Spotify Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Spotify, dünyanın en çok kullanılan müzik platformlarının başında geliyor. Platformun kullanıcılarına sunduğu özellikler, kullanıcılarının ilgisini çekiyor. Ancak çoğu kullanıcı Spotify kullanıcı adı değiştirme işleminin nasıl yapıldığını merak ediyor.

Özelleştirme konusunda kuruluşundan beri esnek kurallara sahip olan Spotify, kullanıcı memnuniyetine önem veriyor.

Fakat maalesef Spotify, kullanıcı adlarının değiştirilmesine izin vermiyor. Ancak isteyen kullanıcılar, Spotify’daki gözüken isimlerini değiştirebiliyorlar. Bizler de bu yazımızda sizler için Spotify’da görünen ismin nasıl değiştirileceğinden bahsedeceğiz.

Spotify Kullanıcı Adı ve Görünen Ad Nedir?

Spotify, kullanıcı adları ve gösterilecek isimler üzerinden hizmet sunmayı tercih ediyor. Platformda yer alan kullanıcı adı, platformu kullanan insanların kimlikleri diyebiliriz. Yani sistem, kullanıcı adlarını herkese özel olarak oluşturuyor. Bu yüzden de Spotify, karışıklık olmaması adına kullanıcı adlarının değiştirilmesine izin vermiyor.

Zaten kullanıcılar da oturum açabilmek için kullanıcı adlarına ihtiyaç duymuyorlar. Spotify’a e-posta adresiyle giriş yapmak mümkün. Bu yüzden de kullanıcı adları aslında platformu kullananlar için pek bir önem arz etmiyor.

Görünen ad ise, kullanıcıların profillerinde ve çalma listelerinde gözüken isimlerdir. Bu isimler herkes tarafından görünebildiği için kullanıcılar açısından önemli. Bu yüzden de kullanıcılar burada istedikleri isimleri kullanmak istiyorlar. Platform, bunun için kullanıcılara görünen adlarını değiştirme şansı veriyor.

Not: Görünen ad ile Spotify’da oturum açılmıyor. Görünen adlar sadece profillerde ve çalma listelerinde gözüküyor.

Spotify Gösterilecek Ad Nasıl Değiştirilir?

Spotify, sahip olduğu özelliklerle bir müzik ve podcast platformunun yanı sıra sosyal bir platform haline de dönüşmeye başlıyor. Platformu kullanan kişiler, Spotify üzerinden birbirleriyle çeşitli yöntemlerle iletişim kurabiliyorlar. Bunun yanı sıra Spotify’da oluşturulan listeler, podcastler; kullanıcıların diğer sosyal medya platformlarında popülerleşmesini sağlıyorlar.

Bundan dolayı birçok Spotify kullanıcısı, platformda ilgi çekici veya gerçek ismini kullanmayı tercih ediyor. Ancak platforma üye olurken farklı isimlerle üye olan kişiler, gösterilen isimlerini nasıl değiştirebileceklerini merak ediyorlar. Spotify, kullanıcılarına en kapsamlı özelleştirme imkanı sunan platformlarda birisi.

Bu doğrultuda Spotify’daki gösterilecek adı değiştirme işlemi, kullanıcılar için oldukça kolay bir şekilde gerçekleştiriliyor diyebiliriz. Platformun masaüstü/tarayıcı sürümü ile cep telefonu/tablet sürümlerinde gösterilecek ad değiştirme işlemleri biraz farklıdır. Sizler de bu yazımızda iki sürüm için de gösterilecek adın nasıl değiştirileceğini öğrenebilirsiniz.

Spotify Masaüstü/Web Sürümünde Gösterilecek Ad Değiştirme

 • Spotify profilinizin görünen ismini değiştirebilmek için ilk olarak Spotify’ın masaüstü uygulamasından ya da tarayıcı sürümünden profilinize giriş yapmanız gerekiyor.
 • Spotify profilinize giriş yaptıktan sonra platformun sağ üst kısımda görülen adınızın yanında bulunan simgeye tıklamalısınız.
Spotify Masaüstü Gösterilecek Ad Değiştirme - 1
 • Simgeye tıkladıktan sonra burada açılan menüden “Profil”i seçiyorsunuz.
Spotify Masaüstü Gösterilecek Ad Değiştirme - 2
 • Daha sonra karşınıza Spotif profilinizin görünen adının gözüktüğü bir ekran çıkacak. Görünen adınızı değiştirebilmek için bu ekranda adınızın üstüne tıklıyorsunuz.
Spotify Masaüstü Gösterilecek Ad Değiştirme - 3
 • Son olarak açılan sayfada profil fotoğrafı ekleme ve görünen adınızı değiştirme seçenekleri mevcut. Burada istediğiniz adı yazarak kaydet butonuna basmanız gerek. Ayrıca bu ekrandan dilerseniz Spotify hesabınıza profil fotoğrafı da ekleyebiliyorsunuz.
Spotify Masaüstü Gösterilecek Ad Değiştirme - 4

Spotify’ın masaüstü ve tarayıcı sürümünde görünen adı değiştirme işlemi bu kadar basit.

Spotify Telefon/Tablet Sürümünde Gösterilecek Ad Değiştirme

Spotify kullanıcılarının çoğu, platformun telefon veya tablet sürümünü kullanıyorlar. Bu yüzden de görünen adınızı, platformun telefon/tablet sürümünden de değiştirebiliyorsunuz. Burada yapmanız gereken işlem de masaüstü sürümündeki işlemler kadar basit.

 • İlk olarak Spotify uygulamasından profilinize giriş yapmanız gerekiyor.
 • Daha sonra alt tarafta bulunan menülerde ana sayfaya giriş yapmalısınız. (Uygulamayı açtığınızda direkt ana sayfa açılmaktadır.)
 • Devamında sağ üst tarafta bulunan ayarlar simgesine tıklamanız gerekiyor.
 • Burada uygulama ve platform ayarları mevcut. Görünen adı değiştirmek için en üstte bulunan “Profili Görüntüle” seçeneğine tıklamalısınız.
 • Burada çalma listeleriniz ve profilinizle alakalı bazı bilgiler gözükecek. En üstte görünen adınızın altında “Profili Düzenle” butonu mevcut. Bu butona tıklıyorsunuz.
Spotify-Kullanici-Adi-Degistirme-mobil
 • Son olarak karşınıza profil fotoğrafı ekleyebileceğiniz ve görünen adınızı değiştirebileceğiniz bir ekran çıkıyor. Bu ekrandan dilerseniz profil fotoğrafı ekleyebiliyorsunuz dilerseniz de görünen adınızı değiştirebiliyorsunuz.

Spotify’ın mobil uygulamalarında görünen adınızı değiştirmek için yapmanız gerekenler bu kadar.

Spotify’da görünen adı değiştirmenin bir diğer yolu daha var. Eğer Facebook hesabınızı Spotify hesabınıza bağlarsanız, Spotify’da görünen adınız Facebook adınız olarak güncelleniyor. Bu yüzden yukarıdaki işlemlerle uğraşmak istemiyorsanız direkt Facebook hesabınızı Spotify hesabınıza bağlayarak görünen adınızı değiştirebilirsiniz.

Spotify Arkadaş Aktivitesi Nedir?

Rehberimizde de bahsettiğimiz gibi Spotify, bazı özellikleriyle kullanıcılarına sosyalleşme imkanı da sunuyor. Bu doğrultuda Spotify, kullanıcılarına arkadaş ekleyebilme imkanı sunuyor. Hatta Spotify kullanıcıları, platformun masaüstü sürümünde ekledikleri arkadaşlarının dinledikleri şarkıları görebilmektedirler. Tabii ki bu durum karşılıklı bir şekilde işlemektedir. Yani arkadaşlarınız da sizin dinlediğiniz şarkıları görebiliyor.

Spotify masaüstü uygulamasını açtığınızda sağ tarafta karşınıza “Arkadaş Aktivitesi” alanı çıkacak. Bu alandan arkadaşlarınızın ve takip ettiğiniz kişilerin ne dinlediğini görebiliyorsunuz. Burada yer alan tüm isimler kullanıcıların görünen adları oluyor.

Bu bazı kullanıcılar için çok güzel bir özellikken bazı kullanıcılar için ise çok rahatsız edici olabiliyor. Spotify’da da bu yüzden arkadaş aktivitesi özelliğini kapatma özelliği mevcut. Sizler de dilerseniz aşağıdaki adımları uygulayarak arkadaş aktivitelerinizi kapatabilirsiniz.

Spotify Arkadaş Aktivitesi Nasıl Kapatılır?

 • İlk olarak Spotify’ın masaüstü uygulamasından ya da tarayıcı sürümünden profilinize giriş yapmanız gerekiyor.
 • Devamında sağ üst kısımda görülen adınızın yanında bulunan simgeye tıklıyorsunuz.
Spotify Masaüstü Gösterilecek Ad Değiştirme - 1
 • Ardından burada açılan menüden “Ayarlar”ı seçiyorsunuz.
Spotify Arkadaş Aktivitesi Nasıl Kapatılır.
 • Bu ekranda profiliniz ve uygulama hakkında erişebileceğiniz bazı ayarlar mevcut. Arkadaş aktivitesini değiştirebilmek için bu menüde alt tarafta bulunan “Görüntüle” kısmına gelmelisiniz.

  Devamında eğer arkadaş aktivitelerinizi görmek istiyorsanız “Görüntüle” kısmında en altta bulunan “Arkadaşlarının ne çaldığını gör” seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor. Eğer görmek istemiyorsanız bu butonu kapatmanız gerekiyor.
Spotify Arkadaş Aktivitesi Nasıl Kapatılır 2

Spotify’da arkadaş aktiviteleriniz için yapmanız gereken ayarlar bu kadar. Eğer “Arkadaşlarının ne çaldığını gör” seçeneğini aktif ederseniz arkadaşlarınızın da sizin dinlediklerinizi görebileceğini unutmayın.

Spotify, her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Şirket, kullanıcılarının ilgisini çekebilmek amacıyla sürekli özelleştirme seçenekleri hakkında yenilikler yapıyor.

Hatta Spotify, yakın zamanda mobil uygulamalarının erişilebilirliği için çok önemli yeni özellikler açıklamıştı. Bu yüzden şirketin özelleştirme konusunda da gelecekte bazı yenilikler getirebileceğini söyleyebiliriz.

Spotify Kullanıcı Adı Değiştirme Mümkün mü?

Dünyanın en popüler müzik platformlarından birisi olan Spotify, sunduğu özelliklerle kullanıcı sayısını her geçen gün arttırmayı başarıyor. Bunun yanı sıra platformu kullanan kişiler, platformun sunduğu olduğu özelleştirme seçeneklerine de ilgi gösteriyorlar. Bilindiği üzere Spotify, kullanıcılarına kullanıcı adlarını random olarak veriyor. Yani Spotify kullanıcıları, platforma üye olduklarında platform tarafından atanan random kullanıcı adlarına sahip oluyorlar.

Bazı kullanıcılar, Spotify tarafından verilen kullanıcı adlarından rahatsızlık duyabiliyorlar. Bundan dolayı birçok kişi, Spotify profilleri için kullanıcı adı değiştirme işlemi mümkün mü diye merak ediyorlar. Spotify, günümüzde sunduğu hizmetler kapsamında kullanıcı adı değiştirilmesine izin vermemektedir. Çünkü şirket, platformdaki birçok işlemi kullanıcı adları üzerinden kayıt altında tutuyor.

Bundan dolayı Spotify, herhangi bir kullanıcı adı değişiklik işleminin platformun akışında önemli aksaklıklara sebep olabileceğini belirtiyor. Bu sebepten ötürü Spotify, kullanıcılarına kullanıcı adı değiştirme imkanını sunmamaktadır.

Yine de son zamanlarda Spotify tarafından geliştirilen bazı özellikler, kullanıcıları kullanıcı adı değiştirme imkanı konusunda ümitlendirdiler. Çünkü Spotify, son zamanlarda kişileştirme ağırlıklı özelliklerin gelişim süreçlerine ağırlık veriyor. Bu kapsamda birçok Spotify kullanıcısı, şirketin yakın zamanda kullanıcı adı değiştirme özelliği geliştirmesini umut ediyor.

Fakat Spotify, paylamış olduğu bilgiler doğrultusunda yakın zamanda böyle bir özelliğin geliştirilmeyeceğini belirtiyor. Şirket, belirtmiş olduğumuz gibi ilk olarak platformun akışını sağlamaya önem verdiklerini söylüyor. Bu doğrultuda Spotify kullanıcı adı değiştirme özelliği, kullanıma sunulduğu takdirde platformda ciddi karışıklıklara sebep olabilir. Bundan dolayı şirketin yakın zamandaki planları arasında kullanıcı adı değiştirme özelliğinin geliştirilmesi yer almıyor.

Spotify Kullanıcı Adı Nerelerde Gözüküyor?

Spotify, kullanıcılarına kullanıcı adlarını rastgele vermeyi tercih ediyor. Bundan dolayı bazı kullanıcılara çok anlamsız kullanıcı adları verilebiliyor. Spotify’ı oldukça aktif kullanan ve kişileştirilmiş ayarlara önem veren kişiler; kullanıcı adlarından dolayı rahatsız olabiliyorlar. Belirtmiş olduğumuz gibi Spotify, kullanıcıların kullanıcı adlarını değiştirmelerine izin vermiyor. Bundan dolayı bazı Spotify kullanıcıları, kullanıcı adlarının nerelerde görüldüğünü merak etmektedir.

Spotify, kullanıcı adını genellikle veri işlemleri için kullanmayı tercih ediyor. Yani şirket, aslında kullanıcı adları üzerinden kullanıcıları tanımlıyor. Bu sayede şirketin verilerinde karışıklık olmamış oluyor. Bundan dolayı Spotify kullanıcı adının ön planda pek fazla bir işlevinin olmadığını söylesek yanlış olmayacaktır.

Spotify kullanıcıları, platformda yer alan ayarlar bölümünden kendi kullanıcı adlarına kolaylıkla ulaşabiliyorlar. Bunun yanı sıra şirket, başka alanlarda kullanıcı adlarını göstermeyi tercih etmiyor. Bunun yerine platformda gösterilen ad özelliği kullanılıyor. Yani Spotify, kullanıcılarının kullanıcı adlarını birbirleriyle paylaşmak yerine gösterilen isimlerini paylaşmayı tercih ediyor.

Bu rehberimizde açıkladığımız üzere Spotify’da gösterilen adı değiştirme seçeneği mevcut. Bu sayede platformu kullanan kişiler, diğer kullanıcılarla etkileşime girdikleri isimlerini belirleyebiliyorlar. Bu noktada tabii ki Spotify tarafından belirlenen bazı kurallar mevcut.

Şirket, gösterilen isim belirlerken bazı durumlara dikkat edilmesini belirtiyor. Örneğin platformda şiddet ya da aşağılama içeren gösterilen isimlerin kullanılmasına izin verilmiyor. Aksi takdirde Spotify, bu kurallara uymayan kişilerin profillerini kalıcı olarak kapatıyor.

Genel Değerlendirme

Spotify, son zamanlarda geliştirdiği özellikler ile adından oldukça fazla söz ettirmeyi başarıyor. Dünya genelinde en çok tercih edilen müzik ve podscast platformlarından birisi olmayı başaran Spotify, kullanıcı sayısını her geçen gün artırıyor. Bu kapsamda şirket, kullanıcılarına olabildiğince kişileştirilen profiller sunmayı hedefliyor.

Spotify kullanıcıları, platformu Spotify tarafında random olarak verilen kullanıcı adları üzerinden kullanıyorlar. Yani platformu kullanan kişilerin birçok verileri, kullanıcı adları üzerinden kaydediliyor. Bunun yanı sıra bazı noktalarda Spotify kullanıcı adı, kullanıcıların kimliği görevini taşıyor. Bundan dolayı birçok kişi, Spotify’da yer alan kullanıcı adını değiştirmek istiyor.

Bu kapsamda Spotify kullanıcıları, kullanıcı adı nasıl değiştirilir diye çok fazla merak ediyorlar. Spotify, güncel hizmet koşulları altında kullanıcılarına kullanıcı adı değiştirme özelliği sunmuyor. Çünkü şirket, kullanıcı adı değiştirme imkanın platformun akışında bazı aksaklıklara sebep olabileceğini belirtiyor.

Fakat Spotify’da bunun yerine kullanıcılarına profillerini farklı şekillerde kişileştirmek için özellikler mevcut. Platformda görünen ad şeklinde bir başka kullanıcı adı daha yer alıyor. Görünen ad, Spotify’da kullanıcıların birbirlerini gördükleri isim olarak geçiyor. Bu doğrultuda Spotify, kullanıcılarına görülen isimlerini değiştirmek için özellik geliştirdi.

Bu yazımızda sizler için Spotify’da görünen isminizi nasıl değiştirebileceğinizi açıkladık. Bunun yanı sıra Spotify’ın neden kullanıcı adını değiştirmeye izin vermediğini de detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Sizler için hazırladığımız Spotify kullanıcı adı değiştirme rehberi burada sona eriyor. Sizler de Spotify hakkında merak ettiklerinizi veya rehberimize eklemek istediğiniz bilgileri aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.