SSD Hız Testi Nasıl Yapılır?

Katı hal sürücüsü olarak geçen SSD, günümüzde en çok kullanılan depolama aygıtlarının başında gelmektedir. Güncel teknolojiler sayesinde yüksek hız değerlerine ulaşan SSD’ler, bilgisayarlar başta olmak üzere çeşitli teknolojik cihazlarda kullanılıyorlar. Bilgisayar kullanıcıları, kullanmış oldukları SSD’lerin performanslarını ölçmek isteyebiliyorlar. Bu noktada birçok kişi, SSD hız testi nasıl yapılır diye merak etmektedir.

Günümüzde SSD’lerin performansını ölçmek oldukça kolay. Çünkü üçüncü taraf yazılım geliştiricileri, SSD hızlarını ölçen çeşitli yazılımlar geliştiriyorlar. Böylece bu yazılımlar üzerinden SSD’lerin hız değerlerini test etmek oldukça kolay. Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi SSD hız testi yazılımlarından bahsedeceğiz.

SSD Hız Testi Nedir?

Depolama araçları, bilgisayarların en önemli donanımlarının başında gelmektedirler. Bu donanımlar sayesinde teknoloji kullanıcıları, başta işletim sistemleri olmak üzere tüm verilerini depolayabilmektedirler. Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının çoğunluğu, depolama aygıtı kısmında SSD modellerini kullanmayı tercih ediyorlar. Çünkü yüksek hız değerlerine ulaşabilen SSD’ler, bilgisayarların performansını önemli ölçüde arttırıyor.

Depolama aygıtlarının okuma ve yazma hız değerleri, bilgisayarın hızını doğrudan etkilemektedir. Eski nesil depolama aygıtı olan HDD’lerde okuma ve yazma değerleri çok düşüktü. Bunun sonucunda teknoloji üreticileri, yenil nesil teknolojilerle geliştirilen SSD modellerini piyasaya sürdüler. HDD’lere oranla çok yüksek okuma ve yazma değerlerine sahip olan SSD’ler başta bilgisayarlar olmak üzere kullanıldıkları teknolojik cihazların hızını önemli ölçüde geliştirdiler.

SSD’lerin hız değerleri, üreticilerinden sahip oldukları teknolojilere kadar birçok etkene bağlı olarak değişiklik göstermektedirler. Bilgisayarının hızında düşüş yaşayan kişiler, bu noktada ilk olarak SSD’lerinin hızını ölçmek istemektedirler. Bu noktada üçüncü taraf uygulama geliştiricileri, teknoloji kullanıcılarının işlemlerini kolaylaştırabilmek adına SSD hızını test eden uygulamalar geliştirdiler.

SSD hızını test eden uygulamalar, hızlı bir şekilde depolama aygıtının okuma ve yazma hızını tespit etmektedirler. Böylece elde edilen test sonuçlarıyla SSD üreticisinin paylamış olduğu hız değerlerini karşılaştırmak mümkün hale geliyor. Hız değerleri arasında ciddi bir fark olması, kullanılan SSD’de bir sorun olduğunu gösterebiliyor. Bundan dolayı SSD hızını test etmek bilgisayardaki sorunları tespit etmede kullanılan yöntemlerden birisidir diyebiliriz.

En İyi SSD Hız Testi Programları – 2023

Depolama aygıtı performansı, bilgisayarların performansını doğrudan etkilemektedir. Bundan dolayı teknoloji kullanıcıları, sahip oldukları depolama aracının performansını kontrol altında tutmak istiyorlar. İşletim sistemleri, dahili olarak sundukları özelliklerle depolama araçlarına ait verileri kısıtlı bir şekilde kullanıcılarına sağlıyorlar. Örneğin Windows’ta “Görev Yöneticisi”nde yer alan performans sekmesinde depolama aracına ait bazı verilere ulaşmak mümkün.

Ancak depolama aygıtlarıyla alakalı detaylı verilere ulaşmak için üçüncü taraf geliştiriciler tarafından geliştirilen yazılımları kullanmak gerekebiliyor. Günümüzde ücretli ve ücretsiz bir şekilde kullanıma sunulan çok sayıda SSD hız testi programı mevcut. Bu programlardan bazıları sadece SSD hızlarını test ederlerken bazıları da depolama araçlarını kapsamlı şekilde analiz etmektedirler.

Bizler de bu yazımızda sizler için bilgisayarınızda SSD hızını test etmek için kullanabileceğiniz en iyi uygulama önerilerinde bulunacağız. Listemizde yer alan programları inceleyerek sizler için en uygun SSD hız testi programını kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

CrystalDiskMark

SSD hız testi için kullanılabilecek en iyi programlar listesinin ilk sırasında CrystalDiskMark yer alıyor. Oldukça basit bir kullanıma sahip olan program, uzun süredir kullanıcılarına hizmet veriyor. Disk karşılaştırma programı olarak geçen CrystalDiskMark, disklerin okuma ve yazma hızlarını analiz ediyor. Böylece program için temel olarak bir SSD hız testi programı demek yanlış olmayacaktır.

En İyi SSD Hız Testi Programları - CrystalDiskMark

CrystalDiskMark, ücretsiz bir programdır. Bu sayede SSD hızınızı test etmek istediğiniz zaman, programı kendi web sitesi üzerinden indirerek kullanabilirsiniz. Kurulumdan sonra oldukça sade bir ekran sizleri karşılayacaktır. Bu ekrandan ilk olarak hızını test etmek istediğiniz diski seçmeniz gerekiyor. Program, SSD’lerin yanı sıra HDD’lerin de hızını ölçmektedir. Yani program, kapsamlı bir disk performans analiz aracı diyebiliriz. Disk seçimi yaptıktan sonra “Başlat” tuşuna basarak performans testini başlatabiliyorsunuz. Bu noktada performans testi, diskin kapasitesi ve doluluğuna bağlı bir süre içerisinde tamamlanıyor.

CrystalDiskMark, sadece Windows kullanıcıları tarafından kullanılabiliyor. Program geliştiricileri, Windows XP’den itibaren Windows 11’e kadar geliştirilen tüm Windows sürümleri için destek sağlıyorlar. Bunun yanı sıra programın MacOS’da kullanılamadığını belirtmek gerekiyor.

CrystalDiskInfo

En popüler disk analiz araçlarından birisi olan CrystalDiskInfo, sizler için hazırlamış olduğumuz listemizde kendisine yer bulmayı başarıyor. CrystalDiskMark ile oldukça benzer bir arayüze sahip olan program, daha kapsamlı özellikleriyle kullanıcılarına hizmet veriyor. Bundan dolayı CrystalDiskInfo için SSD hız testi programının yanı sıra kapsamlı bir disk analiz programı demek daha doğru olacaktır.

CrystalDiskInfo hem HDD hem de SSD’ler için destek sağlamaktadır. Böylece program üzerinden bilgisayarınızda bulunan tüm diskleri analiz edebiliyorsunuz. Program arayüzünden seçmiş olduğunuz diskin seri numarasından modeline kadar tüm bilgilerine erişim sağlamanız mümkün. Bunun yanı sıra seçmiş olduğunuz diskin sıcaklık, hız performansı gibi değerlerine de ulaşabiliyorsunuz.

Hatta CrystalDiskInfo, sizler için diskinize genel performans testi uyguluyor. Bunun sonucunda program, diskinizin çalışma durumuyla alakalı bir bilgilendirme yapıyor. Oldukça işlevsel bir program olan CrystalDiskInfo, ücretsiz bir şekilde kullanılabiliyor. Programı kendi web sitesi üzerinden indirerek kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. CrystalDiskInfo, sadece Windows sürümlerinde kullanılabiliyor.

AS SSD Benchmark

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi SSD hız testi programları listemize AS SSD Benchmark ile devam ediyoruz. Oldukça başarılı sonuçlar veren AS SSD Benchmark, kolay kullanılabilirliği ile kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Sadece SSD desteği sağlayan program, SATA SSD’lerden NVMe SSD modellerine kadar tüm SSD çeşitlerinde kullanılabiliyor.

AS SSD Benchmark, test sürecinde 1 GB boyutunda dosyaları ele alıyor. Program, SSD’nin 1 GB’lık bir dosyayı ne kadar sürede okuduğunu ve yazdığını test ediyor. Bunun sonucunda da kullanıcılarına kullanmış oldukları SSD ile alakalı bir rapor sunuyor.

Oldukça basit bir kullanıma sahip olan AS SSD Benchmark, SSD hız testi konusunda kullanılabilecek en sadece programlardan birisidir. Ücretsiz bir SSD hız testi programı olan AS SSD Benchmark, sadece Windows sürümlerinde kullanılabilmektedir. Bundan dolayı MacOS kullanıcılarının programı kullanabilmeleri mümkün değildir.

Blackmagic Disk Speed Test

Listemizin bu kısmına kadar Windows için geliştirilen SSD hız testi programlarına yer verdik. Sıradaki program olan Blackmagic Disk Speed Test ise MacOS için geliştirilmiştir. Bu sayede MacOS kullanıcıları da Blackmagic Disk Speed Test üzerinden SSD hız değerlerini kontrol edebilmektedirler.

Blackmagic Disk Speed Test

Blackmagic Disk Speed Test, diğer SSD test programlarının aksine daha detaylı bir arayüze sahip. Program geliştiricileri, modern bir tasarım üzerinden kullanıcılarına hizmet sağlamayı tercih ediyorlar. Arayüz her ne kadar karmaşık bir görüntüye sahip olsa da program üzerinden SSD hızını test etmek oldukça kolay!

Blackmagic Disk Speed Test, test sonucu elde edilen verileri detaylı bir şekilde gösteriyor. Böylece programda yapmış olduğunuz test sonuçlarına göre SSD performansınızı en doğru şekilde değerlendirebilirsiniz. Ücretsiz bir şekilde kullanılabilen uygulamayı kullanmak için App Store’u ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Mac App Store üzerinden yazılımı ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

Parkdale

Parkdale hem MacOS hem de Windows işletim sistemlerinde kullanılabilen SSD hız test etme programlarından birisidir. The SZ Development tarafından geliştirilen program, HDD ve SSD gibi disklerin yanı sıra USB bellek gibi depolama aygıtları üzerinde de kullanılabiliyor. Bundan dolayı Parkdale, kapsamlı bir depolama aygıtı analizi programı diyebiliriz.

Programı kullanabilmek için ilk olarak test etmek istediğiniz diski seçmeniz gerekiyor. Sonrasında test dosyası üzerinden yazma ve okuma hızlarını kolaylıkla test edebiliyorsunuz. Test sonucunda elde etmiş olduğunuz verileri, veritabanında yer alan diğer depolama aygıtlarının verileriyle kıyaslayabiliyorsunuz. Oldukça kolay bir kullanıma sahip olan program, sade bir arayüzle kullanıcılarına hizmet veriyor.

Parkdale, ücretsiz bir şekilde kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu doğrultuda depolama aygıtınızı test etmek için Parkdale kullanmak isterseniz programın web sitesi üzerinden işletim sisteminize uygun olan kurulum dosyasını indirebilirsiniz.

AmorphousDiskMark

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi SSD hız testi programı önerileri listemizin son sırasında AmorphousDiskMark yer alıyor. AmorphousDiskMark, MacOS için geliştirilen yazılımlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Mac kullanıcılarının kullanabilecekleri en sade SSD hız testi programlarından birisi olan AmorphousDiskMark, ücretsiz bir şekilde kullanılabilmektedir.

En İyi SSD Hız Testi Programları - AmorphousDiskMark

AmorphousDiskMark hem HDD hem de SSD’ler için destek sağlamaktadır. Böylece program üzerinden bilgisayarınızda bulunan tüm diskler için hız testi gerçekleştirebilirsiniz. Oldukça kolay kullanıma sahip olan programı kullanmak için ilk adımda hız testi yapacağınız diski seçmeniz gerekiyor. Sonrasında testi başlatarak kısa sürede diskinizin hız değerlerine ulaşabiliyorsunuz.

Hem kolay kullanılabilir hem de ücretsiz olmasıyla Mac kullanıcılarını fazlasıyla memnun eden AmorphousDiskMark, Mac App Store’da yer almaktadır. Bu sayede uygulamayı kullanmak istemeniz durumunda App Store üzerinden kolaylıkla cihazınıza indirebilirsiniz.

SSD Hız Testi Programı Kullanmak Güvenilir mi?

SSD hız testi programları, işlevsellik konusunda kullanıcılarını fazlasıyla memnun ediyorlar. Bu programlardan elde edilen veriler sonucunda teknoloji kullanıcıları, SSD’lerinde bir sorun olup olmadığını kolaylıkla tespit edebiliyorlar. Bunun yanı sıra bazı kişiler, bu programları kullanmadan önce SSD hız testi programı kullanmak güvenilir mi diye merak ediyorlar.

SSD hız testi programları, genel olarak benzer şekilde çalışıyorlar. Yani bu programların içerisinde dahili bir test dosyası yer alıyor. Program, bu dosya üzerinden SSD’nin yazma ve okuma hızını test ediyor. Genellikle bu dosyalar, test dosyaları oldukları için bilgisayara zarar vermiyorlar. Ancak kötü niyetli geliştiriciler, bu dosyalara virüs yerleştirebiliyorlar. Bundan dolayı SSD hız testi yaparken bilgisayarın güvenliğini ihlal etmemek için güvenilir bir hız testi programı kullanmanız gerekmektedir.

Bunun yanı sıra bazı programlar, SSD’lerin hızını karşılaştırma özelliğine sahipler. Programlar, bu özelliği kullanıcılarına sunabilmek için SSD hız testi yapan kullanıcılarının hız verilerini depolayabiliyorlar. Bu özelliğe sahip olan programlar, çoğunlukla bu konuda kullanıcılarını bilgilendirerek onay vermelerini talep ediyorlar. Böylece bazı SSD hız programlarını kullanmanız durumunda SSD hız testi verilerinizin çeşitli sebepler için kullanılabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

SSD Hız Testi: Genel Değerlendirme

SSD’ler her geçen gün daha çok kullanıcı sayısına ulaşmayı başarıyorlar. Bu doğrultuda SSD kullanıcıları, kullanmış oldukları depolama araçlarıyla alakalı bazı özellikleri merak ediyorlar. Bu özelliklerin başında hız değerleri geliyor. SSD üreticileri, üretmiş oldukları SSD modellerinin hız değerlerini kullanıcılarıyla paylaşıyorlar. Ancak teknoloji kullanıcıları, SSD’lerin bozulma durumları başta olmak üzere çeşitli durumlarda SSD’lerinin hız değerlerini öğrenmek isteyebiliyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi SSD hız testi programlarından bahsettik. Hazırlamış olduğumuz listeyi inceleyerek sizler için en uygun test programını seçebilirsiniz. Böylece seçmiş olduğunuz program üzerinden kullanmış olduğunuz SSD’nin hız değerlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.