Sundar Pichai: Alphabet ve Google

Sundar Pichai, tam adı Pichai Sundararajan, 12 Temmuz 1972 Hindistan’da doğdu. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleştiği için şimdilerde kendinden “ünlü Hindistan doğumlu Amerikalı” yönetici şeklinde bahsediliyor.

Sundar Pichai her gün duyduğumuz bir isim olmayabilir, ancak büyük olasılıkla CEO’su olduğu arama motorunu günde en az birkaç kez kullanıyoruz. Bu parlak girişimci, 2015’ten beri önde gelen internet devi Google’ın başında. Ancak zaten bu tarihten önce de Google için çalışıyordu.

Peki, Sundar Pichai teknoloji ve internet dünyasının en etkili insanlarından birisi nasıl oldu ve internet teknolojisinin büyümesi hakkında ne düşünüyor? Şimdi bu soruların yanıtını vereceğiz. Pichai’in ilham veren hayatına yakından bakalım.

Pichai’in Hindistan’da Geçen Çocukluğu

Pichai, Hindistan Madras’ta oldukça küçük ve hatta yoksulluk sınırında olan bir evde büyüdü. Çocukken, erkek kardeşiyle birlikte oldukça sıkışık olan evlerinin oturma odasında yattı. Ancak bu şartlarda yaşamalarını, her baba gibi Pichai’in babası da asla istemiyordu. Onların iyi bir eğitim ve öğrenim görmesi tek amacıydı. O sırada babaları da İngiliz çokuluslu GEC’de (General Electric Company) elektrik mühendisi olarak çalışıyordu.

Pichai’in tıpkı babası gibi erken yaşlarda teknolojiye büyük ilgisi vardı. Ailenin arabası ya da televizyonu yoktu. Pichai’in 12 yaşındayken evine getirilen ilk telefonla, Pichai’in bu dünyada büyük yer edeceğini babası anlamıştı. Özellikle telefon numaralarına özel bir ilgi duydu ve olağanüstü bir hafızası olduğunu kanıtladı.

Sundar Pichai’in Eğitimi ve Google Yolculuğu

1993’te Hindistan Teknoloji Enstitüsü Kharagpur’da metalurji diploması aldı. Ardından bir gümüş madalya ve Stanford Üniversitesi’nde okumak için burs kazandı. Burada mühendislik ve malzeme bilimi alanında yüksek lisans yaptı; 1995’te mezun oldu. Böylece Amerika Birleşik Devletleri’nde kalmaya karar verdi.

Daha sonra kendisine ailesi de dahil oldu. Kısa bir süre Applied Materials adlı yarı iletken malzeme tedarikçisi olan bir firmada çalıştı. 2002’de ise, Pennsylvania Üniversitesi Wharton Okulu’ndan MBA eğitimini tamamladı.

Yönetim danışmanlığı firması olan McKinsey & Co.’da kısa bir süre çalıştıktan sonra Pichai, 2004 yılında Google’da ürün yönetimi ve geliştirme başkanı olarak işe girdi. Google’a girdiği ilk zamanlar, Microsoft Internet Explorer ve Mozilla Firefox Web tarayıcılarını kullananların Google arama motoruna kolayca erişmelerini sağlayan Google Araç Çubuğu üzerinde çalıştı.

Sundar Pichai, sonraki birkaç yıl içinde Google‘ın 2008’de halka sunulan kendi tarayıcısı Chrome’un geliştirilmesinde doğrudan yer aldı. Aynı yıl, ürün geliştirmeden sorumlu başkan yardımcılığına terfi etti. Böylece çok daha aktif bir şekilde çalışmaya başladı. Bu başkan yardımcılığı, Google’a katkısı giderek büyüyecek olan ilk adımlardan biri oldu.

Sundar Pichai

Google ile Birlikte Giderek Yükselen Pichai

Sundar Pichai, Google’da 2012’de kıdemli başkan yardımcısıydı. Tam iki yıl aradan sonra hem Google hem de Android tabanlı telefonların ürün şefi oldu.

2014’te neredeyse her yerde Microsoft için olası bir CEO olarak lanse edildi. Fakat Google’da kalması için büyük finansal paketler devreye girdi. Ayrıca Google’ın 2014 yılında Nest Labs’i satın almak için yaptığı 3,2 milyar dolarlık anlaşmanın müzakeresine yardım ettiği biliniyordu. Her ne kadar haberler Pichai’in başka bir yere transfer olacağıyla ilgili olsa da bunun mümkün olmadığı yakın çevresi ve sıkı takipçileri için açıktı.

Bu nedenle, Google’ın kurucu ortakları Larry Page ve Sergey Brin, Ağustos 2015’te Alphabet Inc.’in kurulduğunu duyurduklarında özellikle sektördekiler için bu sürpriz olmadı. Pichai, bir yan kuruluş olarak yeniden düzenlenen Google’ın CEO’su oldu. Ayrıca Aralık 2019’da istifa eden Larry Page’in yerine Alphabet Inc. CEO’su olarak çalışmaya başladı.

Google ve Alphabet Inc.’deki Kariyeri

Pichai, Google’da ilk olarak Google Chrome ve Chrome OS’nin oluşturulması gibi Google büyük yazılım girişimlerinin geliştirilmesine başkanlık etmek üzere çalışmaya başladı. Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’e katıldıktan kısa bir süre sonra tam anlamıyla başarı merdivenlerini tırmanmaya başladı.

2012’de halka açılmadan önce Chrome OS ve Chromebook’u teknoloji devlerine gösterme görevi aldı. 2013 yılına kadar Android yazılımının geliştirilmesini denetledi. Google büyümeye ve genişlemeye devam ederken, Ağustos 2015’te artık şirketin CEO’su oldu.

Page ve Brin’in Google’ın yeni holding şirketi Alphabet Inc.’i kurduğu ekim ayından itibaren yeni görevini de üstlendi. 2014’te “Steve Ballmer” istifa ettiğinde, yeni Microsoft CEO’su için aday olduğu haberleri çıkmaya başladı. Bunun yerine, Hindistan doğumlu Amerikalı Satya Nadella, bu göreve seçildi. Sundar Pichai, Aralık 2019’da, Alphabet Inc.’in CEO’su oldu.

Birtakım Tartışmalar ve Eleştiriler

CEO olarak atanmasının ardından Pichai’in eleştirilerden uzak yaşaması da haliyle imkansız hale geldi. Birkaç profesyonel kararından dolayı eleştiri yağmuruna tutuldu. O sırada ABD Başkanı Donald Trump, Google’ın arama motorlarında demokratik-destekleyici bir söylem yürütmekle suçlandı. 2018’de, kendisinin ve çalışanlarının arama motorunu siyasi olarak etkilemediğine dair Amerika Birleşik Devletleri Kongre Komitesi’ne tanıklık etmek zorunda kaldı.

2017’de, şirketin çeşitlilik politikalarını eleştiren bir manifesto yazdığı için bir Google çalışanını kovduğunda da yine eleştiri oklarına maruz kaldı. Bu çalışan, “erkeklerin ve kadınların farklılıklar gösterdiğini ve bu farklılıklar kadınların teknoloji ve liderlikte eşit olmadığını” ifade etti.

Pichai, erkeklerin şirket için daha üstün bir seviyede çalışmak için biyolojik olarak daha ileri düzeyde olduklarını öne süren çalışanı görevden aldı. Konuyla ilgili yaptığı açıklamada bu görüşün rahatsız edici olduğunu belirtti. Ayrıca doğru olmadığı konusunda da açıklama yaptı.

Pichai’in Gençlere Bakışı

Pichai’in, birçok yüksek mevkideki insan gibi gençlere büyük umutla baktığı biliniyor. Daha önceki röportajlarında da bu umudu gösteren sözler sarf etti. Sundar Pichai’nin 2020 yılında yaptığı bir röportajda gençlere ilham vermek için söyledikleri ise şu şekilde:

“Teknolojiye fazla erişimim olmadan büyüdüm. İlk telefonumuzu on yaşıma kadar alamadık. Amerika’ya yüksek lisans için gelene kadar düzenli olarak bilgisayara erişimim yoktu. Nihayet bir tane televizyon aldığımızda, sadece bir kanal vardı.

Buna karşılık siz bilgisayarlarla büyüdünüz. Muhtemelen teknolojiyle ilgili sizi hayal kırıklığına uğratan ve sabırsızlandıran şeyler vardır. Bu sabırsızlığı kaybetmeyin. Bir sonraki teknoloji devrimini yaratacak ve benim neslimin asla hayal bile edemeyeceği şeyleri inşa etmenizi sağlayacak.

Tam olarak nasıl olduğunu bilmesen bile, dünyayı kendi yolunda daha iyi hale getireceksin. Önemli olan, sevdiğiniz şeyi bulabilmeniz için açık fikirli olmaktır. Bu yüzden, sizi dünyadaki her şeyden daha çok heyecanlandıran şeyi bulmak için zaman ayırın. Ailenizin yapmanızı istediği şeyi değil. Ya da tüm arkadaşlarının yaptığı şeyi değil. Ya da toplumun sizden beklediği şeyi değil.

Babam, Stanford’a gidebilmem için Amerika Birleşik Devletleri uçak biletime bir yıllık maaşını harcadı. İlk defa uçağa binmiştim. Amerika çok pahalıydı. Eve bir telefon görüşmesinin dakikası 2 dolardan fazlaydı ve bir sırt çantası babamın Hindistan’daki aylık maaşına eşitti. Beni bu şartlardan şimdiki şartlara getiren tek şey -şans dışında- teknolojiye olan derin tutkum ve açık fikirliliğimdi.

Açık olun, sabırsız olun, umutlu olun. Bunu yapabilirseniz, tarih sizi kaybettiklerinizle değil, değiştirdikleriniz ile hatırlayacaktır. Her şeyi değiştirme şansınız var. Ve her şeyi başaracağınız konusunda da iyimserim.”

Sundar Pichai

“Mükemmel” Bir CEO: Sundar Pichai

Sundar Pichai, Google’ın ünlü arama araç çubuğunun arkasındaki en büyük beyinlerden biri oldu. Araç çubuğu, kullanıcı aramalarında büyük bir artışa neden oldu. Daha sonra Google Chrome ile bir araya getirdiler. Chrome daha sonra Pichai sayesinde dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısı haline geldi.

Ayrıca Pichai, Google Gear ve Google Pack gibi diğer Google ürünlerine de büyük katkı sağladı. Ruba Inc.’in Danışma Kurulu’nda yer alıyor. Ayrıca 2011’den 2013’e kadar Jiva Software’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptı.

Sundar Pichai

Sundar Pichai’nin 2020 verilerine göre, tahmini net mal varlığı 600 milyon dolar civarında. Dünyanın en yüksek maaşlı yöneticileri arasında yer alıyor. Pichai’in yolculuğu birçok insan için bir ilham kaynağı oldu. Hindistan’da mütevazı bir ailede yetiştirilmekten dünyanın en büyük şirketlerinden birinin CEO’su olmaya kadar sıkı çalışmanın ve samimiyetin en doğru örneklerinden biridir.

Bir konuşmasında; “Hayatımda şimdi de günümüz dünyasına göre büyük bir sadelik var. Ben mütevazı bir evde büyüdüm. Bu evi diğer kiracılarla paylaşmak zorundaydık. Salonda kardeşimle birlikte uyurduk. Ben büyürken kuraklık vardı ve herkes çok endişeliydi. Bu çocukluğumda beni öyle çok etkiledi ki şimdi bile yatağımın başında bir bardak su olmadan uyuyamıyorum.” sözlerini dile getirdi. Pichai, sahip olduğu başarı ve şöhrete rağmen, hâlâ mütevazı ve köklerine bağlı kaldığı apaçık ortadadır.

Anjali Pichai ile Evliliği ve Çocukları

Pichai, Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nde tanışıp flört etmeye başladıktan sonra “Anjali Pichai” ile evlendi. Yine Pichai’nin yaptığı röportajlardan birinde, eşinin kimya mühendisi olduğunu söylüyor. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleştikten kısa bir süre sonra da eşinin kendisine katıldığını belirtiyor. Daha sonra Pichai, birlikte mutlu bir hayatları olduğunu da ekliyor.

Sundar, Stanford’da okumak için ABD’ye taşındığında, Anjali Hindistan’da kaldı. Çift, uluslararası aramaları yüksek masrafından dolayı karşılayamıyorlardı. Bundan dolayı uzun aylar boyunca hiç konuşmadıkları birbirlerinden haber almadıkları zor zamanlar atlattıklarını söylüyorlar. Çiftin şimdi Kavya Pichai adında bir oğlu ve Kiran Pichai adında bir genç kızı var.

Sudar, büyük rakipler Twitter ve Yahoo’dan zamanında çok kazançlı teklifler aldığında onu şirkette kalmaya karısı ikna etti. Bu nedenle Pichai’in Google’daki başarılarının artmasını sağlayan karısına çok güvendiği tüm çevresi tarafından biliniyor.

Anjali Pichai ve Sundar Pichai
Anjali Pichai ve Sundar Pichai

Özet

Hindistan doğumlu Pichai, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google’ın başına kendi emekleri sayesinde geldi. Pichai, mezuniyetinden sonra kariyerinde büyük adımlar attı. Çalışkanlığı, kendisini çalıştığı tüm şirketlerde ön plana çıkarttı. Bu durum Google’da da aynı şekilde işledi.

Pichai, Google’da ilk olarak ürün geliştirmeden sorumlu yönetici olarak işe başladı. Daha sonra burada gösterdiği özveri, kendisinin hızla yükselmesini sağladı. Şirket içerisinde yapılan birçok başarılı projede imzası yer alıyor. Bundan dolayı aslında Pichai’nin, Google’da üst düzey mevkilere geleceği belliydi.

Google’da çalışırken başka şirketlerden daha üst pozisyonlar için teklifler aldı. Fakat kendisi, kariyerini Google’da sürdürmeye karar verdi. Çünkü Google’da işe girdiği günden beri burada büyük bir çaba göstermişti. Bu durum da aslında kendisi ve Google arasında güçlü bir bağ kurulmasına yol açtı. Tabii ki Google’dan ayrılmamasının sebeplerinden birisi de eşinin, onu Google’da devam etmeye ikna etmesi olmuştu.

Başarılı yönetici, günümüzde hâlâ Google’ın CEO’luğunu yürütmeye devam ediyor. Pichai, bu görevde aldığı maaş ile gündeme çok fazla geliyor. Çünkü Pichai, en çok maaş alan üst düzey yöneticilerden birisi olarak biliniyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Editör, haberci, programcı. Gazetecilik mezunu, İletişim Bilimleri master’ı yaptı. Gözünü akademik kariyere dikti ve fakat bu hayalini gerçekleştiremedi. Yirmili yaşlarını gururla NTV’de bitirdi. Daha sonra başka ülkeye göçtü. Kitap editörlüğü ve çiçek yetiştiriciliği yapıyor. Teknoloji haberleri yazmayı seviyor.