtiyor. Aynı zamanda istekleri yeniden açacağını da kullanıcılara bildiriyor.

Mavi tik için başvurular 20 Mayıs’ta açılmıştı. Sürecin birkaç gün ya da hafta süreceği de başvurunun açıldığı ilk günlerde belirtilmişti. Ancak şu an gelinen durumda bu sürenin çok daha uzaması muhtemel görünüyor.

Açılışının üstünde henüz 8 gün geçmesinin ardından başvurular tekrar kapatıldı. Birçok kişi oldukça yüksek bir sayıda başvuru olabileceğini tahmin ediyordu.

Mavi tik sahibi olmak Twitter üzerinde oldukça büyük bir ayrıcalık görüyor. Üstelik Twitter, uzun zamandan beri mavi tik başvurusu almıyordu. Hal böyle olunca farklı sektörlerden şirketler ve kişiler başvurularını yapıyor.

Önümüzdeki günlerde Twitter tekrar mavi tik başvurularını kullanıma açacağını ifade ediyor. Sistemin nasıl işleyeceğini daha detaylı olarak önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Twitter mavi tik başvurularını tekrar kapattı.
Twitter kısa bir süre önce açtığı mavi tik başvurusunu tekrar kapattı.

Twitter Mavi Tik Nedir?

Mavi tiki, sahip olduğunuz ya da şirketinizin sahip olduğu hesabın doğrulanması olarak tanımlamak mümkün. Bu sayede profilinizi ziyaret eden kişiler için hem dikkat çekici hem güven verici bir rozete sahip olabiliyorsunuz.

Çeşitli devlet yetkilileri, şirketler, influencer gibi hesaplarda görmeye oldukça alışık olduğumuz bir rozet olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Twitter yakın zamanda profillerde resmi görev ve unvanları da bildirmeye başladı.

2017 yılında yaşanan ırkçı bir hesabın doğrulanması olayından sonra Twitter bu özelliği devre dışı bırakmıştı. Geçen sürede mavi tik doğrulaması için birtakım geliştirmeler düşünülmüş gibi gözüküyor.

Ancak büyük bir ayrıcalık olarak görülen mavi tik doğrulamasında yoğunluk bazlı problemlerin bir süre daha devam edeceğini öngörmek mümkün.

Twitter bu tip gelişmeler ile sosyal medya platformları arasında oldukça dikkat çekiyor. Yakın zamanda Twitter Spaces özelliği ile Clubhouse’a da rakip olmuştu.

Ayrıca Twitter Spaces yakın bir zamanda masaüstü sürümü ile de kullanıcılar için aktif hale geldi. Kullanıcılardan alınan geri dönüşler oldukça olumlu gibi gözüküyor.

Sizler Twitter’ın mavi tik rozetini bir ayrıcalık olarak değerlendiriyor musunuz? Konuyla ilgili görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.