QD-OLED Ekran Üretiminde Samsung’u Sevindiren Gelişme

Samsung’un uzun süredir üretimine devam ettiği QD-OLED ekranlar hakkında yeni bir gelişme gündeme geldi. Son bilgilere göre Samsung QD-OLED ekran üretiminde %85 üretim verimliliğini yakaladı. Şirketin bu değeri yaklaşık %50 seviyelerinden artırdığı da ifade ediliyor.

Bilindiği üzere Samsung Display şirketi geçtiğimiz dönemde QD-OLED üretimine başladı. QD-OLED teknolojisinin, QLED panellerde yer alan geniş renk gamı ve yüksek parlaklığı OLED panellere getirdiği belirtiliyor. Quantom dot teknolojisi ile OLED’i bir araya getiren yeni ekran teknolojisinin gelecek dönemde şirketin ana üretim hedefi olduğu ifade ediliyor. Hatta şirket LCD üretimini bıraktığını da geçtiğimiz aylarda duyurmuştu.

Samsung ağırlığını QD-OLED ekran panellerine doğru kaydırırken şirket için sevindirici bir gelişme de ortaya çıktı. Business Korea tarafından paylaşılan habere göre Samsung Display şirketinde QD-OLED ekran üretimi için verimlilik %85’e kadar yükseldi. Bu da ürünlerin kalitesinin daha da artacağını gösteriyor.

Konuyla ilgili gelişmeyi Samsung Display Başkan Yardımcısı Choi Joo-sun duyurdu. Choi, 2022 yılının ilk yarısı hakkında şirket detaylarını ve artan üretim verimi hakkında bilgiler paylaştı. 2021 yılının kasım ayında QD-OLED üretimi veriminin %50 olduğu belirtiliyor. Ancak açıklanan yeni veriler ışığında şirketin durumu beklenenden önce stabilize etmeyi başardığı ifade ediliyor.

Küçük ve Orta Boyutlu Panellerde de Artış Söz Konusu

Samsung’un yeni üretim başarılarının arasında yalnızca QD-OLED paneller yer almıyor. Aynı zamanda küçük ve orta boyutlu panellerin de geçtiğimiz seneye kıyasla %10 artış gösterdiği ifade ediliyor. Üstelik bu gelişme, Samsung Display’in üretimde şimdiye kadar görmediği seviyelere ulaşmasını sağlıyor. Bir başka deyişle tüm zamanların en yüksek üretim seviyesine ulaştığı belirtiliyor.

Şirketin bu başarıları iş ortaklıklarını da çoğaltmış gibi gözüküyor. Sony ve Dell’in tanıttığı yeni televizyonlar ve oyuncu monitörlerinde Samsung’un QD-OLED panellerinin yer alacağı belirtiliyor. Buna ek olarak Samsung Electronics şirketi de Samsung Display tarafından üretilen panellere cihazlarında yer veriyor.

Her ne kadar 2022 yılının ilk yarısında akıllı telefon talebi azalsa da Samsung Display’in üretiminde bir artış görmek mümkün. Bunun sebebi ise katlanabilir telefon satışının artması olarak belirtiliyor. Samsung bu sayede küçük ve orta boyutlu OLED panel üretimini artırmış gibi gözüküyor.

DSCC verilerine göre 2022 yılının ilk çeyreğinde katlanabilir OLED panel sektöründe Samsung’un payı %85.9 olarak ifade ediliyor. Ayrıca küçük ve orta boyutlu OLED panellerde bu değerin %64.5 olduğu belirtiliyor.

Kaynak: https://www.sammobile.com/news/samsung-qd-oled-display-production-yield-increases-85-percent/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.