Microsoft Discord’u Satın Alabilir: En Az 10 Milyar Dolar

Gündeme bomba gibi düşen bir iddiaya göre teknoloji devi Microsoft, popüler iletişim uygulaması Discord’u satın alabilir. Olası anlaşmanın gerçekleşmesi halinde belirlenecek fiyatın 10 milyar doların üstünde olacağı tahmin ediliyor. Ancak iddialar bu kadarla sınırlı değil. Henüz anlaşma tamamlanmadığı için Discord’un önünde başka bir seçenek daha olduğu dedikodular arasında. Buna göre Discord’un, Microsoft yerine halka arz seçeneğini tercih etme ihtimali mevcut.

GamesBeat tarafından paylaşılan habere göre, günümüzün en popüler iletişim platformlarından biri olan Discord satış sürecinde. Üstelik bu satıştan ortaya çıkacak para 10 milyar doları aşıyor. Düşününce, milyonlarca kullanıcısı olan bir platform için bu ücret gayet makul gelebilir.

Discord’un Aldığı Yatırım En Büyük Etken

Çoğunlukla oyuncular tarafından kullanılan Discord platformu için birden fazla potansiyel alıcı olduğu da iddialar arasında. Bu satın alma sürecinin başlamasındaki en büyük etken geçtiğimiz günlerde Discord’un aldığı yatırım. 7 milyar dolar değerleme ile 100 milyon dolar yatırım alan Discord, platform için önemli bir kararın eşiğinde gibi gözüküyor.

Microsoft Discordu Satın Alabilir

Dikkat edilmesi gerek önemli bir konu ise Discord’un platformdan kazandığı para. Ücretsiz bir hizmet sunan Discord, platformdan yüksek bir meblağ kazanmıyor. Ayrıca, hiçbir kullanıcısına herhangi bir aboneliği de zorunlu tutmuyor. Platformda yer alan ücretli hizmetler de mevcut. Discord Nitro ve Nitro Classic hizmetleri, kullanıcılara farklı avantajlar sağlıyor.

Nitro Classic ile aylık 5 dolar karşılığında hareketli emojiler, profil düzenlemeleri, destek rozeti, daha büyük boyutlu dosya yükleme imkanı ve paylaşılan video, canlı yayın, ekran paylaşımı gibi özelliklerde HD görüntü desteği almak mümkün. Ayrıca, aylık 10 dolarlık Nitro hizmeti ile tüm bunlara sunucu takviyesi de dahil oluyor.

Şirketin para kazandığı bu iki hizmet haricinde platform tamamen ücretsiz. Ancak potansiyel bir alışveriş sonrasında gündeme gelecek para kazanmaya yönelik adımlar hakkında şu an yorum yapmak mümkün değil.

Discord’un önündeki bir diğer yol da halka arz. İddialar arasında yer alan halka açılma seçeneği için şimdilik erken olduğu ifade ediliyor. Şirketin platformdan elde ettiği yüksek bir geliri olmamasından kaynaklı bu seçeneğin göz ardı edilmesi muhtemel.

Şimdilik konuyla ilgili şirketler tarafından yapılan resmi bir açıklama yok.

Microsoft, Discord’u satın alabilir ancak önemli olan kullanıcıların vereceği tepki. Siz olası alışverişi nasıl değerlendiriyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.