Sony ve Discord Ortaklığı: PlayStation’a Geliyor

Sony ve Discord ortaklığı, PlayStation oyuncularını mutlu edecek bir birliktelik olacak gibi gözüküyor. Çünkü, iki şirketin birlikte çalıştığı bu proje sayesinde, Discord uygulaması PlayStation ile birleştirilecek. Böylece, sesli konuşma için yeni bir alternatif PlayStation’da yer alacak.

Discord ilk çıktığı zamanlarda, video oyunu oynayan kitleyi hedef alan bir sesli sohbet programıydı. Platformun kurucusu Jason Citron, böyle bir ihtiyacın varlığını oyun oynarken fark ettiğini belirtiyor.

Ardından, 13 Mayıs 2015 tarihinde uygulama yayınladı. Günümüzde ise sadece oyun oynayanlara değil oldukça geniş kitlelere hitap eden bir sosyal platforma dönüştü.

Discord sosyal bir platform ancak Sony ile aynı başlıkta olmasının başlıca sebebi tabii ki oyunlar. Her geçen gün oyun ve oyuncu sayısı büyük bir artış yaşıyor. Bu oyunların bazıları tek kişilik olarak oynanıyor. Ancak, çevrimiçi olarak oynanan oyunların sayısı da bir hayli yüksek.

Üstelik, çevrimiçi olarak oynanan oyunlarda iletişim oldukça önemli bir hal alıyor. PlayStation şu anda sesli iletişim konusunda biraz kısıtlı bir hizmet sunuyor.

Discord PlayStation’da Yer Alacak

Halihazırda bir PlayStation Network (PSN) hesabı sahibi olmanız durumunda PlayStation oynarken sesli sohbet gerçekleştirilebiliyor. Ancak, yeni ortağı Discord bu konuda çığır açan bir platform. Bu nedenle Sony, Discord’un sohbet özelliklerini PlayStation konsollarına eklemek için uğraşıyor.

Üstelik Sony, önümüzdeki dönemde Discord’un konsol ve mobil cihazlarda kullanımının mümkün olabileceğini açıklıyor. Yeni geliştirme ile ilgili kesin bir tarih şimdilik verilmiyor.

Discord’un PlayStation içinde nasıl görüneceği hakkında da kesin bir bilgi yer almıyor. Ancak, PSN hesapları ve Discord platformu arasında bir bağlantı kurulacağı tahmin ediliyor.

sony-discord-ortaklik

Sony’nin Discord’u PlayStation ürünlerine getirmek için yaptığı çalışmalar hakkında daha çok bilgiye önümüzdeki zamanlarda erişebileceğiz. Ancak Discord ile yapılan bu ortaklık, oyuncular açısından oldukça sevindirici bir haber.

Discord, son açıklanan verilere göre 140 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip. Pandemi döneminde Discord’un erişilebilirlik konusunda sorunlar yaşadığına da tanık olduk.

Ayrıca şirket, bu yılın başlarında Microsoft tarafından satın alınma ihtimaliyle gündeme gelmişti. Ancak bu görüşmelerden herhangi bir sonuç çıkmadı.

Sony ise yakın zamanlarda çıkardığı oyun konsolu PlayStation 5 ile oldukça güzel satış rakamları elde etti. Her ne kadar satış konusunda başarılı olsalar da şu an PlayStation 5 için büyük bir stok problemi bulunmakta.

Sony’nin aynı zamanda Discord’un yatırımcısı olduğunu da ekleyelim.

Yakın zamanda olmasa bile Discord ve oyun konsolları arasında bağlantı sağlanabilir. Bu sayede konsol oyuncuları arasında yeni bir paylaşım ve iletişim şekli mümkün hale gelecek gibi görünüyor.

Sizler Sony ve Discord ortaklığını nasıl değerlendiriyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.