Twitch Nedir?

Dijital yayın platformları, her geçen gün gelişmeye devam ediyorlar. Bu doğrultuda uzun süredir hizmet veren ve en çok kullanıcıya sahip olan yayın platformlarının başında Twitch gelmektedir. Günümüzde Amazon bünyesinde kullanıcılarına hizmet veren Twitch, yeni özellikler kazanarak gelişmeye devam ediyor. Ancak bu platformun ne olduğunu bilmeyen kişiler, Twitch nedir diye merak etmektedirler.

Bizler de bu yazımızda sizler için Twitch nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Sizler için hazırlamış olduğumuz rehberimizde Twitch ile ilgili merak edilen tüm sorulara cevap vereceğiz. Böylece rehberimize göz atarak Twitch ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Twitch Nedir

Yayın platformları, internetin yaygınlaşmasıyla birlikte hızla büyümeye başladılar. Bu doğrultuda dünya genelinde en çok kullanılan yayın platformlarının başında Twitch gelmektedir. Twitch, 2011 yılında dönemin en popüler yayın platformlarından birisi olan Justin.TV’nin kurucuları tarafından kurulmuştur.

Twitch geliştiricileri, ilk etapta platformu birkaç yayın kategorisine bölmeyi tercih ettiler. Bu doğrultuda Twitch, farklı alanlarda yayın yapmayı planlayan kişilere hitap eden bir yayın platformu olarak ortaya çıktı. Ancak kullanıcılar, çoğunluklu olarak oyun kategorisine ilgi gösterdiler. Çünkü Twitch geliştirilene kadar oyuncuların oyun yayınlarını yayınlayabilecekleri kaliteli bir platform mevcut değildi. Bundan dolayı Twitch, aslında oyuncuların bu ihtiyaçlarına karşılık verdi diyebiliriz.

Twitch, oyun kategorisi sayesinde kısa sürede hızlı bir şekilde büyüdü. Bu büyümenin en temel etkenlerinden birisi, Twitch’in rakibi olarak gösterilen platformların kapanması oldu. Bunun sonucunda Twitch, kısa sürede çok sayıda kullanıcı sayısına ulaştı. Bu durumu fark eden büyük yayın platformları, Twitch’in büyüdüğü alan olan oyun kategorisi üzerine çalışmalar yaptılar. Ancak Twitch’in başarısı sayesinde bu platformlar, Twitch ile rekabet edebilecek düzeye gelemediler.

Hızlı bir şekilde büyüyen Twitch, dünya genelinde teknoloji kullanıcılarına hitap eden bir platform haline geldi. Bundan dolayı Twitch yetkilileri, daha kaliteli bir hizmet verebilmek için platformun sunucu sayısını artırmaya karar verdiler. Ayrıca Twitch geliştiricileri, yeni sunucuların farklı bölgelerde kurulmasını böylece farklı kıtalardaki insanların hızlı bir şekilde Twitch yayınlarına erişim sağlayabilmelerini amaçladılar.

Twitch’in hızlı bir şekilde büyümesi, teknoloji devlerinin ilgisini çekti. Bundan dolayı Google, ilk olarak Twitch’i satın almak için harekete geçti. Google, Twitch’i satın alarak bu platformu YouTube ile birleştirmeyi hedefliyordu. Ancak Google’ın planları, istedikleri gibi gitmedi. Bunun sonucunda bir başka teknoloji devi olan Amazon, Twitch’i 2014 yılında 970 milyon dolar karşılığında satın aldı. Amazon’un satın almasıyla birlikte Twitch, hızlı büyümesini sürdürerek günümüzde dünyanın en büyük yayın platformlarının ilk sıralarında gelmeyi başarıyor.

Twitch Kullanmak Ücretli mi?

Twitch, kolay kullanılabilirliği ve sunduğu özelliklerle günümüzde en çok tercih edilen yayın platformlarından birisidir. Bunun yanı sıra Twitch üzerinden para kazanabilmek de mümkün. Bundan dolayı hem yayıncılar hem de yayın izlemeyi seven kişiler, Twitch’i sıklıkla tercih ediyorlar. Twitch’i daha önce hiç kullanmayan kişiler, bu platformu kullanmak ücretli mi diye merak etmektedirler.

Twitch, temel olarak ücretsiz bir yayın platformudur. Yani platformdaki yayınları izleyebilmek hatta yayın yapabilmek için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Ancak platformu ücretsiz olarak kullanabilmek için herhangi bir ek beklentinizin olmaması gerekiyor. Örneğin bir yayıncı olarak Twitch yayınlarınız üzerinden para kazanmak istiyorsanız bu noktada Twitch ile ortaklık kurmanız gerekiyor.

Twitch Kullanmak Ücretli mi

Yayıncı olarak Twitch ile ortaklık kurduğunuz zaman Twitch, yayından elde ettiğiniz gelirlerin bir kısmını talep etmektedir. Bunun yanı sıra sevdiğiniz Twitch yayıncılarını destekleyebilmek için bu yayıncılara abone olma imkanınız mevcut. Twitch aboneliği, ücretlidir. Platforma ödemiş olduğunuz ücretin bir kısmı yayınca giderken bir kısmı ise Twitch’e gitmektedir.

Kısacası Twitch, temel olarak ücretsiz bir platformdur. Herhangi bir ödeme yapmadan platformda yayın yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra ücretsiz bir şekilde yayınlara katılabilirsiniz. Ancak para kazanmak, yayıncıları desteklemek gibi ek faaliyetler için ödeme yapmanız gerekmektedir.

Twitch Kanallarına Nasıl Abone Olunur?

Twitch nedir sorusuna cevap bulan kişiler, sonrasında bu platformdan nasıl para kazanabileceklerini merak ediyorlar. Çünkü Twitch, günümüzde yayıncılara çok çeşitli yöntemlerle para kazanma imkanı sağlıyor. Bu doğrultuda Twitch yayıncılarının para kazanabilecekleri yöntemlerden birisi abonelik sistemidir. Twitch, yayınlara abone olan kişilere çeşitli avantajlar sağlıyor. Bunun yanı sıra yayıncılar ise abonelikler üzerinden para kazanıyorlar. Böylece bu sistemle hem Twitch hem de yayıncılar para kazanırken izleyiciler ise sevdikleri yayıncılara destek olmaktadırlar.

Twitch üzerinden kanallara abone olmak oldukça kolay. Doğrudan ödeme yaparak abone olmak için ilk olarak abone olmak istediğiniz kanalın sayfasına gitmelisiniz. Sonrasında açılan sayfadan yıldız ikonuyla gösterilen “Abone ol” seçeneğine tıklamalısınız. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra Twitch, aboneliğinizi özelleştirebileceğiniz bir ekranı karşınıza çıkartacaktır. Bu ekranda abonelik karşılığında kanalda sahip olabileceğiniz özel çıkartmaları ve rozetleri göreceksiniz.

Sonrasında abone olabilmek için sağ alt tarafta mor kutucukla belirtilen “Abone ol” butonuna basmalısınız. Bu butona bastıktan sonra aylık 9.90 TL ücretlendirme ile istediğiniz Twitch kanallarına abone olabilirsiniz. Ayrıca aynı ekran üzerinden aynı fiyatlandırmayla başka izleyicilere de abonelik hediye edebilirsiniz. Twitch aboneliğinizi 1 aylık yapmanız gerekmiyor. Twitch, kullanıcılarına uzun süreli abonelik seçenekleri de sağlıyor. Böylece Twitch kanallarına tek seferde ödeme yaparak uzun süreli de abone olabilirsiniz.

Twitch kanallarına abone olmanın bir diğer yolu da Amazon Prime üyeliğini kullanmaktır. Çünkü Amazon, Prime kullanıcılarına Twitch kanallarına abone olabilme imkanı sağlıyor. Bu doğrultuda ilk olarak Amazon hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Sonrasında Twitch kanallarına abone olabileceğiniz ekran üzerinden “Prime ile abone ol” seçeneğine tıklamalısınız. Ardından Twitch, onaylama için sizleri yönlendirecektir.

Açılan ekran üzerinden gerekli onaylamaları yaparak Amazon Prime hesabınız ile Twitch kanallarına abone olabilirsiniz. Bu yöntemle abone olduğunuz kanallarda aboneliğiniz, Prime üyeliğiniz devam ettiği sürece devam edecektir. Sadece her ay ödeme yaptıktan sonra Twitch kanalları üzerinden aboneliğinizi yenilemeniz gerekmektedir.

Twitch Ortaklığı Nasıl Kurulur?

Twitch, yayıncıların para kazanabilecekleri bir yayın platformudur. Bu doğrultuda Twitch, yayıncıların para kazanabilecekleri çeşitli programlar geliştirdi. Bu programlardan ilki, “İştirak Programı” olarak karşımıza çıkıyor. Twitch İştirak Programı’na katılabilmek için bazı koşulları sağlamanız gerekiyor.

İştirak Programı’nın ilk koşulu, son 30 gün içerisinde kanalınızda en az 500 dakikalık yayın yapmaktır. Çünkü Twitch, platformu sürekli kullanan kişilerin yayınlarından para kazanmasını talep ediyor. Bundan dolayı da platform yetkilileri, yayıncılara ilk etapta 1 ay içerisinde en az 500 dakika yayın yapmaları gerektiğini belirtiyorlar. Üstelik bu 500 dakikalık yayının en az 7 farklı yayın ile tamamlanması gerekiyor.

İştirak Programı’nın bir diğer koşulu ise izleyici kitlesi noktasında ortaya çıkıyor. İştirak Programı’na katılabilmek için ilk olarak en az 50 tane takipçiye ihtiyacınız var. Bunun yanı sıra yapmış olduğunuz yayınları ortalamada en az 3 kişinin izlemesi gerekiyor. Aksi takdirde İştirak Programı’na başvursanız bile kabul almanız mümkün değil.

Twitch Ortaklığı Nasıl Kurulur

Twitch İştirak Programı’nın bir ileri versiyonu ise Partner Programı olarak karşımıza çıkıyor. Twitch Partner Programı, para kazanmanın yanı sıra kanalı özelleştirme noktasında da çeşitli avantajlar kazanmanızı sağlıyor. Bu noktada Partner Programı’nın ön koşulu, İştirak Programı’na katılım için gerekli koşulları sağlamktır.

Twitch Partner Programı’na kayıt olan yayıncılar, yayınlarında reklamlar üzerinden para kazanabiliyorlar. Bunun yanı sıra bu programdaki yayıncılar, abonelikler üzerinden de para kazanıyorlar. Ayrıca bu programın bir diğer avantajı da bitler üzerinden de para kazanılmasına olanak sağlamaktır.

Ayrıca Partner Programı üyeleri, Twitch’in özel destek ekibinden de faydalanabiliyorlar. Bu ekip, yayıncıların karşılaşmış oldukları sorunlara daha hızlı bir şekilde çözüm üretilmesi için çalışmaktadır. Böylece yayıncılar, Partner Programı kapsamında kanallarının akışını daha kaliteli bir şekilde sağlayabiliyorlar.

Twitch Güvenilir mi?

Twitch üzerinden yayın yapmayı düşünen veya kanallara abone olmak isteyen kişiler, platform güvenilir mi diye merak ediyorlar. Çünkü yayıncılar, platform üzerinden kazandıkları parayı hızlı bir şekilde hesaplarına geçirmek istiyorlar. Bunun yanı sıra aboneler ise ödeme bilgilerinin sızdırılması konusunda endişe yaşayabiliyorlar.

Bu noktada Twitch, en güvenilir yayın platformlarından birisidir. Çünkü Amazon bünyesinde hizmet veren Twitch, yayıncılarının gelir konusunda mağdur olmaması için oldukça hassas davranıyor. Bu doğrultuda şirket, geçtiğimiz günlerde iş birliği yapan yayıncıların daha fazla para kazanmalarına olanak sağlayacak hamlelerde bulundu. Ayrıca Twitch, yayıncılardan almış olduğu gelir payında da düşüşe gitti. Böylece Twitch, gelir konusunda en güvenilir platformlardan birisidir.

Twitch, abonelik sistemini kendi sistemi üzerinden ilerletiyor. Yani Twitch kanallarına abone olmak isteyen kişilerin Twitch’in kendi sistemi üzerinden abone olmaları gerekiyor. Bu noktada Twitch, ödeme araçlarını herhangi bir şekilde veritabanlarına kaydetmediklerini belirtiyor. Böylece Twitch abonelerinin ödeme araçları, Twitch’in sistemine kaydedilmiyor. Bu sayede Twitch’e herhangi bir saldırı olsa bile abonelerin ödeme bilgilerinin sızdırılması mümkün olmuyor.

Amazon üzerinden abone olan Prime aboneleri ise Twitch ile herhangi bir ödeme bilgisi paylaşmadıkları için tamamen güvende oluyorlar. Çünkü bu aboneler, ödeme işlemlerini Amazon üzerinden gerçekleştiriyorlar. Bu doğrultuda Twitch, Amazon’un ödeme altyapısına herhangi bir şekilde erişemediği için Prime üzerinden abone olan Twitch kullanıcılarının bilgileri Twitch üzerinden sızdırılamamaktadır.

Twitch Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Twitch ile neler yapılabilir?

Dijital bir yayın platformu olan Twitch üzerinden oyun, sohbet gibi çeşitli konularda yayınlar yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra Twitch, başka yayıncıların yapmış oldukları yayınları izleyebilmenize de olanak sağlamaktadır. Böylece Twitch üzerinden ilgi duymuş olduğunuz konularda yayın yapabilirken aynı zamanda farklı kişilerin yayınlarını da izleyebilirsiniz.

Twitch kullanmak ücretli mi?

Twitch, temel olarak ücretsiz bir platformdur. Ancak Twitch üzerinden beğenmiş olduğunuz yayıncılara destek olmak istemeniz durumunda platforma ödeme yapmanız gerekiyor. Yapmış olduğunuz ödemelerin bir kısmı Twitch’e giderken bir kısmı ise abone olduğunuz yayıncıya gitmektedir.

Twitch neleri yasaklıyor?

Her ne kadar özgürlükçü bir platform olsa da Twitch, bazı konularda kısıtlama yapmaktadır. Örneğin Twitch üzerinden yetişkinlere özel oyunları oynamak yasaktır. Bunun yanı sıra telif hakkı içeren videoların yayını yapan kanallar da Twitch üzerinden engellenmektedir.

Twitch Nedir: Genel Değerlendirme

Amazon bünyesinde yer alan Twitch, sürekli yeni özellikler kazanarak gelişmeye devam ediyor. Bu doğrultuda platformun kullanıcı sayısı da artış göstermektedir. Hem yayın yapmak isteyen hem de yayınları izlemek isteyen kişiler Twitch’e ilgi göstermektedirler. Ancak bu platformun ne olduğunu bilmeyen kişiler, Twitch nedir diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için Twitch nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Twitch ile ilgili merak edilen tüm konuları detaylı bir şekilde açıkladık. Böylece sizler için hazırlamış olduğumuz rehberimizi inceleyerek Twitch ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.