Twitter Hesabına Mavi Tik İsteyenleri Sevindirecek Haber!

Twitter, mavi tik için 2017’den beri ilk kez başvuru toplamaya başlıyor. Takip ettiğiniz bazı kişilerde görebileceğiniz mavi tik özelliği oldukça dikkat çekiyor. Öte yandan bu mavi tiki almak bir süredir oldukça zor hatta imkansız seviyedeydi.

Yakın dönemde yüksek takipçiye sahip ya da tanınmış bazı kişilerin hesaplarında mavi tikin aktifleştiğini görmüş olmanız mümkün. Bu sayede hesapların, kişilerin kendilerine ya da bir işletmeye ait olup olmadığını kolaylıkla ayırt edebiliyoruz.

Ayrıca resmi ya da doğrulanmış hesapları ayırt etmek için de son derece önemli bir adım.

Kullanıcıların, doğrulama için ilk etapta yenilenmiş doğrulama kriterlerini karşılamaları gerekiyor. Bu kriterler farklı açılardan hesabınızı değerlendirerek başvuru sonucunuza etki ediyor.

Yeni açıklanan doğrulama için ise kabul görecek hesap çeşitleri şu şekilde:

  • Devlet
  • Şirketler ve Markalar
  • Haber ve Gazete Kuruluşları
  • Eğlence
  • Spor ve Oyun
  • Organizatör ve Blogger ya da Influencer’lar

Başvuru işlemini gerçekleştirmek ise oldukça basit. Hesap ayarları sekmesinde gerekli alanları doldurmanız yeterli. Twitter bu başvuruların birkaç gün içerisinde sonuçlanabileceğini belirtiyor.

Ancak geçtiğimiz dönemde gerçekleşen sonuç süreleri ve bu sistemde gerçekleşebilecek yoğunluğu düşündüğümüzde bu sürenin uzaması muhtemel.

Aynı zamanda geçen hafta tanıtım için gazeteciler ile yapılan toplantılarda, tüm başvuru kontrollerinin yapay zeka değil bir insan tarafından yapılacağı ifade ediliyor. Bu da sürenin daha da uzama ihtimalinin olduğu anlamına geliyor.

Doğrulama için onaylanmanız durumunda mavi tik otomatik olarak profilinizde belirecek. Ancak onaylanmaması durumunda red kararına 30 gün içerisinde itiraz hakkınız mevcut.

Twittter mavi tik
Twitter Mavi Tik Özelliği Bu Şekilde Görünüyor.

Twitter Neden Mavi Tik Vermiyordu?

Mavi tik doğrulaması ilk olarak 2009 yılında kullanıcıların karşısına çıkmıştı. Ancak ilk mavi tik doğrulama süreçleri oldukça belirsizdi. Başvurmak için bir belirli bir yöntem sunmuyordu.

2016 yılında yapılan değişiklikler ile mavi tik alma süreçlerinin daha açık ve kolay bir hale getirilmesi hedefler arasındaydı.

2017 yılının kasım ayına geldiğimizde Twitter ırkçılık ile ilgili paylaşımlar yapan bir hesabı mavi tik ile onayladı. Bunun üzerinde zaten süreci gittikçe uzayan ve güvenini kaybeden mavi tik başvuruları süresiz olarak son buldu.

Twitter, 2021 yılının ocak ayında ise mavi tik süreçlerine dair yeni bir tanıtım yaptı. 2017 yılından beri geçen süreçte bu konuda bazı kurallar ve geliştirmeler ortaya çıkıyor. Ayrıca, mavi tik alan hesapların üst üste ihlalleri bunun geri alınmasına sebep olacak.

Sizler Twitter’ın bir biri ardına yayınladığı geliştirmeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlarda paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.