PlayStation 5 Satış Miktarı Açıklandı: 7.8 Milyon

Sony, geçtiğimiz senenin son çeyreğinde yeni PlayStation 5’i kullanıcılara sunmuştu. Oldukça büyük ilgi gören PlayStation 5’in 2021 Mart sonuna kadar olan satışları açıklandı. 31 Mart tarihine kadar toplam PlayStation 5 satış miktarı 7.8 milyon olarak ifade ediliyor.

Şirketin üstün başarı yakaladığı tek konu konsol satışları değil. Sony, aynı zamanda PlayStation Plus aboneliklerinde de bir artış olduğunu belirtiyor. %14.7 yükseliş gösteren aboneliklerin toplam sayısı 47.6 milyona ulaşıyor.

Kasım ayında çıkan bir konsolun yaklaşık 5 ay gibi bir sürede toplamda 7.8 milyon satış miktarına ulaşması, şirketin ne kadar başarılı olduğunun göstergesi. PlayStation 4 satış miktarına baktığımızda, 6 Nisan 2014 tarihinde 7 milyon satışa yeni ulaştığını görüyoruz. Karmaşık hesaplar olmadan bile PlayStation 5 ile Sony’nin daha kısa sürede daha çok ürün sattığını görmek mümkün.

Bu başarının pratiğe yansıyan çok önemli bir sonucu daha var; stokların tükenmesi. PlayStation 5 dünyanın birçok ülkesinde, özellikle ABD’de, her satışa çıktığında saniyeler içerisinde bitiyor. Stoklar yenilendikten sonra bile tüm ürünlerin satılması pek uzun sürmüyor.

Bu bilgiye dayanarak Sony’nin ne kadar büyük ölçüde bir başarıya sahip olduğunu anlamak mümkün. Şirket, kelimenin gerçek anlamıyla satışlara yetişemiyor.

Sony Rekor Kırıyor

PlayStation 5 Dijital Sürüm

Sony tarafından paylaşılan raporlar, 2021 PlayStation 5 satış miktarı olarak 3.3 milyon gibi bir sayıyı gösteriyor. Kasım 2020 çıkışlı cihazın ocak ayına kadar satıldığı miktar ise 4.5 milyon. Uzun süredir beklenmesinin, yılbaşı döneminin ve tabii ki konsolun yeni çıkış yapan bir ürün olmasının bu yüksek satış miktarında etkisi oldukça büyük.

Bunun haricinde, PS4 satışları da hala devam ediyor. Şirket, açıklanan raporlara göre 1 milyon birim de PlayStation 4 satmış. Bir önceki neslin ürünü olan PS4 satış miktarının düşmesi oldukça normal. Ancak, bu miktar ile toplam satış 115.9 milyona yükseliyor. Bunun da oldukça büyük bir başarı olduğunu söylemek mümkün.

Tüm bu satış miktarlarıyla birlikte Sony yeni rekorunu kırıyor. Şirket 2020 sonu itibariyle toplamda 3.14 milyar dolar gelir elde ettiğini açıklıyor. Eğer şirketin satışları aynı hızla devam ederse gelecek sene bu rekoru da egale edecektir.

Ayrıca, Sony satışlarından memnun olsa da çalışmayı bırakmamış gibi gözüküyor. Geçtiğimiz günlerde çıkan bir iddia şirketin yeni bir patent aldığı yönünde bilgiler içeriyordu. Bu iddianın doğru olması halinde yakında PlayStation için çok ilginç bir özellik ile karşılaşabiliriz.

Siz de konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.