Amazon Prime İptal Etme Nasıl Yapılır?

Amazon, dünyanın en büyük şirketlerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. 1994 yılında kurulan şirket, günümüzde e-ticaret sektöründen dijital yayın sektörüne kadar birçok alanda hizmet vermektedir. Şirketin verdiği hizmetlerden birisi de Amazon Prime olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok ülkede kullanımda olan Amazon Prime, şirketin kullanıcılarına ücretli sunduğu bir abonelik programıdır. Bu programdan memnun kalmayan kişiler, Amazon Prime iptal etme nasıl yapılır diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için Amazon Prime nedir, ne işe yarar ve nasıl iptal edilir sorularına cevap vermeye çalışacağız. Bu sayede Amazon Prime ile ilgili aklınızdaki tüm sorulara cevap bulabileceksiniz. Şimdi gelin hep birlikte Amazon Prime nedir, ne işe yarar daha yakından bakalım.

Amazon Prime Nedir?

1994 yılında kurulan Amazon, dünyanın en büyük şirketleri arasında yer almaktadır. Bilindiği üzere Jeff Bezos, Amazon’u ilk olarak bir kitap satış platformu olarak kurdu. Ancak zamanla platforma farklı kategoriler de eklenmeye başladı. Bu sayede Amazon, çok kapsamlı bir e-ticaret platformu haline geldi. Hızla büyüyen Amazon, zamanla sadece bir e-ticaret sitesi olmaktan çıktı.

Çeşitli alanlarda çalışmalar yapmaya başlayan Amazon, günümüzde dijital yayın sektöründen akıllı cihaz üretimine kadar birçok alanda kullanıcılarına hizmet vermektedir. Bu hizmetlerden birisi de Amazon Prime olarak karşımıza çıkmaktadır. Prime, Amazon tarafından geliştirilen en popüler hizmetlerden birisi diyebiliriz.

Ulaşım sektörünün gelişmesiyle birlikte lojistik sektörü de çok ciddi gelişmeler göstermiştir. Geçmiş yıllarda günümüze oranla çok zayıf olan lojistik sektörü, e-ticaret sektörünün en büyük sorunlarından birisiydi. Bu durumun farkında olan Amazon, kullanıcılarına daha hızlı kargo vaadiyle 2005 yılında Prime hizmetini geliştirdi.

İlk zamanlarda Amazon, Prime kullanıcılarına yalnızca hızlı ve ücretsiz kargo imkanı sunmaktaydı. Bunun karşılığında şirket, kullanıcılarından yıllık abonelik ücreti alıyordu. Belirli ülkelerde kullanıma sunulan Prime, her geçen gün yaygınlaşmaya başladı. Çünkü Amazon kullanıcıları, Prime’ın sunduğu özelliklere yoğun ilgi gösterdiler.

Bunun sonucunda Amazon, Prime hizmetini daha da popüler hale getirmek için harekete geçti. Bu kapsamda şirket, hem hizmetin sunduğu avantajları hem de hizmetin kullanılabilir olduğu ülkelerin sayısını genişletti. Böylece Prime, Amazon’un en popüler hizmetlerinden birisi olmayı başardı.

Elde edilen son verilere göre Amazon Prime, dünya genelinde 200 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Bu sayı, her geçen gün artarak devam edecek desek yanlış olmayacaktır. Çünkü Amazon, kullanıcılarını Prime hizmetine yönlendirebilmek için her geçen gün yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor. Bu sayede Prime, Amazon kullanıcıları için çok cazip bir hizmet haline geliyor.

Amazon Prime Ayrıcalıkları Nelerdir?

Prime’ın Amazon’un en popüler hizmetlerinden birisi olduğunu belirtmiştik. Birçok kullanıcı, Amazon’un Prime hizmeti ile sunduğu ayrıcalıkları bilmiyor. Bundan dolayı bu kullanıcılar, Prime hizmetinin ayrıcalıkları nelerdir diye merak ediyorlar. İlk etapta hızlı ve ücretsiz kargo avantajıyla geliştirilen Prime, günümüzde kargo avantajından video akış hizmetine kadar birçok ayrıcalık sunmaktadır.

Amazon Prime ayrıcalıkları, ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmektedir. Amazon, özellikle Amerika’da yaşayan kullanıcılarına çok ciddi Prime ayrıcalıkları sunmaktadır. Bundan dolayı elde edilen veriler, Amerika’da Amazon’u kullanan kullanıcıların yarısından fazlasın Prime üyesi olduğunu gösteriyorlar.

Ancak şirketin dünya genelinde neredeyse tüm Prime kullanıcılarına ortak olarak sunduğu bazı ayrıcalıklar mevcut. Yazımızın devamında sizler için bu ayrıcalıklara daha yakından bakacağız.

Prime Video ve Müzik

2006 yılında hizmete giren Prime Video, dünya genelinde en popüler dijital içerik platformlarından birisi olarak ön plana çıkıyor. Amazon, Prime Video hizmetinde kullanıcılarına çeşitli dizi ve filmleri izleme imkanı sunmaktadır. Amazon, Prime Video hizmetini ilk etapta sadece Amazon yapımlarını içeren bir platform olarak geliştirdi. Ancak platforma gösterilen ilgi, platformun daha kapsamlı bir yer hale gelmesini sağladı.

Bu kapsamda Amazon, Prime Video’da yer alan dizi ve film sayısını ciddi ölçüde artırdı. Bunun yanı sıra şirket, ilk etapta birkaç ülkede kullanıma sunulan bu hizmeti, dünyanın birçok ülkesinde kullanılabilir hale getirdi. Bu sayede Prime Video, dünyanın en çok tercih edilen dijital içerik platformlarından birisi haline geldi. Amazon, oldukça popüler olan Prime Video hizmetini çoğu ülkede Prime hizmetinin bir alt dalı olarak sunuyor. Ayrıca şirket, bazı ülkelerde Prime Video hizmetini ayrı bir abonelik paketi şeklinde de satıyor.

Amazon Prime Ayrıcalıkları Nelerdir - Prime Video

Amazon, dijital yayın sektörünün yanı sıra müzik sektöründe de hizmet veriyor. Prime Müzik hizmetini geliştiren şirket, bu hizmet üzerinden kullanıcılarına birçok müziği dinleme imkanı sunuyor. Prime Müzik, sahip olduğu çeşitli özellikler ile kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

Ancak Amazon, Prime Müzik hizmetini Prime Video kadar geniş kapsamlı tutmuyor. Bundan dolayı Prime Müzik’te yer alan içerik sayısı, bazı kullanıcılara sınırlı gelebiliyor. Ayrıca Amazon, Prime Müzik hizmetini belirli ülkelerde kullanıma sunuyor.

Şirket, Prime Müzik’i kullanıma sunduğu ülkelerde Prime Video’da olduğu gibi Amazon Prime üyeliğine dahil bir şekilde sunuyor. Bu sayede Amazon Prime abonesi olan kişiler, Prime Video ve Müzik hizmetlerinden faydalanabiliyorlar.

Bedava ve Hızlı Kargo

Yazımızın başında Amazon’un Prime hizmetini temel olarak hızlı ve bedava kargo ayrıcalığı için geliştirdiğini belirtmiştik. Şirket, bu doğrultuda kullanıcılarına hizmet vermeye devam ediyor. Amazon, birçok ülkede Prime kullanıcılarına oldukça hızlı kargo imkanı sunmaktadır. Bunun yanı sıra şirket, kullanıcılarının aldıkları ürün tutarına bakmadan bedava kargo imkanından faydalanmalarını sağlıyor.

Kargo süreci, e-ticaret sektörünün en önemli süreçlerinden birisi diyebiliriz. Çünkü kullanıcılar, aldıkları ürünlere yüksek seviyede kargo ücreti vermek istemiyorlar. Bunun yanı sıra birçok e-ticaret kullanıcısı, satın aldıkları ürünlerin hızlı bir şekilde ellerine ulaşmasını talep ediyorlar. Bundan dolayı Amazon, Prime hizmetinde sunduğu bedava ve hızlı kargo imkanı ile kullanıcılarını ciddi ölçüde memnun etmeyi başarıyor.

Prime Gaming

Amazon, oyun sektöründe de kullanıcılarına hizmet vermektedir. Bu doğrultuda şirket, Prime Gaming hizmetini geliştirdi. Prime Gaming, kullanıcılarına ücretsiz oyunlardan oyun içi ögelere kadar birçok avantaj sunmaktadır. Bu sayede Amazon, Prime Gaming hizmetiyle kullanıcılarının ilgisini çekmeyi başarıyor

Şirket, belirttiğimiz üzere Prime Gaming üzerinden abonelerine ücretsiz oyunlar dağıtıyor. Amazon, bu oyunların listesini belirli aralıklarla güncelliyor. Bu sayede aboneler, her geçen gün yeni oyunları ücretsiz olarak oynama imkanına erişmiş oluyorlar.

Prime Gaming’in en ilgi çekici avantajlarından birisi de ücretsiz Twitch aboneliği oluyor diyebiliriz. Şirket, her geçen gün popülerleşen yayıncılık sektörünü yakından takip ediyor. Bundan dolayı Amazon, Prime Gaming kapsamında kullanıcılarına çeşitli avantajlar sunan ve belirli bir aylık ücreti bulunan Twitch aboneliğini ücretsiz bir şekilde sunmaktadır.

Özel İndirimler

İnternetten alışveriş yapan kişiler için indirimler oldukça önemlidir. E-ticaret üzerinden pazarlama kampanyası yürüten kişiler, müşterilerin dikkatini çekebilmek adına indirimlere önem vermektedirler. Amazon da bu şirketlerden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Şirket, indirim konusunda oldukça başarılı kampanyalar yürütmektedir.

Bu doğrultuda Amazon, Prime abonelerine özel çeşitli indirimler yapmaktadır. Böylece Prime aboneleri, normal Amazon kullanıcılarına sunulmayan indirimlerden yararlanma imkanına sahip oluyorlar. Ekstra sağlanan bu indirimler de birçok Amazon kullanıcısının dikkatini çekmeyi başarıyorlar.

Amazon Prime İptal Etme Nasıl Yapılır?

Amazon Prime, sunduğu avantajlar ile birçok abonesini memnun etmeyi başarıyor. Ancak Amazon Prime’ın avantajlarını yeterli görmeye kişiler de mevcut. Bunun yanı sıra aylık abonelik ücreti ödeyip hizmetlerden yararlanmayan kişiler de var. Bundan dolayı bazı Amazon Prime kullanıcıları, aboneliklerini nasıl iptal edeceklerini merak ediyorlar. Bu yüzden Amazon Prime iptal etme nasıl yapılır sorusunun cevabı çok sık merak ediliyor.

Amazon Prime İptal Etme Nasıl Yapılır

Amazon, Prime hizmetinden faydalanmak isteyen kişilere kolay bir abonelik süreci sunuyor. Bunun yanı sıra aboneliğini sonlandırmak isteyen kişiler de birkaç adımı takip ederek aboneliklerini kolaylıkla sonlandırabiliyorlar. Sizler de Amazon Prime üyeliğinizi sonlandırmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

  • İlk olarak Amazon’un sitesine giriş yapıyoruz. Daha sonra Giriş Yapma ekranından Prime aboneliğinizin bulunduğu Amazon hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Amazon hesabınıza giriş yaptıktan sonra üst kısımda bulunan menüden “Hesap ve Listeler” seçeneğine tıklıyoruz.
  • Açılan “Hesabım” sayfasında Amazon hesabınızla alakalı yönetebileceğiniz çeşitli özellikler karşımıza çıkıyor. Bu ekrandan “Prime” seçeneğini seçiyoruz.
  • “Prime” sayfasına yönlendirildikten sonra Prime aboneliğimizle alakalı bilgilerin yer aldığı bir bildirim çubuğu ve Prime avantajlarının anlatıldığı bir sayfa bizleri karşılıyor.
  • Bu sayfada sağ tarafta yer alan “Yönet” bölmesinde bulunan “Ayarları Güncelle” ifadesine tıklıyoruz. Bu ifadeye tıkladıktan sonra “Üyeliği sonlandır” seçeneği karşımıza çıkacak. Bu seçeneğe tıklayarak devam ediyoruz.
  • Amazon Prime üyeliği sonlandır ifadesine tıkladıktan sonra Amazon, son kez düşünmemiz için bir bilgilendirme ekranını karşımıza çıkartıyor. Bu ekranın alt tarafında yer alan “İptal işlemine devam et” seçeneğine tıklıyoruz.
  • Son olarak karşımıza üyeliğimizi ne zaman sonlandırmak istediğimize dair seçenekler sunan bir ekran çıkıyor. Bu ekranda seçebileceğiniz 2 durum mevcut. Birincisi aboneliğinizi ödeme gününde iptal etmek olacak. Bu durumda Prime imkanlarından ödeme gününüze kadar faydalanabileceksiniz. İkincisi ise hemen sonlandır seçeneği olmaktadır. Bu seçenek, Amazon Prime aboneliğinizi hemen iptal etme ve para iadesi almanıza olanak sağlayacaktır.
  • Amazon’un sunduğu bu seçeneklerden sizler için uygun olan seçeneği seçerek Prime aboneliğinizi iptal etme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Amazon Prime İptal Etme: Genel Değerlendirme

Dünyanın en büyük şirketlerinden birisi olan Amazon, kullanıcılarına Prime hizmeti altında çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Ücretli bir abonelik sistemi olan Prime, Amazon’un en popüler hizmetlerinden birisi olarak dikkat çekmektedir. Bu hizmet, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede Amazon kullanıcıları tarafından kullanılabilir durumdadır.

Amazon Prime’ın sahip olduğu avantajlar, Amazon kullanıcılarının ilgisini çekmeyi başarmaktadır. Bu sayede Amazon Prime, dünya genelinde çok ciddi sayıda aboneye sahiptir. Bunun yanı sıra Amazon, abone sayısını artırabilmek adına her geçen gün yeni özellikler geliştirmektedir. Bu özellikler sayesinde Amazon Prime, önümüzdeki günlerde daha yüksek abone sayısına ulaşacaktır desek yanlış olmayacaktır.

Ancak bazı kullanıcılar, Amazon Prime’ın avantajlarını yetersiz görebiliyorlar. Bunun yanı sıra Prime hizmetlerinden faydalanmaktan vazgeçen kullanıcılar da mevcut. Bundan dolayı bazı aboneler, Amazon Prime iptal etme nasıl yapılır diye merak ediyorlar. Bizler de bu yazımızda sizler için Amazon Prime’ın avantajlarını anlattıktan sonra Prime aboneliğinizi nasıl iptal edebileceğinizi açıkladık.

Sizler de rehberimizde yer alan adımları uygulayarak Amazon Prime aboneliğinizi kolaylıkla iptal edebilirsiniz. Amazon, Prime aboneliklerini iptal eden kullanıcılarına diledikleri zaman aboneliklerini tekrar başlatabilme imkanı sunuyor. Bu sayede aboneliğinizi iptal ettiyseniz ancak Prime hizmetlerinden tekrar faydalanmak isterseniz aboneliğinizi kolaylıkla tekrar aktif duruma getirebilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Amazon Prime abonelik iptal etme rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de Amazon Prime hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.