Spotify Premium İptal Etme Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesi ile birçok servis de kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Film ve dizi izlemek, oyun oynamak ve müzik dinlemek gibi hizmetler sağlayan bu siteler, günlük hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor. Bu hizmetlerden birisi de Spotify olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bazı kullanıcılar Spotify premium hesabını iptal etme isteğinde bulunabiliyor.

Biz de bu nedenle Spotify Premium iptal etme işleminin nasıl yapıldığını anlatacağımız bir içerik hazırlamak istedik. Premium üyeliğinizi iptal edebilmenin yanı sıra, bazı sorunların çözümü konusunda da bilgiler sunacağız.

Kimi kullanıcılar bazı sorunlarını çözmek için Premium hesaplarını iptal etmek ya da hesabını kapatmak istiyor. Bu durumun önüne geçebilmek için size olası birkaç problemin de çözümünden bahsedeceğiz. Ancak öncelikle Spotify Premium nedir konusunu anlatacağız.

Spotify Premium Nedir?

Dünyanın en popüler müzik dinleme platformlarından birisi olan Spotify, Premium hesaba sahip üyelerine platform içinde bazı ayrıcalıklar sunar. Ücretsiz ve Premium olmak üzere başlıca iki plana sahip olan Spotify, her iki grubun da müzik dinlemesini mümkün kılar. Ancak, Premium hesaba sahip kişilerin sahip olduğu haklar biraz daha farklıdır.

Spotify Premium üyelerini ücretsiz üyeliklerden ayıran en büyük unsur reklamsız müzik dinleme deneyimidir. Herhangi bir ücret ödemeden Spotify kullanmak mümkün olsa da bu kişilerin dinledikleri müzikler arasında bazı reklamlar ortaya çıkar. Öte yandan Spotify Premium hesaplarında herhangi bir reklamla karşılaşmak söz konusu bile değildir.

Bir başka önemli unsur dinlenecek şarkıyı tercih edebilmektir. Ücretsiz Spotify hesabı bulunan kişiler çalma listelerini ve şarkı radyolarını oynatma hakkına sahiptir. Üstelik, bu çalma listelerinde dinleyecekleri şarkıyı doğrudan seçemez. Yalnızca karışık bir biçimde oynatabilmektedirler.

Öte yandan Spotify Premium hesaplarında herhangi bir şarkıyı doğrudan oynatmak ve çalma listesinde istenen şarkıyı tercih etme imkanı sunulmaktadır. Böylece dinlemek istemediğiniz şarkıları duymak zorunda kalmadan müzik dinleyebilirsiniz.

spotify apple podcastin koltuğuna göz dikti

En önemli özelliklerden birisi de şüphesiz çevrimdışı kullanımdır. Spotify’ın ücretsiz sürümünde yalnızca çevrimiçi kullanım imkanı sunulmaktadır. Bir başka deyişle, doğrudan cihazınıza müzik indirmek ve çevrimdışı bir şekilde müzik dinlemek, ücretsiz Spotify kullanıcıları için mümkün değildir.

Spotify Premium hesaplarında ise çevrimdışı dinleme ve müzik indirme seçenekleri aktiftir. Dilediğiniz müzikleri ya da çalma listelerini cihazınıza indirebilir, herhangi bir internet bağlantınızın olmaması halinde bile istediğiniz yerde dinleyebilirsiniz. Özellikle metro ve internetin bulunmadığı alanlarda bu özellik can kurtarıcı olmaktadır.

Daha birçok farklılık bulunsa da en önemlileri arasında bunlar gösterilebilir. Spotify Premium üyelerinin bu hakları sahip olabileceği farklı planlar da mevcuttur. Bunlardan birisi Aile hesabıdır. Birlikte yaşayan 6 kişiyle paylaşabileceğiniz bu hesap indirimli bir şekilde Premium haklarını sağlar.

Bunun haricinde Spotify Duo ile iki kişinin kullanabildiği bir plan da oluşturmak mümkündür. Ayrıca, öğrenci indirimiyle %50 daha az fiyata Spotify kullanma imkanı da sunulmaktadır. Bunun haricinde indirimsiz bir şekilde de Spotify Premium kullanabilirsiniz.

Spotify Premium İptal Etme

Premium ve ücretsiz Spotify hesaplarının özelliklerini ve Spotify Premium’un ne olduğunu anlattık. Şimdi ise Premium hesabına çoktan sahip olan kişilerin merak ettiği noktaya geliyoruz. Spotify Premium hesabı iptal etmek işlemi nasıl yapılır?

Bunun için sizlere birden fazla yöntem göstereceğiz. Farklı cihazlarda Spotify Premium hesabınızı iptal etme yöntemleri de değişiklik göstermektedir. Göstereceğimiz yöntemler arasından tercih ettiğiniz herhangi birini uygulayabilirsiniz. Aynı hesap üzerinde uyguladığınız sürece Spotify Premium hesabınız tüm cihazlarınızda iptal olacaktır.

Bizim size göstereceğimiz üç farklı yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden ilki bilgisayar ile Spotify Premium iptal etme oluyor. Bunun haricinde mobil cihazlarınızla da Spotify Premium iptal etmenin yolunu sizlere aktaracağız.

Bilgisayar

Spotify Premium hesabınızı iptal etmek için en kolay ve güvenilir yol aslında bir bilgisayar ile bu işlemi gerçekleştirmektir. Bunun ana sebebi ise Spotify Premium hesabının uygulama üzerinden iptal edilmemesidir. Maalesef Spotify uygulamasından Premium hesabınızı iptal etmenin henüz bir yolu yoktur.

Bu nedenle size anlatacağımız yöntemde Spotify’ın internet sitesinden faydalanacağız. Spotify, hesapla ilgili birçok işlemi yapmanız için sizi internet sitesine yönlendirmektedir. Bunlardan birisi de Spotify Premium hesabınızı iptal etmektir. Hesabınızı iptal etmek için şu adımları takip etmelisiniz:

 • Öncelikle Spotify’ın internet sitesine ulaşmanız gerekmekte. Belirttiğimiz gibi birçok işlemi bu site üzerinden yapabilirsiniz.
 • Daha sonra Premium üyeliğini iptal etmek istediğiniz hesaba giriş yapın. Bu adım için anasayfanın sağ üst tarafında yer alan Oturum Aç butonuna tıklayın.
spotify-premium-bilgisayar
Sağ üst tarafta yer alan Oturum Aç butonuna tıklayın
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra Hesap bölümüne tıklamalısınız.
  • Spotify, girişin ardından size web tabanlı bir müzik oynatıcısı sunacaktır. Burada sağ üst tarafta yer alan kullanıcı adınıza ve daha sonra Hesap seçeneğine tıklamanız gerekmekte.
  • Dilerseniz bu bağlantıyla doğrudan hesap ayarlarınıza da ulaşabilirsiniz.
 • Hesabınıza ulaştıktan sonra yapmanız gereken işlem Mevcut planlar sekmesine girmek olacaktır. Burada şu anda hesabınız için aktif olan planları görüntüleyebilirsiniz.
 • Mevcut planlarınızın en altında yer alan Premium’u iptal et butonuna tıklayarak hesabınıza tanınmış olan Premium planı kaldırabilirsiniz.
spotify-premium-bilgisayar-iptal
Premium’u iptal et butonuna tıklamanız gerekli

Spotify bu işlemi tamamlamadan önce sizden doğrulama isteyecektir. Herhangi bir sorun çıkmaması adına size emin olup olmadığınıza dair sorular soracaktır. Bu soruları onaylayarak Premium üyeliğinizin sona ermesini sağlayabilirsiniz. Bir sonraki ücret kesim tarihine kadar Premium ayrıcalıklarını kullanabileceğinizi de unutmayın.

Android

Spotify Premium hesabınızı sonlandırmak için kullanabileceğiniz ikinci cihaz ise bir Android telefon ya da tablet oluyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi bir uygulama üzerinden bu işlemi tamamlamak henüz mümkün değil. Bu nedenle yapacağımız işlemlerin hepsi tarayıcı üzerinden gerçekleşecek.

Eğer Android bir cihazdan Spotify Premium hesabınızı iptal etmek istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken işlem aktif internet bağlantınızın bulunduğundan ve cihazınızda bir tarayıcının yüklü olduğundan emin olmaktır. Daha sonra şu işlemleri takip etmelisiniz:

 • Spotify’ın internet sitesine ulaşmalı ve hesabınıza giriş yapmalısınız. Bu işlemin ardından Hesap ayarlarınızı açacağınız seçeneğe dokunmalısınız. Dilerseniz bu bağlantıyla doğrudan Hesap ayarlarınıza ulaşabilirsiniz.
 • Karşınıza çıkacak menüde aktif planlarınızın olduğu seçeneği bulmanız gerekmekte. Bunun için Mevcut planlar seçeneğine ya da genel görünümde yer alan Planı değiştir butonuna tıklayabilirsiniz.
 • Daha sonrasında mevcut planlarınızın bulunduğu sayfaya geçmiş olmalısınız. Burada dahil olduğunuz Premium plan (Aile, Duo, Öğrenci gibi) hakkında bilgiler yer alacaktır. Sayfanın en alt kısmında ise Premium’u iptal et butonu yer almaktadır. Bu butona tıklayın.
 • Spotify, Premium hesabınızı kapatmak istediğinizi teyit etmek amacıyla birkaç soru soracaktır. Bu soruları onayladıktan sonra Premium hesabınız kapatılacaktır. Bir sonraki ücret kesim tarihine kadar Spotify Premium ayrıcalıklarından faydalanabilirsiniz.

iPhone

Bilgisayar ve Android ile Spotify Premium iptal etme yöntemlerinden sonra sıra Apple cihazlara geliyor. Eğer bir Apple Kimliği aracılığıyla Spotify Premium hesabı oluşturduysanız, süreç sizin için biraz daha farklı işleyebilir.

Spotify’ın uygulaması üzerinden herhangi bir şekilde Premium aboneliğinin sonlandırılmadığından bahsettik. Ancak Apple Kimliği’niz ile satın aldığınız abonelikleri doğrudan Apple Kimliği’nizden sonlandırmanız mümkün. Yani, herhangi bir şekilde Spotify internet sitesine girmeden bu üyelikleri sonlandırabilirsiniz.

Ancak bu işlemin yalnızca Apple Kimliği ile Spotify Premium hesabına sahip olan kişiler için geçerli olduğunu belirtelim. Gerçekleştirmeniz gereken adımlar ise şu şekilde:

spotify-premium-iphone-iptal
Spotify aboneliğiniz bu şekilde gözükmeli
 • Apple Kimliği’nizin açık olduğu cihazınızın Ayarlar menüsüne girin.
 • iPhone ya da iPad cihazınızdaki Ayarlar menüsünde Apple Kimliği ayarlarınıza dokunun. Bu ayarlara isminizin yazdığı bölümden ulaşabilirsiniz.
 • Daha sonrasında Abonelikler seçeneğine dokunun. Apple Kimliği ile abone olduğunuz tüm hizmetleri burada görüntüleyebilirsiniz.
 • Aboneliklerinizin arasından Spotify’ı bulun ve dokunun.
 • Yapacağınız son işlem ise Aboneliği sonlandır butonuna tıklamak olacaktır. Daha sonra Spotify Premium aboneliğiniz iptal edilecektir.

Spotify Premium İptal Etme Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Spotify Premium aboneliğinizi iptal edebileceğiniz üç farklı yöntemi sizler için açıkladık. Bu yöntemler arasından dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Tercih ettiğiniz yöntemden bağımsız olarak Premium hesabınız iptal edilecektir. Bu iptal süreci, hesabınızın açık olduğu tüm cihazlarda da geçerli olacaktır.

Ancak, Premium hesabınızı sonlandırmadan önce dikkat etmeniz gereken önemli ayrıntılar olduğunu da unutmamanız gerekli. Çünkü, eğer bilinçsiz bir şekilde Spotify Premium hesabınızı iptal ederseniz istemediğiniz sonuçlarla karşılaşma olasılığınız bulunuyor.

Yazımızda sürekli vurguladığımız gibi Premium hesabı kullanıcılarına bazı ayrıcalıklar sunuyor. Bu ayrıcalıkların arasında çevrimdışı dinleme, reklamsız müzik deneyimi ve çalma listesini istediğiniz gibi oynatma imkanları yer alıyor. Premium hesabınızı iptal ettiğinizde tüm bu ayrıcalıkları kaybedeceğinizi biliyor olmalısınız.

Premium hesabınızı iptal etmek Spotify Free planına geçiş yapmak olarak da ifade edilebilir. Bu planda bazı avantajların yerini kısıtlamalar almaktadır. Bunlardan bir tanesi 15 dakikada bir reklam dinlemek oluyor. Ayrıca her saatte yalnızca 6 şarkı atlama imkanı sunuluyor.

spotify-free
Spotify Free ile kaybedilen avantajlar

Çevrimdışı kullanım olanağının sunulmadığını da belirtmiştik. Dolaylı olarak herhangi bir şekilde müzik indirme ya da Spotify’ı internetsiz olarak kullanma şansı da bulunmuyor. Ayrıca sadece çalma listelerini oynatmak ve bunu karışık çalma (shuffle) yoluyla yapmak mümkün oluyor. Ancak Spotify Free planıyla cihazınıza podcast indirebileceğinizi bilmenizde de fayda var.

Bir başka önemli konu ise Spotify Premium aboneliğinizi sonlandırmak ile hesabı kapatmanın arasındaki farktır. Eğer Spotify Premium aboneliğinizi sonlandırırsanız hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu nedenle Spotify hesabınızı kapatmanın yöntemi bu içerikte yer almamaktadır.

Spotify hesabınızı tamamen kapatmak için izlemeniz gereken yöntem oldukça farklıdır. Bu işlem aktif Spotify planınızı değiştirmenizi sağlayacak adımları içermektedir. Bu nedenle gerçekleştirdiğiniz işlemlerin ardından Spotify hesabınızın kapatılmayacağını da unutmamalısınız.

Spotify Premium aboneliğinizi sona erdirdikten bir süre sonraya kadar Premium avantajlarından da faydalanabilirsiniz. Ancak bu sizin fatura kesim tarihinize bağlıdır. Örneğin, her ayın 25’inde Spotify ücretini ödüyorsanız önünüzdeki ayın 25’ine kadar Premium avantajlarını kullanabilirsiniz. Eğer ayın 24’ünde iptal ettiyseniz bu bir gün demektir. Ancak 26’sında iptal ederseniz bir aya yakın bir süre boyunca Premium abonelikten faydalanabilirsiniz.

Spotify Premium İptal Etme Hakkındaki Sorularınız

Bu içeriğimizde sizler için Spotify Premium’un ne olduğunu ve aboneliği iptal etme sürecini detaylı bir şekilde anlattık. Üç farklı cihaz için adımlar sunduğumuz içeriğimizde hesabınızı kapatmadan önce dikkat etmeniz gereken önemli noktalara da değindik.

Eğer daha önce bir abonelik iptal etmediyseniz ya da bilgisayarlar ile aranız pek iyi değilse bazı adımlar size karışık gelmiş olabilir. Bu nedenle Spotify Premium iptal etme süreci hakkında aklınıza takılan tüm soruları aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Peki sizin tercihiniz ne? Spotify Premium mu yoksa Spotify Free planını mı kullanıyorsunuz? Cevabınızı yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın! Buna ek olarak içeriğimizle ilgili görüşlerinizi de bize ulaştırabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.