Türkiye İçin 5G Tarihi: Resmi Açıklama Geldi

Dünyada hızla yayılan 5G bağlantı desteği akıl almaz hızlarda bir hizmet sunuyor. Ülkemizde de merakla beklenen hizmet için resmi açıklama bugün itibariyle geldi. Türkiye için 5G kullanma tarihi 2023 senesi gibi gözüküyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan tarafından yapılan açıklamaya göre; Türkiye’de ilk 5G bağlantı sinyali 2023 yılında vatandaşlara sunulacak. Ömer Fatih Sayan, bu tahminin bu kadar geç bir tarihi göstermesinin sebebi olarak birkaç unsura dikkat çekiyor; telefonların 5G ile uyumluluğu, vatandaşların 5G konusunda istekliliği, teknik yetersizlikler ve ticari istek.

Sayan, an itibariyle Türkiye’de kullanılan telefonların büyük bir çoğunluğunun 5G’ye uyumlu olmadığını belirtiyor. Bu sebeple 5G teknolojisi için doğru zamanın şu an olmadığını ifade ediyor. Ayrıca, vatandaşların da 5G hizmeti konusunda istekli olmasının önemini vurguluyor.

Bunlara ek olarak 5G hizmetinin en önemli gerekliliği tabii ki teknik ekipmanlar ve araçlar oluyor. Sayan bu konuda, 5G’ye yönelik çalışmaların en önemli önceliklerinden birisinin de şebekelerin yerlileştirilmesi olduğunu ifade ediyor.

Ayrıca, 2018 yılında kurulan Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi’nin gerçekleştirdiği “Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G” projesinin ilk demolarının mart ayı itibariyle tamamlandığını belirtiyor.

Türkiye 5G’ye 2023 Yılında Kavuşacak

5G teknolojisinde kullanılması amacıyla radyo, radyolink, çekirdek şebeke, şebeke yönetim sistemi vb. ürünlerin prototiplerinin hazırlandığı ifade ediliyor. Ayrıca, bu ürünlerin Ar-Ge süreçlerinin de hazır olduğu belirtiliyor.

Bakan Yardımcısı Sayan, bu ürünlerin tanıtımının ise 26 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleşeceğini söylüyor. Ürünlerin son halinin demolarının kamuoyu ile paylaşılacağı etkinliğin Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi ile birlikte düzenleneceğini de ekliyor.

Önümüzdeki süreçte ürün geliştirme çalışmalarının devam edeceği belirtiliyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayan, ürünlerin ticari şebekelerde kullanımı, testleri ve entegrasyonları için çalışmaya devam edeceklerini de ifade ediyor.

Sayan, 2022 yılında frekans ihalesini de tamamlayarak 2023 senesinde Türkiye’nin 5G hizmetiyle buluşacağını belirtiyor. Ayrıca, Türkiye’nin 5G’yi kullanan ilk ülkelerden olma hedefini de vurguluyor.

Tüm bu bilgiler ışığında Türkiye’nin 5G hizmetine kavuşması için biraz daha beklemesi gerekiyor diyebiliriz. Türkiye’nin 5G’yi ilk kullanan ülkelerin arasında yer alması hedefi ise oldukça iddialı. Çünkü, şu anda bile 166 adet 5G operatörü dünyanın çeşitli bölgelerinde aktif halde.

Peki, siz Türkiye için verilen 5G tarihi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce, Türkiye 5G’yi ilk kullanan ülkeler arasında yer alacak mı? 2023 tarihi bu hedef için uzak mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.