Ana Sayfa > Kimdir? > Steve Jobs Kimdir?

Steve Jobs Kimdir?

Steve Jobs, çoğu insanın hayatında bir defa bile olsa adını duyduğu birisidir. Peki Steve Jobs kimdir? Steven Paul Jobs, 24 Şubat 1955 California doğumlu, Amerikalı girişimci ve tasarımcıdır. Apple Computers’ın kurucularından biridir. Suriye asıllı bir baba ile Amerikalı bir annenin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Daha sonra California’dan bir aile tarafından evlat edinilmiştir.

Çocukluk Dönemi ve Eğitim Hayatı

Steve Jobs’un çocukluk fotoğrafları.

Jobs’un babası (biyolojik olmayan), evlat edinen Paul Jobs, bir sahil güvenlik teknisyeniydi. Oğlu Steve’e mekanik sevgisini aktarmak için garajlarında bir tezgah yaptı. Jobs, elektronikle ilgilenmeye başlamıştı ve mahallelerinde yaşayan mühendislerle arkadaş olmuştu. Bu sırada henüz 10 yaşındaydı ve kendi yaşıtlarıyla arkadaşlık kurmakta güçlük çeken bir çocuktu.

Jobs, eğitim hayatına California’da yerel bir okula giderek başladı. Geleneksel sınıf işleyişinde zorlanıyordu. Otorite figürüne direnme eğilimi içerisindeydi. Yaptığı yanlış davranışlar yüzünden birkaç kez okuldan uzaklaştırıldı. Dördüncü sınıf öğretmeni ona ders çalışması için para teklif ediyordu. Yalnızca bu şekilde hırslanıyordu. O yıl kendisini çok geliştirdi ve öğretmenleri, ilkokulu atlayıp ortaokula geçmesi gerektiğini düşündüler. Fakat ailesi bu teklifi reddetti.

Lisede Homestead Lisesi’ne gitti. Burada birlikte Apple Computers’ı kuracağı Steve Wozniak ile tanıştı.Daha sonra ise 1972 yılında Portland, Oregon’da bulunan Reed College’a gitti. Reed College’a gittiği dönemde, kendisini çok etkileyen bir kaligrafi kursuna katıldı. Daha sonra, bu kursun Apple’ın orantılı olarak aralıklı yazı tiplerinde ve çoklu yazı tiplerinde etkisinin olduğunu söyledi.

1974 yılında Jobs, manevi aydınlanma arayışı içerisinde Daniel Kottke ile birlikte Hindistan’a gitti. Orada birkaç ay geçirdi ve Zen Budizmi ile ilgilendi. Bu sırada, farklı ilaçlar denedi. Daha sonra, bu karşı-kültür deneyimlerinin iş hayatında kendisine geniş bir perspektif kazandırmada etkili olduğunu da söyledi.

FBI raporlarına göre üniversitedeyken Marihuana ve Liserjik Asit Dietilamid, kısaca LSD kullanmış. Bu konu için daha sonra bir muhabire hayatında yaptığı en önemli iki veya üç şeyden birinin LSD almak olduğunu söyledi.

İş Hayatı ve Apple’ın Kurulması

Steve Jobs ve Steve Wozniak

Jobs’un ilk gerçek bilgisayar işi Atari Inc.’de tasarımcı olarak çalışmaktı. Burada Wozniak ile birlikte çalıştılar. 1974 yılında ise Jobs ve Wozniak iş hayatına atıldı. Pahalı olan uzun mesafe görüşmelerini bedava yapabilmek adına “blue box” üretmeye başladılar.

1976 yılına gelindiğinde ise Jobs ve Wozniak, Jobs’un ailesinin garajında Apple Computers Co.’yu kurdular. “Steve Jobs kimdir” sorusunun bilinen en yaygın cevabı işte budur: Apple’ın kurucu ortağı. Bu sırada Jobs henüz 21, Wozniak ise 26 yaşındaydı. Apple ismine; Jobs’un Wozniak’a Oregon’daki All One Farm topluluğunda, çiftliğin elma bahçesinde geçirdiği zamanlardan bahsederken ikisi birlikte karar verdiler.

Apple I

Piyasaya sürdükleri ilk ürün Apple I ev bilgisayarıydı. Bilgisayar perakendecisi olan Paul Terrel, tanesini 500$’dan 50 adet Apple I satın aldı. Toplamda ise yaklaşık 200 adet Apple I üretildi.

İlerleyen zamanda Apple bilgisayarlar, ev bilgisayarı pazarında önemli bir yere gelmeye başladı. Apple gittikçe hızlanarak gelişiyordu. 1977’de Jobs ve Wozniak, West Coast Bilgisayar Fuarı’nda Apple II’yi tanıttılar. Apple II, Apple Computer’ın satılan ilk tüketici ürünüdür. Aynı zamanda Apple II, dünyada seri üretilen ilk mikrobilgisayarlardan birisi oldu.

Steve Jobs ve Steve Wozniak

Steve Jobs kimdir? sorusunun popüler yanıtlardan bir tanesi de Macintosh’un tasarımcısı olmasıdır. 1984 yılında Jobs, ilk Macintosh’u tasarladı. Bu adım, ev bilgisayarlarında önemli bir kilometre taşı olmuştu. Aynı zamanda Macintosh, bir grafik kullanıcı arabirimi kullanan ticari açıdan başarılı olan ilk ev bilgisayarıydı.

Apple başarılı bir şekilde ilerlemeye devam ederken Jobs ve diğer çalışanlar arasında anlaşmazlıklar başlamıştı. 1985 yılında Jobs, yönetim görevinden uzaklaştırıldı. Daha sonra ise istifa etti ve Apple’dan ayrıldı. Daha sonra, dönüp baktığında Apple’dan ayrılması hakkında; başına gelen en iyi şeylerden birinin bu olduğunu söyledi.

Apple’dan Ayrıldıktan Sonraki İş Hayatı

Jobs, Apple’dan ayrıldıktan sonra NeXT’i kurdu.

Apple’dan ayrılan Jobs, NeXT bilgisayarları kurdu. NeXT bilgisayarlar ise hiçbir zaman tam anlamıyla başarılı olamadı ve toplu satışlar yapamadı. Daha sonra 1990’larda ise Apple Store’da ve iTunes’de kullanılan WebObjects’de NeXT’in bir yazılımı kullanıldı. 1996’ya gelindiğinde ise Apple, NeXT’i satın aldı. Bu satın alma 429 milyon dolara mal oldu. Bu durum Jobs’un Apple’a geri dönmesini sağladı.

Apple’a geri dönmesine geçmeden önce Jobs’un Apple’dan ayrıyken giriştiği bir başka işten de bahsetmek gerekir. 1986 yılında Jobs ve Edwin Catmull, bir animasyon film şirketi olan Pixar’ı kurdu. Şirketi, Lucasfilm’in bilgisayar grafikleri bölümü üzerine kurdular. Şirket patlama yapan birçok iş yaptı ve bu işler Jobs’a saygı ve başarı getirdi.

Jobs’un Apple’a Dönüşü

Jobs, 1997’de Apple’a geri döndü.

Apple’ın 1996’da NeXT’i 429 milyon dolara satın almasının bir sonucu olarak Jobs Apple’a döndü. 1997 yılında ise Apple’ın geçici CEO’su Steve Jobs seçildi.

Apple, NeXT’i satın aldıktan sonra NeXT’in birçok teknolojisini Apple ürünleri üzerinde de kullanmaya başladı. MacOS X’in yazılması da NeXTSTEP’in geliştirilmesiyle olmuştur. Jobs’un yönetiminde olan Apple, iMac’in piyasaya sunulmasıyla beraber satışlarında çok ciddi bir artış yaşadı.

“Steve Jobs kimdir” sorusunun başka bir popüler cevabı ise Apple’ın CEO’su olmasıdır. Jobs’un Apple’da CEO’luk yaparken kazandığı başka bir şey daha vardı: “En Düşük Maaşlı CEO” unvanı. Bu unvan Guiness Dünya Rekorlar listesinde yer alıyor.

Apple’ın işleri iyi gidiyordu ve büyük bir yükseliş yaşanıyordu. Bu dönemde, 1999 yılında Jobs’a şirket tarafından sınırlı hisselerden pay verildi.

Steve Jobs’un Sağlık Sorunları ve Apple’dan Ayrılışı

Jobs’a kanser teşhisi konmuştu.

2003 yılında, hala Apple’ın CEO’su iken Jobs’a kanser teşhisi konuldu. Jobs’un pankreasında kanserli bir tümör vardı. 9 ay boyunca tıbbi müdahaleye direnerek alternatif tıbba yöneldi. Bu tercihi için bir Harvard araştırmacısı, Jobs’un gereksiz yere erken ölüme yol açtığını söylüyor.

2004 yılında tümörü başarıyla çıkardığı bilinen bir operasyon geçirdi. Bu sırada Jobs’un yokluğunda şirketi ise Tim Cook yönetiyordu. 2006 yılında kanseri geri dönmüştü. İlerleyen yıllarda ise sağlığı pek iyiye gitmedi. Jobs’un sağlık durumu kötüye giderken Apple’ın işleri ise gayet iyiye gidiyordu. 2009 yılında altı aylık bir izne ayrıldı ve sağlığına odaklanmaya çalıştı. Bu sırada Jobs’un yokluğunda CEO olarak görev yapan Tim Cook, yine Apple’ın CEO’su oldu.

2009 yılında Jobs’a başarılı bir karaciğer nakli gerçekleştirildi. Operasyon için Tim Cook, Jobs’a karaciğerinin bir kısmını vermeyi teklif etmişti. Fakat Jobs bunu kabul etmedi. Operasyondan sonra ise Jobs, işe geri döndü. 2011 yılının Ocak ayında Apple, Jobs’a tıbbi izin verdiğini açıkladı. Jobs, bu iznin sağlığına odaklanabilmesi için verildiğini belirtti.

24 Ağustos 2011’de Jobs, Apple’ın CEO’su olarak istifa etti. Yönetim kuruluna, CEO görevini ve beklentileri karşılayamayacağı gün geldiğinde işi ilk bitirenin kendisi olacağını ve maalesef o günün geldiğini yazdı. CEO görevinden istifa ettikten sonra Jobs, yönetim kurulu başkanı oldu. CEO halefi olarak ise Tim Cook’u seçti.

Steve Jobs’un Ölümü

2011 yılında Steve Jobs vefat etti.

5 Ekim 2011’de pankreasında olan rahatsızlığa bağlı olarak solunum durması sonucu ile vefat etti. 7 Ekim 2011’de özel bir cenaze törene düzenlendi ve ayrıntıları ailesine saygıdan ötürü kamuoyuna açıklanmadı.

Steve Jobs’un vefatından ötürü, Apple ve Microsoft’un genel merkezlerinde bayraklar yarıya çekildi. Tüm Disney tesislerinde de 6-12 Ekim 2011 tarihleri arasında bayraklar yarıya çekildi.

19 Ekim 2011’de Apple çalışanları tarafından Cupertino’da bulunan Apple kampüsünde özel bir anma töreni düzenlendi. Apple’ın bazı mağazaları çalışanlarının törene katılabilmesi için bir süre mağazaları kapattı.

Jerry Brown (California Valisi), 16 Ekim 2011 Pazar gününü “Steve Jobs Günü” ilan etti. O gün için Stanford Üniversitesi’nde bir anma töreni düzenlendi. Törene sadece davetliler katılabiliyordu. Törendeki her katılımcıya Jobs’tan bir veda hediyesi verildi. Bu hediye kahverengi bir kutuydu. Kutuda ise Paramahansa Yogananda’nın Autobiography of a Yogi (Bir Yogi’nin Otobiyografisi) eserinin bir kopyası bulunuyordu.

Steve Jobs’un Aldığı Ödüller

 • 1985 yılında Ulusal Teknoloji ve Yenilik Madalyası
 • 1987 yılında 35 Yaş ve Altı Bir Kişi Tarafından Üstün Kamu Hizmeti Ödülü
 • 2001 yılında Amerikan Yapımcılar Birliği Vanguard Ödülü
 • 2007 yılında İş Dünyasındaki En Güçlü Kişi seçildi – (Fortune Dergisi tarafından)
 • 2007 yılında California Onur Listesi’ne eklendi.
 • 2009 yılında On Yılın CEO’su seçildi – (Fortune Dergisi tarafından)
 • 2010 yılında Dünyanın En Güçlü İnsanları listesinde 17. Kişi seçildi – (Forbes tarafından)
 • 2010 yılında Yılın Kişisi seçildi – (Financial Times tarafından)
 • 2011 yılında Bravo Otto İnternet Yıldızı Ödülü
 • 2012 yılında Zamanın En Müthiş Girişimcisi – (Fortune Dergisi tarafından)
 • 2012 Grammy Trustess Ödülü

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.