Samsung 3nm Çip Üretimine Başlıyor!

Uzun zamandır gündemde olan çip üretimi için 3nm işlem teknolojisi hakkında Samsung cephesinden resmi açıklama geldi! Konuyla ilgili bir basın bülteni paylaşan Samsung 3nm çip üretimine başlayacağını duyurdu. Ayrıca yeni çip teknolojisinin avantajları hakkında da bilgiler verdi.

Yarı iletken üretimi konusunda nam salmış şirketler arasında yer alan Samsung Electronics’te yeni bir devir başlıyor. Samsung Electronics tarafından yapılan açıklamada 3nm teknolojisiyle ilk üretimin devreye girdiği belirtiliyor. Bu teknoloji için ise GAA transistör mimarisinin kullanıldığı ifade ediliyor.

Samsung, önceki üretim süreçlerinden farklı olarak bazı performans kısıtlamalarının yeni teknoloji ile ortadan kalktığını açıklıyor. Buna ek olarak voltaj değerini düşürerek enerji verimliliğinde artış ve performansta iyileşme de yeni teknolojiyle ortaya çıkıyor.

Şirket çip üretimiyle ilgili yol haritasını da bir özet şeklinde paylaşıyor. Öncelikle yüksek performans ve düşük güç gerektiren bilgi işlem uygulamaları için yeni yarı iletkenlerin üretileceği belirtiliyor. İlerleyen dönemde ise üretimin mobil işlemciler için genişleyeceği ifade ediliyor.

Samsung Electronics Döküm İşleri Başkanı Dr. Siyoung Choi de konuyla ilgili bir açıklamada bulunuyor. Choi, Samsung’un yeni nesil teknolojileri üretime uygulamak konusunda öncü olduğu dile getiriyor. Ayrıca şirketin bunu gerçekleştirirken büyümeyi sürdürdüğünü de belirtiyor. Yeni 3nm üretim süreciyle de bu liderliği sürdürmek istediklerini ifade ediyor.

Performans ve Güç ile Öne Çıkıyor

Samsung’un yeni teknolojisi daha geniş kanallar sunarak performans ve enerji verimliliği konusunda üst seviyeyi hedefliyor. Daha öncesinde de GAA mimarisi kullanan çiplere kıyasla dar kanalların bu üretim sürecinde ortadan kalktığı belirtiliyor. Eski tasarımda nanoteller tercih edilirken Samsung, yeni üretim süreciyle nano tabakaların devreye girdiğini açıklıyor. Ayrıca müşterilerin ihtiyaçlarına göre bu kanal genişliğinin ayarlandığı da ifade ediliyor.

samsung-3nm-cip

5nm sürecine kıyasla ilk nesil 3nm çipler %45 daha az enerji tüketimine sahip olacak. Ayrıca performansın da %23 artış göstereceği ifade ediliyor. İkinci nesilde ise enerji tüketimin %50’ye çıktığı belirtiliyor. Performans artışının ise %30 olduğu açıklanıyor.

Çipin alanı ise %16 ile %35 arasında daha küçük hale geliyor. Üründe gözüken performans artışları da bu sayede ortaya çıkıyor. Samsung entegre devre tasarımcılarının bu konuda başarıya ulaşmak için pek çok zorlukla karşı karşıya olduğunu da belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir iddia ise 3nm teknolojisinin ilk müşterisini gözler önüne seriyor. The Elec tarafından ortaya atılan iddiaya göre PanSemi isimli bir şirket Samsung’un ilk müşterisi olacak. Bitcoin madenciliği için çip üreten şirket hakkında Samsung cephesinde henüz bir açıklama mevcut değil.

Kaynak: https://news.samsung.com/global/samsung-begins-chip-production-using-3nm-process-technology-with-gaa-architecture

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.