Spotify Podcast Keşif Özelliğini Test Ediyor

Spotify, podcast dinlemek için en popüler uygulamalardan birisi diyebiliriz. Platform yetkilileri, podcast konusunda sürekli yeni çalışmalar yapmaya devam ediyorlar. Öyle ki şirket, şu günlerde keşif için yeni bir özelliği test ediyor. Artık yeni bir podcast yayını keşfetmek için saatler harcamaya gerek kalmayacak. Spotify kullanıcıları geliştirilen podcast keşif özelliği sayesinde yeni podcast serilerini daha kolay bir şekilde keşfedebilecekler.

Podcast dinleyicilerinin ve yayıncılarının en çok kullandığı platformların başında şüphesiz ki Spotify geliyor. Artık insanlar, günlük aktiviteler yaparken bile bir şeyler dinlemekten oldukça keyif alıyor. Bunun için Spotify, geçtiğimiz yıllarda yatırım değeri oldukça yüksek olan bir platform ile yeni bir adım attı.

2021 yılında Spotify, bu keşifi hızlandırmak için podcast keşif platformu olarak Podz’u satın aldı. Yaklaşık 50 milyon dolarak satın alınan Podz yakın zamanda Spotify kullanıcılarına etkisini gösterecek. Çünkü Podz’un sistemi, geliştirilecek yeni özelliklerle birlikte Spotify kullanıcılarının yeni podcastleri keşfetmesine yarar sağlayacak.

Spotify’da Yeni Podcast Yayınlarını Keşfetmeyi Kolaylaşıyor

Spotify tarafından geliştirilen yeni özellik ile birlikte artık kullanıcılar istedikleri yayınlara daha hızlı ulaşabilecekler. Podz, kullanıcıların posdcast yayınlarını 60 saniyelik ön gösterim ile ulaşabilmelerine olanak sağlıyor. Bunun yanı sıra Podz, yayınlanacak olan klipleri otomatik olarak seçip ve özet akış halinde kullanıcılara sunacak. Bu da Spotify üzerinden yayınlanan mevcut podcast deneyimini daha da geliştiriyor diyebiliriz.

Bunun yanı sıra ortaya çıkan bir özelliğe göre kullanıcılar, Spotify keşif akışında gezinirken dinlemek istedikleri podcastlerin kapak fotoğraflarını görebilecek. Daha sonra kullanıcılar, dinlemek istedikleri yayınların girişinin ilk 60 saniyesini direkt akış üzerinden rahatlıkla dinleyebilecekler.

60 saniyelik klip, eğer kullanıcıların ilgisini çekerse kullanıcılar podcast’in tamamını dinlemek için oynat düğmesine tıklayabilecekler. Daha sonra kullanıcılar serinin tamamına ulaşarak + ikonuna tıklayarak listelerine podcast’leri ekleyebilecekler.

Spotifyda Yeni Podcast Yayınlarını Keşfetmeyi Kolaylaşıyor

Araştırmacılar, şuan için geliştirilen podcast keşif özelliğinin henüz test aşamasında olduğunu söylüyorlar. Bunun için net bir açıklama yapılmış olmasa da yapılan çalışmaların kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve daha geniş kitlelere hitap etmek için geliştiriliyor olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca araştırmacılar, şirketin test sürecinin biraz uzun süreceğini belirtiyorlar.

Bunun yanı şu an hangi kullanıcı gruplarına bu özelliğin açıldığı net olarak bilinmiyor. Fakat test aşamasından sonraki süreçte Spotify, podcast keşif özelliğini tüm kullanıcılarına sunmayı planlıyor. Yeni özellik ile artık ilgilinizi çeken serilere ön bakış atabileceksiniz. Bu sayede dinlemek istediğiniz konular hakkında ki yayınları daha kolaylıkla bulabileceksiniz.

Spotify tarafından geliştirildiği iddia edilen bu özellik, şimdiden Spotify kullanıcılarını heyecanlandırmayı başardı. Sizler Spotify tarafından geliştirilen podcast keşif özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizler de podcast dinleyicilerinin ilgisini çekecek bu yeni özellik hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://9to5mac.com/2022/03/28/spotify-podcast-discovery-podz/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojinin her alanı ile yakından ilgilenen ve bunları insanlarla buluşturmaktan oldukça keyif alan biriyim!