Amazon Hesabı Nasıl Silinir?

Teknoloji şirketlerinin başında gelen Amazon, uzun süredir popülerliğini sürdürmeyi başarmış bir şirket olarak dikkat çekiyor. Ancak bazı durumlarda kullanıcılar, Amazon hesaplarını silmeyi düşünmektedir. Bunu da nasıl gerçekleştireceklerine dair merak içinde olabilirler. Peki Amazon hesabı nasıl silinir?

Amazon, birçok özelliği içinde barındıran bir şirkettir. Bu şirketin e-ticaret sayfası üzerinden kullanıcılar, sipariş alma veya verme imkanına sahiptirler. Bunun yanında kullanıcıların, Amazon Prime ile platformda yer alan yayınları izleme şansları da vardır.

Ancak kullanıcılar çeşitli nedenlerden dolayı Amazon hesaplarını silmeyi veya değiştirmeyi düşünmektedir. Örneğin sosyal medya hesabını silmek isteyenler, yeni bir hesap açmayı tercih ettikleri için bu işlemi uygulayabilir.

Bu kullanıcılar, ilgili sitenin ücretinden rahatsız olabilirler. Ya da başka bir internet sitesine üye olmak için bu işlemi gerçekleştirebilirler. Dolayısıyla biz de bu yazımızda, Amazon hesabını silmek isteyen kullanıcılar için açıklamalar yapacağız.

Amazon Hesabınızı Silmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Yazımızda Amazon hesabı nasıl silinir sorusunu yanıtlamadan önce bilmeniz gerekenler hakkında açıklama yapmamız faydalı olacaktır. Kullanıcılar Amazon hesaplarını sildikten sonra birçok hizmetten yararlanamayacaktır. Bu nedenle kullanıcıların, hesap silme işlemini gerçekleştirmeden önce bu konu hakkında bilgi sahibi olmaları önem taşımaktadır.

Amazon hesabınızı sildikten sonra sadece siteden çevrimiçi alışveriş yapma imkanından mahrum kalmayacaksınız. Amazon’un hizmetlerinden ne kadar faydalandığınıza bağlı olarak, o hesap ya da e-posta adresiyle bağlantılı her şeye erişiminizi kaybedeceksiniz.

Örneğin Amazon, Prime Video ve Audible gibi sitelere de erişiminiz mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla Amazon hesabınızı kullandığınız hiçbir internet sitesinde oturum açamayacaksınız. Bunun yanında, e-kitaplar, dijital müzik, podcast, Amazon uygulamaları gibi abonelikleriniz de sona erecektir.

Diğer yandan, Amazon hediye kartlarınız ve diğer kuponlarınız da kullanamaz hale gelecek. Buna ek olarak, sileceğiniz Amazon hesabınızdan verdiğiniz siparişler de iptal olacaktır. Üstelik Amazon üzerinden sipariş ettiğiniz ürünleri iade edemeyeceksiniz ya da para iadesi alamayacaksınız.

Amazon Prime

Satın almış olduğunuz dijital içerikler kaybolacaktır. Öte yandan e-kitaplar, müzikler, Amazon videoları, dijital yazılımlar, oyunlar ve diğer ürünleri yeniden indirmeniz mümkün olmayacaktır. Aynı zamanda kitap kiralama iadelerini de başlatma şansınız olmayacaktır. Ancak ödemesini gerçekleştirmediğiniz kiralamalardan da sorumlu olacaksınız.

Amazon hesabınızı sildiğinizde, sipariş geçmişinizi, gönderilerinizi, yorumlarınızı ve diğer sosyal içeriklerinizi görmeniz mümkün olmayacaktır. Ayrıca bu oturum açma kimlik bilgilerinizi diğer bölgesel Amazon internet sitelerinde kullanırsanız, bunların tümüne erişimizi kaybedeceğinizi de unutmamanız gerekmektedir.

Eğer Amazon’u iş için kullanıyorsanız, ‘Amazon Satış Ortağı’ ve ‘Satış Ortakları’ hesaplarına olan erişiminizi kaybedeceğinizi de unutmamanız gerekmektedir.

Sonuç olarak Amazon hesabınızı sildiğinizde, ilgili hesabın bütün verileri yok olacaktır. Bu nedenle önemli bir verinizi ya da bilginizi gözden kaçırmadığınıza emin olmanız şarttır. Bunun için ise Amazon’un ‘Hizmetler ve Uygulamalar’ bölümünde yer alan listeyi kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Amazon Hesabınızı Silmeden Önce Yapmanız Gerekenler

Böylelikle yazımızda Amazon hesabınızı silmeden önce bilmeniz gerekenler hakkında açıklama yapmış olduk. Şimdi ise Amazon hesabınızı silmeden önce yapmanız gerekenler hakkında bilgi vermemiz gerekmektedir. Çünkü Amazon hesabınızdaki önemli verileri ya da bilgileri kaybetmemeniz iyi olacaktır.

İlk olarak, Amazon hediye kartınız varsa bunu kullanmanız faydalı olacaktır. Aksi takdirde var olan hediye kartınızı kullanamaz hale geleceksiniz. Çünkü Amazon hesabınızı sildiğinizde, ilgili hediye kartınızın bakiyesi kaybolacaktır. Bunun yanında, Amazon Photos’ta tuttuğunuz herhangi bir görsel varsa, bu görselleri yedeklemeniz ve indirmeniz doğru olacaktır. Çünkü Amazon hesabınızı sildiğinizde tüm dosyalara erişiminizi kaybedeceksiniz.

Amazon üzerinden gerçekleştirdiğiniz açık siparişleri de iptal etmeniz gerekecektir. Eğer bu siparişleri teslim almak istiyorsanız beklemeniz faydalı olacaktır. Ancak hesabınızı acil bir şekilde silmeniz gerekiyorsa ilgili siparişlerinizi iptal etmeniz gerekecektir.

Amazon hesabınızı kapatmadan önce sipariş geçmişiniz, abonelik bilgileriniz ve diğer bütün bilgileri kaydetmek istiyorsanız Amazon hesabınızın ‘Hesaplar ve listeler’ bölümüne gidin. Ardından ‘Veriler ve gizlilik’ seçeneğine tıklayın. Son olarak da ‘Bilgilerinizi isteyin’ yazısına tıklayın ve işlemi tamamlayın. Diğer yandan, Amazon Prime üyeliğinizi iptal etmeniz de iyi olacaktır. Bu işlemi gerçekleştirmek için ise aşağıdaki işlemleri sırasıyla uygulayın.

 • Amazon internet sitesine girin.
 • Ardından silmek istediğiniz Amazon hesabınıza giriş yapın.
 • Sonrasında adınızın altındaki ‘Hesaplar ve listeler’ bölümüne tıklayın.
 • Buradan da ‘Üyelikler ve Abonelikler’ kısmına girin.
 • Daha sonra ‘Prime üyelik ayarları’ bölümünü seçin.
 • Ardından ‘Üyeliği yönet’ seçeneğine tıklayın.
 • Son olarak ‘Üyeliği sonlandır’ seçeneğini işaretleyin ve işleminizi tamamlayın.

Amazon Hesabı Nasıl Silinir?

 • Amazon hesabınızı silmek için öncelikle ‘Amazon hesabınızı kapatın‘ sayfasına ulaşın.
 • Ardından silmek istediğiniz hesabınızın bilgileriyle siteye giriş yapın.
 • Amazon size bir bilgilendirme metni gösterecektir. Emin olmak için bu metni dikkatli bir şekilde okumanız gerekecektir.
 • Sonrasında sayfanın en altına inin. Burada Amazon hesabınızı neden sildiğinizi belirteceğiniz bir açılır menü yer alacaktır. Bu ‘Neden seçin’ adlı menüye tıklayın ve 7 nedenden size uygun olanı seçin. Eğer herhangi bir neden belirtmek istemiyorsanız ‘Bir neden belirtmek istemiyorum’ seçeneğini işaretleyin.
 • Bu işaretlemeyi gerçekleştirdikten sonra açılır menünün hemen altında bir kutucuk yer alacaktır. Bu kutucukta ‘Evet, kalıcı olarak Amazon hesabımı kapatmak ve verilerimi silmek istiyorum’ yazacaktır. Bu kutucuğu da işaretlemeniz gerekmektedir.
 • Ardından ‘Hesabımı kapat’ butonuna tıklayın.
 • Bu işlem sonrasında Amazon hesabınıza bağlamış olduğunuz e-posta üzerinden bir mail alacaksınız. Eğer Amazon hesabınıza bir telefon numarası eklediyseniz, bu numara üzerinden de mesaj alabilirsiniz. Hesap silmek için gelecek onay maili ya da mesajı biraz zaman alabilir. Ayrıca alacağınız bu maili onaylamanız için 5 günlük bir süre vardır. Bu süreyi aştığınız takdirde onaylama maili işe yaramayacaktır.
 • Cihazınıza gelen onay mailine ya da mesajına girin. Burada yer alan ‘Hesap kapatmayı onaylayın’ seçeneğine tıklayın. Onayladığınız anda Amazon hesabınızı silmiş olacaksınız.

Amazon Hesap Silme İşlemini Gerçekleştirmenin Alternatif Yolu

Yazımızda Amazon hesabınızı silmeyle ilgili açıklama yapmış olduk. Bazı durumlarda Amazon’un hesap silme sitesinde sorunlar olmaktadır. Bu sorun Amazon sitesinde kaynaklanan bir arızdan dolayıdır. Ya da bu sorun sadece hesap silme bölümü için geçerli olmaktadır. Böyle bir durumda ise kullanıcılar Amazon hesaplarını nasıl sileceği konusunda kararsız kalmaktadır. Şimdi bu konu hakkında açıklama yapalım.

Amazon hesabınızı standart yöntemle silmede sorun yaşıyorsanız ilgili sitenin ‘Yardım’ bölümüne girin. Bu bölümden de Amazon hesap silmeyle ilgili bilgi almaya çalışın. Eğer Amazon’un açıkladığı bilgiler yeterli gelmiyorsa başka bir yöntem denemeniz gerekecektir. Bu da müşteri hizmetlerine bağlanmak olacaktır.

Amazon’un müşteri hizmetlerine bağlanmanız için 2 yöntem mevcuttur. Bunlardan ilki çevrimiçi sohbet yoluyla iletişime geçmektir. Çevrimiçi yolla müşteri hizmetlerine bağlandığınızda Amazon müşteri hizmetleri sizinle mesaj yoluyla iletişime geçecektir. Bu mesajda size nasıl yardımcı olacağını soracaktır.

Mesaj bölümünde seçmeniz için birkaç alternatif mesaj yer alacaktır. Bunların arasından Amazon hesap silme seçeneği varsa işaretleyin. Eğer yoksa ‘hesabımı kapat’ yazın. Bu mesajınızdan sonra çevrimiçi müşteri hizmetleri size yardımcı olmaya çalışacaktır.

Amazon müşteri hizmetlerine ulaşmanızın bir diğer yolu ise telefonla ilgili hizmete bağlanmak olacaktır. Amazon müşteri hizmetlerine telefon yoluyla bağlandığınızda da hesabınızı silmeyle ilgili yardım isteme imkanınız bulunacaktır.

Silinen bir Amazon Hesabını Yeniden Etkinleştirmek Mümkün mü?

Yazımızda Amazon hesabı nasıl silinir sorusunun yanıtlarını vermiş olduk. Kullanıcıların bazıları, silmiş olduğu Amazon hesaplarını yeniden etkinleştirmenin mümkün olup olmadığını merak etmektedir. Şimdi bu konu hakkında açıklama yapalım.

Amazon hesabınızı sildikten sonra yeniden açmanız mümkündür. Bunun için hesabınızı yeniden açmak adına itirazda bulunmanız gerekecektir. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Amazon hesabınızı yeniden açmanız için sadece 90 gününüz olacaktır. Hesap silme işlemini gerçekleştirdikten 90 gün sonra Amazon hesabınızı geri almanız mümkün olmayacaktır.

Amazon hesabınızı sildikten sonra bu işlemi geri almak için Amazon müşteri hizmetleriyle iletişime geçmeniz gerekecektir. Müşteri hizmetleri, siz onlarla iletişime geçtikten sonra kimliğinizi doğrulamanızı talep edecektir. Amazon, kimliğinizi doğrulama işlemini gerçekleştirdikten sonra sizden yeni bir şifre belirlemenizi isteyecektir.

Amazon Müşteri Hizmetleri

Silmiş olduğunuz Amazon hesabınızı geri almanız hiçbir zaman kesin olmayacaktır. Bunun için müşteri hizmetlerinin sizin bu talebinizi onaylayıp onaylamayacağını bilmeniz gerekiyor. Eğer silmiş olduğunuz Amazon hesabını geri alma talebi onaylanırsa, Amazon size bir aktifleştirme maili gönderecektir. Bu aktifleştirme mailini onayladığınızda ise hesabınızı geri almanız mümkün olacaktır.

Amazon hesabını geri alma talebinin onayı çoğu zaman uzun sürmektedir. Bu süre bazen en az 1 hafta olmaktadır. Bazen ise aylarca bekleme ihtimaliniz olacaktır. Dolayısıyla Amazon hesabınızı geri alma talebini gerçekleştirdiğinizde sabırlı olmanızda fayda var.

Genel Değerlendirme

ABD merkezli Amazon, e-ticaret, dijital akış, bulut bilişim ve yapay zeka odaklı teknoloji şirketidir. Bu şirket, Google, Microsoft, Apple ve Facebook’la birlikte bilgi teknolojisi endüstrisindeki en büyük beş şirket arasında yer almaktadır. Amazon uzun süredir kullanıcılara hizmet vermeye devam etmektedir. Ancak kullanıcılardan bazıları, her platformda ve internet sitesinde olduğu gibi hesaplarını silmek istemektedir.

Bazı platformlar ve internet siteleri, hesap silme işlemini birkaç adımda ve kolay bir şekilde gerçekleştirmenize izin vermektedir. Ancak Amazon gibi içinde birçok hizmeti ve veriyi barındıran siteler, hesap silme işleminde kullanıcıları biraz uğraştırmaktadır.

Amazon’un kullanıcıları hesap silme konusunda uğraştırmasının belli nedenleri vardır. Örneğin bu site üzerinden kullanıcılar birçok hizmetten yararlanmaktadır. Buna müzik, video, kitap, sipariş, hediye kartı ve daha birçoğu dahildir. Bu nedenle Amazon kullanıcıları, hesaplarını silmeden önce birçok imkanı kaybedeceklerdir. Bunun için de önemli ve indirebildikleri verileri yedeklemeleri doğru olacaktır.

Diğer yandan, eğer varsa hediye kartlarını kullanmaları gerekecektir. Aksi takdirde bu hediye kartlarını, Amazon hesaplarını sildikleri zaman kullanmaları mümkün olmayacaktır. Ancak şunu belirtmekte fayda var. Eğer kullanıcılar hediye kartlarını başka bir kişiye gönderdilerse, gönderdikleri kişiler bu hediye kartlarını kullanmaya devam edecektir. Yukarıda anlatmış olduğumuz açıklamalara dikkat ettikten sonra Amazon hesap silme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için de yazımızda anlattığımız yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Eğer Amazon hesabınızı tamamen silmek istiyorsanız içerisinde bulunan bilgilere bir daha ulaşmanız mümkün olmayabilir. Bu nedenle bu işlemi gerçekleştirmeden önce silmek istediğinizden emin olun. Daha sonrasında ise gerekli tedbirleri alıp silmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Amazon hesabı nasıl silinir rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de Amazon hesap silme hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.