Spotify Podcast Sektörü için Yeni Bir Yatırım Yaptı!

Spotify, çeşitli alanlarda yatırım yapmaya devam ediyor. Dijital müzik platformu olarak hizmet vermeye başlayan Spotify, daha sonra podcast sektöründe de hizmet vermeye başladı. Şirket, şimdi de radyo ağları ve podcast sektörü için yeni projeler üzerinde çalışıyor. Bu kapsamda Spotify, podcast sektörü için yeni bir yatırım yaptığını duyurdu.

Şirket, bu yatırım kapsamında Avustralya tabanlı şirket olan Whooshkaa’yı bünyesine kattıklarını açıkladı. Bu yatırımla birlikte Spotify, radyo ağları için de bazı projeler geliştirmeyi hedefliyor. Böylece şirket, daha çok kullanıcıya hitap etmeyi planlıyor.

Whooshkaa, verdiği hizmet sayesinde radyo yayıncılarının yaptıkları yayınları düzenleyerek podcast yayınlarına çeviriyor. Bu sayede yayıncılar, podcastler üzerinde ekledikleri reklamlar ile para kazanma imkanı elde ediyorlar. Spotify, bu hizmeti kendi platformuna yansıtmayı hedefliyor. Bu kapsamda yayıncıların daha çok gelir elde etmeleri hedefleniyor.

Yayıncılar Spotify Üzerinden Podcast Yayınlarına Dinamik Reklam Ekleyebilecekler

Spotify tarafından yapılan yeni satın alma şirket CEO’su Daniel Ek tarafından yapılan açıklamalarla paralel olarak ilerliyor. Ek, yaptığı açıklamalarda radyo ve podcast yayınlarına önem vereceklerini belirtiyordu.

Ayrıca Ek, geleneksel radyo yayıncılığının da gün geçtikçe demode hale geldiğini vurguluyordu. Bu kapsamda Spotify, Whooshkaa’yı satın almasıyla birlikte hem podcast hem radyo yayıncılarına yatırım yapmış oldu.

Şirket, Whooshkaa tarafından verilen hizmetleri kendi hizmetlerine yansıtmayı planlıyor. Bu kapsamda yayıncılar, radyo yayınlarını podcast şeklinde Spotify üzerinde yayınlayabilecekler. Ayrıca edinilen bilgilere göre yayıncılar, yayınladıkları yayınlar üzerinde dinamik reklam ekleyebilecekler.

Dinamik reklamın kendini gösterdiği yer ise dinleyicilerin ilgi alanları olacak. Hedef kitleye uygun bir şekilde reklam göstermek bu satın alma ile mümkün hale gelecek. Bunun yanı sıra yayıncılar, Spotify tarafından kullanıcılara sunulan reklam ağı hizmetinden de faydalanabilecekler.

Yayıncılar Spotify Üzerinden Podcast Yayınlarına Dinamik Reklam Ekleyebilecekler

Spotify, gerçekleşen bu satın alma için ne kadar ücret ödediklerini açıklamadı. Şirket, yaptığı açıklamada yeni satın aldıkları şirketin hizmetlerini daha önceden ortak olduğu Megaphone hizmetleri ile birleştireceklerini belirtti. Bu sayede Spotify, iki hizmetin özelliklerinden yararlanarak kullanıcılarına üst düzey podcast yayıncılığı deneyimi sunmayı hedefliyor.

Spotify, bir süredir radyo yayıncılarına özel hizmetler geliştirmeye devam ediyor. Bunun yanı sıra şirket, bu kapsamda radyo ve podcast yayıncılığı üzerinde çalışan şirketleri de bünyesine katıyor. Bundan dolayı önümüzdeki süreçte şirket, radyo ve podcast sektörü üzerinde kullanıcılarını mutlu edecek hizmetler geliştirecek gibi duruyor.

Siz Spotify şirketinin radyo ve podcast sektörü üzerinde yaptığı çalışmalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce şirket, bu alanlarda yaptığı çalışmalarla kullanıcılarını memnun edecek hizmet seviyesine ulaşabilecekler mi? Sizler de Spotify’ın sunduğu hizmetler hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.