Twitch Hesabı Silme Nasıl Yapılır?

Twitch, oyuncular ve e-spor hayranlarının tercih ettiği canlı yayın platformlarından biridir. Birçok insan oyun deneyimlerini, becerilerini, hatta günlük yaşamlarını Twitch kanalı ile aktarmaktadır. Gün geçtikçe yayıncı sayısı artmakta ve platform popüler hale gelmektedir. Tıpkı TikTok’ta canlı yayın açma işleminde olduğu gibi Twitch’te de kullanıcılar ne kadar yayın yaparlarsa popülerlik seviyeleri artıyor. Ancak bazı kullanıcılar, bu platform beklentilerini karşılamadığı için Twitch hesaplarını silmeyi düşünüyorlar. Peki Twitch hesabı silme nasıl yapılır?

Twitch kullanıcıları, çoğunlukla bu platformda yayın açıp oyun oynayan kişileri izlemeyi tercih ediyor. Özellikle de kullanıcılar tercihlerini, kendilerinin oynadığı oyunları ele alan yayınları izlemekten yana kullanıyorlar. Bazı kullanıcılar ise hiç bilgisayar oyunu oynamasalar dahi sadece eğlence amaçlı Twitch yayınlarına katılıyorlar.

Ancak günümüzde sosyal medya platformlarının kullanımı oldukça arttı. Bu durum da insanların sosyal aktivite oranında düşüş yaşattı. Tıpkı bilgisayar oyununu bağımlılık haline getiren kişiler gibi sosyal medya platformlarını da bağımlı olan kişiler yer almaya başladı.

Bu nedenle insanlar zamanlarını bilgisayar ya da telefon önünde geçirmemek için sosyal medya platformlarını silmeyi ya da devre dışı bırakmayı düşünebiliyor. Biz de bu yazımızda sosyal medya platformlarından biri olan Twitch hesabını nasıl sileceğiniz konusunda açıklamalar yapacağız.

Twitch Nedir?

En basit tanımıyla Twitch, kişilerin video oyunları oynama, izleme, canlı yayın açma gibi aktiviteleri gerçekleştirmesine izin veren bir akış platformudur. Bu platform 2011 yılından bu yana kullanıcılara hizmet vermektedir.

Başlangıçta Justin.tv internet sitesini kuran Justin Kan ve Emmett Shear, bu internet sitesinde canlı yayın açıp kişilerle sohbet etmişti. Ardından ise oyun tabanlı büyük bir kalabalık oluşmuştu. Bu kalabalık sayesinde platform Twitch Interactive olarak yeniden adlandırıldı ve Amazon bu platformu satın aldı.

Twitch platformu başlangıçta oyun yayınlarına odaklansa da artık canlı vlog, yemek, müzik yapan ve şarkı söyleyen kullanıcılar da yayıncı olarak yer alıyor. Bu da platformu daha popüler hale getiriyor. Çünkü ne kadar geniş kategorilerde içerikler olursa bu platforma gelecek kullanıcı sayısı da o kadar artmış oluyor.

Twitch platformunda en yaygın içerik video oyunudur. Kullanıcılar oyun oynayanları izleme, diğer izleyicilerle etkileşime geçme ve kendi oyunlarını kullanıcılara aktarma gibi birçok eylemi gerçekleştirme imkanına sahiptirler. Kullanıcıların oynamayı en çok tercih ettiği oyunların izlenme oranı da oldukça yüksektir.

Ayrıca yayın yapan kişiler; abone olanlar, bağış yapanlar ve hediye gönderenler sayesinde bu platformdan para da kazanmaktadır. Yayınlarına gelen abone, bağış ve hediye sayısı artış gösterdikçe yayıncılar daha çok para kazanır.

Twitch Hesabını Silmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Birçok sosyal medya platformunda olduğu gibi Twitch hesabınızı silerken dikkat etmeniz gereken noktalar var. Bunlardan ilki, hesabınızda yer alan bütün takipçilerinizin yok olmasıyla ilgilidir. Twitch hesabınızı sileceğiniz için ilgili hesabınızda yer alan takipçilerinizin de otomatik olarak yok olacağını bilerek bu işleme devam etmeniz gerekiyor.

Bu nedenle eğer yayıncıysanız, hesabınızı silmeden önce takipçilerinize hesabınızı sileceğinizi bildirmeniz gerekebilir. Eğer yeni bir hesap açmayı düşünüyorsanız da takipçilerinizi ve takip ettiklerinizi yedeklemeniz ya da takipçilerinizi yeni açacağınız hesaba yönlendirmeniz iyi olacaktır.

Twitch hesabınızı silmeden önce bilmeniz gereken diğer şey ise diğer hesaplarınızın bağlantısını kaldırmanız gerektiğidir. Eğer Twitch hesabınızda başka bir sosyal medya platformunuzun bağlantısı yer alıyorsa ilgili bağlantıyı silmeniz faydanıza olacaktır. Bu durum Xbox, Steam, PlayStation gibi oyun platformlarının bağlantıları için de geçerlidir.

Twitch hesabınızda yer alan diğer kişisel bilgilerinizi ve uygulama izinlerini de kaldırmanız yararlı olacaktır. Hesabınızı silseniz de devre dışı bıraksanız da ödeme bilgilerinizi kaldırmanız güvenlik açısından önemlidir. Her ne kadar hesap silme ya da dondurma sonrasında hesabınızın aktifliği gidecek olsa da ödeme bilgilerinizi garantiye almanız önem taşır.

Twitch hesabınızı silme işlemini gerçekleştirdiğinizde hesabınız hemen silinmeyecektir. Platform size 90 günlük bir süre verecektir. Bu süre içinde hesabınızı geri almanız mümkün olacaktır. Ancak 90 gün içinde hesabınızı kurtarmaya yönelik bir işlem gerçekleştirmezseniz Twitch hesabınız sonsuza dek silinecektir.

Bunun yanında, Twitch hesabınızı sildikten sonra kullanıcı adınız 6 ay boyunca askıda kalır. Bu süreç boyunca kimse sizin silmiş olduğunuz hesabınızdaki kullanıcı adınızı kullanamaz. Ancak 6 ay sonrasında kullanıcı adınız aktif hale gelir ve başkaları bu adı kullanabilir. Eğer bir başkası sizin kullanıcı adınızı almadıysa siz de eski kullanıcı adınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ayrıca Twitch hesabınızı silme ya da devre dışı bırakma işlemini mobil uygulama üzerinden yapmanız mümkün değildir. Bunun için tarayıcınızdan ya da bilgisayarınızdan Twitch’e girip işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Twitch Hesabını Dondurmakla Silmek Arasındaki Fark Nedir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi Twitch hesabınızı dondurduğunuz zaman bilgileriniz yok olmaz. Dilediğiniz zaman hesabınızı açıp kullanmaya devam edebilir durumda olursunuz. Ancak Twitch hesabınızı sildiğinizde, hesabınızın içindeki bütün bilgiler ve takipçileriniz yok olur. Bu da her şeye sıfırdan başlayacağınız anlamına gelmektedir.

Ancak şunu belirtmekte fayda var. Twitch hesabınızı dondurduğunuzda belirli bir süre olacaktır. Bu süre de 6 ay olarak ifade edilmektedir. Eğer 6 ay içinde devre dışı bıraktığınız Twitch hesabınızı aktif hale getirmezseniz hesabınız kalıcı olarak silinecektir.

Twitch hesabınızı sildiğinizde ise hesabınızın tamamen yok olması için 90 gün beklemeniz gerekecektir. Eğer bu 90 gün içinde kararınızı değiştirip hesabınızı kullanmaya devam etmek isterseniz, hesabınıza giriş yapmanız yeterli olacaktır.

Twitch Hesabı Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Yazımızda Twitch hesabını silmeden önce bilmeniz gerekenler ve hesap dondurmayla silme arasındaki farklar hakkında açıklama yapmış olduk. Bazı kullanıcılar sosyal medya hesaplarına ya da yayınlarına bir süre ara vermek istemektedir. Bu nedenle hesaplarını silmek yerine geçici olarak dondurmayı tercih ederler.

Twitch hesabınızı devre dışı bıraktığınızda hesabınız takipçileriniz tarafından görünmez hale gelecektir. Dolayısıyla hesabınız yokmuş gibi görünecektir. Ancak Twitch hesabınızı aktif hale getirdiğinizde görünür olmayan hesabınız artık aktifleşecektir. Şimdi Twitch hesabınızı nasıl devre dışı bırakacağınızla ilgili adımları anlatalım.

 • Öncelikle Twitch hesabınıza bilgisayarınızdan giriş yapın.
 • Ardından ekranın sağ üstünde yer alan profil simgenize tıklayın.
 • Karşınıza çıkan seçenekler arasından ‘Ayarlar’ bölümüne gidin.
Twitch Ayarlar Bölümü
 • Ayarlar ekranının en altına doğru ilerleyin. Ekranın altında ‘Twitch hesabını devre dışı bırakma’ adında bir başlık göreceksiniz. Bu yazının altında da ‘Hesabı devre dışı bırak’ şeklinde renkli bir yazı karşınıza çıkacak. Bu bağlantıya tıklayarak hesabınızı silme işlemine devam edin.
Twitch Hesabını Devre Dışı Bırakma
 • Hesabınızı devre dışı bırakma penceresinde ‘Hesabınızı neden devre dışı bıraktığınızı bize bildirin’ diye bir seçenek göreceksiniz. Eğer belirtmek istiyorsanız bu yazının yanındaki kutucuğa tıklayın ve nedeninizi yazın. Ancak bu işlemin isteğe bağlı olduğunu belirtmekte fayda var.
 • Son olarak ‘Hesabı devre dışı bırak’ butonuna tıklayın ve işleminizi tamamlayın.
Twitch Hesabını Devre Dışı Bırakma İşlemimi Tamamlama

Twitch Hesabı Silme Nasıl Yapılır?

Devre dışı bırakmanın yanı sıra Twitch hesabını silmek için farklı adımlar takip etmek gerekiyor. Daha önce de aktardığımız üzere bu işlem hesabınızın kalıcı olarak silinmesini sağlıyor. Bu nedenle hesabı silip silmemek adına daha önceden düşünmenizi öneriyoruz. Her ne kadar 90 günlük bir sürede geri dönüş imkanı sağlasa da silmek istediğinizden emin olmanızı tavsiye ederiz. Twitch hesabını silmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Bilgisayarınızdan Twitch hesabınıza giriş yapın.
 • Twitch’in hesap silme için hazırladığı yardım sayfasına ulaşın. Ekranın ortalarına doğru ilerlediğinizde mor renkle yazılı ‘Hesabı silme’ bağlantısıyla karşılaşacaksınız. Bu bağlantıya tıklayın. Bağlantıya tıkladıktan sonra Twitch hesabınıza yönlendirileceksiniz. Eğer bu işlemle uğraşmak istemiyorsanız tarayıcınızın arama çubuğu bölümüne ‘twitch.tv/user/delete-account‘ yazın.
 • Hesap silme penceresine geldiğinizde de tıpkı devre dışı bırakmada olduğu gibi, hesabınızı neden sildiğinize dair açıklama kutucuğu olacaktır. Eğer gerekli buluyorsanız bu kutucuğa Twitch hesabınızı neden sildiğinizi yazın.
 • Son olarak ‘Hesabı sil’ butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayın.
Twitch Hesabı Silme

Hesap Aktifleştirme Nasıl Yapılır?

Böylelikle yazımızda Twitch hesabınızı devre dışı bırakma ve silme hakkında açıklama yapmış olduk. Twitch hesabınızı devre dışı bıraktığınızda ve daha sonra açmak istediğinizde uygulamanız gerekenler de oldukça basittir. Şimdi Twitch hesabınızı aktifleştirmeyle ilgili adımları anlatalım.

 • Öncelikle bilgisayarınızdan Twitch’e giriş yapın.
 • Giriş yaptığınızda ekranınıza bir bildirim gelecektir. Bu bildirimde hesabınızı yeniden etkinleştirmek isteyip istemeyeceğinizle ilgili soru yer alacaktır. ‘Yeniden etkinleştir’ seçeneğine tıklayın.
 • Ardından ‘Devam’ seçeneğini işaretleyin.
 • Eğer fikrinizi değiştirirseniz çarpı simgesine tıklayarak aktif hale getirme işlemini sonlandırabilirsiniz.

Twitch Aboneliklerini İptal Etme

Eğer bir aboneliği iptal etmek için hesabınızı kapatmak istiyorsanız daha kolay bir yol bulunduğunu söyleyelim. Hesabınızı tamamen silmeden de abonelik iptali işlemini gerçekleştirmek mümkün. Ancak daha önce Twitch ve abonelik kavramını açıklamakta fayda var.

Bir yayıncının içeriğinden hoşlandıysanız belli bir miktar para bağışlama imkanınız oluyor. Twitch hesabınızda kanallara abone olduğunuzda reklamsız görüntüleme, adınızın yanında rozet ve platformun herhangi bir yerinde kullanacağınız özel ifadeler de hesabınıza tanımlanıyor. Ayrıca bu aboneliği bir başka izleyiciye hediye etme seçeneğiniz de mevcut.

Abonelikleri İptal Etme

Twitch üzerinden abone olduğunuz kanallar eskisi gibi ilginizi çekmiyorsa veya ödeme yapmak istemiyorsanız bu kanalların aboneliklerini iptal etmeniz gerekecektir. Bu işlem ise oldukça basittir.

 • Öncelikle bilgisayarınızdan Twitch’e giriş yapın.
 • Ardından sağ üstte yer alan profil simgenize tıklayın.
 • Sonra ise ‘Abonelikler’ yazısına girin.
 • Burada abone olduğunuz bütün kanalların bir listesini göreceksiniz. Abonelikten çıkmak istediğiniz kanalın yanındaki çark simgesine tıklayın.
 • Buradan ise ‘Aboneliği Yenileme’ yazısına basın. Bu işlem sonrasında ilgili kanal için aboneliğiniz son bulacaktır. İşlemin aynısını, abonelikten çıkmak istediğiniz bütün kanallar için uygulayın.

Twitch Hesabı Silme Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

Çoğu bilgisayar oyunu oynayan kişiler ve e-sporla ilgilenenler için Twitch platformu önem taşımaktadır. Çünkü kişiler bu platform üzerinden oynadıkları oyunu canlı olarak paylaşma imkanına sahiplerdir. Bunun sonucunda da yayıncıların takipçileri bu yayınları izleyip yayıncılara katkıda bulunmaktadır.

Ancak bazı Twitch kullanıcıları, Twitch hesaplarını kullanmaya ara vermek istemektedir. Ya da başka bir hesap açmak için var olan hesaplarını silmek ister. Sosyal medya kullanımına ara verme amacıyla da Twitch hesabını silmek isteyen kullanıcılar olmaktadır.

Bu durumda da kullanıcılar, Twitch hesaplarını nasıl devre dışı bırakacağı veya sileceğiyle ilgili bilgi sahibi olmak istemektedir. Biz de bu yazımızda Twitch hesabınızı silmeden önce bilmeniz gerekenler hakkında açıklama yaptık. Ayrıca Twitch hesabınızı devre dışı bırakma ve silmeyle ilgili adımları anlatmış olduk.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Twitch hesabı silme nasıl yapılır rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de Twitch hesabı silmeyle ilgili soru ve içeriğimiz ile ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.