Samsung İkinci Çeyrekte Yüksek Kazanç Elde Etti!

Dünyaca ünlü teknoloji devi Samsung, 2022 yılının ikinci çeyreğine dair kazançlarını resmi olarak duyurdu. Geçtiğimiz günlerde kazanç kılavuzunu paylaşan şirket detaylı rakamları kamuoyu ile paylaştı. Her ne kadar akıllı telefon satışında bir düşüş gözükse de Samsung genel anlamda yüksek kazanç elde etmeyi başardı.

Samsung, resmi rakamlara göre şirket gelirinin yaklaşık 59.1 milyar dolar olduğunu ifade ediyor. Bunun ise şimdiye kadar elde ettikleri en iyi ikinci çeyrek geliri olduğunu dile getiriyor. Ayrıca 2021 yılının ikinci çeyreğine kıyasla %21’lik bir gelir artışı da söz konusu.

Kazanç konusunda ise şirketin elde ettiği rakam 10.8 milyar dolar olarak belirtiliyor. Üstelik bu kazancın 2018 yılından beri en yüksek noktaya ulaştığı aktarılıyor. Bir önceki seneye kıyasla da %12 artış görmek mümkün. Buna etki eden önemli bir faktör ise şirketin çip üretimi oluyor.

Şirketin açıkladığı rakamlara göre Samsung akıllı telefon kazancından yaklaşık 2 milyar dolar zarar etti. Ancak yıllık gelir artışında şirketin %31’lik bir artış gösterdiği ifade ediliyor. Bunun nedeni olarak ise Galaxy S22 ve Galaxy Tab S8 modellerinin satışlarının sürekli olması gösteriliyor.

Samsung gelecek dönemde ise gelirin artmasını ya da sabit bir şekilde kalmasını beklediğini ifade ediyor. Ayrıca önümüzdeki dönemde gerçekleşecek bir Unpacked etkinliği ile yeni akıllı cihazlarını tanıtacağı da biliniyor. Yeni ürünler ile birlikte şirketin hedefine ulaşması pek şaşırtıcı olmayabilir.

samsung yüksek kazanç

Samsung Çip Gelirlerinde Rekor Kırdı

Şirketin kazancını önemli ölçüde artıran bir diğer bölüm ise Samsung Foundry oluyor. Samsung’un çip üretiminden sorumlu bölümünde şimdiye kadarki en yüksek ikinci çeyrek gelirinin ortaya çıktığı ifade ediliyor. Geçtiğimiz günlerde 3nm çip projesini duyuran şirketin yakın zamanda farklı müşteriler için de üretim yapmaya başlayacağı aktarılıyor.

Ekran üretimi konusunda ise şirketin yıllık kazancının 810 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor. Özellikle OLED paneller ve oyun ekipmanları sayesinde Samsung Display’in kazancı yükselmiş gibi gözüküyor. Ayrıca QD-OLED paneller konusunda ise şirketin beklentisi yılın ikinci yarısında kazancı artırmak oluyor.

Her ne kadar genel anlamda Samsung yüksek bir kazanç elde etse de şirketin tüm bölümleri için aynısını söylemek zor. Samsung’un en büyük zarar gördüğü işletmelerden biri ise televizyon bölümü oluyor. Son üç yılın en kötü ikinci çeyreğini geçiren bölümün 275 milyon dolar kazanç elde ettiği bildiriliyor. Bunun nedeni ise pandemi ve düşük satışa neden olan ekonomik faktörler olarak belirtiliyor. Ayrıca senenin geriye kalan yarısında da benzer bir tablonun gözlenmesi söz konusu.

Kaynak: https://news.samsung.com/global/samsung-electronics-announces-second-quarter-2022-results

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.