Samsung İkinci Çeyrek Kazanç Raporunu Paylaştı

Güney Koreli Samsung Electronics, 2018 yılından bu yana en iyi ikinci çeyrek kazancını sağladı! Enflasyondan etkilenen akıllı telefon üreticilerinden gelen talep azalırken sunucular için güçlü bellek yongası satışları ile destek oldu.

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi şirketlerinden Samsung Electronics ‘in hisseleri yükseliş yaşadı. Bu yükseliş oranına göre şirket pazardaki %1,5’lik artışa karşılık %2,5 artış oranı gösterdi. Öte yandan şirket %11’lik bir artış ile 10.7 milyar dolar işletme karını da açıkladı. Ancak resmi bilgilerde işletme karı geçen yıla kıyasla 14 trilyon won cinsinden ifade ediliyor.

Analistler, artan enflasyon ve büyük pazarlardaki gerileme endişelerinin akıllı telefon satışlarını yavaşlattığını açıkladı. Öte yandan savaşlar ve karantinalar da bu etkiyi artırıyor. Ancak bu durum Samsung’un karına etki etmemiş gibi gözüküyor. Bunun sebebi ise Amazon veya Meta gibi birçok veri merkezi hizmeti kullanan büyük ABD teknoloji firmalarının çip satın almaya devam etmesi olarak belirtiliyor.

Samsung Electronics Güçlü Bir Çeyrek Geçirdi

Samsung, ilk çeyrekte 74 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Ancak Counterpoint Research’e göre enflasyon akıllı telefon talebine etki ediyor. Bu nedenle de Samsung ikinci çeyrekte akıllı telefon sevkiyatlarının 62-64 milyon olduğunu ifade ediyor.

Analistlere göre eğilim belli derecelerde farklılıklar olsa da devam ediyor. Aynı zamanda öncü küresel akıllı telefon üreticiler için de eğilimin aynı seyrettiği belirtiliyor. Ancak düşük ve orta seviye akıllı telefonlara olan talebin daha ciddi şekilde etkilendiği görülüyor.

Bu nedenle ikinci çeyrekte Samsung’un çip karlarında artış devam ediyor. Bunun bir başka nedeni ise son yirmi yılın en yüksek seviyesine gelen dolar olarak ifade ediliyor. Samsung’un çip satışları dolar cinsinden yapılırken, karını Kore wonu olarak bildiriyor. Böylece Samsung Electronics, Amerikan doları sayesinde daha yüksek çip kazançları çıkardığı ifade ediliyor.

Öte yandan Samsung Electronics için güçlü çeyrek dönemi, bir çip bolluğunun yaklaştığı konusunda uyarıların ortaya çıktığı zamanda geliyor. Diğer çip üreticilerinin evden çalışan insanlardan gelen yüksek talebi karşılamak için stok yaptığı da biliniyor.

Micron ve Advanced Micro Devices yonga üreticileri de son zamanlarda enflasyonun harcamaları sıkıştırması ile birlikte talebin azaldığına işaret ediyor. Analistlere göre fiyatlar toparlandıktan sonra talep toparlanırsa gelecek yıl için stok oluşturması ve sevkiyatların artması söz konusu. Tayvanlı tedarikçi ve iPhone üreticisi Foxconn da üçüncü çeyrek için iyimser olduğunu ifade etti.

Kaynak: https://www.cnbc.com/2022/07/07/chips-drive-samsungs-highest-q2-profit-since-2018.html

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.