Samsung Dünyanın İlk 3nm Çiplerini Tanıttı!

Uzun bir dönemdir gündemde olan Samsung 3nm teknolojisi hakkında gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bilindiği üzere kısa bir süre önce Samsung cephesinden 3nm çip üretimi hakkında resmi bir açıklama gelmişti. Yakın zamanda çip üretimine başlayan Samsung, bugün ise dünyanın ilk 3nm çiplerini tanıttı!

Geçen günlerde 25 Temmuz tarihi için tanıtım töreni gerçekleşeceği ortaya çıkmıştı. Bugün ise Güney Koreli firma Samsung 3nm GAA çipin ilk sevkiyatı için tören düzenledi. Tanıtım töreni Güney Kore’nin Gyeonggi-do eyaletinde yer alan Hwaseong Kampüsündeki şirketin V1 hattında gerçekleşti.

Dünyanın ilk 3nm teknolojisine sahip çip tanıtım törenine, geliştirilmesi ve seri üretimine katılan tüm önemli çalışanlar ile birlikte 100 kişi yer aldı. Bunlar arasında Güney Kore Ticaret Sanayi ve Enerji Bakanı Chang Yang Lee ve Samsung Electronics DS CEO’su Kye Hyun Kyung da yer aldı.

Samsung 3nm Teknolojisi ile Çip Üretiminde Yeni bir Çağ Başlattı

Yarı iletken üretiminde önemli şirketler arasında yer alan Samsung Electronics’de yeni bir devirin başlangıcı söz konusu. Güney Koreli şirket 2000’li yıllarda GAA teknolojisini geliştirmeye başlamıştı. Ardından teknolojiyi Samsung 3nm çiplere başarıyla uyguladı. Şirket birkaç yıllık araştırma ve geliştirme süreçlerinden sonra yeni çiplerin deneme üretimine başladı. Yeni çipler, Çinli bir kripto para madenciliği firmasına tedarik edildi.

Samsung’un yeni teknolojisi ise daha yüksek performans ve enerji verimliliği konusunda üst seviyeyi hedefliyor. Şirket GAA teknolojisini, sunucular ve veri merkezlerinde yüksek performanslı bilgi işlem çipleri için kullanıyor.

Aynı zamanda teknoloji; akıllı telefonlar, tabletler, giyilebilir cihazlar, PC’ler ve daha fazlası içinde üst düzey çiplerin üretiminde yer alacak. Samsung’un 3nm teknolojisine sahip çipinin mevcut FinFET teknolojisinden daha yüksek güç verimliliği sağladığı belirtiliyor. Hem güç verimliliği hem de daha hızlı performans için GAA teknolojisini kullanıyor.

Tüm bunların yanı sıra Samsung 3nm çip tanıtım etkinliğinde özellikle, “dünyanın en iyisi olmak için yenilikçi teknolojiyle ilerlemek” konusundaki tutkusu dikkat çekti. Ayrıca Samsung Foundry Başkan Yardımcısı çip üretimi için işbirliklerinin önemini vurguladı. Çiplerin geliştirilmesinde teknolojik engellerin işbirliği sayesinde çözüldüğünü ifade etti.

Böylece şirketin Samsung’un diğer iş kolları ve küresel üretim ve altyapı ortaklığı dikkat çekti. Samsung’un başlıca rakibi TSMC’nin ise 2022 yılının son dönemlerinde 3nm yongalar üretmesi beklenenler arasında. Her iki şirketinde büyük müşteriler ile işbirlikleri konusunda mücadelesi söz konusu olacak gibi gözüküyor.

Kaynak: https://www.sammobile.com/news/samsung-3nm-chips-shipped-important-milestone/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.