Spotify Blend Nasıl Yapılır?

Spotify, dünyanın en popüler dijital müzik platformlarından biridir. Platform, müzik ve podcast dinlemek için dünyanın en iyi uygulamaları arasında yer almaktadır. Ayrıca Spotify topluluk özelliklerine de önem vermektedir. Bu nedenle kullanıcılar arkadaşlarıyla ortak çalma listesi oluşturma şansına da sahiptir. Spotify Blend özelliği de kişilerin bu isteğini karşılamaktadır. Peki Spotify Blend nasıl yapılır?

İki kişinin müzik zevkini bir araya getirerek çalma listesi hazırlamak pek kolay değildir. Ancak Spotify Blend özelliği bunu mümkün kılmaktadır. Biz de bu yazımızda Spotify’ın Blend özelliğinin nasıl kullanıldığına ve ne işe yaradığına değineceğiz. Ancak öncesinde Spotify hakkında kısa bir bilgilendirme yapalım.

Spotify Nedir?

Spotify, İsveç merkezli bir dijital müzik akışı hizmetidir. 23 Nisan 2006 yılından beri kullanıcılara hizmet veren Spotify, içeriğindeki geniş çevrimiçi müzik ve podcast listesine anında erişmenizi sağlamaktadır. Bu sayede dilediğiniz müziklere ve podcastlere istediğiniz anda erişmeniz ve dinlemeniz mümkün olmaktadır.

Platformun içinde milyonlarca müzik yer almaktadır. Müzikleri ise albüm, şarkıcı ya da çalma listesi arayarak dinleme olanağınız vardır. Bunun yanında Spotify’ın arama bölümünde yer alan müzik türlerine girerek de sadece tek türe ait şarkıları dinleme şansınız olacaktır.

Spotify’ın arama bölümünde yer alan bir diğer özellik de ruh halinize göre ayarlanan çalma listeleridir. Örneğin fitness, uyku, yemek yapma, parti gibi çalma listeleri ile modunuza uygun müzikler dinleme şansınız olacaktır. Aynı zamanda TV ve filmlerdeki müziklerin yer aldığı listelere de Spotify üzerinden ulaşma imkanınız vardır.

Buna ek olarak Spotify topluluk özelliklerine de önem vermektedir. Platform üzerinden arkadaşlarınızın ne dinlediğini görmeniz mümkündür. Ayrıca başkalarının hazırladığı çalma listelerine de erişim sağlama şansınız bulunmaktadır. Bunların haricinde iki veya daha fazla kişinin birlikte oluşturduğu bir Blend listesi de hazırlayabilirsiniz.

Spotify Blend Nedir?

Spotify Blend, kullanıcıların ortak çalma listesi oluşturmasını sağlayan bir Spotify özelliğidir. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, arkadaşlarının dinlediği müzikler ile kendi dinledikleri müziklerin birbiriyle ne kadar uyumlu olduğunu anlayabilirler.

Aynı zamanda Spotify Blend ile arkadaşlarınızın hangi şarkıları ya da şarkı türlerini daha çok dinlediklerini de görme şansınız olacaktır. Spotify, Blend çalma listesine toplamda 50 şarkı eklemektedir. İki kişyle yapılan bir Blend listesinde şarkıların yarısı sizin dinlediklerinizi oluştururken diğer yarısı arkadaşınızın dinlediği şarkıları oluşturmaktadır.

Blend çalma listesi günlük olarak değişmektedir. Ayrıca Spotify Blend’inize başka arkadaşlarınızı da ekleme imkanınız var. Bunun yanında sanatçılarla da Blend oluşturup müzik zevkinizin ne kadar uyumlu olduğunu öğrenebilirsiniz.

Böylelikle Spotify Blend nedir sorusunun yanıtını vermiş olduk. Şimdi ise Spotify’da Blend oluşturmadan önce bilmeniz gerekenler hakkında açıklama yapalım.

Spotify’da Blend Oluşturmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Yazımızda Spotify Blend özelliğini nasıl kullanacağınızla ilgili açıklama yapmadan önce bu özellik hakkında bilmeniz gerekenler hakkında açıklama yapmamız faydalı olacaktır. Spotify Blend’i Android ve iOS cihazlarda kullanmanız mümkün. Ayrıca bilgisayarınız ve tabletiniz üzerinden de bu özelliği rahatlıkla kullanma şansınız var.

Bir arkadaşınızla Blend oluşturduktan sonra o listeye başka arkadaşlarınızı da ekleme imkanınızın olduğunu söylemiştik. Ancak bunun bir sınırı vardır. Oluşan Spotify Blend çalma listenize en fazla 10 kişiyi ekleme şansınız bulunmaktadır. 10 kişiden fazlasını Spotify Blend’inize davet etmek şimdilik mümkün değildir.

Spotify Blend’i sanatçılarla da oluşturma imkanınızın olduğunu belirtmiştik. Ancak her sanatçı üzerinden bu özelliği kullanmanız mümkün olmamaktadır. Bir sanatçıyla Spotify Blend oluşturmanız için ilgili sanatçının herhangi bir platformdan Spotify Blend bağlantısını paylaşması gerekecektir.

Bunun haricinde sanatçının aktif olarak kullandığı Spotify hesabının adını bilmeniz de şarttır. Ayrıca sanatçının Spotify hesabında herkese açık bir çalma listesinin de olması gereklidir. Şimdi Spotify Blend oluşturmadan önce bilmeniz gerekenler hakkında açıklama yaptığımıza göre Blend özelliğini nasıl kullanacağınıza bir göz atalım.

Spotify Blend Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle cihazınızdan Spotify’a giriş yapın.
 • Daha sonra Spotify’ın arama bölümüne girin. Bu bölüme, ekranın aşağısındaki büyüteç simgesine dokunarak ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Spotify Blend’e arama bölümünden iki yolla ulaşma imkanınız var. İlki, arama bölümüne Blend yazmak. Diğer yol ise arama ekranının biraz aşağısına doğru indiğinizde karşınıza çıkan ‘Senin için Hazırlandı’ seçeneğine dokunmak.
 • Ardından ‘Blend Oluştur’ yazısına dokunun.
 • Son olarak ‘Davet et’ seçeneğine dokunun ve dilediğiniz arkadaşınıza Spotify Blend daveti gönderin. Spotify Blend daveti gönderdiğiniz arkadaşınız bu işlemi onayladığında Spotify sizin için otomatik olarak Blend oluşturacaktır.
Spotify Blend Oluşturma
 • Oluşan Blend çalma listesini görmek için ‘Senin için hazırlandı’ bölümüne girmeniz yeterli olacaktır. Bunun haricinde ‘Kitaplığın’ bölümüne girerek de çalma listelerinizin arasından Blend çalma listenizi bulmanız mümkündür.

Spotify Blend’e Yeni Kişiler Ekleme

 • Bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle Spotify’a giriş yapın.
 • Ardından ‘Kitaplığın’ bölümündeki çalma listeleri arasından Blend çalma listenizi bulun.
 • Sonrasında Blend çalma listenizdeki kişi simgesine dokunun. Ayrıca bu simgenin yanındaki üç noktaya dokunup ‘Üye ekle’ seçeneğine girmeniz de yeni kişi eklemenizi sağlayacaktır.
 • Karşınıza çıkan ekranda yazan ‘Daha fazla üye davet et’ seçeneğine basın.
 • Blend bağlantınızı, bu listeye eklemek istediğiniz arkadaşınıza gönderin. Arkadaşınız daveti kabul ettiğinde Blend çalma listenize katılım sağlayacaktır. Bu işlem sonrasında Blend çalma listenizde yer alan herkes birbirinin zevkine uygun şarkıları görmüş olacak.
Spotify Blend Yeni Kişi Ekleme

Sanatçılarla Spotify Blend Oluşturma

İstediğiniz bir sanatçıyla Blend oluşturup müzik zevklerinizin uyumunu keşfetmek için ilgili sanatçının Blend davetini bilmeniz gerekiyor. Ancak sanatçıların çoğu Blend daveti oluşturma ve bunu hayranlarıyla paylaşma gibi bir tercihte bulunmamaktadır.

Yine de sevdiğiniz sanatçının Blend davetini bulmaya çalışacaksanız sosyal medya hesaplarına göz atmayı deneyebilirsiniz. Çünkü sanatçılar bazen sosyal medya hesaplarında Spotify linkleri paylaşabiliyorlar. Dolayısıyla bu konu hakkında sanatçıların sosyal medya hesaplarını kontrol etmek faydalı olacaktır. Bunun haricinde, sanatçının Spotify profilindeki ‘Sanatçının Seçtikleri’ listesi de Blend’e benzer bir deneyim sağlayacaktır.

 • Sanatçının Blend davet bağlantısına eriştikten sonra bu bağlantıya dokunun.
 • Spotify üzerinden davet bağlantısı açıldığında ‘Blend’e git’ seçeneği ile devam edin.
 • Eğer belirli bir sanatçıyla Blend oluşturmak yerine Blend oluşturma ihtimalinizin olduğu sanatçıları görmek istiyorsanız iki yöntem deneyebilirsiniz. Bunlardan ilki, Spotify’ın Blend oluşturabileceğiniz sanatçılarını listelediği sayfaya girmektir.
 • Diğer bir yöntem ise Spotify’ın arama bölümüne Blend yazmak olacaktır. Arama bölümünde Blend yazdığınızda Blend oluşturabileceğiniz sanatçılar karşınıza çıkacaktır. Bu sanatçılardan dilediğinize dokunarak oluşan Blend’i incelemeniz mümkün olacaktır.
Sanatçılarla Spotify Blend Oluşturma

Blend Hikayesini Paylaşma

 • Arkadaşınızla veya sanatçıyla oluşturmuş olduğunuz Blend’in hikayesini paylaşmak için öncelikle Spotify’a girin.
 • Ardından ‘Kitaplığın’ bölümüne girerek ilgili Blend çalma listesini bulun.
 • Sonrasında Blend çalma listesinin yanında yer alan üç noktaya dokunun.
 • Buradan da ‘Blend hikayesini gör’ seçeneğine girin.
 • Son olarak ‘Bu hikayeyi paylaş’ yazısına dokunun ve dilediğiniz platformdan Blend hikayesini paylaşın.
Spotify Blend Hikayesini Paylaşma

Blend İsmini Değiştirme

 • Bu işlem için öncelikle Spotify hesabınıza giriş yapın.
 • Ardından adını değiştirmek istediğiniz Blend çalma listenizi bulun ve girin.
 • Blend çalma listenizde yer alan üç noktaya dokunun.
 • Sonra ‘İsmi düzenle’ yazan yeren yere basın.
 • Yeni Blend ismini belirledikten sonra ‘Bitti’ yazan yere dokunun ve işlemi tamamlayın.

Spotify Blend’den Ayrılma

 • Oluşturmuş olduğunuz ya da arkadaşınızın oluşturmuş olduğu Blend’i silmek oldukça kolaydır. Bunun için Spotify’a girin.
 • Ardından ayrılmak istediğiniz Blend’i bulun.
 • Sonra üç noktaya dokunun.
 • Karşınıza çıkan seçenekler arasından ‘Blend’den ayrıl’ seçeneğine dokunun. Bu seçeneğe dokunduktan sonra ilgili Blend’den ayrılmış olacaksınız.
Spotify Blendden Ayrılma

Spotify Blend Sorunları Nasıl Çözülür?

Yazımızda Spotify Blend nasıl yapılır sorusunun yanıtını verdikten sonra Blend sorunlarını nasıl çözeceğinizle ilgili de açıklama yapmamız faydalı olacaktır. Kullanıcılar, Spotify Blend ile ilgili çoğunlukla iki ayrı sorun yaşıyorlar. Bunlardan biri, Blend çalma listesinin çalışmamasıyla ilgilidir. Diğer bir sorun ise bir kullanıcının arkadaşına Blend daveti göndermek için kullandığı ‘Davet et’ seçeneğinin çalışmamasıyla ilgilidir. Kullanıcıların davet düğmesine dokundukları zaman ana sayfaya yönlendirme ya da ekran donması gibi sorunlar yaşama ihtimalleri de muhtemeldir.

Bu sorunları çözmek için yapmanız gereken işlem oldukça basittir. Öncelikle önbellek dosyalarını temizlemeniz gerekiyor. Önbellek dosyalarını temizledikten sonra ise Spotify’ı cihazınızdan silin. Sonrasında uygulamayı yeniden yükleyin.

Bu işlemleri gerçekleştirmenize rağmen Spotify’ın Blend özelliğiyle ilgili sorun yaşamaya devam ediyorsanız, uygulamaya başka bir cihazdan girmeye çalışın. Ayrıca Spotify’a bilgisayar üzerinden girmeye çalışarak da bu sorunu çözmeniz mümkün. Başka bir cihazdan girmek de Blend sorunlarını çözmüyorsa Spotify’ın bu konuyla ilgili bir güncelleme yayınlamasını beklemeniz gerekecektir.

Spotify’da Özel Dinleme ve Çalma Listeleri Nasıl Oluşturulur?

Spotify’da çok sayıda arkadaşınız varsa ve dinlediğiniz müzikleri görmelerini istemiyorsanız bunun da bir çözüm yolu var. O da özel dinleme ve çalma listesi oluşturmak. Özel dinleme özelliğini aktif hale getirdiğinizde takipçileriniz, o an hangi müziği dinlediğinizi göremeyecektir. Özel çalma listesi oluşturduğunuzda ise arkadaşlarınızın bu çalma listenizi ve içinde yer alan müzikleri görme imkanı olmayacaktır.

Spotify’ın Özel Dinleme Özelliğini Aktifleştirmek

 • Bu işlem için öncelikle Spotify hesabınıza girin.
 • Ardından ekranın sağ üstünde yer alan ‘Ayarlar’ bölümüne dokunun.
 • Ayarlar menüsüne girdiğinizde ekranın aşağısına doğru inin ve ‘Sosyal’ başlığına doğru ilerleyin.
 • Sosyal başlığının altında yer alan ‘Gizli oturum’ seçeneğini aktif hale getirin.
 • Son olarak ‘Dinleme aktivitesi’ seçeneğini da aktif hale getirerek işlemi tamamlayın.
Özel Dinleme Özelliğini Aktifleştirme

Spotify’ın Özel Çalma Listesi Özelliğini Aktifleştirmek

 • Öncelikle Spotify’a girin.
 • Sonra ‘Kitaplığın’ bölümüne dokunun.
 • Kitaplığınızda yer alan çalma listelerinden gizlemek istediğiniz herhangi birine girin.
 • Ardından üç noktaya dokunun.
 • Son olarak ‘Gizli yap’ seçeneğine dokunun.
Özel Çalma Listesi Özelliğini Aktifleştirme

Spotify Blend Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

Spotify Blend, arkadaşlarınızla ortak bir çalma listesi oluşturmanızı sağlayan özelliktir. Bu özellik sayesinde arkadaşlarınızla müzik uyumunuzun ne kadar benzer olduğunu anlamış oluyorsunuz. Blend özelliğini kullandığınızda karşınıza bir eşleşme puanı çıkacaktır. Bu puan ile arkadaşınızla olan müzik uyumunuzun yüzdesini öğrenmiş oluyorsunuz.

Oluşan Blend çalma listesinde, Spotify’da dinlediğiniz müziklere göre güncelleme olacaktır. Bu güncellemeler sayesinde de arkadaşınızla birlikte dinleyeceğiniz çalma listesi çeşitlenecektir. Yazımızda da anlattığımız gibi Spotify Blend çalma listesini belirli sanatçılarla oluşturma şansınız da oluyor. Bunun için de Spotify’ın arama bölümüne Blend yazmanız ve karşınıza çıkan sonuçlardan sanatçı eşleşmenize girmeniz yeterlidir.

Ayrıca oluşturduğunuz Blend çalma listesine başka arkadaşlarınızı ekleyerek çeşitliliği artırmanız da mümkündür. Maksimum 10 arkadaşınıza Blend daveti göndererek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Spotify’ın Blend özelliği sayesinde arkadaşlarınızın müzik zevkini net bir şekilde görmüş olacaksınız.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Spotify Blend nasıl yapılır rehberimiz burada sona eriyor. Peki sizler hiç Spotify’ın Blend özelliğini denediniz mi? Spotify Blend hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.