Spotify Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Spotify, dünyanın en çok kullanılan müzik platformlarının başında geliyor. Platformun kullanıcılarına sunduğu özellikler, kullanıcılarının ilgisini çekiyor. Ancak çoğu kullanıcı Spotify kullanıcı adı değiştirme işleminin nasıl yapıldığını merak ediyor.Özelleştirme konusunda kuruluşundan beri esnek kurallara sahip olan Spotify, kullanıcı memnuniyetine önem veriyor.

Fakat maalesef Spotify, kullanıcı adlarının değiştirilmesine izin vermiyor. Ancak isteyen kullanıcılar, Spotify’daki gözüken isimlerini değiştirebiliyorlar. Bizler de bu yazımızda sizler için Spotify’da görünen ismin nasıl değiştirileceğinden bahsedeceğiz.

Spotify Kullanıcı Adı ve Görünen Ad Nedir?

Spotify’da kullanıcı adları ve gösterilecek isimler bulunuyor. Kullanıcı adı, platformu kullanan insanların kimlikleri diyebiliriz. Yani sistem, kullanıcı adlarını herkese özel olarak oluşturuyor. Bu yüzden de Spotify, karışıklık olmaması adına kullanıcı adlarının değiştirilmesine izin vermiyor.

Zaten kullanıcılar da oturum açabilmek için kullanıcı adlarına ihtiyaç duymuyorlar. Spotify’a e-posta adresiyle giriş yapmak mümkün. Bu yüzden de kullanıcı adları aslında platformu kullananlar için pek bir önem arz etmiyor.

Görünen ad ise, kullanıcıların profillerinde ve çalma listelerinde gözüken isimlerdir. Bu isimler herkes tarafından görünebildiği için kullanıcılar açısından önemli. Bu yüzden de kullanıcılar burada istedikleri isimleri kullanmak istiyorlar. Spotify, bunun için kullanıcılara görünen adlarını değiştirme şansı veriyor.

Not: Görünen ad ile Spotify’da oturum açılmıyor. Görünen adlar sadece profillerde ve çalma listelerinde gözüküyor.

Spotify Gösterilecek Ad Nasıl Değiştirilir?

Spotify’daki gösterilecek adı değiştirmek oldukça kolay bir işlem. Platformun masaüstü/tarayıcı sürümü ile cep telefonu/tablet sürümlerinde gösterilecek ad değiştirme işlemleri biraz farklıdır. Sizler de bu yazımızda iki sürüm için de gösterilecek adın nasıl değiştirileceğini öğrenebilirsiniz.

Masaüstü/Web Sürümü

 • İlk olarak Spotify’ın masaüstü uygulamasından ya da tarayıcı sürümünden profilinize giriş yapmanız gerekiyor.
 • Devamında sağ üst kısımda görülen adınızın yanında bulunan simgeye tıklıyorsunuz.
Spotify Masaüstü Gösterilecek Ad Değiştirme - 1
 • Ardından burada açılan menüden “Profil”i seçiyorsunuz.
Spotify Masaüstü Gösterilecek Ad Değiştirme - 2
 • Daha sonra karşınıza görünen adınızın gözüktüğü bir ekran çıkacak. Buradan adınızın üstüne tıklıyorsunuz.
Spotify Masaüstü Gösterilecek Ad Değiştirme - 3
 • Son olarak açılan sayfada profil fotoğrafı ekleme ve görünen adınızı değiştirme seçenekleri mevcut. Burada istediğiniz adı yazarak kaydet butonuna basmanız gerek. Ayrıca bu ekrandan dilerseniz Spotify hesabınıza profil fotoğrafı da ekleyebiliyorsunuz.
Spotify Masaüstü Gösterilecek Ad Değiştirme - 4

Spotify’ın masaüstü ve tarayıcı sürümünde görünen adı değiştirme işlemi bu kadar basit.

Telefon/Tablet Sürümü

Spotify kullanıcılarının çoğu, platformun telefon veya tablet sürümünü kullanıyorlar. Bu yüzden de görünen adınızı, platformun telefon/tablet sürümünden de değiştirebiliyorsunuz. Burada yapmanız gereken işlem de masaüstü sürümündeki işlemler kadar basit.

 • İlk olarak Spotify uygulamasından profilinize giriş yapmanız gerekiyor.
 • Daha sonra alt tarafta bulunan menülerde ana sayfaya giriş yapmalısınız. (Uygulamayı açtığınızda direkt ana sayfa açılmaktadır.)
 • Devamında sağ üst tarafta bulunan ayarlar simgesine tıklamanız gerekiyor.
 • Burada uygulama ve platform ayarları mevcut. Görünen adı değiştirmek için en üstte bulunan “Profili Görüntüle” seçeneğine tıklamalısınız.
 • Burada çalma listeleriniz ve profilinizle alakalı bazı bilgiler gözükecek. En üstte görünen adınızın altında “Profili Düzenle” butonu mevcut. Bu butona tıklıyorsunuz.
Spotify-Kullanici-Adi-Degistirme-mobil
 • Son olarak karşınıza profil fotoğrafı ekleyebileceğiniz ve görünen adınızı değiştirebileceğiniz bir ekran çıkıyor. Bu ekrandan dilerseniz profil fotoğrafı ekleyebiliyorsunuz dilerseniz de görünen adınızı değiştirebiliyorsunuz.

Spotify’ın mobil uygulamalarında görünen adınızı değiştirmek için yapmanız gerekenler bu kadar.

Spotify’da görünen adı değiştirmenin bir diğer yolu daha var. Eğer Facebook hesabınızı Spotify hesabınıza bağlarsanız, Spotify’da görünen adınız Facebook adınız olarak güncelleniyor. Bu yüzden yukarıdaki işlemlerle uğraşmak istemiyorsanız direkt Facebook hesabınızı Spotify hesabınıza bağlayarak görünen adınızı değiştirebilirsiniz.

Spotify Arkadaş Aktivitesi Nedir?

Spotify’da arkadaş da ekleyebiliyorsunuz. Hatta platformun masaüstü sürümünde eklediğiniz arkadaşlarınızın dinlediği şarkıları görebiliyorsunuz. Tabii ki arkadaşlarınız da sizin dinlediğiniz şarkıları görebiliyor.

Spotify masaüstü uygulamasını açtığınızda sağ tarafta karşınıza “Arkadaş Aktivitesi” alanı çıkacak. Bu alandan arkadaşlarınızın ve takip ettiğiniz kişilerin ne dinlediğini görebiliyorsunuz. Burada yer alan tüm isimler kullanıcıların görünen adları oluyor.

Bu bazı kullanıcılar için çok güzel bir özellikken bazı kullanıcılar için ise çok rahatsız edici olabiliyor. Spotify’da da bu yüzden arkadaş aktivitesi özelliğini kapatma özelliği mevcut. Sizler de dilerseniz aşağıdaki adımları uygulayarak arkadaş aktivitelerinizi kapatabilirsiniz.

Arkadaş Aktivitesi Nasıl Kapatılır?

 • İlk olarak Spotify’ın masaüstü uygulamasından ya da tarayıcı sürümünden profilinize giriş yapmanız gerekiyor.
 • Devamında sağ üst kısımda görülen adınızın yanında bulunan simgeye tıklıyorsunuz.
Spotify Masaüstü Gösterilecek Ad Değiştirme - 1
 • Ardından burada açılan menüden “Ayarlar”ı seçiyorsunuz.
Spotify Arkadaş Aktivitesi Nasıl Kapatılır.
 • Bu ekranda profiliniz ve uygulama hakkında erişebileceğiniz bazı ayarlar mevcut. Arkadaş aktivitesini değiştirebilmek için bu menüde alt tarafta bulunan “Görüntüle” kısmına gelmelisiniz.

  Devamında eğer arkadaş aktivitelerinizi görmek istiyorsanız “Görüntüle” kısmında en altta bulunan “Arkadaşlarının ne çaldığını gör” seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor. Eğer görmek istemiyorsanız bu butonu kapatmanız gerekiyor.
Spotify Arkadaş Aktivitesi Nasıl Kapatılır 2

Spotify’da arkadaş aktiviteleriniz için yapmanız gereken ayarlar bu kadar. Eğer “Arkadaşlarının ne çaldığını gör” seçeneğini aktif ederseniz arkadaşlarınızın da sizin dinlediklerinizi görebileceğini unutmayın.

Spotify, her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Şirket, kullanıcılarının ilgisini çekebilmek amacıyla sürekli özelleştirme seçenekleri hakkında yenilikler yapıyor.

Hatta Spotify, yakın zamanda mobil uygulamalarının erişilebilirliği için çok önemli yeni özellikler açıklamıştı. Bu yüzden şirketin özelleştirme konusunda da gelecekte bazı yenilikler getirebileceğini söyleyebiliriz.

Sizler için hazırladığımız Spotify kullanıcı adı değiştirme rehberi burada sona eriyor. Sizler de Spotify hakkında merak ettiklerinizi veya rehberimize eklemek istediğiniz bilgileri aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Samsung Odyssey Neo G9 - 49

Hayalinizdeki oyun dünyası gerçek oldu. 49 inç DQHD çözünürlük ile inanılmaz derecede ayrıntılı ve net görüntüler sunabilen yan yana duran iki QDH monitör kadar geniş bir ekrana sahip olacaksınız.

Yukarıda yer alan bağlantıdan satın alma yaptığınızda küçük de olsa bir komisyon kazanmaktayız. Bu durum ürünün fiyatını etkilememektedir.

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.