Charles Ranlett Flint Kimdir?

Dünyanın en eski, kurulduğu döneme dönüşümler sağlayan ve günümüz dijital teknolojilerinin yaratıcısı olan şirketleri pek çoğumuz es geçiyoruz. Dünyanın enleri arasında yer alan bu şirketleri ve tarihlerini biliyor musunuz? En büyük bilişim teknoloji şirketlerinden biri olan IBM de bunlar arasında. Çok uluslu teknoloji markası olan International Business Machines (IBM) şirketinin kurucusu ise Charles Ranlett Flint olarak ön plana çıkmaktadır. Peki Charles Ranlett Flint kimdir?

19. yüzyılın son çeyreğinde Charles Ranlet Flint’in tasarladığı tröst modeli, Amerikan sanayisinin önemli bir gücü olarak biliniyordu. Hatta bu sebeple ‘tröstlerin babası’ olarak anılmaktaydı. Tröst yaklaşımı ile dört şirket satın alarak eski adıyla CTR yani IBM şirketi kuruldu. Dönemin dönüşümünü sağlayan CTR, kurucusu Flint’in kariyerinde önemli bir yere sahip.

Amerikan iş insanı ve finans kapitalisti olarak da bilinen Charles Ranlett Flint kimdir diye merak ediyor olabilirsiniz. Bizler de bu içeriğimizde Charles Ranlet Flint’in ve IBM’in hikayesine değineceğiz. Aynı zamanda International Business Machines nedir bunu açıklayacağız. Peki IBM nasıl kuruldu? International Business Machines nedir? Eğer Charles Ranlett Flint ve IBM’in hikayesini merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘Charles Ranlett Flint Kimdir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

Charles Ranlett Flint Kimdir?

Charles Ranlett Flint, Amerikalı iş insanıdır. Daha önce ismi Computing Tabulating Recording Company olan International Business Machines’in (IBM) kurucusudur. Birçok alanda önemli başarılar elde etmiş olan Flint, daha sonraki süreçlerde bir lakap ile ön plana çıkmıştır. Bu lakabı ‘tröstlerin babası’dır. Tröst ise tekelci yönetim şekli demektir.

Bunun sebebi kurduğu ya da ortak olduğu şirketleri birleştirerek, şirketlerin güçlenmesini sağlamaktır. Peki IBM’in kurucusu olan Charles Ranlett Flint bunlar dışında kimdir? IBM nasıl kuruldu? Gelin bu soruların cevaplarına yakından bakalım.

Charles Ranlett Flint, 24 Ocak 1850 doğumludur. Amerika Birleşik Devletleri Thomaston’da dünyaya gelen Flint, 84 yaşında hayatını kaybetmiştir. Ölümü 26 Şubat 1934 yılında Washington, DC’de olmuştur. İki evlilik yapan Flint’in ilk eşi Emma Kate Simmons, 1926 yılında hayatını kaybetmiştir. Flint ikinci evliliğini ise tam bir yıl sonra 1927’de Charlotte Reeves ile yapmıştır.

Charles Ranlett Flint’in babası Benjamin Chapman’dir. Chapman, annesinin amcası tarafından evlatlık alınmıştır. Bu sebeple soyadı Flint olarak değişmiştir. Flint’in annesi Sarah Tobey ise 1853 yılında hayatını kaybetmiştir. Babası Chapman ise Tobey’in ölümünün ardından üç yıl sonra yeni bir evlilik yapmıştır.

Charles çocukluk dönemini Maine eyaletinde geçirmiştir. Babasının Chapman&Flint şirketinde ticaret işine başlamasıyla birlikte New York’a taşınmışlardır. Tıpkı birçok ailede olduğu gibi Flint’in ailesi de büyüyünce işlerin başına geçmesini istiyordu. Bu sebeple Flint’in ailesi, iyi bir eğitim alması için çaba gösterdi.

Charles Ranlett Flint, eğitimini komşu kasabasında bir yatılı okul olan Tpsham’da tamamlamıştır. Daha sonra ise Flint, o dönemin en iyi üniversitelerinden biri olan Brooklyn Politeknik Enstitüsü’nde eğitim almıştır. Mühendislik eğitimi alan Flint, 1868 yılında mezun olmuştur. Daha sonrasında ise iş hayatına atılmıştır.

Tüm bunlara ek olarak Flint, sporu seven bir kişiliğe sahipti. İlgilendiği sporlar yüzme, avlanma ve yelkencilik olarak ön plana çıkıyorlardı. Ayrıca Flint, Automobile Club of America’nın yedi kurucusu arasında yer alan isimlerden biriydi.

Flint’in Kariyeri

Eğitimini tamamlar tamamlamaz iş hayatına atılan Flint’in kariyeri ilk olarak babasının şirketinde başlamıştır. Flint, daha sonra ise bir nakliye şirketinde görev yapmıştır. 1876 yılına kadar hem babasının şirketinde hem de bir nakliye firmasında çalışan Flint, buradaki görevleri sırasında ticaret sektörünün detaylarını ve hususlarını öğrenmiştir. Aynı zamanda da lojistik alanında deneyimler elde etmiştir.

Ayrıca Flint, 1876 yılından 1879 yılına kadar olan üç yıllık süreç içerisinde New York eyaletinde Şili Konsolosu olarak görev yapmıştır. Hatta Flint, Nikaragua ve Kosta Rika Birleşik Devletler Başkonsolosu olarak da görev yapmıştır. Babasının şirketi Chapman&Flint’de görev yapan Charles Ranlett Flint, farklı alanda çeşitli yatırımlar yapmaktaydı. O dönemde iletişim ve teknoloji alanında imkanlar oldukça sınırlıydı.

Bu nedenle şirketleri birleştirmek yani tek bir merkezden yönetmek daha sağlıklıydı. Böylelikle 1982 yılında Flint, bünyesinde yer alan birkaç şirketi birleştirerek US Rubber şirketini kurdu. Ayrıca konsolosluk yaptığı yıllarda Latin Amerika ülkeleriyle bağlantılarını sağlam hale getirmesi, ticari alanda da etkili olmuştur. Hatta bu sayede 1893 yılında Brezilya donanma filosunu yenileme projesinde yer almıştır.

Diğer yandan 1890’larda çeşitli ortaklıklar kurmaya devam eden Flint’in ekonomik gücü daha da yükseldi. Güney ve Latin Amerika’dan milyon dolarlık siparişleri vardı. İş makineleri pazarına da giren Flint, kısa sürede satın aldığı ya da ortak olduğu şirketler sayesinde sanayi dalında da ismini sık sık söz ettirmiştir. Bunun yanında tasarlamış olduğu tröst modeli ile birlikte güç birliği sağlanmış ve ürün ve hizmet kaliteleri artış göstermişti. Söz konusu artışlar ile modelin başarısı farklı alanlara ve sektörlere genişletildi.

Charles Ranlett Flint

Charles Ranlett Flint, tröstleri hızlandırmaya devam etti. 1911 yılına gelindiğinde ise Flint’in müttefik bir konsolidasyon olarak tanımladığı bir ortaklık ve birleşme gerçekleşti. Tröstlerin içinde en önemlisi haline gelen CTR, dört şirketin satın alınması ile kuruldu. Böylece 1924 yılında CTR, IBM adını aldı. Günümüze kadar IBM ismi ile devam eden şirketin yönetim kurulunda yer alan Flint, emekli olduğu 1930 yılına kadar görev yaptı.

IBM’in Hikayesi

Tröstlerin babası olarak adlandırılan Charles Ranlett Flint için en önemli tröstlerden biri CTR oldu. Sanayi, ticaret ve daha birçok alanda elde ettiği başarılar ile ABD ekonomisi için önemli sonuçlar elde etti. Tasarladığı modelde tekelci yönetim anlayışını benimseyerek güçlendi. Nitekim 1911 yılına gelindiğinde satın aldığı dört şirketi birleştirerek CTR Co. adındaki şirketi kurdu.

Motor, ölçüm sistemleri, jeneratör üretimi ve yatırım alanlarında faaliyet gösteren dört şirket birleşti. Bu satın alma sonucunda CTR Co. yani Computin Tabulating Recording Company kuruldu. 1924 yılında ise şirket, IBM ismini aldı. Kısa süre içerisinde teknoloji sektöründe dünya devlerinden biri haline geldi.

IBM'in Hikayesi

CTR, bilgisayar ölçekleme sistemlerinin gelişiminde önemli bir rol oynamıştır. Ayrıca CTR, sağlık hizmetlerinde kullandığı özel bir sistem ile ilgili patent satın almıştır. Zaman içerisinde bilgisayar teknolojileri alanında birçok patent almaya da devam etmiştir. Böylelikle Charles Ranlett Flint’in asıl amacı sanayide önemli başarılara öncü olmaktır. Çünkü sanayinin her alanında kullanılabilecek en önemli buluş eş zamanlı olarak çalışacak bilgisayarlar olacaktır.

1888 yılında Alexander Dey tarafından icat edilen ilk çevirmeli kaydedici buluşu veri depolama teknolojilerinin önemli bir başlangıç sayfasını oluşturmuştur. Flint, Dey’in şirketini de satın almıştır. 1889 yılında Harlow Bundy’nin kurucusu olduğu dünyada ilk kayıt yapan şirket, Bundy Manufacturing Co.’da CTR tarafından satın alınmıştır. Aynı zamanda 1890 yılında CTR, Herman Hollerith’in çizelgeleme sisteminin de patentini satın almıştır. Böylelikle CTR, dönemin en büyük teknoloji tröstü olmuştur. Sonraki süreçte de CTR, Charles Flint’in öncülüğünde satın alımlara devam etmiştir.

International Business Machines (IBM) Nedir?

IBM, Amerika Birleşik Devletleri’nin çok uluslu teknoloji markasıdır. Dünyanın en eski ve en önemli markalarından biri olan IBM şirketinin merkezi Armonk, New York’dadır. Şirketin lakabı ‘Armonk Heykeli’ olarak bilinmektedir. Ayrıca IBM, 174 ülkede pazar payına sahiptir. Dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketlerinden birisi olan IBM, 16 Haziran 1911’de kurulmuştur. Kurucusu ise Charles Ranlett Flint’dir. Günümüzde IBM şirketinin CEO’su Arvind Krishna’dır.

1911 yılında motor, ölçüm sistemleri, jeneratör üretimi ve yatırım alanlarında faaliyette bulunan dört şirketi satın alan Charles Ranlett Flint, CTR yani Computing Tabulating Recording şirketini kurmuştur. Daha sonra şirket, 1924 yılında IBM yani International Business Machines ismini almıştır. CTR, bilgisayar teknolojileri alanında satın aldığı patent ve geliştirilen yeni teknolojileri ile bilinmektedir. Kısa bir sürede büyük bir güce ulaşan CTR, daha sonra çok sayıda yeniliğe öncülük yapmıştır.

International Business Machines (IBM) Nedir

1920 döneminde CTR, farklı sanayi alanlarında kullanıma sunulan bilgisayar destekli makineler için çizelgeler ve delikli kartlar üretmekte ve satmaktaydı. CTR şirketinin önemli bir büyüme elde ettiği dönemlerde Charles Flint’in sağ kolu olarak bilinen Thomas Watson da önemli rol oynamaktaydı. Satış ve pazarlama alanında deneyimi bulunmaktadır. Ayrıca Watson, kritik süreçleri başarıyla yönetmiştir. CTR şirketinin pazar gücünü arttırmasında önemli rol oynamıştır.

Günümüzde IBM, bilgisayar ve donanım üretimi, servis hizmetleri, sunucu servisleri, yazılım ve AR-GE alanlarında faaliyet göstermektedir. Ayrıca IBM, büyük bir araştırma kuruluşu olarak bilinmektedir. Yaklaşık 28 yıl boyunca üretilen yıllık patent rekorunu elinde bulundurmaktadır.

Aynı zamanda IBM icatları arasında ATM, sabit disk sürücüsü, ilişkisel veritabanı, SQL programlama dili, UPC barkodu bulunmaktadır. Diğer taraftan IBM, her yıl endüstri alanında bulut bilişim ve mobil teknoloji konferansı olan InterConnect’e ev sahipliği yapmaktadır.

Charles Ranlett Flint Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde International Business Machines (IBM) şirketinin kurucusu Charles Ranlett Flint’in hikayesine değindik. Aynı zamanda dünyanın en büyük bilişim teknoloji şirketlerinden olan IBM nasıl kuruldu ve IBM nedir sorularına cevap bulmaya çalıştık. 1911 yılında kurulan IBM, Charles Ranlett Flint’in tröst yaklaşımı sayesinde kurulmuş ve gelişim göstermiştir. Bu sebeple de dünyanın her yıl çok sayıda patent alabilen en büyük şirketlerinden birisi konumundadır.

Charles Ranlett Flint, 19 ve 20. yüzyıl girişim dünyasının en başarılı isimlerinden biri olarak anılmaktadır. 1911 yılında atılan çeşitli adımların ardından 1924 yılında IBM şirketini kurmuştur. 19. yüzyılın son çeyreklerinin önemli isimlerinden olan Flint;, ticaret, ulaşım ve çeşitli birçok alanda önemli başarılar kazanmıştır. Bu başarılarının en önemli adımlarından biri ise kurduğu ve ortak olduğu şirketleri birleştirmesidir. Böylece idari ve mali yapıları güçlendirmiştir. Bu yüzden de ‘tröstlerin babası’ lakabı ile anılmıştır.

Ancak şirketleri birleştirmek, aynı ya da farklı hizmetlerde olan şirketlerin bir araya gelerek tekel oluşturması sektörel rekabete zarar vermektedir. Diğer taraftan ise sağlanan güç birliği özellikle teknoloji olmak üzere diğer birçok alanda önemli yenilikleri beraberinde getirerek avantaj sağlamıştır.

Bunun en güzel örneklerinden biri de dört şirketi satın alarak daha sonradan isim değişikliğine giden IBM olmuştur. Tröst modeli ile ABD ekonomisi de önemli sonuçlar elde etmiştir. Böylece bir sektörde olumsuz giden işler diğer sektörlerden elde edilen kar sayesinde yapıyı güçlendirmeye devam etmektedir.

Charles Ranlett Flint’in bilgisayar teknolojileri açısından dünyaya kazandırdığı teknolojilerin önemini es geçemeyiz. Hatta dijital çağın başlamasının arka planında yer alan isimlerinden birinin de Flint olduğunu söylesek yanlış olmayacaktır.

Peki ya siz International Business Machines’ın kurucusu Charles Ranlett Flint hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizler de Charles Ranlett Flint hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.