NVMe SSD Nedir?

Depolama teknolojileri, sürekli gelişim göstermeye devam ediyorlar. Bu doğrultuda SSD modelleri, son zamanlarda büyük gelişim gösterdiler. NVMe SSD modelleri de bu gelişmeler doğrultusunda teknoloji kullanıcılarıyla buluştular. Yeni bir SSD almaya karar veren kişiler, NVMe kavramıyla çok fazla karşılaşmaya başladılar. Fakat henüz birçok teknoloji kullanıcısı bu kavramın ne anlama geldiğini bilmiyor. Bundan dolayı NVMe SSD nedir sorusunun cevabı çok fazla merak ediliyor.

Bizler de bu yazımızda sizler için NVMe SSD nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Bunun yanı sıra bu yeni nesil SSD türünün avantajlarına da değineceğiz. Ayrıca diğer SSD türleri arasındaki farkları da açıklayacağız. Böylece rehberimizi inceleyerek NVMe SSD’ler hakkında detaylı bilgi sahibi olabileceksiniz. Şimdi gelin ilk olarak NVMe SSD nedir sorusunun cevabına daha yakından bakalım.

NVMe SSD Nedir?

NVMe, Non-Volatile Memory Express’in kısaltılmış hâlidir. Yani bu kavram, geçici olmayan bellekleri temsil etmektedir. 2000’li yıllarda bilgisayar teknolojileri hızla gelişmeye başladılar. Bu doğrultuda teknoloji üreticileri, kullanıcılarına daha güçlü donanımlar sunabilmek için çeşitli çalışmalar yaptılar. 2007’de gerçekleştirilen Intel Developer Forum ile birlikte NVMe, ortaya çıkmaya başladı.

Bu forumda teknoloji şirketleri, yeni bir bellek standardı üzerinde çalışılması gerektiğini savundular. Nitekim Intel, bu konuda harekete geçti ve 2008 yılında ilk çalışmaları tamamladı. Intel tarafından yapılan çalışmalarla birlikte 2009 yılında NVMe için gerekli teknik çalışmalar da başladı. Bu doğrultuda NVMe üzerinde çalışması planlanan NVM Express Inc. çok ortaklı bir şirket olarak kuruldu.

Teknoloji üreticileri, NVMe ile birlikte kalıcı belleğin daha yüksek yazma ve okuma hızlarına ulaşmasını hedeflediler. Bu doğrultuda NVMe teknoloji üzerine çalışan NVM Express Inc. kısa sürede başarılı sonuçlar almayı başardı. 2012 ve 2013 yıllarında çeşitli teknoloji şirketleri, NVMe teknolojisiyle üretilmiş olan belleklerini kullanıcılarına sundular. Bu bellekler, o yıllarda rakiplerine göre hızlı çalışmalarıyla dikkat çektiler.

Bunun üzerine Intel, 2014 yılında NVMe tabanlı geliştirilen SSD modellerini pazara sundu. Böylece NVMe teknolojisiyle geliştirilen bellekler, hızlı bir şekilde yaygınlaşmaya başladılar. NVM Express Inc. geliştiricileri, NVMe teknolojisini verimli çalışan bir bellek teknolojisi geliştirmek amacıyla ortaya çıkarttılar. Bu doğrultuda NVMe bellekler, SSD’ler için tasarlandılar.

NVMe teknolojisi, belleğin hızını artırabilmek için CPU çekirdekleriyle eşleşerek çalışıyor. Bu sayede NVMe teknolojisi, veri giriş/çıkış işlemlerinin sayısını azaltarak SSD’lerin performansını artırıyor. Ayrıca NVMe, bu sayede SSD’lerde yaşanan gecikmeleri de azaltıyor.

NVMe SSD Avantajları Nelerdir?

Teknoloji kullanıcıları, son zamanlarda NVMe SSD modellerine yoğun ilgi gösteriyorlar. Çünkü NVMe teknolojisi, SSD’lerde ciddi gelişmeler yaşanmasını sağladı. Fakat günümüzde hâlâ NVMe teknolojisinin ne olduğunu bilmeyen kişiler de mevcut. Bundan dolayı SSD satın alırken çoğu teknoloji kullanıcısı, NVMe SSD avantajları nelerdir diye merak etmektedir.

HDD ve SSD modelleri arasındaki en büyük fark, hız konusunda ortaya çıkıyor. HDD’ler işleyiş şekillerinden dolayı bilgisayarlar başta olmak üzere çeşitli teknolojik cihazlarda işlemlerin yavaş gerçekleşmesine neden oluyorlardı. Bundan dolayı teknoloji üreticileri SSD’leri geliştirdiler.

Bu noktada NVMe teknolojisi, SSD’lerde hız performansını ciddi bir şekilde arttırdı. Çünkü NVMe tabanlı SSD’ler başta CPU olmak üzere çeşitli donanımlarla ortak bir şekilde çalışıyorlar. Bu sayede bu SSD’lerin hızları önemli ölçüde artarken gecikme sürelerinde de düşüş sağlanıyor. NVMe teknolojisi ile birlikte SSD modelleri, çok yüksek seviyelerde yazma ve okuma hızlarına sahip olmaya başladılar.

NVMe SSD Avantajları Nelerdir

Bunun yanı sıra NVMe SSD modelleri, PCIe yuvalarıyla uyumlu şekilde geliştiriliyorlar. PCIe, bir veri yolu bağlantı noktasıdır. PCIe teknolojisi de son zamanlarda büyük gelişmeler gösterdi. Bundan dolayı PCIe bağlantı noktasıyla uyumlu geliştirilen NVMe SSD modelleri, PCIe’nin sunmuş olduğu yüksek hız başta olmak üzere çeşitli avantajlardan faydalanıyorlar.

PCIe sürümleri, çıkış tarihlerine göre adlandırılıyorlar. Yani PCIe 4 teknolojisi, PCIe 3 teknolojisine göre daha yeni nesil bir teknolojidir. SSD üreticileri de NVMe SSD modellerini, yeni nesil PCIe teknolojilerine uygun üretmeye çalışıyorlar. Bu doğrultuda SSD pazarında her PCIe sürümüne uygun üretilen NVMe SSD modellerini bulmak mümkün.

NVM Express Inc. geliştiricileri, NVMe teknolojisini, dünya genelinde tüm teknoloji kullanıcıları tarafından kullanılabilir bir teknoloji olarak geliştirmeyi hedeflediler. Bu doğrultuda NVMe SSD’ler, M.2 bağlantı arayüzüyle geliştiriyorlar.

NVMe SSD’ler Hangi Cihazlarda Kullanılabilirler?

NVMe SSD modellerini kullanabilmek için cihazlarınızın bu SSD modellerine hem donanımsal hem de yazılımsal olarak uygun olması gerekmektedir. Teknoloji üreticileri, günümüzde üretmiş oldukları anakart modellerini NVMe SSD’ler ile uygun olacak şekilde üretmektedirler. Bunun yanı sıra işletim sistemi geliştiricileri de NVMe SSD’leri sistemlerine entegre ediyorlar. Fakat cihazının NVMe SSD’lere uygun olup olmadığını bilmeyen kişiler, bu SSD türünü kullanabilir miyim diye ikilemde kalabiliyorlar.

Eğer bilgisayar kullanıcısıysanız ilk olarak anakartınızda NVMe SSD modellerine uygun bir slot olması gerekmektedir. Anakartınızda uygun slot olup olmadığını bilgisayarınızın kasasını açarak öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra anakart modelinizi öğrenerek internette kısa bir araştırma yaparak da anakartınızda NVMe SSD slotu olup olmadığını bulabilirsiniz.

Bunun yanı sıra belirttiğimiz gibi işletim sisteminin de NVMe SSD’lere uygun olması gerekiyor. Microsoft, Windows 8’den beri tüm Windows sürümlerini NVMe SSD’lere uygun olarak geliştirmektedir. Bunun yanı sıra şirket, Windows 7 için bir güncelleme yayınladı. Bu güncellemeyle birlikte anakartları uygun olan Windows 7 kullanıcıları da NVMe SSD’leri kullanabilmeye başladılar.

Apple, Mac modellerinde de NVMe SSD modellerini kullanıyor. Bu doğrultuda şirket, macOS 10 ile birlikte bilgisayarlarını NVMe SSD’lere uygun hâle getirdi. Bunun yanı sıra Apple, 2016 yılından beri de çoğu Macbook modelinde NVMe SSD’leri kullanmayı tercih ediyor.

Linux, NVMe SSD’leri en hızlı şekilde entegre eden işletim sistemi oldu diyebiliriz. Linux için 2011 yılında NVMe SSD güncellemesi yayınlandı. Daha sonrasında Linux, yayınlanan tam sürümlerde NVMe SSD sürücülerini işletim sistemine tamamen yerleştirdi.

Bilgisayar üreticileri kadar akıllı telefon üreticileri de NVMe SSD’lere ilgi gösteriyorlar. Örneğin Apple, iOS’u NVMe SSD’lere uygun bir şekilde geliştirmeye başladı. Bunun yanı sıra şirket, bazı iPhone ve iPad modellerinde bu SSD modellerini kullanıyor. Böylece NVMe SSD’ler, kısa süre sonra akıllı telefon ve tablet sektöründe de yaygınlaşabilirler desek yanlış olmayacaktır.

NVMe ve SATA SSD Arasındaki Farklar Nelerdir?

NVMe SSD nedir sorusunun cevabını öğrenen kişiler, SSD satın almaya karar verdiklerinde diğer SSD türleriyle karşılaştırma yapmak isteyebiliyorlar. Bu noktada birçok teknoloji kullanıcısı, SATA SSD ve NVMe SSD modellerini karşılaştırmaktadır. Çünkü SSD pazarının çoğunluğunu, bu iki SSD türü oluşturuyor diyebiliriz.

SAT yani Serial ATA teknolojisi, HDD’lerden SSD’lere geçiş döneminde en çok tercih edilen veri taşıma teknolojisi oldu. Bu teknoloji, bir kablo yardımıyla veri depolama aygıtının anakarta bağlanmasını sağlıyor. 2000 yılından beri kullanılan bu teknoloji, zaman içerisinde çeşitli değişimler gösterdi. Böylece SATA, SSD’lerde de kullanılan bir teknoloji halini aldı.

Bunun yanı sıra NVMe ise belirttiğimiz gibi veri aygıtlarının hızlarının artırılması amacıyla geliştirilen bir teknolojidir. NVMe ve SATA SSD’ler arasındaki en büyük fark bu noktada ortaya çıkmaktadır. SATA SSD’ler, HDD’lerden daha hızlı depolama aygıtlardır. Ancak NVMe SSD’ler ve SATA SSD’ler arasındaki hız farkı oldukça fazladır.

NVMe ve SATA SSD Arasındaki Farklar Nelerdir

SATA SSD’ler, ortalama 550 MB/sn veri yazma ve okuma hızında çalışmaktadırlar. Bunun yanı sıra NVMe SSD’ler ise güncel versiyonlarıyla birlikte 64000MB/s’ye kadar hız değerlerine ulaşabiliyorlar. Bundan dolayı iki SSD türü arasında çok ciddi bir hız farkı mevcut. Ayrıca gecikme süresi bakımından da NVMe SSD modelleri, SATA SSD’lere göre daha avantajlılar.

Ayrıca SATA SSD modelleri, 2.5 inç çerçeve boyutuna sahipler. Yani bu SSD modelleri, geniş ve kalın SSD modelleri olarak karşımıza çıkıyorlar. Ancak NVMe SSD modelleri ise M.2 bağlantı arayüzüyle geliştirilmelerinden dolayı oldukça ince SSD’lerdir. Bundan dolayı cihazların kasaları içerisinde NVMe SSD’ler, SATA SSD’lere göre daha az yer kaplamaktadırlar.

Genel olarak baktığımızda NVMe SSD’ler hem hız hem de alan konusunda SATA SSD’lere göre daha kullanışlılar. Fakat NVMe SSD’ler yeni nesil SSD modelleri oldukları için piyasada genellikle SATA SSD modellerine göre daha yüksek fiyatlarla satılmaktadırlar.

NVMe SSD Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

SATA yerine NVMe SSD takılır mı?

SSD satın alırken bilgisayarınızda yer alan slotlar oldukça önemlidir. Çünkü slotlarınız, cihazınızda kullanabileceğiniz SSD türünü doğrudan belirlemektedir. Eğer bilgisayarınızda SATA girişi mevcutsa bu girişe NVMe SSD takamazsınız. Aynı şekilde eğer NVMe SSD için üretilen bir girişiniz mevcutsa bu girişe SATA SSD takamazsınız. Çünkü SATA ve NVMe SSD modellerinin giriş protokolleri temel olarak birbirlerinden farklılardır.

SSD modellerinde NVMe ne demek?

NVMe, geçici olmayan bellek demektedir. Bu teknoloji yakın zamanda bellekler için geliştirilmiştir ve SSD’leri hem hız hem de kullanılabilirlik açısından yükseltmiştir. Yeni nesil SSD’ler genellikle NVMe teknolojisiyle geliştirilmektedirler.

NVMe SSD’ler bozulurlar mı?

SSD’lerin genel olarak belirli bir kullanım süreleri mevcuttur. Bundan dolayı bir süre sonra kullanmış olduğunuz SSD modelinde yavaşlama gibi sorunlar gözlemleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra SSD’ler HDD’lere göre daha dayanıklı depolama araçlarıdır. Bu sayede eğer SSD’ler düşme, vurma gibi doğrudan darbelere maruz kalmazlarsa uzun süreli kullanım ömrü sunmaktadırlar.

NVMe SSD FPS artışı sağlar mı?

Depolama aygıtları, FPS artışı sağlamazlar. Bundan dolayı NVMe SSD modelleri de FPS artışı sağlamamaktadırlar. Fakat NVMe SSD’ler, hız konusunda oldukça başarılıdırlar. Bundan dolayı oyun, program içi FPS artışı gözlemlenmese de çeşitli işlemlerin daha hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamaktadırlar.

Genel Değerlendirme

SSD üreticileri, her geçen NVMe teknolojisini daha çok kullanıyorlar. Bu doğrultuda SSD satın almaya karar veren veya SSD’ler üzerine araştırma yapan kişiler, NVMe kavramıyla çok fazla karşılaşıyorlar. Bundan dolayı birçok teknoloji kullanıcısı, NVMe SSD nedir diye merak etmektedir. Bizler de bu yazımızda sizler için NVMe SSD’lerin ne olduğunu açıkladık.

2007 yılından itibaren hızlı bir süreçle geliştirilen NVMe teknolojisi, depolama aygıtlarının gelişimini büyük ölçüde hızlandırdı. Çünkü NVMe sayesinde SSD’lerin yazma ve okuma hızları ciddi şekilde arttı. Bunun yanı sıra bu teknoloji, SSD’lerin gecikme süresinin de azalmasını sağladı. Bu yüzden NVMe SSD modellerinin sayısı her geçen gün artış göstermektedir.

Bu yazımızda NVMe teknolojisinin SSD modellerine sağlamış olduğu avantajları açıkladık. Bunun yanı sıra birçok SSD kullanıcısının ikilemde kaldığı SATA SSD mi NVMe SSD mi sorusuna da cevap vermeye çalıştık. Böylece rehberimizi inceleyerek NVMe SSD ile aklınızda yer alan tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz NVMe SSD rehberimiz burada sona eriyor. Her geçen gün gelişmeye devam eden NVMe SSD modelleri hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.