Tim Cook Kimdir? Apple CEO’sunun Hayat Hikayesi

Apple, dünyada en çok tercih edilen teknoloji ürünlerini üreten şirketlerin başında geliyor. Peki sizce Apple nasıl yönetiliyor? Apple CEO’su Tim Cook kimdir? Sizler de bu konuları merak ediyorsanız Tim Cook hakkında hazırladığımız bu yazımız tam size göre!

Tim Cook Kimdir?

Tim Cook, 1 Kasım 1960 tarihinde Amerika’da doğdu. Cook’un babası limanda, annesi ise bir eczanede çalışıyordu. Ayrıca kendisinin iki erkek kardeşi var.

Cook, 1978 yılında Robertsdale Lisesi’nden mezun oldu. Tim Cook ardından Auburn Üniversitesi Endüstri Mühendisliği eğitimi almaya başladı. Üniversiteden 1982 yılında mezun olan Cook, 1988 yılında Duke Üniversitesi’nde işletme üzerine yüksek lisans yani MBA eğitimi aldı.

Tim Cook, çok başarılı bir öğrenciydi. Öyle ki hem liseyi hem de yüksek lisansını yüksek dereceyle bitirdi. Cook’un başarılı eğitim hayatı, kariyer basamaklarını hızlıca çıkmasına oldukça fayda sağladı.

Cook, yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra bilgisayar teknolojileri üzerine çalışmak istediğine karar verdi. Bu kapsamda ilk olarak IBM’de, bilgisayarların Kuzey Amerika’daki lojistiğinden sorumlu kişi olarak çalıştı.

Cook, o kadar başarılıydı ki kısa sürede sadece lojistikten değil üretimden de sorumlu oldu.

Tim Cook Kimdir

Tim Cook, yaklaşık 12 yıl IBM’de çalıştıktan sonra kariyerinde bir değişiklik yapmaya karar verdi. Bu kapsamda da 1994 yılında Intelligent Electronics’te COO yani işletme şefi olarak çalışmaya başladı. Ancak buradaki kariyeri pek uzun sürmedi.

Cook, 3 yıl Intelligent Electronics’te çalıştıktan sonra 1997 yılında Compaq Computer Corporation’da çalışmaya başladı. Cook burada, ürünleri tedarik etme ve yönetmekten sorumluydu.

Fakat burası da kendisi için uygun bir yer değildi. Tim Cook bunu kısa bir sürede fark etti ve 6 ay sonra buradaki işinden de ayrıldı.

1998 yılı Tim Cook’un hayatının dönüm noktası diyebiliriz. Çünkü bu yılda Steve Jobs, Cook’a Apple’da iş teklif etti. Böylece Apple’ı dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi haline getirecek Cook’un, Apple macerası başlamış oldu.

Tim Cook doğa yürüyüşü ve jimnastik yapmaktan hoşlandığını belirtiyor. Cook’un spora olan tutkusu iş hayatıyla birleşmiş diyebiliriz. Çünkü Cook, Nike’ın yönetim kurulunda da görev yapıyor.

Tim Cook ve Apple

Cook, Apple’da ilk olarak Uluslararası Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı. İlk iş olarak Apple’ın mevcut depo sayısını azalttı. Şirketin kar marjı böylece kısa sürede artmış oldu.

Cook’un yaptıkları Apple yönetiminden takdir topladı. Öyle ki Cook, Apple içinde kısa sürede yükseldi. 2007 yılında ise Cook artık şirkette COO olarak görev yapmaya başlamıştı.

Cook’un ticari zekası Apple’ın yükselmesini sağlamıştı. Apple’ın gelirleri, Tim Cook işe girdikten sonra çok fazla artmıştı. Bu yüzden Cook’un Steve Jobs’tan sonra Apple’ın CEO’su olacağına kesin gözüyle bakılıyordu.

Kanser olan Jobs’un tedavi sürecinde Apple’ın CEO’luk görevini de Cook üstleniyordu.

Tim Cook ve Apple

2009 yılına gelindiğinde Jobs’un hastalığı iyice ilerlemişti. Jobs, tedavisi için 6 ay süreyle izne ayrıldı. Apple yönetimi de CEO olarak Cook’un devam etmesine karar verdi. Cook, Jobs yokken gayet iyi işler çıkartmıştı.

Jobs 2011 yılında 3. kez tedavisi için izne ayrıldı. Apple yönetimi Cook’un CEO’luk performansından memnun kalmış olacak ki Jobs yine izne ayrıldığında Apple CEO’luğuna Cook getirildi.

Bir süre CEO Cook olarak gözükse de kararları Jobs almaya devam etti. Ancak bir süre sonra Jobs’un hastalığı ilerledi ve görevi tamamen bırakmak zorunda kaldı.

Apple CEO’luğu 2011’de Başladı

Apple yönetimi, Jobs’un görevi bırakmasının ardından Ağustos 2011’de Tim Cook’un yeni Apple CEO’su olduğunu açıkladı.

Cook, CEO’luk görevine getirildikten sonra yönetimde büyük değişiklikler yaptı. 2012 yılında Apple yönetiminin neredeyse hepsi değişti.

Bu değişiklik ilk başta çok tepki görmüştü. Ancak Apple’ın gelirleri beklenenden az şekilde büyümeye başlamıştı. Bu yüzden Cook, böyle bir değişikliğin olması gerektiğini savunuyordu.

Nitekim Cook haklı çıktı diyebiliriz. Yönetim değişikliğinin ardından Apple’ın gelirleri tekrardan beklenen seviyelere çıkmıştı. Bunun dışında yeni yönetimle birlikte Apple’ın bazı politikaları değişmişti.

Apple Park

Önceleri sadece belirli alanlarda hizmet vermeye odaklanan Apple, değişen yönetim kuruluyla birlikte birçok şirketi bünyesine kattı. Böylece şirketin hizmet verdiği alanlar büyüdü.

Bunun dışında Apple, sadece belirli kategorilerde cihaz üretmeyi hedefliyordu. Ancak değişen yönetim kurulu, şirkete yeni bir vizyon kazandırdı ve şirketin üretim yaptığı kategori sayısı arttı.

Steve Jobs, oldukça başarılı bir iş insanıydı. Apple’a çok katkıda bulunduğuna şüphe yok. Ancak Cook da Apple için azımsanmayacak derecede önemli işlere imza attı. Cook, Apple’daki çalışmaları sayesinde birçok kez yılın en başarılı iş insanı, en iyi lider gibi ödüller aldı.

Tim Cook, hala Apple’daki görevine devam etmektedir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.